Przyszłość bitcoin: kto lub co może zabić bitcoin?

W ciągu ostatnich kilku latBitcoinprzetrwał olbrzymią ilość ataków i krytyki zewnętrznej, dzięki czemu zyskał reputację „anty-kruchego”. Termin ten został ukuty przez ekonomistę Nassima Taleba i opisuje to zjawisko, gdy coś staje się popularne w niekorzystnych warunkach.

„Zdarzają się przypadki, w których krytyka i drżenie pomagają rozkwitać. Ta lub inna rzecz, podlegająca agresji i różnym czynnikom stresu, staje się bardziej popularna. Oznacza to, że można z całą pewnością powiedzieć, że przeciwdziałanie kruchości jest dla niego dobre - mówi Nassim Taleb.

Z tego punktu widzenia, prawdopodobnie, aby zabić Bitcoin, musisz po prostu przestać go krytykować. Jednak w świecie stale konkurujących walut i metali szlachetnych jest to mało prawdopodobne.

Ataki Bitcoin: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Kilka miesięcy temu użytkownik Reddita pod pseudonimem themetrieriend skompilował listę wszystkich ataków na Bitcoin, które można znaleźć wźródle .

Jego zdaniem: istnieją trzy najczęstsze rodzaje ataków na Bitcoin:

  • Ataki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się kryptowaluty;
  • Ataki mające na celu zniszczenie infrastruktury kryptowaluty;
  • Ataki mające na celu spowolnienie rozwoju kryptowaluty.

Z powyższego wynika, że ​​wszystkie trzy rodzaje ataków są ze sobą powiązane. Przynajmniej prowadzą do tego samego rezultatu. Rozważ każdy z nich bardziej szczegółowo.

8 sposobów na zabicie bitcoina przezspowalnia jego rozprzestrzenianie się

Ataki legislacyjne

Nakładanie zakazów na bitcoin, państwo dostarcza niedogodności tylko właścicielomkryptowaluty . Bitcoin został zakazany w wielu małych krajach, szczególnie w Ekwadorze, Afganistanie, Maroku, Bangladeszu, Wietnamie i Boliwii, ale zakazy nie przyniosły żadnych rezultatów. Jednocześnie w dużych krajach, takich jak Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej, nie planują nawet zakazać kryptowaluty.

Jest prawdopodobne, że pewnego dnia w Rosji kryptowaluta zostanie zakazana. Tutaj jej status prawny jest dużym pytaniem. W Chinach i Korei Południowej nawet banalne pogłoski o możliwym zakazie Bitcoinów są natychmiast odzwierciedlane w jego przebiegu. Ale mimo ogólnych obaw, Bitcoin nadal istnieje.

Próby zakazania bitcoinów

Pomimo faktu, że wiele państw próbuje na każdy sposób zakazać kryptowaluty, po prostu nie mogą powstrzymać interakcji obywateli z siecią. Obecnie usługa satelitów Blockstream przesyła daneblockchainw Afryce, Afryce Północnej i Południowej, a także w Europie Zachodniej. Wkrótce usługa planuje objąć cały świat, więc bardzo akceptowalna instalacja satelitarna zapewni możliwość połączenia się z blockchain bez przechodzenia do trybu online.

W odniesieniu do transakcji istnieje kilka sposobów wysyłania kryptowaluty, w tym anonimowa przeglądarka Tor, VPN, wiadomość SMS, zaszyfrowany list lub wiadomość tekstowa, a nawet skrót.

Zatem po prostu bezużyteczne jest zakazywanie Bitcoin, ponieważ jego kod będzienapisz szybciej niż następny zakaz jego używania będzie gotowy. Nawet dobrze skoordynowany atak prawny ONZ i WTO prawdopodobnie doprowadzi do tego, że Bitcoin zejdzie do podziemia i rozwinie się w zaufaniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bitcoin zostanie przemycony, jak to miało miejsce w przypadku narkotyków.

Jeśli mówimy o pogoni za tymi, którzy są zaangażowani wwydobyciei posiadają znaczny kapitał w kryptowalutę, to już się stało. Jako przykład przytoczymy sprawy z zatrzymaniem Rossa Ulbrichta, oskarżonego o agitację na anonimowej stronie internetowej Jedwabnego Szlaku, oraz Charliego Shrema, który został uwięziony za mediację pieniężną. Pomimo tych wydarzeń, czarne rynki nadal nabierają tempa, możemy więc stwierdzić, że nie, nawet najcięższe kary i zakazy, nie powstrzymują użytkowników, a jedynie napędzają ich zainteresowanie kryptowalutą.

Cyber ​​War

Wojna cybernetyczna to hakowanie i różnego rodzaju nielegalne manipulacje w sieciach społecznościowych. Bitcoin, pomimo wielokrotnych prób włamania, wykazał doskonałą odporność na ataki hakerów. Ta kryptowaluta jest naprawdę trudnym orzechiem do zgryzienia, a dzięki tak wysokiemu poziomowi ochrony zawdzięcza swój systemProof-of-Work .

Nawet jeśli hakerom uda się zmienić kod bitcoin, sieć natychmiast odrzuci takie transakcje. Im bardziej niezależne są węzły w sieci, tym mniej prawdopodobne są ataki. W tej chwili istnieje ponad 12 000 takich ataków.

powinienZauważ, że właściciele kryptowaluty i różnych usług związanych z jej utrzymaniem są atakowani znacznie bardziej niż sama kryptowaluta. Co więcej, są bardziej narażeni.

Ataki, które uniemożliwiają bitcoinom rozprzestrzenianie się

W ciągu kilku lat licznewymiany bitcoinów , takie jakMt.GoxiBitfinex , były wielokrotnie poddawane atakom hakerów, w wyniku których skradziono ponad 1000 000 bitcoinów. Takie hacki, oczywiście, zapobiegają rozprzestrzenianiu się Bitcoinów, a właściciele, którzy cierpieli z powodu tych ataków i stracili pieniądze, nie będą z nich korzystać.

Media często wyolbrzymiają skalę szkód w hackach, tworząc w ten sposób jeszcze więcej wątpliwości i strachu, nie biorąc pod uwagę faktu, że firmy hakerskie, które obsługują Bitcoin i hakują sam Bitcoin, są różnymi rzeczami. W rezultacie takie raporty o hakach powodują nieuzasadnione wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa Bitcoin.

Ataki państwowe

Ze względu na walkę z praniem pieniędzy wzrasta presja państwa na kryptowalutę, co często prowadzi do kradzieży kluczy osobistych i dezanonimizacji użytkowników. Władze dyktują swoje zasady i wymagają, aby wymienniki wymiany i kryptowaluty udostępniały dane osobowe użytkowników. Trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek zostaną upublicznione, ponieważ należy wziąć pod uwagę fakt, że w taki czy inny sposób odbywa się anonimowy handel.

Podając swoje dane, użytkownicy narażają się na wielkie ryzyko. Jeśliusługa kryptowaluty zostanie naruszona, może wystąpić wyciek danych. Ponadto usługa może być poważnym atakiem (zarówno online, jak i offline). Możliwe, że w niedalekiej przyszłości organy podatkowe będą zainteresowane danymi użytkownika, jak to miało miejsce w przypadku Coinbase.

Ataki PR

Bitcoin jest powiązany z wieloma przestępcami. Popularne media, a nawet politycy, często wyśmiewają tę teorię. Ale niewielu ludzi rozumie, że złoto jest bardziej prawdopodobne w przestępstwach. Ponadto nie ma wystarczających dowodów na to, że Bitcoin jest naprawdę zaangażowany w nielegalne działania.

Ataki finansowe

Gdy kryptowalutaPetropojawiła się w Wenezueli, nie stała się tak popularna. Wszystko dlatego, że państwo nie miało środków na jego rozwój. Jeśli bardziej rozwinięty i potężny kraj podąża tą samą ścieżką, tworzy własną kryptowalutę i wykonuje swoją propagandę w każdy możliwy sposób, to wynik będzie najprawdopodobniej zupełnie inny. Możliwe, że taka moneta przekroczy udział w rynku bitcoinów.

Korzystanie z podobnych nazw

Podobnie jak w przypadku podobnych nazw, ma to na celu wprowadzenie użytkowników w błąd. Żywy przykład tegoBitcoin Cash . Taką próbę przeforsowania ustawy przez znaną markę można nazwać atakiem. Z reguły taki atak wyróżnia się dość dobrym finansowaniem i obejmuje następujące elementy:

  • Przeniesienie kapitału do scentralizowanego systemu kryptowalut, który jest konkurentem. Na przykład gotówka Bitcoingórnicy są najczęściej wydobywaniBitmain , więc starają się uczynić go największym pod względem kapitalizacji;

  • Rozpowszechnianie plotek o Bitcoinie. Jako przykład możesz przynieść ogromną liczbę artykułów przeciwko Bitcoinowi. Wiele z nich jest zamawianych przez konkurentów;

  • Stworzenie sprzeciwu, że użytkownik próbuje przekonać użytkownika, że ​​rzekomo Bitcoin Cash jest „prawdziwym” Bitcoinem, chociaż na pewno tak nie jest;

  • Oddzielenie znanych społeczności. Tak więc podsekcja R /BTC na Reddit została oddzielona od forum r /bitcoin, powołując się na cenzurę;

  • Dokładne monitorowanie społeczności Bitcoinów. Twórcy Bitcoin Cash śledzą wszystkie informacje na temat hashtagu Bitcoin na Twitterze, a także domen związanych z bitcoinami. Okazuje się, że wszystkie oficjalne źródła Bitcoin pomagają tylko w rozpowszechnianiu dezinformacji.

Pomimo faktu, że wielu nowo przybyłych zostało oszukanych przez złego odpowiednika Bitcoin, mam nadzieję, że techniczne i ekonomiczne zalety Bitcoina staną się tak oczywiste, że w niedalekiej przyszłości nawet ci, którzy nigdy nie mieli oferty kryptowalut.

Zobacz także:Wady bitcoinów. Dlaczego jest przewartościowany i nie jest wart zajmowania TOP-1?

Ataki mające na celu zniszczenie infrastruktury kryptowaluty

Cyberataki w Internecie

Celowe tworzenie przepływu transakcji w celu spowolnienia ich przetwarzania pomaga również twórcom stać się bogatymi. W tym przypadku na wzrost prowizji za transakcje Bitcoin. Takie ataki zostały popełnione więcej niż raz. Przede wszystkim z takichataki wygrywają zwolennicy innych kryptowalut, co, wskazując na nagromadzenieniepotwierdzonych transakcjiw blockchainie Bitcoinów, użyj ich alternatywnej monety z czystym sumieniem. W ten sposób bezpośredni konkurenci Bitcoinów, tacy jak Bitcoin Cash, szukają przyczyn ich istnienia. Cyberataki w Internecie są często używane w połączeniu z atakami PR.

Jeśli cyberataki występują w czasie, gdy istnieje duże zapotrzebowanie na kryptowalutę lub znaczne wahania jej kursu, mogą one spowodować poważne szkody. Koszty takich ataków rosną dzięki poprawie skalowalności bitcoinów oraz zaktualizowanemu protokołowi SegWit. Wkrótce pojawi się nowy protokół płatności Lightning Network. Im lepsza skalowalność bitcoinów, tym droższe są takie ataki, ale może się zdarzyć, że górnicy uzgodnią między sobą i wytworzą ogromny atak spamowy. W tym przypadku będą mogli zapłacić za siebie i podnieść opłaty transakcyjne dla wszystkich użytkowników, w wyniku czego zwiększą swoje dochody z wydobycia kosztem szalonych prowizji.

Jednak nic dobrego z tego nie wyniknie. Źle rozwijająca się sieć z niebotycznymi prowizjami doprowadzi do tego, że tempo bitcoinów się załamie, ponieważ użytkownicy wolą tańszą i szybszą kryptowalutę.

Może się również zdarzyć, że dominacja dolara amerykańskiego kiedykolwiek się skończy. Niektórzy finansiści sugerują, że w najbliższej przyszłości Bitcoin będzie w stanie przyćmić dolara amerykańskiego. Przy okazji, ten obrót wydarzeń byłby interesujący.Władze chińskie. W tej sytuacji mogą zmusić swoich górników do pracy nad realizacją celów politycznych państwa, bez uszczerbku dla ich interesów. W przeciwieństwie do tego Narodowy Bank Chin zmniejsza dostawy energii dla farm górniczych, zmuszając górników do szukania schronienia w innych krajach.

Ataki Sybil /DoS /timejacking na węzły mogą prowadzić do poważnych zakłóceń sieci. Obecnie istnieje ponad 12 000 węzłów bitcoinowych, więc aby je zaszkodzić, trzeba dużo pieniędzy i wysiłku.

Ataki cybernetyczne wysokiego szczebla

Tak zwana „luka zero-day” to atak związany z arytmetycznym przepełnieniem wartości, dla którego deweloperzy mają 0 dni na naprawienie. W wyniku takiego ataku w lecie 2010 r. Utworzono 184 mld bitcoinów. Błąd został naprawiony w ciągu 5 godzin, a łańcuch bloków został podzielony. Incydent nie wywołał tyle emocji, ponieważ w tamtym czasie niewiele osób używało Bitcoinów. Ale jeśli stanie się to dzisiaj, spowoduje to prawdziwy chaos, a wielu użytkowników poniesie duże straty.

Awarie algorytmu kryptograficznego bitcoin doprowadzą do katastrofy i będą wymagały natychmiastowej interwencji programistów. Prawdopodobnie taka awaria wpłynie nie tylko na Bitcoin, ale także na wiele innych systemów.

Wielu ekspertów ds. Zabezpieczeń kryptowalutowych twierdzi, że za 10 lat obliczenia kwantowe będą w stanie rozszyfrować bitcoiny. Ale nawet jeśli stanie się to możliwe, Bitcoin najprawdopodobniej natychmiast przełączy się na algorytm odporny na atak.

Ataki sieciowe mogą być również przeprowadzane przez agencje wywiadowcze, takie jak NSA lub GCHQ. Mogą zmusić dostawców systemów operacyjnych do wprowadzenia odpowiednich luk w zabezpieczeniach całego sprzętu. Od dawna wiadomo, że większość dużych firm z Doliny Krzemowej ściśle współpracuje z agencjami wywiadowczymi. Należą do nich tacy giganci IT, jak Microsoft, Apple, Google i Facebook.

Wdrożenie rozwiązania ze starannie opracowaną i całkowicie niewidoczną luką jest przemyślaną taktyką, z której mogą korzystać wszystkie usługi specjalne. Obawy o to były szczególnie nasilone po tym, jak twórca e-portfela Bitcoin Core, Gavin Andersen, został zauważony przez CIA.

Podsumowując, należy zauważyć, że jeśli weźmiemy pod uwagę całkowitą liczbę użytkowników Bitcoinów, to prawdziwie „śmiertelny” atak należy przemyśleć dosłownie do najmniejszego szczegółu. Aby zrobić to genialnie, wymaga to również dużego wysiłku. Można stwierdzić, że tylko dobrze finansowana agencja może spowodować znaczne szkody w systemie Bitcoin. I to nie jest fakt!

Jak spowolnić rozwój Bitcoin

W podsekcji R /BTC na forum Reddit, deweloperzy bitcoin są okresowo atakowani, szczególnie przez Grega Maxwella i Luke'a Juniora. Ale takie ataki są często ograniczone do notatek w sieciach społecznościowych. Ewentualne wycofanie głównych deweloperów z pewnością będzie w stanie utrudnić rozwój Bitcoinów, ale nawet w najgorszym przypadku doprowadzi to tylko do tego, że ta kryptowaluta utknie na obecnym poziomie. Więcej szkód może przynieść kontrolę nad programistaminad wszystkimi procesami zachodzącymi w systemie. W tym przypadku rozwój Bitcoin dokładnie się zatrzymuje. To najwyraźniej było motywem dla Gavina Andersena i Jeffa Garzika do stworzenia dużych bloków jako rozwiązania problemu skalowalności.

Czy bitcoin jest podatny na ataki?

Wygląda na to, że BTC powraca do swojej pozycji, ale nie warto wiązać z nią wielkich nadziei. Możesz zabić wszystko, nawet Bitcoin. Na szczęście przeszedł już wiele nieprzyjemnych chwil i stał się bardzo niezawodny. Prawdopodobnie kolejny test Bitcoin będzie musiał przejść podczas kolejnego kryzysu finansowego. W międzyczasie nie możesz się zbytnio martwić.

Źródło:https://99bitcoins.com/ Tłumaczenie:https://kasinoazov.com/