Co to jest Blockchain w prostych słowach - pełna recenzja

Blockchain jest podstawą podstaw kryptowaluty i terminem, z którym 90% internautów już się przecięło. Jesteś już w 100% słyszany gdzieś. W tym materiale powiemy wam prostymi i zrozumiałymi słowami o terminie, który już zaczął zmieniać nasze życie.

Taka uwaga jest związana z rewolucją, którą wprowadził. W tym przewodniku zrozumiemy istotę i koncepcję łańcucha blokowego, jego rolę w świecie kryptowalut, w jasnym języku, porozmawiajmy o jego zastosowaniu w innych dziedzinach życia. Jeśli chcesz, to jest rodzaj instrukcji dla manekinów.

Opis terminu

Sam termin Blockchain częściowo opisuje jego cele i cel. Część „Blokuj” jest blokowa, „łańcuch” to „łańcuch”. Okazuje się, że Blockchain to łańcuch bloków. A nie tylko łańcuch. Utrzymuje ścisłą sekwencję.

Czym są te bloki i czym jest łańcuch? Bloki to dane o transakcjach, transakcjach i umowach w systemie, przedstawione w formie kryptograficznej. Początkowo blok blockchain był (i nadal pozostaje) podstawą kryptowalutyBitcoin . Wszystkie bloki są ułożone w łańcuch, to znaczy połączone ze sobą. Aby napisać nowy blok, konieczne jest sekwencyjne odczytywanie informacji o starych blokach.

Wszystkie dane w blockchain są gromadzone i tworzą stale uzupełnianą bazę danych. Niemożliwe jest usunięcie czegokolwiek z tej bazy danych lub zastąpienie /zastąpienie bloku. I to jest „nieograniczone” - można tam zapisać nieskończoną liczbę transakcji. Jest to jedna z głównych cech łańcucha bloków.

Praca z blockchainem może być porównana do Torrenta.Działanie torrentów odbywa się w trybie P2P (peer to peer to sieć komputerowa, w której wszyscy uczestnicy są równi). Kiedy pobieramy plik z trackera, nie używamy centralnego serwera ani pamięci masowej. Plik jest pobierany bezpośrednio z tej samej strony co torrent. Jeśli nie ma uczestników w sieci peer-to-peer, nie będziesz mógł pobierać plików. Podobnie w łańcuchu blokowym. Wszystkie operacje są przeprowadzane bezpośrednio między podmiotami. I są one realizowane ze względu na fakt, że wszyscy uczestnicy są podłączeni do tej samej sieci - Blockchain.

Ta technologia została stworzona wraz z pojawieniem się kryptowalutyBitcoin . Stało się to w roku 2009, w roku. Satoshi Nakamoto jest uważany za publiczną twarz twórcy nowej wirtualnej waluty i Blockchain. Osoba ta jest jednak mitologizowana w świecie kryptowalut. Jest to pseudonim, po którym następuje jedna lub więcej osób, które postanowiły nie ujawniać swojej tożsamości. Oczywiście spędzili tysiące godzin tworząc blok bloków.

Istnieją dwa rodzaje łańcuchów:

 • PublicBlockchain jest otwartą, uzupełniającą bazą danych. Ten typ łańcucha bloków jest używany w kryptowalucie Bitcoin. Każdy uczestnik może zapisywać i odczytywać dane.
 • Private lub privateblockchain ma ograniczenia dotyczące zapisu /odczytu danych. Można ustawić węzły priorytetowe. Subspecies Private Blockchain - ekskluzywny blockchain. W takim łańcuchu tworzy się grupa osób zajmujących się przetwarzaniem transakcji.

Podsumowując wyniki pośrednie, wymieniamy kluczowe cechy łańcucha blokowego:

 • Decentralizacja- wNie ma łańcucha serwerów. Każdy członek jest serwerem. Obsługuje pracę całego łańcucha bloków;
 • Przejrzystość- informacje o transakcjach, umowach itd. Są przechowywane w domenie publicznej. Jednak tych danych nie można zmienić;
 • Teoretyczna nieograniczoność- teoretycznie łańcuch blokowy może być uzupełniony wpisami do nieskończoności. Dlatego często porównuje się go do superkomputera;
 • Niezawodność- do rejestrowania nowych danych niezbędny jest konsensus węzłów blockchain. Umożliwia to filtrowanie transakcji i rejestrowanie tylko legalnych transakcji. Wykonanie podstawienia mieszania jest nierealne. Ta funkcja blokowania jest opisana na poniższym rysunku.

Jak działa blockchain: szczegóły techniczne i niuanse

Częściowo zasada operacji Blockchain została opisana powyżej z wykorzystaniem transakcji pieniężnej jako przykładu. Zanim rozważymy poszczególne szczegóły techniczne, zastanówmy się nad projektem całego systemu. Ta sekwencja bloków to łańcuch, a nie błędne koło lub coś innego. Każdy blok zawiera tablicę konkretnych danych. Wszystkie bloki są ze sobą połączone. Oznacza to, że nową „tablicę” można utworzyć dopiero po zamknięciu starej tablicy.

Doszliśmy do głównego punktu technicznego - tworzenia i zamykania bloków. Jak widać na powyższym rysunku, każdy link w łańcuchu zawiera określony klucz. Dopóki nie zostanie odszyfrowany, blok (link) nie zostanie zamknięty. W jaki sposób odbywa się to dekodowanie? W kryptowalutach górnictwo jest za to odpowiedzialne. Górnicy kryptowalutyzrób to dzięki mocy kart graficznych i procesorów. Te z kolei wykonują operacje obliczeniowe, których głównym celem jest poszukiwanie podpisu kryptograficznego do bloku w formie skrótu. Jak tylko zostanie odebrany - blok jest zamknięty. A górnik otrzymuje nagrodę w postaci kryptowaluty.

Autorzy książki „Jak technologia kryjąca się za bitcoinami zmienia pieniądze, biznes i świat” próbowali scharakteryzować zasadę pracy blockchain ze zwykłymi ludźmi:

„Bitcoin lub inna kryptowaluta nie jest przechowywana w żadnym pliku. Informacje o transakcji znajdują się w globalnej, publicznie dostępnej bazie danych - Blockchain. Potwierdza i akceptuje działanie tej dużej sieci P2P. Cały łańcuch jest rozproszony: jest obsługiwany przez komputery na całym świecie. Serwer centralny, który może zostać uszkodzony lub zhakowany, nie istnieje. Blockchain jest publiczny i jednocześnie bardzo niezawodny, ponieważ wykorzystuje zaszyfrowane dane. ”

Funkcjonowanie blockchain i jego bezpieczeństwo zapewniają górnicy i inni uczestnicy blockchain. Nazywane są również węzłami lub węzłami. Istnieją pełne węzły. Przez nich rozumie się górników i zwykłych użytkowników pełnoprawnych portfeli. Oznacza to, że mają pełną wersję blockchain na swoim komputerze lub innym urządzeniu. Jego objętość stale rośnie. Jeśli w 2015 r. Zajmował 35 gigabajtów pamięci, to w 2017 r. Jest już ponad 100. Z tego powodu liczba pełnoprawnych węzłów zaczęła spadać. Przykładem pełnego portfela jest Bitcoin-Core. Liczba pełnych węzłów w łańcuchu bloków Bitcoin może byćspójrz na usługę Bitnodes.

Im więcej aktywnych węzłów w łańcuchu bloków, tym szybciej przetwarzane są informacje o transakcji. Wygląda na to, że blockchain łączy niekompatybilne. Jest bardzo niezawodny i zdecentralizowany w tym samym czasie. Wszyscy uczestnicy wspierający pracę łańcucha są równi. Nie ma tu serwera ani żadnego centrum przetwarzania. Okazuje się, że cały łańcuch bloków nie jest zbudowany na relacjach zaufania. Na pierwszy rzut oka nie ma gwaranta. Jednak zasadniczo każdy użytkownik blockchain działa jako gwarant. Decentralizacja sieci umożliwia przesyłanie danych między podmiotami reprezentującymi różne kraje, jurysdykcje po prostu na podstawie porozumienia między sobą. Bezpośrednio. Bez pośredników i organów regulacyjnych. Blockchain jest zbudowany tak, że operacje nie mogą być blokowane. Decentralizacja pozwala więc każdemu użytkownikowi poczuć się niezależnym.

Technologia Blockchain i jej funkcje

Wcześniej wspomnieliśmy, że informacje w Blockchain są dostępne dla każdego. Oznacza to, że możesz zobaczyć historię transakcji i sposób jej wykonania. Otwarta jest również informacja o wielkości transakcji. Jednocześnie nie ujawnia się tożsamości adresata i adresata. To jest przezroczystość łańcucha blokowego.

Dostęp do Blockchain odbywa się za pomocą specjalnych kluczy, aby zapewnić niezawodność całej sieci. Ma każdego użytkownika. Kluczem jest zestaw rekordów kryptograficznych. Jest absolutnie wyjątkowy, co gwarantuje niemożnośćzastępowanie danych i ataki hakerów. Aby to zrobić, hakerzy potrzebują dostępu do wszystkich komputerów w sieci.

Mechanizmami zapewniającymi pojemność i niezawodność łańcucha blokowego są algorytmy Dowód pracy lub PoW, wykonaną pracę oraz Dowód stawki lub PoS, potwierdzenie udziału. Dzięki nim osiągnięto konsensus w łańcuchu bloków.

Algorytm sprawdzania pracy jest używany w łańcuchu bloków Bitcoin. Mechanizm jego pracy przypomina raportowanie w biurze. Pracownicy regularnie sporządzają raporty, aby sprawdzić, czy wykonali określone zadanie. Bez tego nie otrzymają wynagrodzenia, ponieważ nie potwierdzili faktu wykonanej pracy.

PoW w łańcuchu blokowym sprawdza obliczenia wygenerowane w procesie tworzenia nowej jednostki. Stosowany jest następujący model: blok jest uznawany za ważny i zamknięty, pod warunkiem że jego wartość skrótu jest mniejsza niż podpis wymagany przez górników. Oznacza to, że pewien szyfr kryptograficzny pokazuje autentyczność bloku. A jako „audytorzy”, sprawdzanie autentyczności bloku, to węzły.

Teraz w sieci Bitcoin blok jest tworzony w ciągu 10 minut. W tym momencie wyszukiwanie jest wykonywane podpis. I już sprawdzanie odbywa się natychmiast. Algorytm jest często krytykowany ze względu na fakt, że jego praca wymaga dużej mocy obliczeniowej. Z tego powodu podczas przesyłania bitcoinów między portfelami pobierana jest prowizja. Jest więc płatność za zużytą moc obliczeniową.

Na tym tle stworzono nowy algorytm - Dowód stawki. Jednym ze współpracowników PoS jest założycielkryptowaluta Ethereum Vitalik Buterin. Według niego ten algorytm nie jest tak intensywnie wykorzystujący zasoby i ogólnie rzecz biorąc tańszy niż PoW. Blockchain kryptowaluty Ethereum dokonuje przejścia z PoW na PoS.

Jeśli moc obliczeniowa wysuwa się na pierwszy plan w Dowodzie Pracy, bilans torebki odgrywa rolę w Dowodzie stawki. Wdrożenie i potwierdzenie transakcji nastąpi bez aktywnego udziału technologii komputerowej, a dzięki aktywnym monetom w portfelach. W idealnej sytuacji wszyscy właściciele kryptowalut w blockchain z PoS będą działać jako inwestorzy. Rola wydobycia zniknie w tle. Algorytm ma jednak istotne wady - możliwe jest przeprowadzenie zduplikowanych transakcji.

Najlepszą opcją dla łańcucha bloków może być kombinacja PoS i PoW. Do tej pory mechanizm ten nie został sfinalizowany, chociaż jest używany w niektórych altcoinach: KATZcoin, Blackcoin, Espers.

Na tym etapie rozwoju blockchain ma zarówno zalety, jak i wady. Systematyzowaliśmy je w stół.

Korzyści Wady
Decentralizacja - członkowie sieci są równi i mogą bezpośrednio wymieniać dane Skalowalność - jeśli sieci blokowe Bitcoin stanowiłyby udział transakcji Visa, to jego rozmiar osiągnąłby setki terabajtów
Niezawodność - zastępowanie danych i ataki hakerów są wykluczone, ponieważ używane są specjalne zaszyfrowane klucze Oszustwo - transfer danych blokowych jest nieodwracalny. Z tego powodu nie można wycofać operacji, nawet jeśli została wykonana przez pomyłkę
Przezroczystość - wszystkie bloki są dostępne do publicznego oglądania. Możesz sprawdzić ścieżkę dla dowolnej transakcji 51% ataku - jeśli w bloku Bitcoin 51% mocy obliczeniowej należy do jednego urządzenia, integralność zostanie złamana
Uniwersalność - blockchain może być stosowany nie tylko w sektorze finansowym, ale także w innych dziedzinach życia (prawo, nieruchomości)

Gdzie używany jest łańcuch bloków

Blockchain pojawił się wraz z pionierem wszystkich kryptowalut bitcoinów. Rozmawialiśmy o jego funkcjonalności i „obowiązkach” powyżej. Blockchain gwarantuje transakcje i przechowuje wszystkie dane o nich.

Witalij Buterin i jego współpracownicy próbowali zrobić jakościowy krok naprzód. Blockchain kryptowalutyEthereumjest często przypisywany drugiej generacji. Ma swoją szczególną architekturę.

Jeśli blokowy bitcoin był początkowo modelowany dla transakcji finansowych, deweloperom Ethereum udało się zaimplementować obliczeniową sieć równorzędną, w której można wykonać zaprogramowane algorytmy. Nazywa się jeinteligentnymi umowamilub inteligentnymi umowami. Istota takich umów polega na tym, że ich realizacja następuje, gdy spełnione są określone warunki.

Inteligentna umowa na przykładzie transakcji zakupu nieruchomości:

Oczywiście technologia blockchain jest istotna nie tylko dla transakcji kryptowalut, ale dla całej sfery FINTECH jako całości. Można obsługiwać wszystko związane z transakcjami.blockchain.

Perspektywa blockchain w sektorze finansowym uznała największe banki na świecie. W 2013 r. Utworzono konsorcjum R3. Takie banki jak J.P. Morgan, Goldman Sachs, Santander, IТG i inni. Grupa zajmuje się testowaniem zdecentralizowanego rejestru w sektorze bankowym. Poszczególne banki inwestują również w start-upy blockchain, które regularnie pojawiają się w ciągu ostatnich kilku lat.

Zainteresowanie banków technologią wiąże się z potencjalnym zagrożeniem, jakie stanowi dla nich kryptowaluta. Blockchain pomoże obniżyć koszty transakcji, uczyni je bezpieczniejszymi. Jednak wdrożenie w pełni zdecentralizowanego protokołu w sektorze bankowym podważy go od środka.

Praktyczność blockchainu jest niezaprzeczalna we wszystkim, co dotyczy przechowywania danych i uwierzytelniania. Potencjalnie ten zdecentralizowany system danych jest w stanie wyeliminowaćkorupcję . W łańcuchu bloków możesz rejestrować daty narodzin, transakcji finansowych, odcisków palców. Przechowuj informacje o dokumentach, takich jak dyplomy, paszporty, prawa jazdy. W przyszłości może to pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju oszustw

Przykłady wykorzystania blockchain w różnych dziedzinach życia, oprócz finansów:

 • Identyfikacja osobista.W oparciu o technologię blockchain, usługi działają w dziedzinie identyfikacji i potwierdzania praw dostępu. Tworzą cyfrowy odpowiednik dowodu tożsamości. Takie startupy obejmują HYRP, BlockVerify, OneName i inne.
 • Prawa autorskie.Platforma Ascribe używa rejestru przyrostowego, w którymartyści, muzycy, wynalazcy mogą przechowywać prawa autorskie za pomocą zaszyfrowanych identyfikatorów.
 • Głosowanie.Jak dotąd otwarty rejestr jest używany tylko w prywatnych sondażach. Jednak University of Virginia chce wprowadzić technologię opartą na blockchain. Zmniejszy to prawdopodobieństwo fałszowania do zera.
 • Zarządzanie i orzecznictwo.Potencjał Blocckhaina w tym obszarze jest nieograniczony. Idealnie, można stworzyć system z raportowaniem przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, przechowywaniem danych budżetowych. Istnieją już projekty takie jak Borderless, które łączą usługi prawne i gospodarcze.
 • Muzyka.Projekt Bittunes umożliwia wykonawcom zachowanie praw i sprzedaż własnej pracy. Istnieją inne usługi mające na celu dystrybucję muzyki niezależnej i promowanie artystów.
 • Miłość.Blockchain z możliwością rejestrowania i przechowywania danych jest bardzo skuteczny w dziedzinie dobroczynności. Dzięki temu platforma GiveTrack udostępnia otwarte informacje o darowiznach na rzecz funduszy i ich kosztach. Jest to skuteczne narzędzie w walce z „terrorystami dobroczynności”.
 • Nieruchomości.Wprowadzenie blockchaina do nieruchomości może znacznie ją poprawić. Proces zakupu i sprzedaży przyspieszy, pojawi się narzędzie do niezawodnego przechowywania danych o prawach własności i tak dalej. Technologia blockchain jest wykorzystywana w branży usługowej, wymianie i normalnym handlu.Potencjalnie może być przydatny wszędzie tam, gdzie wymagane jest raportowanie, uwierzytelnianie czegoś, przechowywanie danych. Potencjał jest nieograniczony.

Wniosek

Czy możliwe jest poznanie wszystkich subtelności i możliwości łańcucha bloków? Nie 99,9% ludności świata tego nie potrzebuje. Ważniejsze jest zrozumienie samej zasady technologii i jej działania. I oto przychodzi ocena potencjału łańcucha blokowego. Może nawet zmienić twoje życie.