Kod Bitcoin: jak go zdobyć i co można z nim zrobić

Bitcointo pierwsza i najsłynniejsza kryptowaluta na świecie. Wielu użytkowników jest zainteresowanych pytaniem, kto jest właścicielem i zarządza Bitcoinem, a także kto może wprowadzać zmiany w kodzie źródłowym Bitcoin. W rzeczywistości Bitcoin nie jest nazywany tylko zdecentralizowanym. Należy jednocześnie do wszystkich i do nikogo.

Jak wygląda kod Bitcoin

Zasadniczo Bitcoin jest protokołem, czyli językiem używanym przez komputery do współpracy. Kluczową cechą Bitcoin jest pełnadecentralizacja . Za zarządzanie monetą nie ma centralnego administratora ani jego odpowiednika. Jest całkowicie otwarty. Ci, którzy chcą być częścią sieci, muszą po prostu zainstalować program klienta. Wszystkie programy uruchomione na całym świecie są połączone ze sobą w sieci peer-to-peer, gdzie każdy węzeł jest samowystarczalny i równy innym.

Ważne jest, aby Bitcoin miałotwarty kod źródłowy . Programy open source są dostępne do nauki i zmiany. Zapewnia to nie tylko brak luk w zabezpieczeniach, ale także otwiera możliwości wykorzystania kodu oprogramowania we własnych interesach.

Każdy użytkownik może wyświetlić kod oprogramowania Bitcoin, sprawdzić nieudokumentowane funkcje lub zidentyfikować błędy systemu, zasugerować własną metodę korekty lub utworzyć własny nowy produkt, zaktualizowaną lub zmodyfikowaną wersję na podstawie kodu Bitcoin.

Funkcje Bitcoin

W Bitcoin zaufanie do emitenta lub innego organu zarządzającego zostaje zastąpionekryptografia, matematyka i algorytmy. Decentralizacja, brak kontroli nad twórcami i wpływ czynnika ludzkiego zapewnia, że ​​pewnego dnia system nie zamknie ani nie zmieni radykalnie zasad.

Pomimo braku kontroli, system jest całkowicie bezpieczny, ponieważ działa zgodnie z pewnym algorytmem. Jako zdecentralizowany system płatności, Bitcoin charakteryzuje się następującymi cechami i funkcjami:

  • łatwe i szybkie płatności przy minimalnych prowizjach;
  • anonimowość i ochrona danych osobowych podczas transakcji;
  • równość i niezależność uczestników;
  • globalność;
  • bezpieczeństwo, niezawodność i bezpieczeństwo osiągnięte dzięki kryptografii;
  • uczciwy rynekkurs wymiany bitcoinóww zależności od stosunku podaży i popytu, a nie ustalony przez władze lub twórcę;
  • brak pośredników w transakcji;
  • pełna kontrola nad osobistymi monetami i brak cenzury finansowej, konto członka nie może zostać zamrożone, a płatność nie może być zabroniona.

Dlaczego cyfrowy kod bitcoinowy nie należy do programistów

Po raz pierwszy Bitcoinzostał uruchomiony w 2008 r. , kiedy wszystkie informacje na temat zasad jego działania i kodu cyfrowego pojawiły się w domenie publicznej. Artykuł szczegółowo opisujący pierwszą kryptowalutę został opublikowany na jednym z forów, gdzie każdy mógł go przeczytać.

Główną zaletą Bitcoin jest to, że jest całkowicie zdecentralizowany, to znaczy niekontrolowane i nie będące własnością rządu, banków, a nawet deweloperów. Bitcoin jest open source, ale w przeciwieństwie do większości innych otwartych systemów, nie ma nawet oddzielnego wyborcy, który kontrolowałby działanie systemu. Formalnie sieć jest zarządzana tylko przez użytkowników i górników. Chociaż twórcy Bitcoina mają na niego wpływ, ale każdy może pracować z kodem źródłowym.

Kod cyfrowy Bitcoin jest umieszczany na różnych zasobach informacyjnych dla programistów. Zmiany są omawiane w kilku czatach i na stronach internetowych, a sama technologia nie należy do nikogo.

Twórca bitcoinów, osoba lub grupa osób ukrywających się za pseudonimemSatoshi Nakamoto , który po raz pierwszy opublikował artykuł o swoich zasadach pracy, chciał pozostać anonimowy i po prostu zaprezentował swoje dzieło ludziom. Kryptowaluty - technologia ponadnarodowa w porównaniu z Internetem.

Gdzie mogę uzyskać kod źródłowy Bitcoin

Jak wspomniano wcześniej, kod źródłowy Bitcoin jest publicznie dostępny. Każdy może uczyć się lub zmieniać go według własnego uznania. Oficjalną wersję kodu Bitcoin można znaleźć na stronach GitHubza pośrednictwem tego linku .

GitHub to portal dla programistów i programistów, w którym wiele otwartych kodów źródłowych projektów jest przeznaczonych do wspólnych badań, pracy, komentowania, a także do potwierdzenia niezawodności i otwartości systemów. Usługa może nawet znaleźć kod źródłowy takich gigantów, jak Google lub Microsoft.

Z tą usługą, każdymoże uzyskać kod bitcoin do nauki lub zmiany.

Zarządzaj i zmieniaj kod

Ostatecznie kontrola Bitcoin polega na zwykłych równych sobie uczestnikach sieci, którzy zainstalowali odpowiednie oprogramowanie na swoim komputerze. Ten rodzaj zarządzania można porównać z użyciem języka angielskiego jako języka międzynarodowego. Nie ma organu zarządzającego, który umocniłby status języka angielskiego jako języka międzynarodowego, ale istnieją jednolite zasady gramatyczne, do których stosują się wszyscy ludzie, którzy go używają. Podobnie z Bitcoinem. Nie ma zarządzania, ale wszyscy członkowie sieci przestrzegają ogólnego konsensusu. Główny dźwięk tworzony jest przez użytkowników, którzy wykonują duże transakcje w sieci lub posiadają duże połączone pojemności.

Uzyskaj i zmień kod Bitcoin pod wpływem dowolnego programisty. Niektóre zmiany protokołu mogą być obsługiwane przez wielu uczestników sieci, inni wymagają koordynacji z całą siecią, aby osiągnąć ogólny konsensus. Co więcej, nawet niewielka zmiana kodu programu może stworzyć dwie całkowicie niezgodne sieci, tworząc nową kryptowalutę.

Zmiany wprowadzone w kodzie bitcoin muszą zostać zaakceptowane i uzgodnione z użytkownikami, ponieważ będą musieli zaktualizować oprogramowanie i przełączyć się na nową wersję, pozostawiając poprzednią. Innymi słowy, możemy powiedzieć, że użytkownicy powinni zacząć używać nowej monety i wziąć ją za Bitcoin.

Twórcy Bitcoinów tego nie robiąmają prawo zakazać używania starej sieci lub wymusić użycie zmodyfikowanej. Jest to dobrowolny wybór każdego członka sieci, który ustanowił dla siebie kompletny węzeł, a ostatecznie główne prawo do głosowania i wpływania leży po ich stronie. Maksymalne możliwości, jakie mogą uzyskać deweloperzy, to udzielanie porad i argumentowanie za koniecznością zaakceptowania zmian.

Deweloperzy mogą udostępniać wiele różnych wersji ze zmodyfikowanym kodem, a uczestnicy mogą po prostu zignorować zmiany i kontynuować korzystanie ze starej wersji. Dlatego prawdziwym problemem nie jest wprowadzanie zmian w kodzie, ale przekonanie uczestników, że zmiany te są uzasadnione i można przełączyć się na nową sieć, przyjmując ją za jedyny prawdziwy bitcoin.

W związku z tym, ze względu na takie reguły, aby uniknąć podziału sieci, twórcy rdzenia Bitcoin dokonują zmian w widłach oprogramowania, w ramach których wszyscy lub żaden musi przełączyć się na nową sieć. Aby zaakceptować zmiany, uczestnicy głosują za pomocą haszowanej mocy. Jeśli decyzja zostanie podjęta, użytkownicy, którzy nie chcą przełączać się na nową sieć, powinni być przygotowani na fakt, że pomimo ich zgodności ze zmienioną siecią, ich operacje nie będą już uznawane za ważne, ponieważ nie będą zgodne z nowymi regułami sieci.

Warto zauważyć, że podobnie, większość użytkowników może wprowadzać zmiany w kodzie bitcoin bez udziału programistów, ale jeśli grupa górników wprowadzi zmiany sprzeczne z zainteresowaniami użytkowników, można zmienić protokół bitcoinwraz z algorytmem wyszukiwania przez innych użytkowników.

Popularne widelce Bitcoin

Zmieniając kod źródłowy Bitcoin, można utworzyć nowy, podobny do Bitcoin, ale zupełnie inny widelec na monety, niezgodny z siecią główną. Od czasu pojawienia się Bitcoin, jego kod został zmieniony ponad 70 razy.

Niektóre widelce Bitcon pamiętają tylko Internet, nie były w stanie zdobyć wystarczającej popularności i uwagi użytkowników. Monety te obejmują Gwiazdę Bitcoin, Koral Bitcoin, Bitcoin Hush i wiele innych nazw, które niewielu słyszało i spotkało. Listę wszystkich wideł Bitcoin można znaleźć na stronie informacyjnejforkdrop.io .

Według statystyk z 70 wideł Bitcoin w wykazie tylko 10 monet trafiło na giełdy, a ich łączna wartość wynosi tylko 0,12 BTC. Wyjątkiem od tej reguły jest Bitcoin Cash i Bitcoin Cold. Te widełki bitcoinowe zyskały największą popularność.

Bitcoin Cashpowstał w wyniku podziału sieci, gdy niektórzy użytkownicy byli poważnie zaintrygowani problemem skalowalności bloku bitcoin. Moneta całkowicie powtarza oryginalny blok bloków, ale ma rozmiar bloku 8 MB w stosunku do 1 MB w Bitcoin. Dzięki temu transakcje są szybsze. WBitcoin Coldalgorytm mieszania został zmieniony z SHA-256 na Equihash, dzięki czemu wydobycie kart graficznych stało się bardziej produktywne.

Tak więc, pomimo oświadczeń programistów oferujących nowe ulepszone wersje Bitcoina ze zmodyfikowanym kodem, niewiele monet ma na celu wspieranie członków sieci i bardziej jednomyślnieweź to za nowy bitcoin, więc wynikiem tych zmian jest zupełnie inna kryptowaluta o charakterystycznej nazwie.

Wnioski

Każdy może wprowadzić zmiany w kodzie źródłowym Bitcoin, ponieważ jest całkowicie otwarty i swobodnie dostępny. Aby zmiany te mogły mieć zastosowanie do głównej sieci Bitcoin, muszą być obsługiwane przez większość centrów komunikacyjnych i muszą być do tego uzasadnione i przydatne. Nawet twórcy rdzenia Bitcoin nie mogą wprowadzać zmian bez wsparcia zwykłych użytkowników.