Czym jest widelec kryptowaluty w prostych słowach

Jeśli jesteś zainteresowany kryptowalutą, prawdopodobnie dość często spotykasz taką koncepcję jak widelec. Aktywnie zaczęli rozmawiać o widłach dopiero w 2017 roku, kiedy w wyniku oddzielenia sieci słynnych kryptowalut zaczęły pojawiać się nie mniej znane widelce, które osiągnęły ogromną popularność.

Co to są widelce kryptowaluty

Możesz utworzyć widelec wszędzie tam, gdzie jest kod programu. W programowaniu ta koncepcja oznacza tworzenie nowego produktu w oparciu o kod źródłowy innego. Biorąc pod uwagę fakt, że kod programu jest związany z kryptowalutą, możliwe jest również tworzenie wideł w środowisku kryptowaluty.

Widelec kryptowaluty to modyfikacja oryginalnego kodu i zmiana konsensusu funkcjonowania w systemie, w wyniku czego pojawia się coś podobnego, ale zupełnie nowa. Widelce są uważane za gałąź nowegoblockchainaz głównego, a każda gałąź rozwija się niezależnie od głównego projektu. Całkowicie nowe funkcje mogą zostać zaimplementowane w utworzonej sieci, której pozbawiony jest projekt, którego kod programu jest traktowany jako podstawa.

Konsensus sieciowy jest osadzony w kodzie programu i może ulec zmianie. Podczas zmiany kodu z głównego bloku blockchain tworzona jest gałąź, która będzie już działać zgodnie z zasadami określonymi w nowym kodzie programu.

Większość widelców została stworzona na podstawiekodu źródłowego Bitcoini zostały one stworzone przez entuzjastów kryptowalut, których wydawało się nie być idealne. W wyniku takich eksperymentów całkiempracy monet, ale wiele innych zniknęło, nigdy nie stają się popularne.

Hardfork i softfork

Wszystkie widelce kryptowalutowe można podzielić na widelec twardy i widelec miękki.

Widelec programowy- niewielka zmiana w kodzie programu, która zachowuje zgodność reguł między starą a nową siecią, nie wymaga aktualizacji oprogramowania, a wprowadzone zmiany mogą czasami być odwracalne.

Softforks są najczęściej wykonywane przez samych programistów. System powraca do żądanego punktu, z którego wprowadzane są niezbędne zmiany w kodzie programu, ale nie następuje oddzielenie sieci. W ten sposób powstał widelecMonero .

W celu wdrożenia softforka konieczna jest zgoda większości węzłów komunikacyjnych, natomiast uczestnicy, którzy nie obsługują zmian, mogą kontynuować pracę przy użyciu starego kodu programu.

Hard forkjest bardziej sztywną zmianą kodu programu i reguł, w których sieć jest podzielona. Aby uaktualnić do nowego bloku bloków, wymagana jest aktualizacja oprogramowania, a te węzły i nadawcy, którzy zdecydują się pozostać na starym oddziale i nie zaktualizowali oprogramowania, przestają otrzymywać informacje z węzłów, które przełączyły się na nową wersję, ale mogą nadal działać.

Oba uformowane łańcuchy mogą funkcjonować jednocześnie, ale częściej nowe przeżywają, a stary umiera lub przechodzi długi okres adaptacji. Rezultatem jest zazwyczaj praktycznie nowa kryptowaluta, która ma znaczne różnice w stosunku do poprzedniej wersji. Na przykład zmodyfikowanyszybkość transakcji, rozmiar bloku i reguły bezpieczeństwa.

Popularne widelce Bitcoin

Kod źródłowy wielu kryptowalut znajduje się w domenie publicznej, ale większość wideł jest tworzona przez zmianę kodu programubitcoin . Zdaniem ekspertów dzieje się to przede wszystkim z myślą o zaangażowaniu w jego wielkie imię.

Opracowano wiele monet na kodzie źródłowym Bitcoin, z których wiele stało się popularne:

 • Litecoinjest jednym z pierwszych widelców bitcoinów, który ma dość dużą popularność i kapitalizację. Bloki są generowane co 2,5 minuty, a maksymalna emisja wynosi 84 miliony, w porównaniu z 10 minutami i 21 milionami bitcoinów. Dzięki temu deweloperzy zdołali osiągnąć większą liczbę transakcji, a także znacznie ułatwić produkcję.
 • Dogecoin- pojawił się w 2013 roku i zjednoczył w sobie dwa jasne wydarzenia naraz - popularność kryptowaluty i mema Doge. Pierwotnie planowano wypuścić 100 miliardów monet, ale później deweloperzy ogłosili, że monety będą wydawane na czas nieokreślony. Wyodrębnianie bloku w sieci następuje co minutę, ponowne obliczanie złożoności ekstrakcji następuje po każdym bloku.
 • Namecoin- widelec został stworzony do obsługi domeny zone.bit
 • Bitcoin Cashto widelec bitcoin tworzony podczas udostępniania sieci. Zespół programistów zdecydował się przeprowadzić hardfork w celu rozwiązania problemu skalowalności i oczekujących transakcji.
 • Bitcoin Goldto niezwykły widelec Bitcoinów, do którego nikt nie wierzył do końca. OnW początkowej fazie odmówiono dodania giełd, a górnicy zaprzestali wydobycia, ale deweloperzy włożyli wiele wysiłku w stworzenie pozytywnej dynamiki dla waluty. Osobliwością tej waluty jest to, że algorytm mieszania jest zaprojektowany specjalnie dla procesorów graficznych.

Który widelec bitcoin zebrał największą kapitalizację?

Bitcoin Cash stał się najpopularniejszym i najbardziej popularnym widełkiem Bitcoin. Pomimo faktu, że nie wszyscy uczestnicy sieci zgodzili się na widelec, widelec wciąż zyskiwał popularność i zaufanie użytkowników.

Nowa sieć ma ten sam algorytm mieszania, emisję i zasadę działania, ale w przeciwieństwie do Bitcoin, gdzie wielkość bloku transakcji wynosi 1 MB, w zmodyfikowanej sieci rozmiar bloku wynosi 8 MB. Bitcoin Cash pewnie zamyka pierwszą piątkę w klasyfikacji kapitalizacji kryptowalut.

Znane widły eteru

Za drugą najpopularniejszą kryptowalutę uważa sięEthereum . Platforma umożliwia tworzenie kryptowaluty w oparciu o inteligentne umowy i twój blockchain.

Najbardziej udany widelec Ethereum

Oddzielenie sieci Ethereum nastąpiło w 2016 r., Kiedy około 70 milionów dolarów zostało skradzionych z zależnej platformy finansowania społecznościowego DAO z powodu błędu w kodzie programu. Twórcy Ethereum, kierowani przez twórcę Vitalika Buterina, postanowili wycofać system i podzielić go przed wycofaniem pieniędzy.

W ten sposób skradziony mógł wrócić, ale nie wszystkie centra komunikacyjne zgodziły się z tą polityką. Zarzucili Ethereumowi, że nie zdecentralizował i nie zdecydowałzostań na starym blockchain. Po rozdzieleniu nowa sieć przyjęła poprzednią nazwę Ethereum, a stara nazwa została przemianowana na Ethereum Classic.

Okazuje się więc, że Ethereum jest widelcem Ethereum Classic, ale stara sieć ma znacznie mniejszą popularność i popyt.

Jak rozwidlić kryptowalutę

Widelec można nazwać dowolną, nawet niewielką zmianą w kodzie programu. W rzeczywistości każdy programista może rozwidlać, kopiując kod źródłowy kryptowaluty, wprowadzając w nim pewne zmiany i uruchamiającwydobycie . Wyjście będzie nową monetą, prawie identyczną ze starą.

Oczywiście, jeśli chcesz stworzyć narzędzie wyostrzone dla pewnych funkcji, to tworzenie będzie wymagało bardziej dogłębnej wiedzy nie tylko w programowaniu, ale także wkryptografii .

Na popularnym forum kryptowaluty GitHub można znaleźć wiele kodów źródłowych kryptowaluty, a pierwszą rzeczą do zrobienia jest pobranie archiwum z plikami na komputer, a następnie praca z plikami.

W każdym pliku znajduje się wzmianka o nazwie kryptowaluty, którą należy zmienić na własną. Istnieje wiele nazw i problematyczne jest ich ręczne naprawianie, dlatego zaleca się stosowanie automatycznej wymiany za pomocą specjalnego oprogramowania.

Następnie musisz ponownie skonfigurować adresy i porty. Porty sieciowe są używane przez węzły komunikacyjne do weryfikacji operacji w sieci. Zazwyczaj obejmują cztery porty: dwa dla sieci głównej i testowej. Wszystkie pliki zawierające informacje o porcie musząbyć edytowane z nowymi.

Twórca może również edytować algorytm generowania nowych monet, ograniczyć liczbę bloków, które można zamknąć dziennie, ich rozmiary i inne parametry. Aby zidentyfikować nową kryptowalutę, musisz także zmienić grafikę, zastępując wszystkie ikony i obrazy.

Istnieją również specjalne usługi, które umożliwiają szybkie tworzenie widelców. Na przykład Coingeo.io lub Walletbuilders. Praca takiej usługi będzie kosztować około 0,02 BTC. Aby utworzyć widelec, wystarczy wypełnić pola ikonami, objętościąemisjii innymi parametrami.

Czy warto inwestować w widły

Często pojawienie się widelca powoduje niepokój i panikę na rynku kryptowalut. Według większości ekspertów nadal mają pozytywny wpływ. Deweloperzy tworzą ulepszone wersje popularnych kryptowalut, co wskazuje na rozwój branży.

Udane widelce przynoszą pieniądze twórcom i inwestorom, a awarie tworzą korzystny kontrast dla głównej sieci, więc sytuacja jest na ogół wystarczająco zrównoważona i można inwestować w widły, ale tylko w te, które są naprawdę stworzone w celu ulepszenia algorytmu działania sieci.

Inwestorzy powinni uważać tylko na widelce stworzone do prania pieniędzy. Najczęściej są one uwalniane w celu przyciągnięcia inwestycji w ramachICO . Możliwe jest rozpoznanie fałszywych schematów zgodnie ze standardowymi cechamioszustw projektu .

Zalety i wady widelców

Korzyści

 • asz reguły znacznie łatwiej jest zdobyć nowe monety, dlatego widelce tworzą atrakcyjne warunki do zarabiania pieniędzy dla górników;
 • widelce uzupełniają ofertę rynku kryptowalut o ulepszone wersje znanych monet;
 • gdy sieć jest podzielona w celu przejścia, zazwyczaj oferowana jest równoważna ilość nowych monet;
 • możliwość zmiany kodu programu pozostawia deweloperom lukę w zmianie błędów i błędów w systemie, a także pozwala wycofać system i zwrócić pieniądze skradzione z sieci;
 • Widelce stymulują rynek kryptowaluty do tworzenia nowych najlepszych projektów i utrzymania wysokiego poziomu konkurencji.

Wady:

 • nie wszystkie widelce stają się popularne;
 • Wiele widelców jest stworzonych do prania pieniędzy.