Co to jest bitcoin w prostych słowach - kompletny przewodnik

Częstotliwość odniesieńBitcoinw źródłach drukowanych i elektronicznych rośnie wykładniczo. Na tym tle coraz więcej osób bezpośrednio lub pośrednio zapoznaje się z tym terminem. Bitcoin już dawno przestał być sferą zainteresowań „maniaków” i jest dość mocno osadzony w życiu zwykłych ludzi. I prędzej czy później będziesz musiał bezpośrednio zmierzyć się z Bitcoinem. Oferujemy przygotowanie się do tego spotkania i bliższe zapoznanie się z Bitcoinem za pomocą tego przewodnika dla początkujących.

Co to jest Bitcoin i dlaczego jest potrzebny

Bitcoin (w skrócie BTC) to elektroniczny system płatności, w którym krążą wirtualne „pieniądze” (bitcoiny). Czy masz kartę VISA lub Mastercard? Zarówno Visa, jak i Mastercard to także elektroniczne systemy płatności. Jednak używają znanej waluty - dolarów, euro, hrywien, rubli, a wszystkie transakcje przechodzą przez przetwarzanie bankowe. Takie waluty są nazywane fiat. System Bitcoin wykorzystuje kryptowalutę - czysto cyfrową walutę, która nie jest powiązana z żadnym bankiem światowym ani gospodarką żadnego kraju. Ma swoją własną wartość (stawkę), która kształtuje się na tle popytu.

Najważniejsze funkcje Bitcoin:

 • Cały system jest zdecentralizowany.Oznacza to, że Bitcoin nie jest regulowany przez żaden bank, agencję lub jednostkę rządową. Wszyscy uczestnicy sieci są absolutnie równi, niezależnie od narodowości lub innych cech. Na przykład w Visa i Mastercard są karty Gold, Platinum, Vip, w systemach takich jak Webmoney lub QIWI istnieją poziomy użytkowników. Istnieją ograniczenia dotyczące wielkości transakcji. A w Bitcoin - wszystkorówne i bez ograniczeń.

 • Pseudoanonimowość.Podczas przenoszenia do BTC uczestnicy nie ujawniają swojej tożsamości. W przypadku transakcji używany jest adres (skrót od 27-34 znaków) bez ujawniania innych danych odbiorcy i nadawcy. Przypomnij przelewy między kartami lub innymi systemami elektronicznymi. Transakcje często ujawniają nazwę osoby lub organizacji.

 • Nieodwracalność.Wszystkie operacje w Bitcoin są nieodwracalne. Nie można ich anulować, zatrzymać ani zablokować. Teoretycznie możliwe jest pełne wycofanie systemu (blockchain). W praktyce jest to niezwykle trudne do wdrożenia.

 • Bezpieczeństwo.Hackowanie portfela Bitcoin jest niemożliwe. Wszystkie dane są przechowywane w specjalnym pliku, do którego tylko Ty masz dostęp. Nierealistyczne jest przeprowadzanie i „przechwytywanie” danych podczas transakcji, jak to ma miejsce w systemie bankowym. Bitcoin wykorzystuje rekordy kryptograficzne - zaszyfrowane dane, które gwarantują poufność i bezpieczeństwo.

 • Bezpośredni charakter operacji.W Bitcoinach transfery dokonywane są bezpośrednio między uczestnikami - stosowana jest zasada P2P (peer to peer). Transakcja odbywa się bez udziału strony trzeciej: banku, centrum przetwarzania, serwera. Dlatego operacja w Bitcoin nie może śledzić nikogo poza jego członkami.

Historia Bitcoin

Historia tworzenia kryptowaluty nie ma jasnej chronologii. Przez dziesięciolecia eksperci w dziedzinie kryptografii pracowali nad stworzeniem unikalnego zdecentralizowanego systemu, którego praca opiera się naobliczenia matematyczne. Korzystając z doświadczeń swoich poprzedników i własnej pracy,Satoshi Nakamotoi Hal Finney w 2008 r. Stworzyli pierwszą na świecie kryptowalutę - Bitcoin. Nakamoto otrzymał główną sławę - opublikował plik z protokołem Bitcoin i krótko opisał funkcje nowego systemu płatności. Najmniejsza część ułamkowa monety, 0 000 000 01 BTC, została nazwana na jego cześć.

Dlaczego stworzono bitcoin? Częściowe powody dla rozwoju kryptowaluty ujawniają ich cechy: anonimowość, decentralizację, bezpieczeństwo, dostępność. Idealnie, ekosystem Bitcoin powinien gwarantować szybkie transakcje bez udziału strony trzeciej (banku, gotówki) o wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Interesujący punkt widzenia wyraził znany rosyjski biznesmen Sergey Mavrodi w 2013 r .:

„Cały ten szum wokół kryptowalut wiąże się z ich anonimowością. Ludzie są zmęczeni tym, co Wielki Brat obserwuje dla każdej swojej akcji. To wszystko jest zmęczone. Bitcoin pod tym względem jest powiewem świeżego powietrza. ”

Ten cytat odpowiada na pytanie, dlaczego bitcoiny są potrzebne. Najważniejszą cechą kryptowalut jest prywatność transakcji.

Jak działa Bitcoin

Cały ekosystem Bitcoin jest przechowywany nałańcuchu bloków . Jeśli trudno powiedzieć, łańcuch bloków jest ciągłym łańcuchem bloków wszystkich transakcji. Blok jest zamykany po wybraniu podpisu cyfrowego. Po tym można utworzyć nowy blok. A teraz rozszyfrujmy to prostymi słowami. Wyobraź sobie, że każdy transfer (transakcja) w Bitcoinnagrane na osobnej stronie. Sekwencja stron tworzy rozdział bloku książki.

Aby nagrać nową stronę (aby przeprowadzić nową transakcję), musimy „przewrócić” wszystkie poprzednie strony i rozdziały. Oznacza to, że każda nowa transakcja jest przeprowadzana w łańcuchu - z przetwarzaniem starych bloków (przewracanie stron i rozdziałów). Nowy rozdział książki można rozpocząć dopiero po zakończeniu starego. A wszystkie rozdziały tworzą książkę, a bloki - łańcuch bloków. Stron i rozdziałów nie można wyrwać ani zmodyfikować. Dostęp do łańcucha bloków jest dostępny dla wszystkich uczestników systemu.
Oznacza to, że łańcuch bloków jest dużą otwartą bazą danych, która przechowuje zaszyfrowane informacje o wszystkich zakończonych transakcjach.

Blockchain i jego potencjał są jedną z przyczyn stałego wzrostu stopy bitcoin w stosunku do walut obcych i kluczową cechą BTC. Oto kilka innych różnic między „wirtualnym” Bitcoinem a zwykłymi pieniędzmi:

 • Formularz. Bitcoin to elektroniczna waluta, która nie ma materialnego wyglądu. Istnieją fizyczne „monety” z kodem QR lub napędami w kształcie monety, w których przechowywane są BTC. Jednak nie można ich nazwać pieniędzmi w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa. Możemy powiedzieć, że Bitcoin to zbiór liczb generowanych przez algorytm. Nie papierowy rachunek lub metalowa moneta.

 • Koszt. Stopa pustej waluty zależy bezpośrednio od rozwoju gospodarczego i politycznego kraju lub konfederacji, do której jest dołączona. W rzeczywistości pieniądze ponad 100 krajów świata są ściśle powiązane z dolarem. KosztBitcoin jest zdeterminowany przez popyt i nie jest bezpośrednio zależny od procesów gospodarczych (chociaż jest pośrednio powiązany).

 • Emisja. Teoretycznie zwykłe pieniądze nie mają pułapu emisji. Mogą być drukowane dowolną liczbę razy. BTC ma swój własny sufit w systemie - 21 000 000 monet (20 999 999 9769). Według prognoz liczba ta zostanie osiągnięta w połowie 22 wieku.

 • Bezpośrednie tłumaczenia. Nawet jeśli mówimy o elektronicznej wersji zwykłych pieniędzy (karta, portfel), wówczas transakcja odbywa się z udziałem osoby trzeciej. W Bitcoin operacja jest przeprowadzana bezpośrednio (P2P).

Obiektywna ocena BTC nie jest łatwa. Niektóre funkcje Bitcoina można przypisać jego zaletom i wadom. Weźmy taką cechę, jak nieodwracalność operacji. Z jednej strony otrzymasz kryptowalutę w każdym przypadku - żadna awaria systemu nie zablokuje transakcji. Z drugiej strony jest to cecha Bitcoinów wykorzystywanych przez oszustów lub przedstawicieli czarnego rynku.

Główne zalety to:

 • Anonimowość - inny uczestnik transakcji zna tylko twój adres Bitcoin lub kod QR. Inne dane nie są ujawniane.

 • Zdecentralizowany charakter systemu - wszyscy członkowie sieci są równi i niezależni.

 • Bezpieczeństwo - hakowanie portfeli, zastępowanie danych, przechwytywanie transferów jest niemożliwe.

 • Globalny - Bitcoin umożliwia szybkie przeprowadzanie transakcji między ludźmi z różnych krajów, strefami czasowymi.

 • Górnictwo - istnieje niezależny sposób wydobywania BTC, uważany przez wielu zazarobki

Często zaletą Bitcoina jest szybkość operacji. Wszystko nie jest takie proste. Transakcja może trwać 10-20 minut, a czasem godzinę. Aby go ukończyć, potrzebujesz 6 potwierdzeń od innych uczestników. Występują automatycznie. Gdy obciążenie sieci jest wysokie, przesyłanie zwalnia. Kolejną wadą są działania regulacyjne władz różnych krajów w odniesieniu do kryptowalut. Formalnie BTC tworzy te same warunki dla wszystkich potencjalnych członków sieci. Jednak w niektórych krajach (Wietnam, Indie, Ekwador, częściowo Chiny) wydano zakazy.

Inne minusy:

 • Niestabilny kurs walutowy - z tego powodu zmniejsza się potencjał BTC jako opcji płatności;

 • Oszustwo - sam Bitcoin jest bardzo niezawodny. Jednak niedoświadczeni ludzie mogą wpaść w rozwód: fałszywe wymienniki, fałszywe projekty inwestycyjne, wirusy.

Skąd wziąć Bitcoin

Bitcoin, jak każda inna kryptowaluta, jest uzyskiwany poprzez wykorzystanie mocy sprzętowej komputerów lub raczej procesorów i kart wideo. Proces ten nazywa sięgórnictwem . Jeśli w latach 2009-2010. Do ekstrakcji bitcoinów można było użyć konwencjonalnego komputera, ale teraz wymaga to potężnych instalacji -farm . W tych gospodarstwach połączono dziesiątki, a czasem setki kart wideo lub specjalnych procesorów, takich jak ASIC. Sprzęt ten kosztuje tysiące dolarów i wymaga dodatkowej opieki i umiejętności technicznych. Dla początkujących ta metoda uzyskiwania BTC nie jest odpowiednia. Po pierwsze, potrzebujesz dużo kosztów. Po drugie, jest zbyt wiele niuansów. A w niektórych krajachwydobycie jest całkowicie zabronione. Istnieją inne sposoby uzyskania Bitcoin:

 • Wymienniki.Sieć ma usługi, które wymieniają fikcyjną walutę na kryptowalutę. W Runecie zasóbAlfaCashiercieszy się wielkim prestiżem. Absolutnie bezpieczna i sprawdzona usługa oferująca usługi wymiany kryptowalut.

 • Giełdy kryptowalut.Zasoby, na których prowadzony jest handel kryptowalutami. Największe wymiany:CEX.IO ,EXMO ,Livecoin . Stawki bitcoinów mogą się różnić w zależności od miejsca.

 • Stuknięcia Bitcoin.Są to usługi, które rozpowszechniają kryptowalutę dla gości za darmo. Aby uzyskać niewielką ilość BTC, wystarczy wypełnić captcha lub zrobić jeszcze jedną drobnostkę. Są ich setki online. Dowiedz się więcej o tym, jak zacząć korzystać z żurawi bitcoin, patrztutaj .

 • Platformy handlowe.A dla Bitcoin możesz sprzedawać produkty. Gdzie Tak, przynajmniej w Amazon lub Ebay. W tej dziedzinie znajduje się wyspecjalizowana strona -Purse.io .

 • Terminale samoobsługowe.BTC można również odbierać za pośrednictwem zwykłych terminali. Istnieją również specjalistycznebankomaty Bitcoin- mają lepszy kurs i bardziej nowoczesną technologię. Do tej pory nie otrzymali szerokiej dystrybucji w WNP.

Przeczytaj więcej o tym, jak kupić bitcoin w naszym dużymprzewodniku .

Jak korzystać z Bitcoin

Wiemy, czym jest bitcoin i jak go zdobyć. Teraz pozostaje zapoznać się z narzędziami przechowywania tej kryptowaluty. To są portfele. Najbardziej niezawodne sąportfele sprzętowe, ponieważ chronią Twoje prywatne klucze, to znaczy offline i bez dostępu do Internetu. Najbardziej popularnym i niedrogim urządzeniem jest portfelLedger Nano S . Pozwala na przechowywanie Bitcoinów i kolejnych 1000 różnych nazw kryptowalut i tokenów.

Aby rozpocząć korzystanie z Bitcoin, wystarczy skonfigurować i uzupełnić portfel zgodnie z instrukcjami.

Co możesz kupić za Bitcoin

Bitcoin to system płatności. W związku z tym służy do dokonywania zakupów. W pierwszych latach kryptowaluty wszystkie transakcje były przeprowadzane nieoficjalnie. Kupujący i sprzedający rozmawiali na czacie (mIRC, Miranda), sieciach społecznościowych, forach. To na forum wydarzył się najsłynniejszy zakup towarów na Bitcoin. Uważany jest za pierwszy zakup czegokolwiek dla kryptowaluty.

Użytkownik o pseudonimie laszlo 18 maja 2010 r. Utworzył wątek na forum BitcoinTalk o nazwie „Pizza na bitcoiny?”. Zapytał w nim, kto może mu zamówić dwie pizze za 10 000 BTC. W tym czasie było to równowartość 30 dolarów. Pewien angielski użytkownik zgodził się na ofertę i zamówił pizzę laszlo. Tak więc dokonano pierwszego i najbardziej znanego zakupu za pomocą BTC.

Od tego czasu minęło niewiele czasu, a BTC jako opcja płatności ewoluowała w skali globalnej. Latem 2017 roku okazało się, że 260 000 sklepów detalicznych w Japonii zacznie akceptować BTC. Jest to ważny krok w kierunku globalizacji płatności w BTC. Gdzie wydawać bitcoiny na świecie, przeczytajten materiał .

Co miesiącjest wiadomość, że kawiarnia, bar lub restauracja z obsługą płatności w kryptowalutach otwiera się w niektórych częściach świata. W niektórych krajach bitcoin używany przez taksówkarzy. MapaMapa monetpozwala znaleźć sklepy i usługi, które akceptują Bitcoin w pobliżu. Aby zrozumieć opcje płatności Bitcoin, opracowaliśmy tabelę popularnych firm kryptowalutowych.

Dell Sprzęt komputerowy, IT Stany Zjednoczone
AppStore IT Stany Zjednoczone
Microsoft IT Stany Zjednoczone
Expedia Turystyka (rezerwacja zakwaterowania i biletów lotniczych) Stany Zjednoczone
Amazon Trading Stany Zjednoczone
Ebay Handel Stany Zjednoczone
Sacramento Kings Sport Stany Zjednoczone
Wikipedia Internet Stany Zjednoczone
RE /MAX Nieruchomości Zjednoczone Królestwo
Victoria's Secret Odzież Stany Zjednoczone
Tesla Auto Stany Zjednoczone
Reddit Internet Stany Zjednoczone
Valve /Steam Internet Stany Zjednoczone
T-mobile Polska Komunikacja Polska
Niegrzeczna Ameryka Dorosły Stany Zjednoczone
Subway Moc Stany Zjednoczone

BTC nadaje się do kupowania żywności, samochodu, mieszkania, zamawiania biletu lotniczego lub rezerwacji hoteli. Ponadto poszczególne uniwersytety akceptują czesne na poziomiebitcoin. W USA zwolennicy Partii Republikańskiej mogą przekazać pieniądze na jej rozwój w BTC. Kryptowaluta dotarła nawet do kosmosu. Jest wykorzystywany przez firmę Virgin Galactic działającą w dziedzinie turystyki kosmicznej.

Zobacz także:

 • Gdzie wydać bitcoin w Rosji
 • Gdzie wydać bitcoin na Ukrainie
 • Gdzie wydać bitcoin na Białorusi
 • Gdzie wydać bitcoin w Kazachstanie

W przyszłości płatności w Bitcoinach mogą zastąpić płatności kartą. Transakcje kryptowaluty są faktycznie przeprowadzane przy użyciu tylko jednego urządzenia mobilnego. Jedno proste skanowanie kodu QR - operacja jest zakończona.

Wniosek

Wszystko o Bitcoinie jest niemożliwe do poznania. W tym przewodniku dla czajników mówiliśmy prostym językiem o kluczowych cechach głównej kryptowaluty. Teraz wiesz, jak zarabiać bitcoiny, kto ich potrzebuje i jak z nich korzystać. Jeśli przeczytałeś ten materiał do końca, masz gwarancję dodatkowych pytań. Odpowiedź na niektóre z nich można uzyskać na naszej stronie internetowej i na tematycznych zasobach: