Co to jest kryptowaluta w prostych słowach i wszystko, co w niej jest, to kompletny przewodnik

Kryptowaluta . Słyszałeś ten termin wcześniej. I nawet z grubsza wyobraź sobie, co to jest.

Pieniądze elektroniczne? Tak Ale kryptowaluta nie może być utożsamiana z pieniędzmi w WebMoney, Paypal lub funduszach na kartach. Waluta? Tak Ale kryptowaluta nie jest regulowana przez banki centralne krajów, a jej przebieg nie jest bezpośrednio związany z gospodarką żadnego kraju.

Kryptowaluty są szczególnym rodzajem aktywów finansowych i płatniczych, które mają zrewolucjonizować sferę finansową. I ktoś jest pewien, że kryptowaluta jest niczym więcej niż następnym„bąbelkiem” .

W tym przewodniku dla manekinów bliżej poznamy kryptę, spróbujemy określić jej status, formę i wartość.

Co to jest kryptowaluta

Kryptowaluta to rodzaj cyfrowego pieniądza opartego na technologii kryptograficznej, czyli szyfrowaniu danych. Nie ma wyglądu fizycznego i istnieje tylko w formie elektronicznej. Jego główne cechy to anonimowość, decentralizacja i bezpieczeństwo.

Obieg kryptowaluty w systemie następuje bezpośrednio (P2P) - bez udziału strony trzeciej. Każdy z uczestników jest absolutnie równy. Nikt nie ma żadnych przywilejów, niezależnie od jego statusu społecznego i finansowego. Podstawą tych wirtualnych pieniędzy jest zdecentralizowana otwarta baza danych -blockchain .

Większość kryptowalut ma pułap emisji (dopuszczenie do obiegu nowych monet). Tak więc wbitcoinachjest to 21 milionów „monet”. W takich walutach PPC i NVC nie ma ograniczeń emisji.

Trochęhistorie

Dlaczego ktoś musiałby stworzyć kryptowalutę? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwarta. Wynika to częściowo z cech kryptowaluty. Wcześniej nie było wygodnego i szybkiego sposobu na dokonywanieanonimowychpłatności o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Wraz z pojawieniem sięBitcoinówi innej krypty, zadanie to stało się możliwe do rozwiązania.

Oficjalnym rokiem narodzin kryptowaluty jest rok 2009, kiedy sieć Bitcoin zaczęła funkcjonować. „Ojcem” Bitcoina i innych walut kryptograficznych jestSatoshi Nakamoto- postać mitologiczna, a nawet grupa ludzi. Od tej nazwy po raz pierwszy opublikowano protokół Bitcoin. Oni sami przeprowadzili pierwszą transakcję.

Jest oczywiste, że Satoshi Nakamoto i KO wdrożyli wieloletnie doświadczenie specjalistów w dziedzinie kryptografii i technologii informatycznych. Ile lat się rozwijało, a badania nie są dokładnie znane.

Ale wiadomo, że terminkryptowaluty(kryptowaluta) został po raz pierwszy użyty wmateriale Forbesao Bitcoin w 2011 roku. Tak bardzo lubił czytelników i fanów nowej wirtualnej waluty, że wkrótce zaczął charakteryzować tę całą niszę.

Crypt VS Fiat

Na określenie słowa „waluta” pojawiają się obrazy banknotów i banków. Jesteśmy przyzwyczajeni do organizacji fiatnomu w systemach finansowych. Fiat to standardowa waluta regulowana. Jak dolar lub euro. Główne różnice między kryptowalutami a walutami fiducjalnymi są następujące:

 • Kryptowalutanie ma wyglądu fizycznego . Tak, Fiat istnieje również w wersji elektronicznejnie ma jednak banknotów ani monet kryptowaluty. Nie mylportfeli monet fizycznych , , napędów i kodów QR , które są używane do pracy z kryptą.
 • Kryptowalutanie jest emitowana przez bank centralny i nie jest powiązana z gospodarkążadnego kraju. Wydanie i wydanie kryptowaluty nie jest kontrolowane przez jedną osobę. Nikt nie może ograniczyć tych procesów. Tylko cechy samego systemu. Kurs jest tworzony przez rynek i nie jest bezpośrednio związany z gospodarką żadnego kraju.
 • Jestanonimowa . Aby współpracować z bankiem, systemami płatności QIWI, WebMoney, Paypal, musisz podać przynajmniej niektóre swoje dane osobowe. Kryptowaluta nie jest konieczna. Każdy członek jest anonimowy. Wszystkie informacje na ten temat to zestaw znaków w adresie portfela.
 • Transakcje bezpośrednie.W tym wirtualnym systemie monetarnym nie ma centrów przetwarzania, pośredników, emitentów i stron trzecich. Istnieje prosty transfer środków między członkami sieci bezpośrednio.

Jak działa kryptowaluta

Większość kryptowalut działa i krąży włańcuchu bloków . Jest to otwarta zdecentralizowana baza danych, w której informacje o wszystkich transakcjach są rejestrowane i przechowywane. Nie jest umieszczany na żadnym oddzielnym serwerze lub dysku twardym, ale jest podzielony na węzły. Jest wspierany przez aktywnych członków sieci - zwykłych użytkowników pełnoprawnych portfeli.

Poszczególne komórki z zarejestrowanymi danymi są blokami. W tym przypadku wszystkie bloki są ze sobą połączone. Okazuje się łańcuch (łańcuch) - z tego się dziejenazwa Blockchain. Komunikacja jest ustanawiana poprzez zapisywanie sumy kontrolnej poprzedniego bloku w nowe bloki. Z tego powodu prawie niemożliwe jest zmienienie oddzielnego bloku - w tym celu będziesz musiał „zhakować” wszystkie bloki w łańcuchu.

Prefiks kryptograficzny wynika z faktu, że Bitcoin i inne waluty używają szyfrowania i funkcji kryptograficznych. Każdy członek sieci ma więc prywatny lub prywatny klucz i klucz publiczny. Prywatne służy do podpisania „przeniesienia listu własności”. Jest to podstawa wszystkich transakcji i zapewnia transfer kryptowaluty od jednego uczestnika do drugiego. A publiczny klucz publiczny jest już używany do weryfikacji transakcji zagranicznych w łańcuchu bloków.

Jak korzystać z kryptowaluty

Aby użyć kryptowaluty, na przykład Bitcoin, musiszkupić Bitcoiniotworzyć portfel . Bezpieczniej jest przechowywać kryptowalutę w trybie offline, na specjalnym urządzeniu, aby uchronić się przed włamaniem i kradzieżą funduszy.

Portfel sprzętowy okazał się najlepszy -Ledger Nano S . Obsługuje ponad 1000 kryptowalut i kosztuje tylko 59 euro (koszt najtańszego ekwiwalentu wynosi od 85 euro). Dostępna jest ekspresowa dostawa do Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów. Portfel jest łatwy do skonfigurowania, a kryptowaluta zakupiona na giełdzie lub w wymienniku może być natychmiast przeniesiona na ten portfel.

Dlaczego potrzebujemy kryptowaluty

Kryptowaluta może być przydatna do różnych celów, od zakupów po oszczędzanie. Wymieniamy główne zastosowaniakryptowaluty:

Płatności . I nie tylko transakcje, ale anonimowe, szybkie i bezpośrednie transakcje. Jest przeprowadzana zarówno pomiędzy osobami fizycznymi, jak i na zakup towarów lub usług w Internecie.

Utrzymywanie pieniędzy . Kryptowaluta „Porwanie” z portfela jest prawie niemożliwa. Ponieważ wszystkie operacje są nieodwracalne i używają kluczy prywatnych, przechwycenie ich lub włamanie jest nierealne. Pod warunkiem, że nie podałeś nikomu swojego klucza prywatnego, Twoja kryptowaluta zawsze będzie bezpieczna.

Inwestycje . Bitcoin i inna krypta są uważane za aktywa inwestycyjne ze względu na wahania tempa i ogólny wzrost popularności. Co więcej, kryptowaluta nadaje się zarówno do krótkoterminowych zarobków poprzez handel na giełdzie, jak i długoterminowych, ponieważ kurs wykazuje tendencję wzrostową.

Biznes . Coraz więcej firm i usług łączy płatności w kryptowalutach. Zwykle powszechne są start-upy kryptowalut, które zbierają fundusze poprzezICO(crowdfunding). Jeśli osobiście masz pomysł na biznes związany z blokiem lub wirtualną walutą, możesz zainicjować zbieranie funduszy za pośrednictwem ICO.

Skąd pochodzi kryptowaluta?

Najczęstszą metodą wydobywania kryptowaluty jestwydobycie(od wydobycia do kopalni). Górnictwo to rozwiązanie zadań kryptograficznych o różnej złożoności wykorzystujące moc sprzętu. Istnieje również kuźnia - specjalna forma wydobycia z prawem głosu i emisją pierwotną (ICO).

Dlaczego w ogóle jest to potrzebne i dlaczego górnicy są nagradzani?Ten proces przypomina nieco działanie trackera torrentów. Członkowie trackera rozpowszechniają pliki i otrzymują do nich ocenę, która jest później używana do pobierania nowych danych. Górnicy, wykorzystując moc obliczeniową, utrzymują funkcjonalność sieci.

Ostatecznym celem górnictwa jest wybór podpisu cyfrowego obejmującego blok. Gdy to się stanie, blok zamyka się, górnik otrzymuje nagrodę i zaczyna się tworzyć nowy blok. Do ekstrakcji różnych kryptowalut wykorzystuje się moc procesora (CPU), karty graficzne (GPU) lub specjalistyczny sprzęt (ASIC, FPGA). Górnictwo jest jednym ze sposobów tworzenia kryptowaluty.

Poniższe protokoły są używane do określenia metody wydobycia:

 • Dowód pracy (PoW)- „dowód pracy”. Jest to algorytm bezpieczeństwa, w którym autentyczność transakcji jest potwierdzana przez wykonywanie określonych zadań. W PoW - im wyższa wydajność sprzętu, tym więcej monet jest wydobywanych.
 • Proof-of-Stake (PoS)- „dowód na udział”. Udział, czyli sama kryptowaluta, jest już używany jako zasób ochrony. PoS to górnictwo „kredytowe”. Im więcej monet w portfelu, tym większa nagroda.
 • Dowód działania (PoA)- „dowód działania”. Wersja hybrydowa między PoS i PoW.

Inne, rzadziej spotykane protokoły: Potwierdzenie pojemności, Dowód wypalenia, Dowód przechowywania.
Wybór sprzętu i jego pojemność zależy od algorytmu mieszania. Bitcoin to SHA-256. Ten algorytm jest powiązany z wydajnością sprzętu. Litecoin - Scrypt, zmodyfikowanySHA-256, z większym naciskiem na pamięć RAM.

Przeczytaj więcej o tych protokołach w naszym artykulePoW vs PoS .

Sposoby tworzenia kryptowaluty

Oprócz wydobycia istnieje wiele innych, prostszych sposobów tworzenia kryptowaluty. Rozważ niektóre z nich:

 • Dźwigi- usługi dystrybucji Bitcoinów i innych monet do wykonywania małych zadań: rozwiązywanie captcha, surfowanie w sieci i tak dalej.
 • Bounty - proces reklamowania nowychprojektów ICOpoprzez delegowanie, reposting, tłumaczenia. Początkowo otrzymujesz darmowe tokeny, które wkrótce staną się pełnoprawną kryptowalutą.
 • Posting /copywriting - członkowie służbSteemitiGolossą nagradzani w formie wewnętrznej kryptowaluty. W przyszłości jest wymieniany na giełdach.

Bitcoin i inne altcoiny można łatwo kupić. W wersji online odbywa się to za pośrednictwem giełd kryptowalut, wymienników, a nawet bezpośrednio. Wystarczy mieć pieniądze na karcie VISA, Mastercard lub środki na jakimś koncie elektronicznym. Zakup fiat jest dostępny w krypto. Działają na tej samej zasadzie co zwykłe terminale. Szczegóły dotyczące wszystkich sposobów zakupu Bitcoin, przeczytaj naszmateriał .

Tworzenie projektu Crypto

Możesz nawet rozpocząć tworzenie własnej kryptowaluty, tokena, portfela lub strony internetowej na ten temat, zwłaszcza że istnieje już wiele gotowych rozwiązań. Na przykładBitunetto innowacyjny szablon zaprojektowany specjalnie dla witryn kryptowalut. Zawiera wiele funkcji.to pomoże wszystkim stworzyć idealnie zaprojektowany projekt kryptowaluty online.

Główne funkcje:

 • różne motywy potomne (z uzupełnioną kolekcją);
 • dobrze zorganizowane strony;
 • przyciągający wzrok minutnik;
 • ogromna liczba elementów graficznych;
 • ciekawe układy przeznaczone do prezentacji recenzji;
 • tabele, wykresy, wykresy i inne elementy informacyjne.

Równie ważne jest wspomnienie, że jedną z części składowych Bitunetu jest kompozytor stron Elementor. Zawiera szereg unikalnych narzędzi, dzięki którym każdy może stworzyć stronę całkowicie odmienną od pozostałych.

Nie zapomnij również o obecności potężnych wtyczek Jet, które będą przydatne do pracy z efektami wizualnymi, zarządzania sklepem internetowym, tworzenia bloga i wielu innych celów.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Bitcointo pierwsza, najpopularniejsza i najdroższa kryptowaluta. Ma nieoficjalny status „cryptozoloto”. Przez pierwsze kilka lat wszystkie nowe waluty były oparte na łańcuchu bloków Bitcoin. Oznacza to, że były widelcem (gałęzią) pierwszej kryptowaluty na świecie. Wszystkie kryptowaluty, z wyjątkiem Bitcoinów, nazywane są również Altcoinami.

W 2011 r. Pojawiła się monetaRipplez systememuścisków dłonii brakiem wydobycia. Był to pierwszy „niewidoczny bitcoin” w świecie kryptowaluty. W 2013 r. Pojawiły się pierwsze projekty ICO:MastercoiniNXT . NXT wyróżnia się tym, że cała kwestia kryptowalutyzostał pierwotnie podzielony między 73 inwestorów.

W 2015 r. Uruchomiono platformęEthereumlub ethereum. Stanowi środowisko do tworzenia zdecentralizowanych projektów opartych na blockchain przy użyciu„inteligentnych umów” . Następnie ta kryptowaluta stała się drugą najmocniejszą po BTC. Godne uwagi jest również to, że planuje użyć protokołu sprawdzania stawek.

Różne typy kryptowaluty - cechy:

Moneta Rok wydania Maksymalna emisja Algorytm mieszania Protokół
Bitcoin 2009 21 000 000 SHA-256 PoW
Ethereum 2015 90 000 000 Ethash PoW, planowane jest przejście na PoS
Litecoin 2011 84 000 000 Scrypt PoW
Peercoin 2012 Unlimited SHA-256 PoW-PoS hybrid
NXT 2013 1 000 000 000 - PoS

Co zapewnia kryptowalutę

Jak uzasadniona jest stawka kryptowaluty i jak jest obsługiwana? Istnieją różne opinie na ten temat. Amerykański potentat IT i miliarder Mark Kyuban latem 2017 roku skrytykował Bitcoina i całą kryptę na swoim Twitterze:

„To bardziej kult i religia niż prawdziwy atut. Tylko dzięki temu możesz zrobić dobrą biżuterię ze złota i nic z wirtualnych monet. To jest bańka ”.

Następnie kurs się zmniejszył, a Mark dodał:

„Rozumiesz tobańka, gdy losowy tweet może zmusić walutę do obniżenia ceny. ”

Ale sam Kyuban zaczął inwestować w ICO, a nawet radzi ludziom, aby trzymali 1/10 własnych środków w kryptowalutach.

Jaki jest kurs wspierany?

Po pierwsze , do ekstrakcji kryptowaluty wymagane jest potężne wyposażenie, zużywające dużo energii elektrycznej i stopniowo tracące swoją wydajność. Okazuje się, że część amortyzacji jest przenoszona na wartość monet.

Po drugie , blockchain. To jest coś, czego nie ma żaden inny system płatności. Blockchain jest uniwersalny, niezawodny, zdecentralizowany. Jednocześnie gwarantuje anonimowość i szybkie transakcje. I jest stosowany w różnych obszarach. Począwszy od sektora finansowego, kończąc na energii alternatywnej. Są to oczywiste korzyści, które decydują o wartości kryptowaluty.

Wartość tych wirtualnych monet jest ustalana przez rynek. Im większe zapotrzebowanie na pewną kryptowalutę, tym wyższa jej stawka. Popyt z kolei zależy od korzyści oferowanych przez monetę. Jeśli jutro BTC stanie się oficjalną walutą w Chinach, to jego wartość „wzniesie się w przestworza”. Zapotrzebowanie powstaje na tle nowości, nowych wydarzeń, ogłoszeń firm.

Istnieją oczywiście spekulacyjne skoki - tak zwane „zrzuty” i „pampasy”. Są sprowokowane przez dużych handlowców na giełdach, aby zarabiać pieniądze. Nie są szczególnie zainteresowani tym, ile kosztuje moneta. Ze względu na dużą liczbę aktywów mogą mieć krótkoterminowy wpływ na kurs.

Zalety i wady kryptowaluty

Zalety kryptowaluty są rzeczywiście bardzo liczne, ale nie zapominaj o wadach, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, czego oczekiwać od tego typu pieniędzy.

Niestabilność kursujest jedną z wad kryptowalut i przyczyną nieufności wobec nich. A jakie są inne wady waluty cyfrowej? Na przykładrozporządzenie . Początkowo BTC była całkowicie zdecentralizowaną i niezależną walutą. Oznaczało to, że członek sieci w USA i członek sieci w Burkina Faso są sobie równi. Jednak coraz więcej krajów myśli o regulacji kryptowaluty. W niektórych częściach świata (Boliwia, Indonezja, Tajlandia) jest to zabronione.

Wady obejmują równieżreputację . Kryptowaluta ze względu na swoją anonimowość stała się narzędziem płatniczym na czarnych rynkach.

Potencjalny minus to„Atak 51%” . Sytuacja, gdy 51% pojemności lub 51% wszystkich monet (w przypadku eteru) będzie w rękach jednego uczestnika. Wtedy ten uczestnik będzie w pełni kontrolował blockchain i będzie mógł powielać transakcje. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie oszczędności w portfelach zostaną skradzione.

Wniosek

Czy kryptowaluta ma przyszłość? Zdecydowanie odpowiedz na to pytanie jest trudne. Jeśli tylko dlatego, że każdy kładzie swój czas w słowie „przyszłość”.

Jednakże teraźniejszość jest ściśle związana z walutami cyfrowymi. Od momentu wprowadzenia w 2009 r. Możliwości i popularność kryptowaluty wzrosły. Dlatego w pierwszym kwartale XXI wieku powinniśmy oczekiwać okresuintensywna kryptorewolucja. Im szybciej dołączysz - tym lepiej.