Rodzaje kryptowaluty i ich przeznaczenie - pełna recenzja

10 lat temu, kiedy pojawiła się pierwsza kryptowaluta, nikt nawet nie pomyślał, że to wszystko wzrośnie w całej branży, a posiadanie kilku cyfrowych monet w portfelu stanie się marzeniem każdego. Większość nie potraktowała tego poważnie, ale rosnące koszty, sama liczba transakcji i wprowadzenie we wszystkie sektory gospodarki dowiodły, że kryptowaluta jest walutą przyszłości.

Jakie są rodzaje kryptowaluty

Głównym celem kryptowaluty jest łatwe dokonywanie płatności. Wszystkie kryptowaluty mają wspólną cechę: są zbudowane na podstawie technologiiblockchaina , która przechowuje wszystkie informacje zaszyfrowane za pomocą kryptografii o transakcjach. Ale każda kryptowaluta ma swoje własne cechy. Biorąc pod uwagę kryptowaluty, można zauważyć, że wszystkie one różnią się kosztami, konsensusem sieci, algorytmem kryptograficznym i podstawowymi funkcjami.

Istniejązdecentralizowane kryptowaluty , które są kontrolowane przez równe centra komunikacyjne - górników. Inne mają centralną kontrolę i są kontrolowane przez twórcę. Kryptowaluty od dawna wykraczają poza wbudowane w nie funkcje, a oprócz szybkich transakcji w sieci mogą być cennym zasobem finansowym, dać właścicielowi pewne przywileje na platformie, na której działają, lub zapewnić dostęp do unikalnych opcji platformy. Obecnie istnieje ogromna liczba kryptowalut na świecie i, konwencjonalnie, można je podzielić na trzy główne typy:Bitcoin, Altcoins i Tokeny .

Bitcoin

Głównym rodzajem i najdroższą dzisiejszą walutą cyfrową jestBitcoin . Jest izolowany w osobnej formie, ponieważ wszystko zaczęło się od niego, a reszta kryptowalut została zbudowana na zmodyfikowanym kodzie.

Bitcoin został opracowany przez osobę pod pseudonimemSatoshi Nakamotow 2008 roku. Głównym celem stworzenia była potrzeba zapewnienia światu alternatywy dla środków płatniczych fiatnom, które nie będą regulowane i zależą od agencji rządowych.

Altcoins

Bitcoin jest uważany za przodka wszystkich innych kryptowalut, dlatego inne monety cyfrowe nazywane sąaltcoinami , czyli kryptowalutami alternatywnymi dla Bitcoin. Teraz jest ich bardzo dużo. Wiele z nich ma prawie taki sam algorytm i funkcjonalność jak Bitcoin, inne mają zupełnie inne funkcje, a motywem ich uruchomienia była chęć ulepszenia Bitcoina i dostarczenia rozwiązań problemów, z którymi nie może sobie poradzić.

Jeśli główna funkcja jest zdecentralizowanym sposobem obliczania, większość altcoinów to obiecujące projekty zbudowane na blockchainie, które powinny zmienić zwykły bieg rzeczy na świecie.

Ethereum

Ethereumto druga najbardziej popularna i najtańsza kryptowaluta. W jego rozwój zaangażowany był kanadyjski programista Vitaly Buterin. Oficjalny rok wydania to 2015, ale rozwój trwa od 2013 roku.

Ethereum może działać jako środek obliczeniowy, aleJego główną funkcją jest bycie paliwem dlainteligentnych umówplatformy. To inteligentne umowy sprawiają, że Ether jest wyjątkowy, drogi i popularny. Na ich podstawie można uruchomić dowolną akcję z automatyczną i gwarantowaną realizacją. Użytkownik może utworzyć umowę z warunkami „jeśli - wtedy” i wprowadzić tam dowolne informacje, a system automatycznie wykona drugą część umowy, gdy tylko pierwsza zostanie spełniona. Aby rozpocząć umowę, platforma będzie musiała zapłacić i dokonać płatności w ETH.

Dzięki inteligentnym umowom można łatwo tworzyć zdecentralizowane aplikacje na blockchain i nowych kryptowalutach. Ethereum otworzyło nieograniczone możliwości na świecie, a wiele innych przydatnych projektów zostało już uruchomionych na podstawie inteligentnych umów i planuje się ich wprowadzenie do systemów państwowych.

Tętnienia

Rippleto scentralizowana kryptowaluta o dużej prędkości transakcji i minimalnych opłatach. W przeciwieństwie do większości innych kryptowalut, Ripple ma rząd centralny, a twórcy mają ostateczne prawo głosu.

Ripple został wydany w 2012 r., A teraz tysiące transakcji na sekundę są przeprowadzane za pośrednictwem jego platformy. Wszystkie pieniądze wysyłane przez protokół Ripple są automatycznie konwertowane na XPR, a następnie konwertowane z powrotem na niezbędną walutę dla odbiorcy. Ta funkcja zwróciła uwagę banków na Riple i obecnie modernizuje operacje bankowe z jego pomocą.

DASH

DASHpojawił się w 2014 rrok i pierwotnie miał nazwę DarkCoin. Jest to pierwsza w pełni anonimowa kryptowaluta, której głównym celem jest środek płatniczyDarknetu .

DASH działa w systemie dwupoziomowym. Użytkownicy bitcoinów są zmuszeni znosić fakt, że wszystkie informacje o transakcjach są przechowywane w blockchainie. Jednak w DASH używane są anonimizery, które dzielą transakcje na małe części i mieszają je, co uniemożliwia śledzenie transakcji, nadawcy i odbiorcy.

Litecoin

Litecoin- pierwszy Altcoin, którego motywem była chęć ułatwienia wydobycia i przyspieszenia transakcji kryptowalutowych. Został wydany w 2011 roku przez Charlesa Lee. Lightcoin został opracowany w oparciu o wynik kodu Bitcoin, ale deweloper wprowadził zmiany strukturalne, które poprawiły algorytm i umożliwiły szybkie radzenie sobie z dużą liczbą transakcji.

IOTA

KryptowalutaIOTApojawiła się w 2015 r. I powinna być prawdziwym przełomem w świecie Internetu przedmiotów. Głównym celem kryptowaluty - transakcje natychmiastowe na minimalną kwotę. Zastosowana technika pozwoli płacić za wszelkie drobne działania i zarządzać wszystkimi automatycznymi procesami. Projekt jest wciąż na początkowym etapie rozwoju, ale eksperci przewidują, że w przyszłości sieć będzie miała miliony urządzeń z całego świata, które można zarządzać poprzez transakcje, uruchamianie działań i płacenie za pracę.

Żetony

Żetony- jednocześnie jednostkakoszt i kalkulacja, istniejące w konkretnym projekcie. Najczęściej są wydawane dla ICO i atrakcyjności inwestycyjnej, ale w przyszłości otrzymują określoną wartość i mogą być przedmiotem obrotu nagiełdach kryptowaluti wymieniać je na inne kryptowaluty. Ponadto żetony pełnią różne funkcje, zgodnie z którymi dzielą się na trzy typy:

  • Appcoins (tokeny aplikacyjne)to wewnętrzny mechanizm płatniczy platformy, który zapewnia wykonanie operacji rozliczeniowych w systemie. Za takie żetony kupowane są produkty lub usługi firmy emitenta.
  • Monety akumulacyjne (kredytowe)- zaprojektowane w celu przyciągnięcia inwestycji kredytowych w projekt. Użytkownicy mogą zakupić tokeny kredytowe projektu i po pewnym czasie odzyskać pieniądze z odsetkami, podczas gdy projekt określa warunek, że żetony nie mogą zostać sprzedane przed upływem terminu.
  • Aktywa Tokens (akcje)- wydane platformy do przyciągania inwestycji. Takie żetony są niezbędnym impulsem do rozwoju projektu. Z kolei inwestorzy, którzy je kupili, mogą liczyć na zwiększenie swojego kapitału poprzez zwiększenie wartości monety i dywidendy z zysków spółki.

OmiseGO (OMG)

TokenOmiseGOzostało wydane przez azjatyckie przedsiębiorstwo w ramach ICO w celu przyciągnięcia inwestycji. Dzięki sprzedaży tokena możliwe było przyciągnięcie 19 milionów dolarów, co jest potrzebne do stworzenia zdecentralizowanej platformy wymiany funduszy fiat i kryptowaluty. Exchange został uruchomiony w2017 i od tego czasu wartość jego żetonu się wzmocniła, przynosząc inwestorom dochód.

EOS

ProjektEOSwydał token o tej samej nazwie, aby przyciągnąć fundusze i zebrał ponad 200 milionów dolarów. Platforma staje się „Ethereum killer”, ponieważ oferuje platformę podobną do tej, w której zewnętrzni programiści będą mogli tworzyć aplikacje na blockchain.

TETHER (USDT)

USDTto stabilny token, którego wartość jest dostarczana przez dolara. Platforma jest wyjątkowa pod tym względem, że jest zbudowana na łańcuchu bloków, ale umożliwia transakcje na niej za pomocą fiat money. Akcje Viant są przechowywane na rachunkach twórcy - firmy Tether Limited. Takie podejście powinno uratować monetę przed dużą zmiennością kursu i zapewnić światu stabilne cyfrowe środki obliczeniowe.

Tron (TRX)

PlatformaTronjest przeznaczona do zdecentralizowanego umieszczania treści rozrywkowych i została opracowana na blockchain Ethereum. Token projektu przeznaczony jest do wewnętrznego rozliczenia między uczestnikami i do zapłaty za jego usługi. Maksymalna emisja tokena wynosi 100 miliardów. dolary. Wszystkie monety zostały wydane w ramach ICO, w którym sprzedano 40% wszystkich monet, co umożliwiło przyciągnięcie inwestycji na rozwój platformy. 35% zamroziło się na rachunkach firmy, a reszta poszła na wolny rynek.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin- wewnętrzny token wymiany kryptowalutyBinance . Została również wydana w celu pozyskania funduszy, ale także poparłajako produkt promocyjny przyciągający uwagę na rynek. W BNB możesz płacić prowizję transakcyjną na platformie ze zniżką, która wzrasta z każdym rokiem aktywnego korzystania z wymiany.

Ile kryptowalut istnieje?

Po raz pierwszy termin kryptowaluta został zastosowany w 2009 r. Do opisu pierwszych zdecentralizowanych środków płatniczych - Bitcoin. Po uruchomieniu Bitcoin wielu entuzjastów rzuciło się do tworzenia nowych kryptowalut w oparciu o kod źródłowy. Ale prawdziwy boom na kryptowalutę nastąpił po wydaniu Ethereum. Inteligentne kontrakty znacznie uprościły tworzenie projektów blockchain i kryptowalut, dzięki czemu rynek zaczął się aktywnie rozwijać.

Według stanu na 23 listopada 2018 r., Według danych z witryny inwestującej.com, na świecie jest 2504 kryptowalut, a całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 136 348 554,804 USD.

Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie kryptowaluty mają znaczenie i popularność. Lwia część całkowitej kapitalizacji rynkowej pochodzi z kryptowalut pochodzących zTOP-20 . Wiele monet dopiero zaczyna wchodzić na rynek, podczas gdy inne służą jedynie do płacenia za usługi konkretnego projektu, nie targują się na giełdach i nie reprezentują wartości inwestycyjnej.