Programy górnicze kryptowaluty [pełna recenzja]

Wydaje się, że kryptowaluta górniczadla początkujących to złożony proces, który wymaga głębokiej wiedzy technicznej. Jednak w praktyce jego uruchomienie jest ograniczone do prawidłowej konfiguracji i włączenia oprogramowania górniczego. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać odpowiednie oprogramowanie, jak działa i jakie są inne funkcje oprogramowania do produkcji kryptowaluty.

Jak działają programy górnicze

Program górniczy kryptowaluty to specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do ekstrakcji kryptowaluty. Opierają się one naalgorytmach , których używają te waluty. Istnieje wiele algorytmów i wszystkie one różnią się nie tylko samym procesem ekstrakcji, ale także różnymi funkcjami, które wpływają na wykorzystanie samej waluty.

Jak wiadomo, proces wydobycia ogranicza się do wykonywania operacji matematycznych niezbędnych do tworzenia nowych bloków sieciowych. Jest to klasyczne podejście stosowane przez większość kryptowalut.

Mówiąc prosto, po prostu wynajmujesz swoją moc obliczeniową i dostajesz nagrodę w postaci kryptowaluty. Jednocześnie szybkość obliczeń zależy bezpośrednio od używanego sprzętu, jego charakterystyki technicznej i wydajności.

Zatem moc jest dostarczana przez procesor centralny lub graficzny na komputerze domowym, wyspecjalizowanymASIK(jeśli mówimy o sieciach o dużej złożoności, na przykładBitcoinlubLightcoin) lub inneurządzenie. Jednak samo żelazo nie wystarcza, a proces wydobywania kryptowaluty wymaga specjalnego oprogramowania, tzw. Górników. To oni sprawiają, że moc obliczeniowa działa zgodnie z algorytmem wyszukiwania.

Jeśli już zbudowałeś potężną farmę lub po prostu chcesz spróbować wydobycia, następną rzeczą, którą musisz zrobić, to pobrać, zainstalować i skonfigurować program do ekstrakcji kryptowaluty. Ten proces przebiega w ten sposób:

  • Tworzenie portfela kryptowaluty. Wydobywające się monety muszą zostać przelane na konto, co jest wskazane podczas uruchamiania programu na komputerze. Może to być portfel internetowy, pełnowartościowe rozwiązanie desktopowe z pobieraniem całegoblockchainana dysk twardy lub po prostu kontowymiany . Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie giełdy wspierają transfer środków bezpośrednio z puli wydobywczych.
  • Konieczne jest również zarejestrowanie rachunku wbasenie górniczymlub po prostu wybranie go, jeśli rejestracja nie jest wymagana. Powinieneś wybrać basen z uwagą na recenzje i warunki płatności. Jeśli pojemność farmy jest niska, a minimalna płatność jest wysoka, nie będziesz w stanie uzyskać pierwszych pieniędzy wkrótce. Osobną zaletą jest obecność szczegółowej listy wszystkich działań na koncie, która pozwoli Ci utrzymać statystyki zarobków.

  • Kolejnym krokiem jest zainstalowanie oprogramowania do ekstrakcji kryptowaluty. Większość nowoczesnych produktów ma swój własny motyw w zasobachBitcoinTalki sekcję na github, gdzie można pobrać program.Wersje systemu operacyjnego Windows mają postać plików wykonywalnych i nie muszą się kompilować.
  • Następnie musisz skonfigurować program, podając wymagane parametry. Wśród nich może być wybór monety do wydobycia, jeśli program obsługuje kilka algorytmów, dane dotyczące basenu górniczego, używanego sprzętu i ustawień systemu chłodzenia, aw niektórych przypadkach nawet pobranej mocy.
  • Ostatnią rzeczą do zrobienia jest rozpoczęcie całego procesu. Na ekranie zobaczysz bieżącą szybkość ekstrakcji, którą możesz wykorzystać jako punkt odniesienia. Od czasu do czasu pojawiają się również wskaźniki temperatury i prędkości wentylatorów układu chłodzenia. Często można natychmiast wywołać bieżące dane za pomocą skrótu klawiszowego.

Jak wspomniano powyżej, główną funkcją programów górniczych jest wykonywanie operacji matematycznych. Z czasem wzrasta złożoność tego procesu, co prowadzi do zmniejszenia nagród i zwiększenia wymagań sprzętowych.

Dlatego twórcy tego oprogramowania próbują wprowadzić nowe funkcje do przemysłu i są zaangażowani w tworzenie nowoczesnych funkcji dla swoich programów. Może to być opcjapodkręcania karty graficznej , możliwość wskazania wykorzystywanej mocy, ulepszone monitorowanie stanu karty graficznej, wskazanie maksymalnego możliwego nagrzewania sprzętu i innych przydatnych zalet.

Jednak najważniejszą rzeczą w programach wydobywczych jest możliwość pełnego wykorzystania mocy sprzętu.Dlatego właściwy wybór oprogramowania wpłynie na potencjalne dochody gospodarstwa.

Na przykład, kupiłeś potężny, potężny procesor graficzny, który w pewnym algorytmie może wyprodukować do 100 megadżów na sekundę, ale zainstalował prosty program, który jest w stanie wyprodukować tylko około 60 na tym sprzęcie. przywiązywać szczególną wagę do takich problemów iw rezultacie otrzymywać mniej pieniędzy niż mogliby. Takie przypadki są bardzo realne i prawie połowa wszystkich możliwych zdolności nie zostanie wykorzystana. Dlatego wiele zależy od właściwego wyboru programu.

Jakie programy są potrzebne do wydobycia

Tak więc, oprócz samego programu wydobywczego, będziesz potrzebował także innych aplikacji. Oczywiście, nowi górnicy wspierają wyświetlanie temperatury i prędkości obrotowej wentylatora, ale dla bardziej szczegółowej znajomości tych parametrów, powinieneś używać wąsko skoncentrowanego oprogramowania. Ponadto możesz potrzebować narzędzi do podkręcania karty graficznej i testu porównawczego, aby sprawdzić stabilność przetaktowywania. Jednak należy to zrobić dopiero po przeczytaniu naszej szczegółowejinstrukcji .

Jak wybrać program do wydobycia

Pierwszą rzeczą, którą musisz zdecydować, jest to, jaką walutę chcesz wydobywać. Jak wiadomo, różne waluty używają różnych algorytmów górniczych. Na przykład kryptowalutaZCashużywa algorytmu Equihash,Ethereumużywa Ethasha iMonero- Cryptonight. W ramach każdego z tych projektówWymagany jest specjalny program wydobywania monet. Warto zauważyć, że niektóre programy obsługują kilka algorytmów jednocześnie lub nawet mają możliwość łączenia dodatkowych modułów.

Warto także ocenić dostępny sprzęt i całe przedsiębiorstwo, aby wybrać bardziej wydajne oprogramowanie. Na przykład urządzenie może produkować tylko 10 megahashya na sekundę. W tym przypadku nie ma sensu wprowadzać poważnych aplikacji przeznaczonych do pracy w dużych gospodarstwach i mieć wiele dodatkowych ustawień. Takie rozwiązanie może nie tylko przeciążać komputer, ale także utrudniać proces początkującym. Nie warto też brać najprostszych narzędzi, które sprawią, że już niezbyt dochodowa farma będzie jeszcze mniej opłacalna.

Ponadto musisz zdecydować, którysprzętbędzie wykorzystywany w górnictwie. Do tego celu można użyć karty wideo, centralnego procesora, ASIK lub nawet dysku twardego. Do każdego z tych urządzeń potrzebny będzie oddzielny program. Istnieje również uniwersalne oprogramowanie, które może obsługiwać pracę z kilkoma komponentami komputera osobistego jednocześnie. Ponadto istnieją rozwiązania, które pozwalają na jednoczesną ekstrakcję dwóch monet, ale z wieloma ograniczeniami.

Oprócz wszystkich powyższych, należy również zwrócić uwagę na niektóre funkcje samego programu. Może to być uniwersalność programu, możliwość wydobyciaróżne kryptowaluty lub nawet obsługa wielu algorytmów. Dobry zestaw dodatkowych opcji jest również przydatny do precyzyjnego dostrajania górnika. W tym przypadku przyjazny dla użytkownika interfejs programu jest również ważny, zwłaszcza jeśli początkujący ma zarządzać procesem.

Należy zwrócić szczególną uwagę na interfejs. Dla początkujących wskazane jest używanie programów z interfejsem graficznym i rosyjskim, aby informacje były wyświetlane w formie znanej użytkownikowi, a kontrola odbywa się przy użyciu standardowych elementów interfejsu systemu operacyjnego.

Oczywiście, więcej środków do precyzyjnego dostrajania często daje dokładnie górników konsolowych, ale w tym przypadku wszystko powinno być napisane ręcznie za pomocą poleceń w momencie uruchomienia. Jednak polecenia są zazwyczaj intuicyjne, a aplikacja zawiera krótki plik tekstowy zawierający ich opis i przykład użycia, a baseny górnicze oferują standardową linię konfiguracji dla wszystkich najpopularniejszych produktów.

Programy do wydobywania kart wideo

W przypadku aplikacji zaprojektowanych specjalnie do przeprowadzania obliczeń za pomocą kart wideo, najważniejsza jest obecność dużej liczby ustawień temperatury. Zawsze należy określić maksymalną dopuszczalną temperaturę wydobycia, po której proces zostanie przerwany. Pozwoli to osiągnąć automatyczne wydobycie, które nie będzie wymagało stałego nadzoru. Jeśli masz kilka kart wideo na swoim komputerze, program powinienwspierać jednoczesną pracę z nimi. Ponadto, jeśli masz zarówno karty wideo AMD, jak i Nvidia, będziesz potrzebował programu górniczego dla urządzeń obu producentów.

Programy do wydobywania procesorów

Jeśli karta wideo jest używana przez system tylko do wielu zadań, to zawsze jest włączony centralny procesor. Oznacza to, że podczas wydobywania procesora w domu na głównym komputerze, użytkownik musi upewnić się, że część mocy obliczeniowej nie jest używana i utrzymywana dla komfortowej pracy. Aby to zrobić, musisz znaleźć oprogramowanie, które zapewnia kontrolę mocy wykorzystywanej w górnictwie procesorów. Niektórzy programiści dodają możliwość wyboru liczby używanych rdzeni lub nawet obecności różnych trybów o różnych intensywnościach. Podobne rozwiązania są wykorzystywane przez atakujących w celu ukrycia dużego obciążenia procesora przed właścicielem zainfekowanego urządzenia.

Utworzenie programu dla górnictwa

Każdy program wydobywczy jest inaczej skonfigurowany. Zazwyczaj wszystko sprowadza się do określenia adresu puli i nazwy użytkownika (często tylko adres portfela). Bardziej szczegółowo, ustawienie powinno być opisane na stronie samej puli. W tym samym miejscu można wskazać najlepszy program, w opinii administracji puli, do pracy z nim. Możesz również wyszukiwać linie konfiguracji w dokumentacji oprogramowania lub w oficjalnym wątku forum. Zwykle polecenia są prawie takie same, a po jednorazowym samodostrojeniu nie powinno być dalszych trudności.

Najlepsze programydla górniczej kryptowaluty

Poniżej znajduje się tabela z najpopularniejszymi programami wydobywczymi dla różnych kryptowalut. Lista jest daleka od zakończenia, a takich górników jest znacznie więcej.

GPU CPU
Programy do wydobywania bitcoinów Nice Hash Miner (zezwala mi na różne algorytmy i zostaje nagrodzony bitcoinami)
Programy wydobycia eteru cgminer
Claymore's Dual Ethereum AMD + NVIDIA GPU Miner
cpuminer
Oprogramowanie wydobywcze ZCash Claymore's ZCash /BTG AMD GPU Miner
EWBF's CUDA Zcash miner
nheqminer
Programy wydobywcze Dogecoin CUDAminer
sgminer
basener cpuminer
Programy wydobywcze Litecoin CUDAminer
cgminer
cpuminer
Programy górnicze Monero XMRig
Claymore's CryptoNote AMD GPU Miner
Claymore's CryptoNote Windows CPU Miner

Wniosek

W tym artykule dowiedzieliśmy się, jak ważne jest wybranie odpowiedniego oprogramowania dla górnictwa, jakie zadania ma i wprowadzenie tabeli z najsłynniejszymi aplikacjami. Mamy nadzieję, że ten materiał odpowiedział na wszystkie Twoje pytania, pomógł ci zrozumieć temat i znaleźć odpowiednie oprogramowanie, niezależnie od tego, czy potrzebujesz programu do wydobywania bitcoinów, etirium lub innej kryptowaluty.