Czym jest górnicza kryptowaluta w prostych słowach

Proces wydobyciaBitcoini wiele innychkryptowalutanazywana jest górnictwem. Jest to jeden z kamieni węgielnych kryptowalut, które odróżniają je od fiat i innych walut elektronicznych. Górnictwa nie można porównywać ze zwykłym drukowaniem pieniędzy, ponieważ zawiera pewne funkcje. A co najważniejsze, prawie każda osoba jest w stanie robić wydobycie. Nie wierzysz? Następnie przeczytaj ten szczegółowy przewodnik dla początkujących wraz z teorią i praktycznymi przykładami.

Jak działa górnicza kryptowaluta

Sam termin „górnictwo” jest anglikizmem i wywodzi się od słowa „kopalnia”. Mówiąc skomplikowanymi słowami, proces ten jest działaniem polegającym na utrzymywaniu sieci poprzez zamykanie i tworzenie bloków wBlockchainprzy użyciu mocy obliczeniowej. Górnik używa mocy żelaza do wykonywania specjalnych obliczeń, aby znaleźć podpis cyfrowy (skrót), który zamknie blok. Górnik, który „odnajduje” podpis cyfrowy, otrzymuje nagrodę w postaci 1 jednostki kryptowaluty. Górnictwo wspiera sieć, zapewnia jej ochronę przed zduplikowanymi transakcjami.

Mówiąc prościej, górnictwo to wydobywanie kryptowaluty z wykorzystaniem mocy specjalnego sprzętu. W przypadku bitcoinów i wielu innych monet jest to jedyny sposób na zwiększenie emisji. Górnicy otrzymują wynagrodzenie, ponieważ ich działalność zapewnia funkcjonowanie i integralność całego systemu. To jest główne zadanie górnictwa.

W początkowych etapach górnictwo mogłoby to zrobićwłaściciel prawie każdego komputera korzystającego z mocy procesora. Kiedy Satoshi Nakamoto i firma uruchomili Bitcoin w 2009 roku, początkowo ustanowili pułap w systemie na maksymalną emisję monet - 21 000 000 BTC. Bitcoin również przelicza złożoność wydobycia co 2016 bloków (jest to około 2 tygodnie). Takie właściwości systemu chronią Bitcoin przed inflacją i powodują, że do wydobywania nowych monet potrzebny jest mocniejszy sprzęt. Zgodnie z prognozami wszystkie monety BTC będą wydobywane w połowie 22 wieku.

Już po 1-1,5 roku po pojawieniu się Bitcoin, potężne karty graficzne uruchomione w trybie Crossfire lub SLI zaczęły być wykorzystywane w górnictwie. Następnie górnikom udało się odzyskać swoje inwestycje w ciągu kilku tygodni. Jednak minimalne wymagania dotyczące rentowności nadal rosły. Do 2012 r. Wydobycie bili nawet na najmocniejszych procesorach (procesorach) stało się nieopłacalne. Nadeszła era gospodarstw - instalacje, które łączą potężne karty graficzne, a także ASIC - specjalistyczny sprzęt górniczy.

Na komputerze naprawdę można dostać monety takie jakMonero ,FantomCoin ,DigitalNote . Ale nawet potężne komputery nie wydobywają więcej niż kilkadziesiąt centów dziennie. Podobnie jest w przypadku pojedynczych kart wideo na komputerach stacjonarnych.

Baseny górnicze

W związku z rosnącą złożonością wydobywania kryptowalutzaczęły powstawać pule- stowarzyszenia górników (tzw. „Górników”). Jak zauważyliśmy powyżej, aby otrzymać nagrodę górnika, konieczne jest znalezienie podpisu cyfrowegozamknięcie bloku. W trybie solo nawet potężna farma zajmie dużo czasu. Dlatego pule są tworzone jakMinergate , łącząc górników. Każdy członek puli otrzymuje nagrodę odpowiadającą zdolnościom wydobywczym.

PoW and PoS

W Bitcoin, gdzie wydajność górnicza zależy bezpośrednio od wydajności sprzętu, stosuje się protokółDowód pracy . Chroni sieć przed podwójnymi wydatkami i stanowi podstawę systemu nagród w górnictwie. Im więcej pracy wykona górnik, tym wyższa będzie jego nagroda.

Niektóre kryptowaluty używają protokołu sprawdzania stawek. Nie ma w nich górnictwa jako takiego. Ochronę sieci zapewnia obecność kryptowaluty na portfelach. Platforma ethereum planuje przełączyć się na ten protokół. Oznacza to, że wydobycieETHzakończy się w przyszłości. Twórca Ethereum Buterin powiedział to:

„Kiedy przejdziemy do protokołu sprawdzania stawki, na pierwszym etapie potrzeba wydobycia eteru gwałtownie spadnie. Proof-of-Stake używa algorytmu, który nie wymaga dużej liczby komputerów do wykonywania obliczeń przez cały czas. Jest to algorytm, w którym moneta jest używana wewnątrz samej platformy. Konsensus będzie znacznie tańszy i bezpieczniejszy. W rzeczywistości górnicy mogą stracić swoją działalność. ”

Rodzaje górnictwa

Górnictwo można sklasyfikować zgodnie z kształtem i używanym sprzętem. Główne widoki:

Górnictwo na procesorach komputerowych (CPU) jest nieefektywnym sposobem wyodrębniania kryptowaluty. Tak, możesz dostać takie monetyMonero, ale nawet potężne komputery osobiste nie przyniosą namacalnego dochodu. Właściwie, z wyjątkiem tych, którzy mają dostęp do dużej liczby komputerów i darmowej energii elektrycznej.

Górnictwo na kartach graficznych (GPU) jest istotne dla większości kryptomonetów, w tym dla eteru,myślnikai innych. Efektywny przy użyciu wydajnych kart graficznych Radeon lub GeForce. W trybie stacjonarnym nadaje się do wydobywania kryptowaluty, której koszt może potencjalnie wzrosnąć wielokrotnie.

Mining on Asiki (ASIC) to skuteczny sposób wydobywania kryptowaluty. ASIC - procesory są wykonane ze specjalną architekturą, zaostrzone przez górnictwo. Takie urządzenia mają wysoki poziom zwrotu i są łatwe w utrzymaniu. Wady to niska płynność na rynku wtórnym i szybka dezaktualizacja ASIK ze względu na rosnącą złożoność sieci.

Farmy - instalacja łącząca potężne karty graficzne (GPU). Łączy się z jednym lub kilkoma komputerami. Pokazuje wysoką wydajność, podczas gdy sprzęt sprzedaje się na rynku wtórnym. Wzrost liczby górników zwiększył popyt, aw rezultacie cenę kart.

Przeglądarka przeglądarkowa - proces wydobywania kryptowaluty poprzez wykonanie specjalnego skryptu JavaScript. Wydajność jest minimalna. Wiele usług górniczych przeglądarek jest tworzonych w sposób nieuczciwy i wstrzykuje użytkownikom ukryty górnik w systemie plików użytkowników bez ich wiedzy.

Ukryte górnictwo - kryptowaluta górnicza wykorzystującapojemność innego sprzętu poprzez dystrybucję specjalnego programu (wirusa). Ukryty górnik „trzyma się razem” ze zwykłymi plikami i kryptami z antywirusów. Najlepsze zestawy takich wirusów są prawie niemożliwe do usunięcia z pamięci komputera lub wykrycia oprogramowania antywirusowego. W tym wariancie górnictwa używają nie tylko komputerów innych ludzi, ale także VPS i VDS (Dedykatory).

Wydobycie na telefonachilaptopach - nawet najpotężniejsze modele wykazują minimalną wydajność. Dla specjalnego programu wydobywczego dla Androida wydanego basen Minergate. Nie zdobędziesz nic na Androida. W przypadku laptopów sytuacja jest podobna. Być może jest to sposób na zapoznanie się z górnictwem przez Wi-Fi.

Górnictwo na dysku twardym - w oparciu o protokół sprawdzania pojemności. Im bardziej górnik może zapewnić miejsce na dysku dla górnictwa, tym wyższa będzie wydajność. Pionierem wśród kryptowalut z protokołem sprawdzania pojemności była monetaBURST . Aby zarobić co najmniej 1 $ dziennie, potrzebujesz ponad 500 terabajtów miejsca na dysku. Nie można uzyskać bitcoinów ani lightcoin za pomocą tej metody.

Górnictwo na serwerzejest zasadniczo tym samym, co wydobycie na CPU, tylko przy wysokiej wydajności. Właściwie, z wyjątkiem monet takich jak Monero przy niskich cenach energii elektrycznej. Może mieć potencjał w przyszłości podczas dodawania nowych kryptowalut.

Cloud mining - kryptowaluta górnicza na dzierżawionych serwerach w formacie sieciowym. Górnicy płacą firmom pieniądze na wynajem sprzętu i zdalniekryptowaluta. Skuteczność tej metody zależy od taryf usług w chmurze, bieżącej stawki i złożoności sieci.

Górnictwo: jak zacząć?

Uproszczone instrukcje krok po kroku dla początkujących:

 • Krok 1: Zdefiniuj budżet;
 • Krok 2: Wybierz walutę dla górnictwa;
 • Krok 3: Wybierz wyposażenie;
 • Krok 4: Wybierz basen.

Zanim w ogóle zaczniesz górnictwo, musisz pomyśleć o swoim kapitale początkowym. Górnictwo na komputerze lub laptopie to tylko sposób na zapoznanie się z oprogramowaniem i częścią techniczną. Jednak dochód z takich działań jest minimalny, jeśli kiedykolwiek będzie.

Budżet w wysokości kilku tysięcy dolarów to minimalny poziom, od którego można zacząć. Chociaż koszt sprzętu może się różnić. Ale cena nowych górników ASIC nie spada poniżej 1000 USD. Decydując się na budżet, możesz spojrzeć w kierunku kryptowaluty, którą chcesz wydobywać. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest Bitcoin.

Powody:

 • Potężna sieć;
 • Duży wybór basenów;
 • Wysoka kapitalizacja i stale rosnąca stopa;
 • Pojawia się stały specjalistyczny sprzęt górniczy.

Na tym etapie istnieją dwie skuteczne opcje wydobycia: poprzez gospodarstwa i ASIC. Więc rozumiesz, produktywny asik kosztuje około 2,5-3 dolarów. Za tę cenę można kupić około 5-7 najpotężniejszych kart wideo. Jednak wydobycie farm BTC jest nieopłacalne, czego nie można powiedzieć o ethereum, które z kolei nie można wydobyć na asiki.

Powstajedylemat - co wybrać? Usystematyzujmy główne zalety i wady górniczych gospodarstw ETH i BTC asiki:

Metoda górnicza Mocne strony Wady
Bitcoin przez ASIC - Szybki zwrot;
- Instalacje są łatwe w obsłudze;
- Ciągłe doskonalenie jakości Asiki;
- Lepsze dla początkujących
- Trudno jest kupić naprawdę nowy ASIC w WNP - często trzeba lecieć do Chin;
- Asiki jest przeznaczony do ekstrakcji tylko jednej kryptowaluty;
- Szybkie starzenie się;
- Niska płynność na rynku wtórnym.
Ethereum za pośrednictwem farm GPU - Nadaje się nie tylko do wydobywania eteru;
- Łatwe do sprzedaży na rynku wtórnym;
- Może być stosowany nie tylko w górnictwie.
- Zwrot jest niższy niż w ASIC;
- Trudności w działaniu (konieczny jest system chłodzenia,
pomieszczenie, dodatkowe ustawienia).

Gospodarstwa są tak naprawdę skonfigurowane, że automatycznie przełączają się na wydobycie najbardziej dochodowej kryptowaluty. ASIC jest jednak wydobywany wyłącznie w celu wydobycia jednej monety - Bitcoin lub Litecoin (jego wyposażenie jest wydawane dla tej waluty). Ale jednocześnie gospodarstwa są strasznie brzęczące, muszą być chłodzone i wyposażone w potężne zasilacze. A ASIC może nawet stać na korytarzu.

Jeśli nadal „biegasz” i nie wybrałeś żądanej opcji, użyj naszegokalkulatora , aby obliczyć wydajność wydobycia.

Wyobraź sobie, że nasz budżet początkowy wynosi 5000 USD. Dla tych funduszyMożesz utworzyć farmę składającą się z 8 najpotężniejszych kart GTX 1070 8 GB z całkowitym haszyszem 260 Mh /s dla ekstrakcji ETH lub dwoma AS9 z całkowitą szybkością mieszania wynoszącą 27 Th /s dla Bitcoin.

Uwaga Ed: Terminwspółczynnik mieszaniaodnosi się do wydajności sprzętu górniczego. Porównajmy wskaźniki wydajności projektu górnictwa z gospodarstwem z 8x GTX 1070 i dwoma górnikami ASIC Antminer S9.

ASIC:

Gospodarstwo:

Uwzględnia się bieżącą stawkę, złożoność i taryfę za energię elektryczną w momencie obliczania (jesień 2017 r.).

Odzyskanie w pierwszym wariancie będzie: 5000 /215,11 = 23 tygodnie

W drugim przypadku: 5000 /76,94 = 65 tygodni.

Jednak liczby te w żadnym wypadku nie mogą być uznane za ostateczność. Po tym wszystkim, oczywiście koszt sprzętu, złożoność sieci stale się zmieniają. Obliczenia te służą raczej do porównywania efektywności gospodarstw i asów. Tak, górnicy ASIC są bardziej wydajni. Jednak szybko stają się moralnie przestarzałe i prawie niemożliwe jest ich sprzedaż na rynku wtórnym. Gospodarstwa mają dodatkowy potencjał: możliwość produkcji kilku kryptowalut, dalsza sprzedaż sprzętu.

Co to jest eksploracja chmury

Alternatywą dla górnictwa sprzętowego jestchmura . Jaka jest istota takiego wariantu wydobycia kryptowaluty? Miner wynajmuje sprzęt zdalnie za opłatą. A dokładniej, kupuje ilości hahratu na specjalnych stronach.

Zalety tej formy wydobycia są oczywiste:

 • Nie trzeba wybierać puli lub obawiać się, że się zamknie;
 • Nie ma potrzeby szukania miejsca i konserwacji sprzętu;
 • Nie można obawiać się, że farma lub górnik zawiodą;
 • Wszystko dzieje się zdalnie. Wystarczy wybrać taryfę i zarobić;
 • Ogromny wybór kryptowaluty dla górnictwa.

Wszystko brzmi tak różowo tylko na papierze. Eksploracja chmury zachowała wszystkie te same wady, co wydobywanie sprzętu kryptowalutowego. Nie można przewidzieć kursu lub tempa wzrostu złożoności sieci. Dlatego trudno jest obliczyć zysk.

Kolejnym problemem związanym z eksploracją chmury jest polityka samych usług. Mogą zmienić warunki taryf. Na przykład kupiłeś „wieczne” możliwości, ale firma zdecydowała się dodać termin do umowy (3 lata lub 5 lat). Regularnie i przeliczanie kosztów taryf. Z tego powodu bardzo trudno jest obliczyć zwrot w długim okresie. I to biorąc pod uwagę fakt, że w ramach usług (do 20%) istnieje znaczna prowizja za wypłatę środków.

Eksploracja chmur bez załączników - czy to piramida?

Termin „wydobycie w chmurze bez inwestycji” często występuje w sieci. Wprowadza w błąd niedoświadczonych użytkowników. Eksploatacja w chmurze bez inwestycji oznacza premię w postaci mocy. Na przykład: „Zarejestruj się w naszym serwisie i otrzymaj 50 Gh /S za darmo”. Jednocześnie skróty bonusowe stają się dostępne do użytku dopiero po zakupie zdolności do pieniędzy. Dlatego nie należy budować złudzeń co do wydobywania chmur bez inwestowania.

Taka „przynęta” jest często narzędziem piramid. Istnieją również w górnictwie chmurowym i wyglądają bardziej jak HYIP- krótkoterminowe projekty inwestycyjne, praktycznie oszustwo. Użytkownicy mają możliwość zdeponowania pieniędzy iw ciągu kilku dni „wydobycia” zysku. Tylko nielicznym udaje się wyjść z takich projektów bez straty.

Najlepszą usługą w pochmurnym kierunku jestHashflare . Działało nawet w czasach, gdy wydobycie wydawało się martwe (2015-2016). W kategorii HYIPs lub oszustw nie można go przypisać, ponieważ projekt istnieje od dłuższego czasu.

Eksploracja w chmurze jest bardzo popularna ze względu na jej dostępność i dobrą wydajność. Na przykład w usłudzeGenesis-Miningumowy wydobycia bitcoinów są całkowicie wyprzedane:

Czy górnictwo jest opłacalne?

Odpowiedz na to pytanie twierdząco. Dziś wydobycie jest opłacalne, jutro nie, a pojutrze znów się opłaca. Obliczenie wydajności i rentowności wydobycia kryptowaluty w długim okresie jest prawie nierealistyczne, ponieważ na proces ten wpływają zmienne wskaźniki:

 • Stopa kryptowaluty;
 • Trudność górnicza;
 • Taryfy za energię elektryczną;
 • Koszt sprzętu;
 • Wydajność sprzętu;
 • Zmiany techniczne w kryptowalutach.

Niepewność jest jedną z wad górnictwa. Nawet doświadczeni inwestorzy nie mają zagwarantowanego zysku w tym obszarze. Inną potencjalną wadą jest konserwacja sprzętu, jeśli masz do czynienia z gospodarstwami.

Nie ma opcji „wygrana-wygrana”. Nawet ukrytych programistów górników sprzedają za pieniądze. A nawet jeśli ty gootrzymane za darmo, istnieje ryzyko, ponieważ musisz poświęcić dużo czasu i wysiłku na jego dystrybucję.

Jednakże wydobycie może być opłacalne i pasywne. Wystarczy zainwestować pieniądze w sprzęt lub w kontrakt na wydobycie w chmurze, aby uzyskać potencjalny zysk. Poważne koszty czasu nie są wymagane. Zwłaszcza jeśli chodzi o górników ASIC lub taryfy chmurowe. Ale bez odrobiny szczęścia nie wystarczy - górnicy muszą zgadywać z czasem wybranym przez sprzęt wydobywany przez kryptowalutę i formę wydobycia. Chociaż uzyskanie ogromnych strat w górnictwie jest prawie niemożliwe.

W najgorszym przypadku sprzęt można sprzedać lub czekać na korzystne warunki produkcji, ponieważ środowisko zachowuje się dynamicznie. Ale pamiętaj, że trudno jest budować prognozy nawet na 2018 rok.

Ustawodawstwo

Najbardziej aktywne regiony „górnicze” na świecie to kraje byłego ZSRR i Azji Wschodniej. Jest ku temu obiektywny powód - niski koszt energii elektrycznej. Dwaj uznani liderzy w dziedzinie kryptowalut górniczych to Chiny i Rosja. Najpotężniejsze baseny znajdują się w ChRL, a Rosja ma największy potencjał ze względu na obszary o szczególnie niskich taryfach energii elektrycznej. Aktywnie angażują się w wydobycie na Ukrainie, gdzie jest to również opłacalny proces.

Ani w Chinach, ani w Rosji, ani w górnictwie na UkrainieNIE JEST ZABRONIONE . Ponadto każdy kraj ma własne cechy prawne.

W Federacji Rosyjskiej aktywnie pracują nad stworzeniem kryptowalutyustawodawstwo. Planowane jest uruchomienie krypto-rubla, możliwy jest zakaz innych kryptowalut. W 2016 r. Rozpatrzono projekt ustawy, zgodnie z którym górnictwo w Federacji Rosyjskiej byłoby przestępstwem. Jednak sytuacja odwróciła się o 180 stopni, kiedy Putin zaczął wykazywać zainteresowanie kryptą. Obecnie rozważana jest możliwość tworzenia stref górniczych z finansowaniem przez państwo w regionach o niskich taryfach energii elektrycznej.

Na Ukrainie chcą zrównać wydobycie kryptowaluty z uwolnieniem surogatu pieniężnego. Samo wydobycie nie jest zabronione, ale władze „wzięły ołówek” na górników. W szczególności SBU wydało nakaz inspekcji i przeszukania gospodarstw. Problem nie leży w samym wydobyciu, ale w tym, że górnicy kradną prąd z sieci publicznych i rzekomo nie płacą podatków. Sprzedawcy sprzętu są oskarżani o przemyt. Na marginesie mówią, że wszystkie te ruchy są wykonywane w celu uzyskania „łapówek”, pomimo rzeczywistej legalności wydobycia.

Ponad 60% zdolności wydobywczych na świecie koncentruje się w Chinach. Czyni to Chiny centrum światowej produkcji kryptowalut. A władze chińskie chcą utrzymać swoją pozycję lidera w branży w szczególny sposób. We wrześniu 2017 r. Doniesiono, że wszystkie międzynarodowe giełdy kryptowalut mogą być zakazane w Chinach, a także „nacjonalizować” chińskie pule. Oznacza to, że tylko chińscy górnicy mogą łączyć się z największymi pulami puli. Chiny raczej nie podejmą tak drastycznych środków.

Z wyjątkiem kilku krajów (Wenezuela, Singapur,Tajlandia i kilka innych) nie ma ograniczeń górniczych na świecie. To prawda, że ​​rentowność tego procesu w różnych regionach jest znacząco różna.

Wniosek

Ten przewodnik od A do Z ujawnił podstawowe cechy górnictwa - jedną z podstawowych cech kryptowalut. Ktoś dowiedział się, kto potrzebuje wydobycia i dlaczego, ktoś zapoznał się z interesującą opcją inwestycji i zarobków. Dla kogoś stało się objawieniem, że wydobycie w Bitcoinach w domu jest nadal możliwe. Prawda, nie na komputerze domowym. Mamy nadzieję, że ta informacja była dla Ciebie przydatna i znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania.