Lightning Network - co to jest i jak działa [pełna recenzja]

Wszyscy wiedzą, że kryptowaluty nie są pozbawione wad, ponieważ kierunek ten pojawił się nie tak dawno temu i nadal rozwija się zarówno wśród entuzjastów, jak i dużych firm technologicznych. Wraz z rozwojem technologii korzystanie z kryptowaluty staje się łatwiejsze, bezpieczniejsze i bardziej opłacalne. Jedną z technologii opracowanych w celu ulepszenia i uproszczenia korzystania z walut cyfrowych jest Lightning Network. O niej i przemówienie w tym artykule.

Czym jest sieć Lightning

Główną ideą sieci Lightning jest to, że nie wszystkie transakcje powinny być rejestrowane wblockchain , ponieważ przeciąża to. Załóżmy, że użytkownicy przekazują sobie pieniądze kilka razy. Następnie zarejestruj każdy transfer nie jest wymagany. Wystarczy tylko otworzyć jakiś kanał płatności i zapisać dane na jego otwarciu w łańcuchu bloków. Teraz ten kanał pozostanie otwarty tak długo, jak będzie to konieczne. Cóż, kiedy chcemy go zamknąć, po prostu piszemy w blockchainie wynik wszystkich transakcji, które zostały dokonane w tym kanale. Jeśli zastosujesz się do tego pomysłu, możesz utworzyć całą sieć kanałów płatności, a transakcje w łańcuchu bloków będą używane znacznie rzadziej.

Pozwól nam symulować sytuację. Załóżmy, że są trzy osoby (P1, P2 i P3). Między P1 i P2 jeden kanał jest otwarty dla płatności, a między P2 a P3 inny jest otwarty. Zatem P1 może wysyłać pieniądze P3 przez P2. Oznacza to, że węzeł P2 przekaże wymaganą kwotę do P3, a P1 zwróci ją.

Blockchain prawie nigdy nie jest używany w tym przypadku, a transakcje są znacznie szybsze. Ale wszystkopodstawowe operacje, jak widać na powyższym przykładzie, odbywają się w kanałach płatności. Sprawdźmy, jak działają.

Można powiedzieć, że kanały płatności przypominają sejf, w którym dwaj uczestnicy zostali umieszczeni w równej ilości i zamknięci na dwóch zamkach, to znaczy każdy w swoim własnym. Fakt zapisania kwoty jest rejestrowany w blockchain i nazywany jest transakcją otwarcia. Następnie kanał płatności uznaje się za otwarty. Chodzi o to, że żaden z członków sieci nie może wydawać pieniędzy samodzielnie i musi zostać potwierdzony przez kontrahenta. Należy potwierdzić, że pieniądze przekazywane są w transakcjach tylko między tymi dwoma uczestnikami.

Wyobraź sobie, że pierwsza osoba (P1) i druga (P2) zdeponowały 5 bitcoinów w sejfie. Tak więc Q1 chce wysłać jeden Bitcoin B2. Aby to zrobić, po prostu przenosi prawo do posiadania jednego Bitcoina z sejfu, który dzieli z P2. Ponadto, jeśli ten sejf zostanie otwarty, P1 może zabrać stamtąd tylko 4 Bitcoiny, a P2 - 6 monet. Jednak sejf nie otworzy się, dopóki będą planować przekazywanie pieniędzy sobie nawzajem. Jeśli B2 chce wysłać dwa Bitcoiny z powrotem następnego dnia, po prostu wykona ten sam transfer praw własności. Jeśli po tym otworzysz sejf, dostępne saldo P1 wyniesie 6 Bitcoinów, a saldo P2 - 4 Bitcoinów.

Stało się więc jasne, że kanał płatności to tylko połączenie kilku transakcji. Kanał może zamknąć dowolnego członka. Ta akcja będzie rodzajem otwarcia sejfu, którypozwala odebrać środki należące do uczestników i zapisać dane dotyczące ich transferu do blockchain. Podobny opis jest schematyczny, ale pozwala zrozumieć przybliżone urządzenie kanału płatności. Trudno jest ocenić pełny potencjał, jaki zapewnia ta technologia, ale z czasem korzyści stają się widoczne. Ta technologia jest naprawdę potężna, gdy kilka podobnych kanałów jest połączonych ze sobą w sieci, zwanej również siecią Lightning.

Przyczyny pojawienia się

Ważne jest również, aby zrozumieć, jakie czynniki doprowadziły do ​​powstania tej technologii i dlaczego ludzie nie byli zadowoleni z systemu, który był pierwotnie używany. Wszyscy wiedzą, że blockchain jest powolny, a transakcje w wielu sieciach są od dawna dość drogie. Na przykład, jeśli wyślesz komuśBitcoin , transfer może trwać nawet kilka dni.

Ale w jaki sposób blokchain może zmienić światowy system ekonomiczny? Społeczność przegląda wszystkie sugestie dotyczące rozwiązania tego problemu. Lightning Network to jedno z najciekawszych proponowanych rozwiązań. Aby jednak lepiej zrozumieć to rozwiązanie, należy zrozumieć, dlaczego klasyczny blok bloków można naprawdę nazwać wolnym.

Blockchainto rejestr zawierający bloki z informacjami o działaniach w sieci. Każdy blok jest powiązany z kolejnym blokiem i prowadzi rejestr kilku transakcji. Nowy blok jest tworzony dopiero po wypełnieniu poprzedniego. Dodanie go do łańcucha wymaga potwierdzenia kilku uczestników.sieć. Ta operacja trwa średnio dziesięć minut.

Zatem wszystkie transakcje nie są wysyłane bezpłatnie. Użytkownicy sieci płacą górnikom prowizję, która stymuluje tych ostatnich do utrzymania szybkości i stabilności tej kryptowaluty. Koszt prowizji można wybrać niezależnie, ale im jest ona wyższa, tym szybciej transakcja zostanie uwzględniona w bloku. W związku z tym wysyłanie niewielkich kwot może być nieopłacalne ze względu na wysokie prowizje.

Kilka transakcji może być trwale zapisanych w bieżącym bloku. Kolejna transakcja zostanie podjęta przez górników. Decyzja jest podejmowana w zależności od prowizji, którą przekazał nadawca transakcji. Tak więc wysokie transakcje prowizyjne będą przetwarzane w pierwszej kolejności. Jeśli proponowana przez ciebie prowizja nie była najwyższa, transfer jest wysyłany do kolejki. Czekanie może trwać od dziesięciu minut do kilku dni. To zależy od obciążenia sieci.

Z powyższego wynika, że ​​rozprzestrzenianie się łańcucha bloków spowalnia tylko jego prędkość. Wysokie prowizje i powolne transakcje są jednym z głównych problemów kryptowalut, a Lightning Network jest w stanie je rozwiązać.

Jak to działa

Istotą Sieci Błyskawic jest to, że w takim systemie, a nie w Bitcoinach, ale w pewnym sensie, dochody są przekazywane między ludźmi, co świadczy o prawie własności określonej liczby monet. To rozróżnienie jest kluczowe i najlepiej spojrzeć na przykład.

Ponownie przedstawmy trzy osoby (P1, P2 iP3). Kanał płatności, tak jak w poprzednim przykładzie, będzie otwarty między N1 i N2, a także między N2 i N3. Ważne jest, aby pamiętać, że między Q1 a Q3 nie ma kanału. Oznacza to, że P1 może przekazywać środki do P3 tylko przez P2. P1, ponieważ żąda od P2 przeniesienia prawa do posiadania niezbędnej kwoty na P3. Wymagana kwota jest zwracana z konta po dokonaniu przelewu. Takie podejście pozwala nie zapisywać części transakcji do łańcucha bloków i nie przeciążać sieci. Obniża się również koszt prowizji dla górników.

Które monety wspierają sieć Lightning

Wartość tego rozwoju jest teraz jasna i starają się znaleźć aplikację poza siecią Bitcoin. Alternatywni programiści kryptowalut korzystają również z sieci Lightning w połączeniu z ich projektami. W przypadku niektórych walut udało im się uruchomić błyskawicę dla głównych sieci. Na przykład monetaGroestlcoin ,Syscoin ,Ripplejuż aktywowała go w sieci głównej.

Deweloperzy są obecnie również zaangażowani we wdrażanie tej technologii wLitecoin . Podobne przejście planowane jest dla projektu Via Coin, Decred i Raiden, który był dystrybuowany za pośrednictwemICOi opiera się na blockchain Ethereum. Niektóre zmiany oprogramowania można znaleźć w usłudze GitHub.

Co zmieni sieć Lightning w przypadku Bitcoin

Oprócz oczywistych zalet opisanych powyżej, sieć odgromowa może mieć również inny wpływ na najpopularniejszą kryptowalutę. Bitcoin od czasu do czasu przechodzi dość silne skoki kursu, a jego aktualna wartość jest daleka od historycznego rekordu. Zwiększ przepustowość sieci błyskawica może daćSieć pozwoli ponownie zebrać dużo HYIP wokół kryptowalut i inwestorów odsetek na różnych poziomach. Te innowacje doprowadzą tę walutę do rangi świata.

Perspektywy technologiczne

Oczywiście ta technologia może być stosowana nie tylko do głównej kapitalizacji kryptowaluty. Na przykład niektórzy eksperci uważają, że sieć blockchain może zostać sprowadzona do poziomu systemów płatności Visa i Mastercad, jeśli używasz tylko błyskawicy. Niniejsza opinia została wyrażona na konferencji Consensus 2018 Christian Dekker, która jest pracownikiem Blockstream.

Ponadto rozwój ten oferuje zwiększone środki bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne podczas pracy z finansami. Dzieje się tak z powodu faktu, że wszystkie transakcje między kanałami są dość skomplikowane i nie jest łatwo zrozumieć, kto wysłał pieniądze do kogo.

Problemy z siecią odgromową

Należy zauważyć, że to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. W takiej sieci może pojawić się sytuacja, gdy jeden z węzłów (węzeł), który jest pośrednikiem, przestaje odpowiadać. Może to prowadzić do tego, że transakcja zostanie przetworzona do kilku dni i dopiero po jej zakończeniu.

Ponadto nie będzie możliwe wykorzystanie tej sieci do przesyłania dużych ilości. Problem polega na tym, że przepustowość każdej pojedynczej transakcji zależy od jej trasy. Pierwsza wersja protokołu miała nawet wbudowany limit, który był nieco większy niż 0,04 BTC.

Wnioski

Podsumowując, należy powiedzieć, że rozwój nowych rozwiązańaby poprawić blockchaina, nie można się tylko cieszyć, a rozwój w tej branży jest naprawdę zauważalny. Pomimo pewnych niedociągnięć, sprawdzana technologia jest wielkim krokiem naprzód i stale się rozwija. Możesz przeczytać aktualizacje w wiadomościach, które są oznaczone słowami Lightning Network Status. Być może jest to naprawdę projekt, który może zmienić świat kryptowalut.