Czym jest korupcja w prostych słowach. Rodzaje i metody walki

Dziś korupcja rozbija się na wszystkie strony, obwiniając ją za wszystkie kłopoty i niepowodzenia, a także uważa za swój obowiązek narzekać na nieostrożnych urzędników, którzy są bardzo często łapówkami. Wszyscy wiedzą, że jest to największy wróg dobrobytu społecznego i rozwoju gospodarczego kraju, ale najbardziej paradoksalne jest to, że nikt tak naprawdę nie chce walczyć z korupcją. Dlaczego, jeśli korupcja jest tak wygodna?

Chociaż wszyscy wiedzą, co oznacza termin „korupcja”, niewiele osób wie, że ten problem jest tak stary jak świat. Możesz być zaskoczony, ale nawet w prymitywnych społeczeństwach zwyczajem było składanie ofiar wodzom lub kapłanom, aby zapewnić sobie przychylność. Następnie pojawia się logiczne pytanie - jeśli na świecie jest dokładnie tyle samo zepsucia, ile ludzie żyją na tej ziemi, to korupcja jest integralną częścią istnienia jakiegokolwiek ludzkiego społeczeństwa? Więc jak sobie z tym poradzić, jeśli jest to część ludzkiej natury?

Brzmi logicznie, ale jak wyjaśnić, że są kraje, w których nie ma korupcji? Oczywiście obwinianie wszystkiego na Matkę Naturę jest bardzo łatwe i wygodne, ale nie jest łatwo kłócić się z faktami.ProstoCoinoferuje prostą rozmowę o kompleksie i wreszcie zrozumienie, dlaczego nie możemy poradzić sobie z tą katastrofą.

Definiowanie korupcji

Z pewnością doskonale wiesz, czym jest ta koncepcja. Korupcja jest ogólnie rozumiana jako wykorzystanie oficjalnego stanowiska w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Z reguły koncepcja ta jest identyfikowana z koncepcją„Przekupstwo”. Warto jednak zauważyć, że znaczenie słowa „korupcja” nie ogranicza się do tego. Słowo corruptio w łacińskim tłumaczeniu oznacza „rozkład, uszkodzenie”. Korupcja ma wiele przejawów: korupcja; sprzeniewierzenie towarów, usług i aktywów (w tym gotówki); nepotyzm itp. Ponadto korupcja istnieje nie tylko w systemie służby cywilnej, ale także w sektorze prywatnym.

Kluczową cechą tego zjawiska jest właśnie konflikt interesów urzędnika i jego pracodawcy, tj. Przedsiębiorstwa, społeczeństwa, państwa itp. Głównym czynnikiem decydującym o istnieniu korupcji jest właśnie możliwość otrzymania jakiejkolwiek korzyści (niekoniecznie materialnej), a kluczowym czynnikiem odstraszającym w tym przypadku jest możliwość ukarania za to, co zostało zrobione. Inne czynniki decydujące o istnieniu korupcji to sceptycyzm prawny, analfabetyzm prawny obywateli i niski poziom świadomości obywatelskiej.

Korupcja jest zjawiskiem społecznym, co pociąga za sobą zaangażowanie dwóch stron w ten proces. Jedna strona zapewnia drugiemu jakiekolwiek korzyści w zamian za zaspokojenie ich interesów, jak również możliwość nadużywania oficjalnego stanowiska drugiej strony. Natomiast druga strona działa jako odbiorca tej korzyści i spełnia wymagania pierwszej strony. Może to obejmować wypełnienie /niewypełnienie obowiązków służbowych, dostarczenie wszelkich informacji itp.

Typy i formykorupcja

Pojęcie korupcji jest niezwykle wieloaspektowe, w związku z czym, w zależności od niektórych parametrów, można wyróżnić kilkagłównych typów :

W zależności od sfery manifestacji:

  • korupcja administracyjna i jej rodzaj;
  • korupcja w biznesie;
  • korupcja polityczna.

W zależności od formy realizowanego świadczenia:

  • łapówka;
  • wzajemnie korzystna wymiana uprzejmości (mecenat, nepotyzm).

W zależności od poziomu dystrybucji:

  • oddolne (indywidualne);
  • apikalny (instytucjonalny);
  • międzynarodowy.

W zależności od manifestacji wyróżnia się następującegłówne formy korupcji :

  • przekupstwo;
  • nadużywanie swojej pozycji i władzy;
  • handel informacjami wewnętrznymi;
  • nepotyzm /mecenat /faworyzowanie;
  • lobbing;
  • odpady;
  • nadużycie funduszy.

Przyczyny korupcji

Przyczyny istnienia takiego zjawiska jak korupcja są niezliczone. Oczywiście nie wymienimy ich wszystkich, koncentrując się tylko na głównych.

Prawdopodobniegłównym motywem , który powoduje, że ludzie popełniają takie przestępstwo, jest prosta ludzka chciwość. Chciwość popycha ludzi do takich działań, zmuszając ich do zapomnienia o zasadach moralnych.Inne główne motywy to :

  • niski poziom wykształcenia, wychowania, odpowiedzialności społecznej, samoświadomości, brakupoczucie obowiązku i inne cechy osobiste uczestników aktu korupcji;
  • niski poziom dochodów, brak możliwości wzrostu i samorealizacji;
  • dysfunkcja systemów prawnych i sądowych, brak odpowiedniej kary za takie przestępstwo, dualizm praw (ten sam artykuł można interpretować inaczej);
  • brak jedności władzy wykonawczej, niekompetencja zawodowa, biurokracja;
  • niski poziom znajomości prawa ludności;
  • zainteresowanie obu stron zaangażowanych w akt korupcji.

Najbardziej skorumpowane sfery

Transparency International jest pozarządową organizacją międzynarodową do walki z korupcją i jej poziomem badań na całym świecie, corocznie publikuje raport przedstawiający wyniki swoich badań, a także oblicza wskaźnik postrzegania korupcji dla prawie wszystkich krajów świata.

Według raportu Transparency International na 2017 r., W krajach takich jak Ukraina, Kazachstan i Rosja, wielu obywateli przyznaje, że nie tylko musieli płacić łapówkę przynajmniej raz w życiu, ale także regularnie nazywali się „organizacjami charytatywnymi” składki

Raport Światowego Barometru Korupcji stwierdza, że ​​przekupstwo kwitnie zwłaszcza w rządzie, w zamówieniach publicznych, w edukacji, w opiece zdrowotnej, w egzekwowaniu prawa, w służbie celnej, w policji, w sądach, w wojsku, w budownictwie i w sporcie. Ponadto okazało się, że nawet duchowieństwonie było nic świętego, ponieważ korupcja istnieje nawet w kościele. Wyniki badań wykazały, że z powodzeniem rozwija się również w sektorze mieszkaniowym i użyteczności publicznej.

Przykłady

Przypadki przekupstwa są, delikatnie mówiąc, nierzadkie. Kanał informacyjny jest często przepełniony raportami o ujawnieniu następnego systemu korupcji na dużą skalę. Wszyscy słyszeliśmy o sprawie Onishchenko, programach gazowych Kurchenko, operacji Yantar, sprawie Alexey Ulyukayev, sprawie Oboronservis i wielu innych.

Korupcja w zamówieniach publicznych ogólnie jest osobnym tematem. Sam system zamówień publicznych i komunalnych jest jednym z najbardziej „korzystnych” dla wdrażania systemów korupcji. Według niektórych statystyk od 60 do 90% wszystkich zamówień publicznych odbywa się z naruszeniami. Ogólnie rzecz biorąc, cała sfera gospodarcza sprzyja dobrobytowi korupcji.

Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mamy do czynienia ze skorumpowanymi urzędnikami dosłownie każdego dnia w naszym codziennym życiu. Najczęściej spotykamy ich w dziedzinie edukacji. Na przykład w szkole reżyser często zbiera pieniądze na naprawy lub nowe zasłony, na uniwersytetach studenci kupują papier na potrzeby działu itp. Korupcja w medycynie jest już brana za pewnik. Datki charytatywne na rzecz szpitala są częste, nie mówiąc już o „prezentach” dla lekarzy i pielęgniarek. Korupcja w armii jest rzeczą powszechną. Na przykład „odszkodowanie” jest często wypłacane w wojskowych biurach rekrutacyjnych. Korupcja w komisji śledczej, w prokuraturze i sądzie, większość obywateli nie dotyczy,przekupstwo w tej dziedzinie jest jednak niezwykle częste. W wiadomościach często słyszymy, że biznesmen, który zestrzelił ludzi, został uniewinniony lub że przesłuchanie w sprawie jest opóźnione w nieskończoność.

Dlaczego korupcja jest niebezpieczna?

Jeśli wydaje ci się, że korupcja jest nieszkodliwym zjawiskiem, to głęboko się mylisz. Nie można przecenić jego negatywnego wpływu na państwo, społeczeństwo i każdego obywatela. Venality osłabia moralne podstawy społeczeństwa, hamuje wzrost gospodarczy i rozwój państwa, psuje jego wizerunek na arenie międzynarodowej, a także prowadzi do szeregu następujących problemów:

  • nieodpowiedni podział i wykorzystanie budżetu państwa i zasobów lub nieracjonalne zarządzanie przychodami i wydatkami firmy;
  • niedopłata podatków (zysków);
  • spadek skuteczności funkcjonowania gospodarki w ogóle, aw szczególności jej podmiotów;
  • pogorszenie warunków funkcjonowania gospodarki jako całości, aw szczególności jej podmiotów;
  • zmniejszanie atrakcyjności inwestycyjnej gospodarki w ogóle, aw szczególności jej podmiotów;
  • spadek jakości świadczonych usług (dotyczy to zarówno usług publicznych, jak i usług świadczonych przez sektor komercyjny);
  • niewłaściwe korzystanie z pomocy międzynarodowej dla krajów rozwijających się, co prowadzi do wzrostu zadłużenia państwa; niewłaściwe korzystanie z funduszy kredytowych, co często prowadzi do bankructwa przedsiębiorstw;
  • zwiększają nierówności społeczne;
  • wysokośćprzestępczość zorganizowana;
  • rosnące niezadowolenie społeczne itp.

Statystyki w WNP i na świecie

Organizacja Transparency International przeprowadza coroczne analizy statystyczne w celu określenia poziomu korupcji w różnych krajach świata, w oparciu o uzyskane dane, oblicza się wskaźnik postrzegania korupcji i opracowuje ocenę krajów świata.

Kraj 2017 2016 2015
Dania 2 miejsce 1 miejsce 1 miejsce
Singapur 6 miejsce 7 miejsce 8 miejsce
Niemcy 12 miejsce 10 miejsce 10 miejsce
Stany Zjednoczone 16 miejsce 18 miejsce 16 miejsce
Azerbejdżan 122 miejsce 123 miejsce 119 miejsce
Kazachstan 122 miejsce 131 miejsce 123 miejsce
Ukraina 130 miejsce 131 miejsce 130 miejsce
Rosja 135 miejsce 131 miejsce 119 miejsce

Według informacji przedstawionych w najnowszym raporcie „Barometr korupcji światowej” większość mieszkańców krajów WNP (56%) nie uważa, że ​​skuteczność walki z korupcją zależy od nich. Średnio w WNP 30% obywateli zostało zmuszonych do wręczania łapówek. Warto zauważyć, że ten sam wskaźnik dla krajów Unii Europejskiej wynosi tylko 9%.

Ponadto, zgodnie z danymi uzyskanymi podczas badania firmy audytorskiej PwC, prawie 30% menedżerów najwyższego szczeblapowiązania dużych firm w krajach WNP dotyczyły przekupstwa i innych przejawów korupcji.

Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat szkody spowodowane korupcją wzrosły pięciokrotnie. Wyniki badania wskazują również, że 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak ich rządy walczą z korupcją (na Ukrainie wskaźnik ten nie jest skalowany - 87%).

Techniki antykorupcyjne

Przeciwdziałanie korupcji to zestaw środków mających na celu zapobieganie, wykrywanie, zwalczanie i dochodzenie przestępstw korupcyjnych we właściwym czasie, a także minimalizację i /lub eliminację konsekwencji takich przestępstw.

Obecnie praktycznie wszystkie kraje świata aktywnie walczą z korupcją, a ci, którym udało się z tym poradzić, utrzymują sytuację pod kontrolą i regularnie zapobiegają. Ponadto organizacja międzynarodowa ogłosiła już wojnę korupcyjną, na przykład ONZ i Transparency International. Takie kraje jak Singapur, Hongkong, Dania, Szwecja odniosły największy sukces w walce z korupcją.

Nie ma jednego podejścia do wyeliminowania tego problemu publicznego, ale podstawowa idea wszystkich podejść jest taka sama: w celu zmniejszenia poziomu korupcji do minimum konieczne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które umożliwiają jego istnienie.

Prawdopodobnienajbardziej radykalna metoda walki z korupcjąto absolutna odnowa całego systemu - rozwiązanie władzy, przeprowadzenie reform w systemie sądownictwa, przepisanie podstaw administracji publicznej.

Ponadto istnieją 3 bardziej skutecznemetody zwalczania korupcji :

  • zaostrzenie kar za takie przestępstwa, a także stworzenie warunków do terminowego wykrywania i tłumienia faktu korupcji;
  • stworzenie mechanizmów ekonomicznych, które umożliwią osobom o specjalnych uprawnieniach i władzy zarabianie więcej bez naruszania prawa, a także zapewnienie im możliwości rozwoju osobistego i zawodowego;
  • zwiększenie wpływu gospodarki rynkowej, co przyczynia się do zmniejszenia wielkości potencjalnych korzyści z korupcji.

Wśród innowacyjnych metod zwalczania korupcji konieczne jest wyodrębnienie możliwości wprowadzenia technologii blockchaindo przechowywania danych publicznych. W 2017 roku technologia zaczęła być testowana w rządach poszczególnych krajów. Eksperci uważają, że wprowadzenie blockchaina może znacznie ograniczyć możliwość implementacji nielegalnych schematów kopiowania poprzez przechowywanie informacji w otwartym rejestrze.

Ponadto współpraca ze społeczeństwem dowiodła swojej skuteczności w walce z korupcją. W tym kontekście mówimy o podniesieniu poziomu wiedzy prawnej i politycznej ludności, dostarczaniu informacji obywatelom, podniesieniu poziomu odpowiedzialności obywatelskiej i samoświadomości itp.

Wnioski

W tym artykule krótko omówiliśmy, czym jest korupcja i jak z nią walczyć. Zjawisko to ma szkodliwy wpływ na gospodarkę i dobrobyt kraju. Promując wzrost i dobrobyt przekupstwa, tworzymygorzej dla siebie. Niestety, żyjemy w kraju, w którym nawet dziecko wie, co oznacza „skorumpowany urzędnik”. Może ci się wydawać, że ten problem cię nie dotyczy, ale w rzeczywistości jest to dalekie od przypadku. Korupcja dotyczy wszystkich. Nie zrzekaj się odpowiedzialności. Wierzcie mi, sukces walki przeciwko rozpadowi społeczeństwa zależy od każdego z nas.