Czym jest XBT w kryptowalutach

Bitcoinjest zdecentralizowaną kryptowalutą, nie ma ciała zarządzającego, które definiowałoby jego zadania, funkcje itp. Dlatego nie ma standardu, zgodnie z którym jego nazwa i skrót powinny brzmieć. Nawet Satoshi Nakamoto (założyciel Bitcoin) nie wziął odpowiedzialności i nie podał walucie skróconej nazwy.

Istnieją dwa różne skróty w sieci - BTC i XBT. Pierwsza opcja jest zgodna z pełną nazwą i jest dość logiczna. Ale na podstawie tego, co pojawiło się skrót XBT? Spróbujmy się dowiedzieć.

Czy XBT BTC? Jaka jest różnica?

Jak już zrozumiałeś, XBT i BTC to dwa różne oznaczenia tej samej kryptowaluty - Bitcoin. Ale po co używać dwóch skrótów? Jak wspomniano powyżej, bardziej znany wszystkim skrót BTC był wynikiem spółgłoskowej redukcji pełnej nazwy waluty. Druga opcja jest związana z kodem ISO, który jest przypisany do wszystkich walut przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

Przypomnij sobie, że Bitcoin nie jest czyjąś walutą narodową, nie ma ani jednego punktu początkowego, więc nikt nie ma wystarczających uprawnień do ustanowienia standardu nazewnictwa dla tej zdecentralizowanej waluty. Zgodnie z ISO 4217 pierwsze 2 litery alfabetu symbol waluty wskazują kod kraju, do którego należy. Ponieważ Bitcoin nie jest powiązany z żadnym krajem, otrzymuje X, jak Gold (XAU) i Silver (XAG), które są sprzedawane na równi z walutami na międzynarodowym rynku walutowym.

Historia bitcoinów

Gdy pojawił się Bitcoin (w 2008 r.), Otrzymał oryginałskrót BC. Ale gdy ludzie zaczęli handlować na giełdach, musieli użyć trzyliterowego wariantu BTC, który byłby bardziej spójny z kodem ISO Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO 4217). Ale, jak dowiedzieliśmy się wcześniej, takie oznaczenie literowe nie odpowiadało całkowicie międzynarodowemu standardowi, a ponadto było sprzeczne z walutą Bhutanu (BTN - Bhutański Ngultrum). Dlatego w sierpniu 2013 r., Kiedy kryptowaluta zyskała niezwykłą popularność, terminal Bloomberg dodał monetę jako XBT.

Które giełdy używają znacznika XBT?

Do tej pory dwie dużegiełdyużywają zapisu XBT, to jest Kraken i BitMEX. Większość wymian nadal oznacza, że ​​Bitcoin jest bardziej znany wszystkim BTC.

Wnioski

XBT i BTC to skróty dla tej samej zdecentralizowanej kryptowaluty. W oficjalnych kręgach finansowych używana jest tylko pierwsza opcja, a druga - jak mówią, w nieformalnych.