Co to jest ICO w prostych słowach - przewodnik z przykładami

ICO to stosunkowo nowa forma inwestycji, której pojawienie się wiąże się z pojawieniem się kryptowalut. Samo określenie to skrót od Initial Coin Offering. Dosłowne tłumaczenie to „wstępne rozmieszczenie monet” lub „pierwotna oferta pieniężna”.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycjami i kryptowalutami, prawdopodobnie już spotkałeś się z tym terminem. Mówiąc prościej, ICO to crowdfunding kryptowalutowy, czyli zbieranie pieniędzy na coś po stronie. Często w ICO biorą udział projekty, które są w jakiś sposób związane z technologiąblockchaini kryptowalutą.

Między IPO, pierwszą ofertą publiczną i ICO jest wiele wspólnego. Główną różnicą jest to, że inwestorzy w IPO nabywają papiery wartościowe (akcje) dla fiat waluty, aw przypadku ICO wewnętrzną walutą projektu jest token. Głównym zadaniem inicjatorów finansowania społecznościowego kryptowalut jest sprzedaż jak największej liczby żetonów. Zamiast tego sprzedaj wystarczającą ilość monet, aby rozwinąć swój projekt. Ich rzeczywista wartość pozostaje niepewna, dopóki projekt nie zostanie wydany na giełdzie.

Oferent, czyli inwestor, w przyszłości będzie mógł korzystać z tokenów startowych w celu uzyskania usług, usług lub towarów dostarczonych przez ICO. Lub nawet otrzymywać dywidendy lub sprzedawać żetony, w przypadku projektu na giełdzie i dalszego wzrostu wartości.

Czym jest ICO: szczegółowa analiza

ICO, będąc formą przyciągania inwestycji w projekty kryptowalut, nie ma żadnejramy regulacyjne. Oznacza to, że inicjatorem pierwotnego lokowania monet może być dowolny podmiot prawny lub osoba fizyczna. Jednak projekt nie przechodzi żadnych audytów i kontroli. Prawie wszystkie prace wykonywane są online.

Podstawowa wartość ICO to pomysł. Do realizacji jakiegoś pomysłu /projektu inwestycja jest gromadzona. Procedura zwykle ma kilka kroków:

 • Wstępne ogłoszenie.Inicjatorzy ICO ogólnie informują opinię publiczną o swoim pomyśle. Na tym etapie istnieje tylko na papierze lub nawet w umysłach zespołu startupowego. Poziom zainteresowania inwestorów projektem jest „odczuwalny”, odpowiedzi na podstawowe pytania. Ogłoszenia odbywają się w mediach elektronicznych, sieciach społecznościowych, a także w formie konferencji. Dyskusja między inwestorami a autorami pomysłu.

 • Oferta.To jest propozycja współpracy. W przypadku ICO - o inwestowaniu. Pomimo całej swobody formularza ICO i braku regulacji, musi on być dołączony do jakiejś osoby prawnej. To w jego imieniu pojawia się oferta. Zapowiadane są terminy realizacji pomysłu, niezbędna kwota na to, emisja żetonów. W tym celu utwórz oddzielną stronę internetową lub prezentację. Czasami jest wstępna sprzedaż zamknięta żetonów. W ten sposób zainwestujemy na oficjalną premierę.

 • Kampania marketingowa.Gdy prawie wszystko jest gotowe do premiery ICO, koło zamachowe zaczyna się kręcić. W przeciwieństwie do wstępnego ogłoszenia, tutaj startup może już powiedzieć więcej oTwój produkt /usługę, ujawnij warunki inwestycji, cele, szczegóły techniczne. Do reklamy wykorzystywane są różne kanały: media elektroniczne, sieci społecznościowe, prezentacje, portale tematyczne.

 • Rozpocznij sprzedaż.Pełne uruchomienie sprzedaży żetonów nazywane jest również crowdsale lub tokensale. Początkowo startup oferuje inwestorom możliwość nabycia tokena wewnątrz swojej platformy (strony internetowej). Później sprzedaż jest uruchamiana na publicznie dostępnych giełdach kryptowalut. Wyjście tokena startu ICO na giełdę uważane jest za dowód na żywotność projektu. Chociaż nie zawsze oznacza to, że odniesie sukces.

Wszystko to jest bardzo podobne do standardowych inwestycji w finansowanie społecznościowe lub venture capital. Inwestujesz w startup na etapie rozwoju. Mówią ci pomysł, ogłaszają warunki inwestycji. Jeśli projekt się powiedzie, otrzymasz dywidendę. Jednak ICO nie jest w żaden sposób regulowane przez nikogo i jest koniecznie związane z technologią blockchain lub kryptowalutą. Nie oznacza to, że projekt musi koniecznie być zaangażowany w rozwój fintechu. Nawet dla cheburka można trzymać ICO, jeśli jest w jakiś sposób podłączony do łańcucha bloków.

Większość projektów wykorzystujeinteligentne umowyplatformyEthereum , a inwestowanie odbywa się w ETH, rzadziej w innych kryptowalutach, jeszcze rzadziej w Fiacie. Potencjalne spaliny z ICO mogą być 100-1000-10000 razy większe niż początkowa inwestycja.

Ten rodzaj finansowania społecznościowego powstał niedawno. Jeśli pierwsza kryptowaluta Bitcoin pojawiła się w 2008 r., Pierwszym ICO byłow 2013 r Pionierskim tytułem odkrywcy jest projekt Mastercoin (obecnieOmni ). Udało mu się zebrać solidne 5 milionów dolarów.

Pojawienie się ICO wiąże się z ogólną popularyzacją kryptowaluty i ogólną dostępnością tego typu finansowania społecznościowego. Wystarczy mieć fundusze (własne lub przyciągnięte) i pomysł zainicjowania ICO.

Oto lista „niepisanych” zasad tworzenia ICO:

 • Uzasadnienie potrzeby inwestycji i produkcji symbolicznej;
 • Ujawnienie modelu rozwoju startupu i technicznych aspektów pracy;
 • Ogłoszenie wymaganej kwoty inwestycji i przybliżonych pozycji kosztów;
 • Obecność wersji beta jeszcze przed uruchomieniem ICO, aby opinia publiczna mogła ocenić produkt;
 • Reklama zespołu projektowego. Powoduje to większe zaufanie ze strony inwestorów zewnętrznych;
 • Opis mechanizmu wyodrębniania tokenów i ich wartości w systemie;
 • Wykorzystanie rachunku Escrow do zbierania inwestycji - to znaczy przy użyciu strony trzeciej do pozyskania kapitału.

A to są „niepisane” zasady. Wprowadzając akcje na giełdy, firmy będą musiały wypełnić kilka razy więcej wymaganych punktów. A nawet jeśli projekt jest zgodny z etykietą, nie ma gwarancji, że nie jest kontrolowany przez oszustów.

Krytycy porównują falę finansowania społecznościowego kryptowaluty z boomem firm internetowych w drugiej połowie lat 90-tych. W 2001 r. Doprowadziło to do kryzysu dotcomów. Okres od 1995 do 2001 nazywa siębańką dot-com . Jednak boom na kryptowaluty pojawia się w czasach większych możliwości technologicznych.

Warunkiużywane w ICO

ICO, jak w każdej konkretnej niszy, ma swoje własne oznaczenia, niezrozumiałe dla zwykłego człowieka na ulicy. Rozszyfrujmy je.

Pre-ICO lub przedsprzedażsą atrakcją inwestycyjną jeszcze przed rozpoczęciem samej ICO. Podczas przedsprzedażu koszt żetonów jest tradycyjnie niższy. Startup w ten sposób zbiera dodatkowe fundusze dla głównej części ICO. Inwestorzy otrzymują premie i rabaty. PRE-ICO nie jest tak aktywnie reklamowane jak główna oferta pieniężna. Wielu inwestorów uważa ten etap za potencjalnie korzystny dla siebie. Otrzymują żetony po niskim koszcie, a następnie sprzedają je, gdy tylko monety zaczną być przedmiotem obrotu na giełdach. Jest to forma inwestycji krótkoterminowych.

CrowdSale - jak wspomniano powyżej, crowdsale jest głównym etapem sprzedaży monet, czyli samym ICO. Jest on wykorzystywany przez same start-upy do zwiększenia poziomu zaufania do projektu, ponieważ w przypadku ICO potencjalni inwestorzy mogą mieć złe skojarzenia z powodu nieuczciwych projektów. Tokeny są sprzedawane na poziomie krajowym - za pośrednictwem platformy startowej (strony internetowej) lub bezpośrednio na giełdach kryptowalut.

Bounty (Bounty)to nagroda oferowana przez twórców ICO za niektóre usługi. Mówiąc najprościej, startup daje osobie swoje żetony za swój wkład w rozwój projektu. Co to może być? Na przykład adaptacja, korekta i przygotowanie dokumentacji lub komunikatów prasowych ICO lub tłumaczenia materiałów reklamowych i innych treści w różnych językach. Może to być również reklama projektu na stronachfora i sieci społecznościowe. Łatwa rejestracja w ICO - nawet w tym przypadku poszczególne projekty wydają nagrody. Programy polecające, rozwiązywanie problemów technicznych, programowanie ... Za swój wkład w rozwój ICO otrzymasz określoną liczbę żetonów.

Biała Księga (biała księga)jest rodzajem opisu ICO. Ujawnia szczegółowo istotę idei, jak jest innowacyjna i obiecująca. Opisuje metody jego wdrażania - ujawnia techniczne, marketingowe szczegóły uruchomienia. Rozważana jest nisza i inne ważne aspekty, które mogą zainteresować potencjalnego inwestora. Do rysowania WhitePaper często zatrudnia zewnętrznych konsultantów. To rodzaj „broszury”, po przeczytaniu której osoba rozumie całą istotę projektu.

DAOto zdecentralizowana sieć stworzona do wspierania projektów finansowania społecznościowego (ICO) opartych na umowach inteligentnej kryptowaluty Ethererum. W rzeczywistości został stworzony jako platforma, której uczestnicy mogli wybrać ciekawe projekty do inwestycji. To jest ICO dla ICO. Platforma zdołała zebrać 150 000 000 $ inwestycji, z czego 50 milionów zostało skradzionych z powodu błędów w kodzie źródłowym. Z tego powodu powstało twarde ethereum. Próba „wycofania” bloku blokowego przekształciła się w utworzenie nowej kryptowaluty Ethereum Classic, ponieważ nie osiągnięto konsensusu między uczestnikami sieci.

Mapa drogowa (mapa drogowa, mapa rozwoju)to chronologia projektu. Pierwszy punkt „karty” jest uważany za moment ogłoszenia idei i początek zbierania inwestycji. Mapa drogowa wyświetla się jako ukończone etapyjak również zaplanowane wydarzenia ICO. Takie jak rozpoczęcie sprzedaży, dostęp do giełdy, osiągnięcie określonego celu. Oto przykład mapy drogowej jednego z projektów: Jurysdykcja- każda ICO ma jurysdykcję, z którą jest związana. Oznacza to kraj, w którym zarejestrowana jest osoba prawna, która zainicjowała ICO. To jeden z niewielu „prawnych” momentów finansowania społecznościowego kryptowaluty. ICO podlega pewnym zobowiązaniom podatkowym i raportom. Najbardziej korzystne warunki powstają w takich jurysdykcjach jak Singapur, Wielka Brytania i Szwajcaria. W tym zakresie zarejestrowano tam szereg projektów z krajów WNP i są one formalnie zagraniczne.

Scamto fałszywy projekt, którego celem jest pozyskanie środków poprzez ICO bez dalszego rozwijania jego idei. ICO w tym przypadku służy po prostu jako metoda wzbogacania. Przykładem oszustwa jestEbitz , prawie kompletny klon kryptowalutyZcash . Oszuści zdołali zebrać 240 bitcoinów za pośrednictwem ICO.

Powody popularności ICO

Popularność ICO jest konsekwencją boomu na kryptowalutę wprowadzonego wraz z wynalazkiem Bitcoin. Z komercyjnego punktu widzenia od czasu wynalezienia iPhone'a w 2007 r. Nie nastąpiły znaczące przełomy w technologii. Ten produkt był innowacyjny w swojej dziedzinie i przyciągnął uwagę mas.

Kryptowaluty były w stanie wypełnić tę pustkę. Dały impuls do rewolucji płatności elektronicznych. W 2017 r. Kapitalizacja kryptowaluty po raz pierwszy przekroczyła 100 mld USD. Ten wskaźnik pozwala mówić o Bitcoinach i innych monetach, jako o czymś ważnym i globalnym. Wszystkowięcej ludzi wierzy, że kryptowaluty i łańcuchy blokowe są przyszłością ludzkości. I na tym tle i rozpoczął finansowanie społecznościowe w postaci ICO.

Dla osób stojących za ICO oferta monet podstawowych jest wygodną opcją realizacji własnych pomysłów. Aby rozpocząć uruchamianie kryptowaluty, nie musisz przeprowadzać audytów, zaciągać pożyczek w zwariowanym odsetku. I nie są potrzebne żadne gwarancje. Z powodu całkowitego braku regulacji i braku odpowiedzialności, ICO stały się tak popularne.

Co ciekawe, większość zespołów rozpoczynających działalność to młodzi ludzie. Oznacza to, że osoba, która ma tylko pomysł, poprzez ICO, może zebrać wystarczającą ilość inwestycji, aby rozwinąć swój projekt. Teoretycznie zdaje sobie sprawę, że wszystko jest prawdziwe bez sprawiedliwości. Jest to możliwe, jeśli przyciągniemy inwestorów na etapie Pre-ICO.

Atrakcyjność inwestowania w ICO

Co sprawia, że ​​ICO jest tak atrakcyjna dla inwestorów? Jak zawsze - potencjalne dywidendy. W ramach ICO zyskujemy naprawdę 100 i 1000-krotny zysk. Przykłady takiej wagi startowej. Ten sam Ethereum lubIOTA .

Stworzono pozytywne tło wokół kryptowalut. Media regularnie donoszą, że miliarder, jak Richard Branson czy Mark Kyubana, inwestuje w kryptowalutę, a nawet ICO. Zwiększa to poziom zaufania do finansowania społecznościowego w kryptowalutach.

Nie odrzucaj chwil „przemysłu”. Na przykład kryptowaluta gwarantuje anonimowość. Inwestor inwestuje pewną kwotę, o której tylko on wie. Nawet w samym projekcie, nikt woczywiście dane osobowe współpracowników. W końcu inwestycje są dokonywane w kryptowalutach. Tak więc wszystko dzieje się szybko i anonimowo. Brak dokumentów, wyciągów bankowych - nic nie jest potrzebne.

Aby wziąć udział w kapitale dużej firmy (kupując co najmniej 1 akcję), musisz zapłacić znaczne pieniądze. Nie każdy może to zrobić. W ICO wszystko jest znacznie bardziej dostępne. Wielkość inwestycji zaczyna się od niewielkich kwot. Czasami nawet brakuje kilku dolarów, aby kupić przyzwoitą ilość żetonów. Ale jest też Bounty, co sprawia, że ​​uzyskanie żetonów jest warunkowo bezpłatne.

Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w ICO, obejrzyj film z Tarpan Digest:

Przykłady udanych ICO

Jak zauważyliśmy powyżej, projekt Mastercroin zainicjował pierwsze ICO w połowie 2013 r. Był to (i jest) metaprotokół oparty na łańcuchu bloków Bitcoin. Ostatecznym celem autorów startowych jest ulepszenie Bitcoin i jego systemu. Mastercoin zdołał zebrać 5 milionów. Zastąp BTC, którego się nie powiodło. Jednak monety Mastercoin są dziś przedmiotem obrotu na giełdach. Są one oznaczone jako OMNI.

Drugi ICO był jednym z najbardziej udanych w historii. Na forum Bitcointalk.org jeden z uczestników ogłosił utworzenie nowej platformy kryptograficznej opartej na protokole Proof of Stake. Otrzymała imięNXT . Wydano 1 miliard żetonów. W sumie ICO zdołało zebrać 21 BTC. W tym czasie było to tylko 6 dolarów. Od jesieni 2017 r. Kapitalizacja wyniosła 70 mln USD. A na szczycie przekroczył 100 milionów.

Jaki jest sukces NXT? ROI (zwrot z inwestycji)inwestycja). Początkowa wartość monety wzrosła o ponad 4000 razy. Oznacza to, że ROI przekroczył 400 000%.

Ethereum, która jest drugą co do wielkości kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji, zawdzięcza swój sukces zespołowi Vitalik Buterin. Platforma ICO zebrała około 18 milionów dolarów. Jednak zgodnie z notorycznym wskaźnikiem ROI, powietrze ustępuje tylko NXT. Ogólnie rzecz biorąc, tempo wzrostu wartości tokena jest względne. Możesz zobaczyć całą górę „strzału” ICO w serwisieICO Stats .

Dla inwestora kluczowym wskaźnikiem sukcesu ICO jest wzrost kosztu żetonów, dla samego startupu „sukces” jest mierzony pod względem ilości przyciąganych inwestycji i czasu poświęconego na rekrutację wymaganej kwoty.

Pierwszym ICO, który zainwestował ponad 100 milionów dolarów w inwestycje, był niesławny projekt DAO w połowie 2016 roku. Smutne, ponieważ jedna trzecia funduszy została skradziona z powodu błędu wewnątrz platformy.

Kilka innych projektów zdołało pokonać 100 milionów dolarów. Informacje o nich zgromadziliśmy w tabeli:

Imię Kategoria Data zakończenia Kwota (w USD)
Cynk Przechowywanie danych 2017-09-07 257 000 000 $
Tezos Infrastruktura 2017-07-13 233 319 985 USD
EOS Stage 1 Infrastruktura 2017-07-01 185 000 000 $
The DAO Infrastruktura 2016-05-28 168 000 000 $
Bancor Infrastruktura 2017-06-12 153 000 000 $

Oczywiścieliczba 100 milionów ludzi będzie stale rosła.

Uwaga na tej liście ICOBancor . W ramach projektu udało się zebrać 80 milionów inwestycji w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeszcze lepsze wyniki osiągnięto dzięki projektowiBrave- 35 milionów w ciągu zaledwie pół minuty. Odważny jest „przeglądarką przyszłości”.

Biorąc pod uwagę popularyzację inwestowania w ICO i ciągłe doskonalenie metod reklamowych, możemy spodziewać się pokonania paska 1 miliarda USD.

Powinniśmy również wspomnieć o projekcie ICO Useless Ethereum Token (UET). Facet rozpoczął finansowanie społecznościowe i szczerze przyznał, że po prostu zbiera pieniądze dla siebie. W opisie projektu powiedział, że tokeny UET nie mają żadnej wartości. Przed rozpoczęciem projektu studiował inteligentne kontrakty przez tydzień, a następnie skopiował kod z Stack Overflow. Zaletą UET jest uczciwość. W rezultacie facet zebrał około 100 000 dolarów.

Statystyki ICO

Gdyby w 2013 r. Istniało tylko kilka ICO (NXT, OMNI), to już w 2014 r. Zebrano 26 milionów za pomocą finansowania społecznościowego kryptowaluty. Ponad 70% tej kwoty pochodziło z inwestycji w platformę Ethereum.

Rok 2015 okazał się słaby dla ICO. Stawka Bitcoinów w tym czasie spadła do poziomu 200 USD, więc zainteresowanie kryptowalutą wygasło. Następnie, według Autonomii, suma 14 milionów USD została zebrana przez ICO.

Wszystko zaczęło się zmieniać w 2016 roku. Prawdziwa rewolucja w crowdsale została wykonana przez stronę DAO, o której wspominaliśmy powyżej. W ramach platformy ICO zebrano więcej funduszy niż w poprzednich połączeniach. To isprowokował boom ICO. Zgodnie z danymi usługiCoinsSchedulew 2016 r. Zebrano ponad 200 mln USD inwestycji (w tym projekt DAO). Uruchomiono łącznie 46 ICO.

Dane z wyłączeniem DAO.

W 2017 r. Wzrosła liczba osób chcących utworzyć ICO. „Wada” była poważnym skokiem w trakcie Ethereum. Ponad 50% ICO korzysta z inteligentnych kontraktów ETH. W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. Przyciągnięto ponad 2 mld USD. Oznacza to, że w niecały rok „rynek” wzrósł prawie 10 razy.

Jeśli w drugiej połowie 2016 r. Nowe ICO odbyłyby się 1,5 razy w tygodniu, to w 2017 r. Liczba ta wzrosła do 2,75.

Ile projektów dotarło do końca? Na stronie internetowej IcoStats od 1 października 2017 r. Było 67 „monet”. Oznacza to, że około 35% wszystkich ICO osiągnęło umieszczenie żetonów na giełdzie. Nie oznacza to, że wszystkie inne projekty są oszustwem. Ktoś inny nie osiągnął etapu dostępu do giełdy, ktoś po prostu nie ma takiego kroku w koncepcji. Z 67 ICO na IcoStats tylko 10 „wykazuje” ujemny zwrot z inwestycji. Ważne jest, aby pamiętać, że wiele startupów przestaje istnieć na etapie Pre-ICO. Dlatego nie pochlebiaj sobie z powodu dobrych liczb.

Wniosek

Czas pokaże, jak uzasadniony jest boom ICO. Czy będzie to nowy analog bańki internetowej czy ten rodzaj finansowania społecznościowego ma przyszłość.

Jak dotąd ICO stało się skutecznym źródłem inwestycji i dobrym sposobem inwestowania pieniędzy. Chociaż drugie stwierdzenie jest kontrowersyjne - nie wszystkie projekty odnoszą sukces. Więc jeśli chcesz przyczynić się do ICO, oceń go samprojekt. Podczas gdy inwestorzy uważają procent swoich zysków, a zespoły rozpoczynające działalność są zerami w pozyskiwanych funduszach, reszta świata próbuje stworzyć własną opinię na temat ICO. Już w 2017 r. W niektórych krajach (Chiny, Korea Południowa) stworzyły barierę dla wszystkich lokat monet. W tych krajach ten rodzaj finansowania społecznościowego jest zabroniony.

Przyszłość ICO zależy w dużej mierze od jej regulacji. Konieczne jest wprowadzenie przynajmniej podstawowych norm, a nawet lepiej - stworzenie wspólnej platformy. Zmiany będą. Miejmy nadzieję, że doprowadzą do czegoś dobrego.