Górnicze płyty główne [recenzja + tabela]

Jednym z ważnych elementów gospodarstwa górniczego jest płyta główna. Karty wideo są z nim połączone, a liczba możliwych urządzeń w rydze zależy od liczby slotów. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, jak bardzo model płyty głównej ma znaczenie dla wydobycia i jak wpływa na wydajność kart wideo, który model lepiej wybrać. Podamy również tabelę z listą najpopularniejszych modeli różnych poziomów.

Jak wybrać płytę główną

Jeśli chcesz zebraćfarmę górniczą , to wybór płyty głównej powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów.

Na przykład ważna jest liczba slotów PCI-E. Jednocześnie przepustowość i, odpowiednio, wersja gniazda nie ma znaczenia. Zarówno wersja 2.0, jak i wersja 3.0 są dozwolone. Na rynku są płyty o liczbie złączy od 1 do prawie dwóch tuzinów. Najlepszym wyborem byłoby urządzenie obsługujące od 4 do 6procesorów graficznych . Zostanie to wyjaśnione bardziej szczegółowo w dalszej części tego artykułu.

Należy również zwrócić uwagę na układ chłodzenia urządzenia. Jest to ważne, jeśli planujesz używać procesora, co dodatkowo wymaga chłodzenia strefy mocy. Jeśli nie posłuchasz tego zalecenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że elementy po prostu się wypalą pod obciążeniem. Górnicy wiedzą z pierwszej ręki, jak gospodarstwa górnicze nagrzewają się podczas kryptowaluty górniczej.

Warto również skupić się na miejscu docelowym.pewna opłata. W chwili obecnej nie ma na rynku jednego modelu, który byłby przeznaczony przede wszystkim dla górnictwa. Najczęściej takie rozwiązania są oznaczone jako „BTC” w nazwie modelu i nie mają niepotrzebnych funkcji, które nie są przydatne w górnictwie. Jedną z głównych cech takich modeli jest ulepszony system zasilania portów i zwiększenie grubości samej płyty.

Jeśli istnieje taka możliwość, wówczas farma górnicza powinna być zbudowana dokładnie z komponentów specjalnie do tego przeznaczonych. Również dobrze nadaje siężelazko , które jest przeznaczone dla graczy. Jest również odporny na duże obciążenia i często posiada wymaganą liczbę gniazd. Jakość takich modeli jest zazwyczaj na wysokim poziomie.

Należy zauważyć, że duża liczba slotów pci express 3.0 nie jest warunkiem wstępnym. Istnieją specjalne adaptery, które umożliwiają podłączenie dodatkowych wielu kart wideo do gniazd pci-e. Z ich pomocą można również usunąć urządzenie z futerału, aby zapewnić lepsze chłodzenie i zainstalować je na stojaku. Jednak ta metoda różni się nieco od zwykłego zestawu PC. Dlatego zalecamy zapoznanie się z materiałami na temat montażu takiego komputera na stojaku za pomocą pionów.

Wyobraź sobie, że twoja płyta główna ma gniazda na dwie karty graficzne, ale z pomocą wyżej wymienionych adapterów możesz podłączyć sześć kolejnych urządzeń. Dzięki temu na płycie głównej można zainstalować do ośmiu kart. Jednak takie podejście ma wadę. Jeśli zJeśli coś stanie się z elementem gospodarstwa, wszystkie osiem kart stanie się bezużyteczne. Lepszą opcją byłoby zbudowanie dwóch farm po cztery karty każda. Jeśli jeden z nich zawiedzie, drugi będzie nadal pracował, a ty otrzymasz co najmniej połowę zwykłego dochodu. Jednak montaż dwóch gospodarstw będzie droższy, ponieważ będziesz musiał również wydać pieniądze na dodatkowy procesor, dysk twardy, zasilacz i inne komponenty. Ta opcja będzie odpowiednia dla tych, którzy mają wystarczająco potężne dodatkowe komponenty, które mogą być wykorzystane do farmy kryptograficznej.

Czy model ma znaczenie?

Z powyższego możemy wywnioskować, że nie jest to model płyty, ale jej zgodność ze wszystkimi kryteriami, które musi spełniać płyta główna dla górnictwa. Pożądane jest jednak, aby nadal skupiać się na modelach zaprojektowanych specjalnie dla górników lub przynajmniej na rozwiązaniach do gier. Należy rozumieć, że ważny jest nie model jako taki, ale zgodność modelu płyty z wymaganiami stawianymi płycie głównej dla górnictwa. Farma górnicza zakłada duże obciążenie, w tym temperaturę, a także obsługę pewnej liczby kart wideo. To są rzeczy, które wymagają najpierw uwagi.

Najlepsze płyty główne dla górnictwa

Wybór płyty głównej do wydobycia prawie zawsze prowadzi użytkownika do kilku firm, które można nazwać liderami rynku. Oferują wysokiej jakości i wyrafinowany sprzęt, który wielu zdołało ocenić.górnicy. Budowa i konfiguracja farmy do wydobycia przy użyciu tych komponentów będzie doskonałym rozwiązaniem. Najpopularniejsze firmy to:

  • ASUS
  • ASRock
  • Gigabajt

Poniżej przyjrzymy się, jaka jest zaleta produktów każdego z nich.

ASUS

W przypadku Asusa mamy wybór między żelazem dla graczy a wyspecjalizowanymi płytami dla górnictwa kryptowalut. Oba rozwiązania są odpowiednie dla gospodarstw, ale nie są tanie.

Płyta główna dla graczy implementuje funkcję GPU Boost, która natychmiast pomagaprzetaktować procesor graficzny . Aby poprawić sterowanie chłodzeniem komputera, zastosowano inteligentny system Expert Fan 3, który umożliwia sterowanie wentylatorami i regulację poziomu hałasu. Ponadto producent wykorzystuje wysokiej jakości komponenty, na przykład najlepsze półprzewodnikowe kondensatory wyprodukowane w Japonii, dławiki z rdzeniami ferrytowymi i różne bezpieczniki, które chronią urządzenie przed elektrycznością statyczną i spadkami napięcia.

Asus jest jeszcze lepszy z władcą górniczym. W tym przypadku używane są nie tylko wyżej wymienione komponenty i systemy ustawień, ale liczba gniazd dla kart wideo została zwiększona. Firma opracowała płytę główną przeznaczoną do wydobycia i ma rekordową liczbę gniazd. Ta płyta to Asus B250 Mining Expert i ma 19 gniazd do podłączania kart wideo. Górnicy, którym udało się to przetestowaćrozwój, upewnij się, że farma oparta na nim jest w stanie osiągnąć niesamowite wskaźniki wydajności. Jednocześnie moc jest dostarczana za pomocą trzech bloków, które są podłączone bezpośrednio do płyty głównej.

ASRock

W ciągu ostatnich kilku lat ASRock stał się jednym z faworytów w społeczności kryptograficznej. Ich sekretem jest zapewnienie dobrego wyboru skoncentrowanego sprzętu. Zarządy tej firmy pozwalają zbierać farmy na różnych procesorach Intela i AMD.

Firma oferuje również duży wybór modeli na rynku, które nie są przeznaczone dla farm kryptograficznych, ale nadal są często wykorzystywane w ich tworzeniu. Najczęściej są wybierane ze względu na przemyślane rozmieszczenie gniazd do podłączania kart wideo.

Jeśli mówimy o wyborze płyty głównej tej firmy, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Obejmują one lokalizację złączy, koszt i przeznaczenie, a także kompatybilność z procesorami.

Główną zaletą desek tego producenta jest ich bogata funkcjonalność. Często są one wyposażone w ustawienia, które pozwalają górnikom zwiększyć ich dochody. Na przykład wiele modeli firmy jest wyposażonych w zasilanie poprzez PCI-E i pozwala na podłączenie dodatkowego napięcia z zasilacza za pomocą specjalnych złączy.

Płyty ASRock zawierają wystarczającą liczbę ustawień, które umożliwiają zorganizowanie stabilnej pracy nawet przy nadmiernym obciążeniu podczas wydobycia. Jeśli budżet na to pozwala, zaleca się dawaniepreferencje dla modeli oznaczonych „BTC”, które pierwotnie były przeznaczone dla farm kryptowalut.

Gigabajt

Odpowiednie modele są również dostępne u producenta Gigabyte. Na oficjalnej stronie prezentowana jest cała lista, zawierająca listę wszystkich zalecanych płyt głównych dla górnictwa. W niektórych z nich obsługa górnictwa kryptowalut jest wbudowana w BIOS.

W przypadku Gigabyte każda deska gospodarstwa jest produkowana przy użyciu wysokiej jakości kondensatorów o wydłużonej żywotności. Ponadto wszystkie elementy mają dodatkową ochronę przed narażeniem na wysokie temperatury i inne ulepszenia w celu zwiększenia stabilności pracy pod dużymi obciążeniami. Osobną zaletą tych płyt głównych można uznać ich koszt, który jest niższy niż koszt Asusa i ASRocka.

Firma ta szczyci się również dostępnością technologii w celu optymalizacji mocy systemu i ograniczenia ogrzewania. Specjalny moduł zapewnia wysokiej jakości zasilanie procesora bez żadnych skoków. Jest to jednak osiągane nie tylko ze względu na fazy dostaw. Firma wykorzystuje szereg technologii i rozwiązań obwodów, które zapewniają maksymalną stabilność.

Wybieramy planszę dla liczby kart wideo

W poniższej tabeli można zapoznać się z najpopularniejszymi modelami, począwszy od prostych rozwiązań dla dwóch kart wideo, a skończywszy na najlepszych rozwiązaniach. Lista nie jest wyczerpująca, a farma kart wideo może być z powodzeniem tworzona na podstawie innych składników z innychproducentów.

Należy również zauważyć, że niektórzy użytkownicy szukają odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy płyta główna obsługuje kartę wideo. Jednak dziś kompatybilność płyty głównej i karty graficznej jest gwarantowana, jeśli używane jest standardowe złącze pci express.

Liczba kart wideo Modele
2 karty wideo Gigabyte Z370 HD3

Asus Prime H270-plus

MSI Z270-A Pro

ASRock H270 Pro4
3 karty wideo ASRock Z370 Extreme4

ASRock Fatal1ty Z370 Gaming K6
4 karty wideo ASRock B250 pro4

ASUS H81M-PLUS Sockel 1150 M-ATX

MSI 970A-G43 Gniazdo AM3

ASRock FM2A88X
5 kart wideo Gigabyte GA-F2A88X-D3HP

Gigabyte GA-970A-DS3P Socket AM3 +

Gigabyte GA-970A-UD3P

Gigabyte FM1 GA-A55-S3P A55- S3P
6 kart wideo ASRock H81 PRO BTC R2.0

GIGABYTE H110-D3A Bitcoin Edition

BIOSTAR TB85 LGA 1150 Intel B85
7 kart wideo MSI Z170 A GAMING PRO CARBON

MSI Z170A Krait Gaming 3x

ASUS STRIX Z270F GAMING
8 kart wideo ASUS Prime H270-PLUS

ASUS Prime Z270-A
12 kart wideo Biostar TB250-BTC TB250 1151 DDR4
13 kart wideo ASRock H110 Pro BTC + Bitcoin
19 kart wideo Ekspert górniczy Asus B250

Zalecenia dotyczące wyboru płyty głównej

Z powyższego wynika, że ​​głównym kryterium wyboru płyty głównej jest stosunek kosztów do liczby slotów, w zależności od potrzeb użytkownika. Oczywiście lepiej jest kupić produkt, który został opracowany specjalnie dla tego obszaru, ale jeśli nie masz wystarczająco dużo pieniędzyOdpowiednia jest również niedroga płyta górnicza. Karta budżetowa powinna zorganizować przeciętnego górnika i dlatego, że centralny procesor nie bierze udziału w wydobywaniu większości monet i nie ma znaczenia, które gniazdo będzie używane - LGA1150, LGA 1151, LGA 1155 lub inny.

Jednak najtańsza matka to mój zły wybór. Komponenty, w taki czy inny sposób, muszą być wysokiej jakości, aby farma bitcoin działała bez przerwy natychmiast po wykonaniu konfiguracji. Jeśli chodzi o liczbę kart graficznych, tutaj również podano odpowiedź. Najlepszą opcją może być wsparcie dla czterech kart. Nawet 6 pci-e to już dużo za małe gospodarstwo domowe i lepiej podzielić wszystkie dostępne karty wideo na dwa systemy. Należy pamiętać, że w jednym zestawie można zainstalować i karty graficzne firmy Nvidia oraz karty wideo firmy AMD.

Podsumowując, wybór płyty głównej jest ważnym etapem montażu gospodarstwa. To płyta główna jest odpowiedzialna za integralność całego systemu i interakcję jego komponentów, dlatego zapewnia, że ​​farma kryptograficzna będzie działać stabilnie. Producenci żelaza zareagowali na czas na potrzeby konsumentów i wypełnili rynek wysokiej jakości komponentami do wydobycia, więc nie powinno być żadnych problemów z wyborem. Mamy nadzieję, że ten materiał pomógł ci zrozumieć temat i wyciągnąć wnioski, co powinno być najlepszą płytą główną dla gospodarstwa.