Co to jest Dash (Darkcoin), kompletny przewodnik [+ przykłady]

Chociaż DASH jest formalnie rozwidleniemBitcoin , różni się znacznie od dziesiątek innych altcoinów na rynku kryptowalut. To anonimowa moneta z unikalnym dwupoziomowym systemem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Anonimowość i możliwość korzystania z DASH jako codziennego instrumentu płatniczego pozwalają temu altcoinowi być stabilnym w kapitalizacji TOP-5 kryptowalut. Progresywny system rozwoju sieci, wysoki poziom ochrony i wyjątkowa dystrybucja nagród wśród uczestników zapewniają nieograniczone możliwości rozwoju tej stawki kryptowaluty.

Jeśli nadal nie znasz kluczowych funkcji tej kryptowaluty, ten szczegółowy przewodnik ujawni je dla Ciebie. Proste i zrozumiałe słowa. Przed przeczytaniem tego artykułu zalecamy zapoznanie się z naszym wspaniałym materiałem na temat kryptowaluty.

Co to jest Dash

DASH to waluta cyfrowa o wysokim poziomie anonimowości, która pierwotnie została stworzona jako alternatywa dla Bitcoin. Podobnie jak w przypadku innych Altcoinów, głównym motywem uruchomienia kryptowaluty była poprawa BTC i rozwiązanie problemów, których pierwszy kryptomonet na świecie nie może rozwiązać. Jest zdecentralizowany, co oznacza brak centralnego emitenta i równość uczestników sieci, podczas gdy jego produkcja nie wymaga tak dużych mocy, jak w przypadkuBTC .

Decentralizacja w DASH nie kończy się na prostej „równości” uczestników. Każdy członek sieci może zgłaszać własne pomysły dotyczące rozwoju kryptowaluty lub głosowaniadla innych inicjatyw. Idea zdecentralizowanego zarządzania lub DAO jest w pełni wdrożona.

Przy okazji, nazwa DASH (Dash lub Dash) nie została natychmiast dołączona do altcoin. Kiedy Evan Duffield, starszy programista tej sieci, uruchomił kryptę w 2014 roku, nazwano ją DarkCoin. Wkrótce ponura nazwa została zmieniona na XCoin, a następnie przeprowadzono kolejny rebranding i przyjęto nazwę DASH. Według jednej z wersji nazwa ta oznacza „szarpnięcie w górę” lub „szybki ruch w górę”, a jednocześnie jest skrótem od Digital cASH.

Evan Duffield, mówiąc o stworzeniu nowej kryptowaluty, podkreśla, że ​​dla niego głównym punktem była i pozostaje anonimowość. Początkowo deweloper zainteresował się Bitcoinem i zaproponował wprowadzenie zmian w protokole pierwszej kryptowaluty na świecie. Nie słuchali go, a to stało się katalizatorem stworzenia DarkCoin w 2014 roku. Jeśli w projekcie pracowało kilka osób, obecnie ponad 50 specjalistów jest włączonych do zespołu Duffield. I ciągle się rozwija.

W pierwszych dwóch dniach istnienia nowej kryptowaluty wydobywa się 2 miliony monet, co stanowi około 10% możliwej maksymalnej wartości (16–22 miliony). Ze względu na tak obszerną instaminę krytyka społeczności kryptograficznej upadła na DarkCoin. Duffield zasugerował nawet ponowne uruchomienie lub wycofanie sieci, ponieważ instamina była wynikiem błędu w algorytmie, ale uczestnicy odmówili. Wydobywające się monety szybko sprzedawały się na giełdach po niskich cenach, a sytuacja ustabilizowała się.

DASH jest wygodny w użyciu do codziennych płatności, tak jak w przypadku tej kryptowalutynatychmiastowa funkcja transakcji. Działa za pomocą usługi InstantSend (do InstantX 2016). W rezultacie Dash Core, firma, która rozwija Dash, podpisała strategiczną umowę z platformą bankowości internetowejWirex w październiku 2017 r. . Niniejsza umowa przewiduje integrację kryptowaluty z systemem bankowym, co pozwoli posiadaczom Dash płacić za 40 milionów punktów akceptacji kart VISA w ponad 210 krajach świata.

W ten sposób przedstawiciel Wirex Pavel Matveev skomentował umowę:

„Nasi użytkownicy będą mogli konwertować BTC na Dash iz powrotem z minimalną prowizją, a także bezpośrednio kupować Dash za fiat walutę (EUR, USD, GBP) i wypłacać za pośrednictwem klasycznych bankomatów, płacić konwencjonalną metodą, za pomocą plastikowej karty lub aplikacji w smartfonie, sklepy i kawiarnie.

Oprócz natychmiastowych transakcji uczestnicy mają dostęp do narzędzia o podwyższonej anonimowości - PrivateSend (wcześniej DarkSend).

Dash, podobnie jak Bitcoin, mablokowy łańcuch , jest wydobywany, sprzedawany na giełdach. Ale między tymi kryptowalutami istnieją różnice koncepcyjne:

 • Dostępność usługi InstantSend w DASH dla transakcji natychmiastowych;
 • Dostępność usługi PrivateSend dla dodatkowej anonimowości operacji;
 • Górnictwonie wymaga tak potężnych instalacji;
 • W całkowicie mniej zdecentralizowanej sieci, w której każdy uczestnik wpływa na jego rozwój;
 • Kilka algorytmów szyfrowania kryptograficznego jest używanych jednocześnie;
 • Cały system jest dwupoziomowy.

Więcej o tych różnicach.porozmawiamy w oddzielnej części materiału.

Funkcje DASH

Powyżej zauważyliśmy kilka razy, że sieć tej kryptowaluty jest dwupoziomowa. Zobaczmy, co się wyraża.

W sieci peer-to-peer Bitcoin osiąga się konsensus na poziomie peerów obsługujących blockchain. Mówiąc prościej, są to górnicy, których działania chronią sieć przed podwójnymi wydatkami za pomocą protokołu Proof of Work. Podobny mechanizm występuje w desce rozdzielczej. Wydobywanie DASH odbywa się zgodnie z algorytmem X11, który jest kombinacją 11 innych algorytmów kryptograficznych lub funkcji skrótu.

Jednak ta kryptowaluta ma również drugi poziom, w którym główną rolę odgrywają Masterscapes (pełny węzeł lub węzeł). Masternode jest członkiem z w pełni pobranym łańcuchem bloków DASH. Ten system korzysta z mechanizmu PoSe (Proof-of-Service). Dzięki Masternods w usłudze Dash dostępne są usługi InstantSend i PrivatSend. Pełne węzły mają prawo głosowania w sprawach związanych z rozwojem sieci i otrzymują 45% wydobywających się monet; kolejne 45% dostaje górników, a 10% idzie na rozwój sieci (często wynagrodzenie programistów).

Z usługi InstantSend może korzystać również właściciel pełnego portfela DASH, a także właściciele lekkich programów i klientów na urządzenia mobilne. Transakcje w tym trybie są wykonywane w zaufanym formacie, ponieważ ich potwierdzenie wymaga czasu (około 2,5 minuty). Jednak system jest zbudowany w taki sposób, że dla każdej operacji jego własna zaufana „brama” jest blokowana, co jest sprawdzane przez nadzorcę. Gwarantuje to ochronę przedpodwójne wydatki.

Usługa PrivateSend, oparta na mechanizmie CoinJoin, odpowiada za miksowanie lub miksowanie płatności, co bardzo utrudnia ich śledzenie. Wszystko działa w następujący sposób:

 • Nazwa: transakcja jest podzielona na równe części (0,1, 1, 10, 100 myślników), co uniemożliwia śledzenie poszczególnych kwot;
 • Częściowa anonimizacja z mieszaniem zbieżnych cząstek; każdą mieszankę wykonuje nowy Masternoda;
 • Kwota trafia na adresy anonimowe natychmiast, bez dodatkowego oczekiwania na zakończenie procesu.

DASH zachowuje status „najbardziej zdecentralizowanej zdecentralizowanej waluty cyfrowej” poprzez wdrożenie zdecentralizowanego interfejsu oprogramowania DAPI. Jest to otwarte środowisko, w którym firmy i programiści mogą tworzyć portfele i oprogramowanie do interakcji z siecią. Jej praca jest zapewniana przez mistrzów, którzy niosą główny „ciężar” weryfikacji transakcji i gwarantują dużą szybkość wszelkich operacji.

Jeśli interesują cię kryptowaluty, słyszałeś o terminie DAO, który odnosi się do trybu zdecentralizowanego zarządzania w platformie lub dosłownie „zdecentralizowanej autonomicznej organizacji”. Jego popularność jest raczej „smutna” z powodu kradzieży około 60 milionów dolarów inwestycji projektu DAO (platforma ETH) w 2016 roku.

Jednak to właśnie DASH zaoferował ten system między innymi kryptowalutami. Ten tryb nie nazywa się DAO, ale DGBB - Decentralized Governance by Blockchain (zdecentralizowane zarządzanie blockchain). Jak zauważyliśmy powyżej,Ten tryb umożliwia węzłom (mastodom) składanie propozycji lub głosowanie na nowe reformy platformy DASH. W głosowaniu postanowiono zmienić rozmiar bloku z 1 megabajta na 2.

Zalety i wady DASH

Trudno kategorycznie „ochrzcić” pewne cechy tej kryptowaluty jako wadę lub zaletę. Na przykład rozważ proces nagradzania w DASH. Jak zauważyliśmy powyżej, istnieje następująca dystrybucja:

 • 45% wydobywających się monet trafia do górników;
 • 45% otrzymuje tytuł magistra;
 • 10% przeznacza się na rozwój sieci.

Aby zostać dekoderem głównym, konieczne jest złożenie depozytu i „zakup” 1000 Dash.

Taki system z jednej strony ma swoje pozytywne aspekty. Na przykład chroni sieć przed „Atakiem 51%” - sytuacją, w której ponad połowa całej kryptowaluty należy do jednego uczestnika. Ponadto 10% zawsze idzie na rozwój sieci, co automatycznie oznacza wprowadzenie ulepszeń. Fakt, że przyzwoita ilość DASH jest ustalona „w rękach” superruli, wywołuje popyt i uznanie krypty. Ale jednocześnie próg wzrasta dla tych, którzy chcą zostać mistrzowskimi. A same węzły z rosnącym kursem mogą w końcu pozbyć się DASH, co znacznie zredukuje kurs. 10% na rozwój sieci nie zawsze jest skutecznie wykorzystywane.

Inne zalety i wady kryptowaluty DASH są usystematyzowane w tabeli:

Korzyści Wady
Natychmiastowe transakcje przy użyciu usługi InstantSend;
Dodatkowa anonimizacja poprzezPrivateSend;
Zdecentralizowana platforma otwarta na nowe pomysły i ulepszenia;
Własny algorytm wydobywania X11, który nie wymaga ogromnych zasobów;
Połączenie protokołów PoW i PoSe, pozwalające na otrzymywanie wynagrodzenia dla górników i węzłów;
Posiadanie lidera publicznego w osobie Evan Duffield i potężnego zespołu.
Początkowo wystąpił błąd w algorytmie wydobycia, który w rezultacie stał się instaminą. To zniechęca potencjalnych inwestorów;
Potencjalny „przepełnienie” kursu z powodu obuwia głównego;
Nieskuteczne wykorzystanie wpływów na rozwój projektu;
W górnictwie następuje stopniowe przejście na ASIC.

Różnice DASH od Bitcoin

Kluczowa różnica między tymi dwoma kryptowalutami leży w architekturze platformy. JeśliBitcoinjest siecią typu „peer-to-peer” opartą na protokole Proof-of-Work i którego rozwój jest „za kurtyną” przez poszczególnych programistów, Dash jest znacznie bardziej demokratyczną i zdecentralizowaną siecią z dwoma poziomami jednocześnie. Tutaj znajdują się elementy bitcoin w postaci protokołu Proof-of-Work (górnicy) i dodatkowy poziom w postaci DGB z Masternotes (węzły).

Ta ostatnia funkcja umożliwia DASH pełne wdrożenie zdecentralizowanego autonomicznego zarządzania siecią z głosowaniem wewnętrznym we wszystkich kluczowych kwestiach. Wprowadzają także takie funkcje, jak transakcje natychmiastowe (InstantSend) i dodatkową anonimowość (PrivateSend).

Dzięki DAO dash jest bardziej otwartą walutą dla innowacji. Każdy węzeł ma prawo do sporządzenia własnej propozycji rozwoju.platformy.

Istnieją różnice w górnictwie i dystrybucji nagród. Po pierwsze, DASH używa własnego algorytmu X11, który łączy 11 funkcji skrótu jednocześnie i nie wymaga takiej wydajności, jak w przypadku górnictwa bitcoinów. Po drugie, nagroda po otrzymaniu bloku jest rozdzielana w określonej proporcji.

Wdrożenie DAPI, otwartej mapy drogowej z ambitnymi planami na przyszłość, można również uznać za coś, co odróżnia DASH od Bitcoin. Duffield i jego zespół poważnie podchodzą do stworzenia przyjaznej dla użytkownika kryptowaluty, z której może korzystać nawet dziecko. Podpisanie umowy z Wirex to kolejny krok na drodze.

Skąd wziąć DASH

Aby posiadać tę obiecującą kryptowalutę, musisz nabyć portfel. Wcześniej stworzyliśmyprzewodnikopisujący ten proces i główne portfele do przechowywania myślnika.

Po utworzeniu portfela masz kilka opcji zakupu:

 • Kup DASH w wymienniku;
 • Kup DASH na giełdzie kryptowalut;
 • Uzyskaj DASH samodzielnie.

Jeśli mówimy o pierwszych dwóch opcjach, zalecamy korzystanie z witryn do monitorowania punktów wymiany walut cyfrowychCrosslytics- monitorowanie tempa i kapitalizacji kryptowalut i głównych wymian w czasie rzeczywistym. Z korzyści - strona ma wersję rosyjską. Tam znajdziesz najlepsze miejsce do zakupu DASH.

Jeśli mówimy o górnictwie, od 2016 r. Stało się ono opłacalne tylko dla specjalnych górników ASIC. Chociaż nadal możliwe jest wydobywanie DASH na procesorze (procesorach) i GPU (karty graficzne)bez korzyści ekonomicznych. W przypadku górnictwa specjalne algorytmy ASIC są udostępniane dla algorytmu X11. Urządzenia te są sprzedawane w chińskich sklepach internetowych. Pułap pływających DASH wynosi od 16 do 22 milionów monet.

Zakres DASH

Zespół Dash postawił sobie za cel stanie się numerem jeden wśród wszystkich innych kryptowalut w płatnościach bezgotówkowych. Biorąc pod uwagę specyfikę tej platformy, ten rozwój jest całkiem realny.

Teraz zespół jest zaangażowany w ewolucję (ewolucję) całej platformy. W planie projektu do czerwca 2018 r. Planowane jest uruchomienie aplikacji nowej generacji z bezpłatnymi transakcjami, możliwość zaproszenia innych uczestników pocztą elektroniczną, integracja komunikatora. Planowane jest utworzenie kworum (grup) Masternod zgodnie z czasem dołączenia do platformy. Duffield i KO oczekują, że do tego czasu w Internecie będzie pół miliona członków. Śmiała prognoza, ale biorąc pod uwagę perspektywy DASH i pracę zespołu, nie jest to nierozsądne.
Kroki integracji kryptowaluty z systemem bankowym i uruchomienia DAPI pokazują, jak wielki potencjał ma on jako instrument płatniczy. Jednocześnie zespół projektowy, który ma stabilne finansowanie, stale się rozwija. Jest osadzony w samej platformie DASH.

Stworzony jako alternatywa dla Bitcoin, DASH zdołał pójść własną drogą i znacznie różni się od wielu innych kryptowalut. Czy będzie to bardzo udane i czy przyszłość pokaże kreskę „cyfrowej gotówki”. Ten materiał pokazał kluczowe cechy tej kryptowaluty. Wyjechałeśwyciągnij własne wnioski.