Górnictwo na dysku twardym HDD [pełna recenzja + tabela modeli]

Dzisiajgórnicza kryptowalutajest bardzo popularnym tematem i wiele osób szuka sposobu na dołączenie do tej branży. Istnieje wiele różnych sposobów wydobycia, na przykład za pomocąkart wideolubcentralnego procesora . Istnieje jednak mniej popularny typ wyszukiwania kryptowalut, który zostanie opisany w tym artykule. Chodzi o górnictwo przy użyciu HDD lub SSD. Porozmawiamy o tym, czym jest grzechotanie, czy dysk twardy może być podkręcany i jak zarabiać pieniądze za pomocą urządzeń do przechowywania danych. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, sugerujemy zapoznanie się z naszym materiałem na ten temat.

Co to jest górnictwo dysku twardego i jak to działa

Eksploracja na dysku twardym jest wykonywana przy użyciu algorytmu Proof of Capacity (PoC). Ta metoda wydobycia zyskała na popularności, gdy na rynku wystąpił ostry brak innych komponentów do wydobycia, takich jak karty wideo i płyty główne. Wraz ze wzrostem kosztu kryptowaluty liczbagospodarstw górniczych wzrosła , a zatem brakowałożelaza . Twórcy kryptowalut próbowali poradzić sobie z tym brakiem i opracowali nową technologię, która nie wymaga poważnej mocy obliczeniowej. Innym powodem rosnącej popularności tego podejścia jest wzrost zainteresowania technologiami blockchain w ogóle.

Największą wadą zarobków w gospodarstwach kryptowalutowych jest wysoki koszt sprzętu dla nich. Należy również zauważyć, że wydobycie solo od dawna jest nieopłacalne, nawet na najpotężniejszej karcie wideo. Nie wspominająco zdobywaniu poważnych monet w gospodarstwach domowych, na przykładBitcoin . Aby rozwiązać te problemy, stworzono alternatywną metodę wydobycia, górnictwo HDD. Jego twórcy, deweloperzyBurstcoindeklarują, że ich metoda jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ wymaga znacznie mniej mocy.

Górnictwo na dyskach twardych jest dobre, ponieważ to rozwiązanie nie zmusza do kupowania drogich procesorów graficznych, wydajnych zasilaczy i płyt głównych z dużą liczbą złączy. Wszystko czego potrzebujesz to standardowy komputer z dyskiem twardym. Należy jednak zauważyć, że ilość pamięci powinna być naprawdę duża. Dlatego laptop z małą ilością pamięci wewnętrznej wciąż nie wystarcza.

Zatem wydajność ekstrakcji w tym algorytmie nie jest określona przez numer urządzenia, wielkość pamięci jako całość.

Układ górniczy HDD

Ustanowienie takiego procesu wydobywania kryptowaluty nie wymaga specjalnych umiejętności, a jedyną rzeczą, która naprawdę wymaga uwagi, jest wybór modelu dysku twardego. Poniżej znajduje się tabela porównująca najbardziej odpowiednie modele do tego. A jeśli jesteś zainteresowany utworzeniem samego procesu wydobycia, zostanie to również opisane w odpowiedniej sekcji tego artykułu.

Wybierz urządzenie HDD

Jeśli mówimy o wyborze urządzenia dla takiej firmy, powinniśmy skupić się na koszcie jednego gigabajta. Z poniższej tabeli wynika, że ​​kupowanie największego dysku twardego według wolumenu nie jest takie samoopłacalne. Najbardziej zyskowny będzie dysk twardy o najniższym koszcie i największej ilości gigabajtów. W tym przypadku jest to model firmy Toshiba. zakup kilku takich urządzeń pociągnie za sobą mniejsze koszty niż zakup takiego z taką pojemnością pamięci. Kwestia zużycia energii w tym przypadku nie jest tak krytyczna, jak gdyby była kartą wideo. W tym przypadku użycie dodatkowego komponentu nie będzie kosztowne.

Toshiba HDWD 130EZSTA 3Tb Western Digital WD Red (WD60EFRX) 6 TB Seagate ST8000 AS0002 8Tb Seagate ST10000 VN0004 10Tb HGST HUH721010 ALE604 10Tb
Pojemność pamięci 3 terabajty 6 terabajtów 8 terabajtów 10 terabajtów 10 terabajtów
MTBF - 1 000 000 godzin 800000 godzin 1 000 000 godzin 2500000 godzin
Zużycie energii elektrycznej 6,4 W 5,3 W 7,5 W 6,8 W 6,8 W
Koszt 84 USD 240 USD 232 USD 370 USD 370 USD

Farma górnicza na dyskach twardych

Farma górnicza na śrubie nie różni się zbytnio od gospodarstwa na kartach wideo, sądząc z punktu widzenia montażu i konserwacji. Aby go utworzyć, możesz użyć tego samego stojaka lub zwykłego futerału na komputer osobisty. Jeśli chodzi o inne komponenty, nie ma znaczenia, jaki będzie model płyty głównej, procesora, zasilacza. Jedyną ważną rzeczą w takiej farmie jest tylko dysk twardy. Jedną z największych zalet jest niskapobór mocy dysków twardych, co pozwala na korzystanie z najprostszych modeli zasilaczy. Karta wideo nie jest zasadniczo wymagana, więc wystarczy rdzeń graficzny wbudowany w centralny procesor lub płytę główną.

Niektórzy użytkownicy mogą myśleć o stworzeniu farmy na dyskach SSD, ale ta opcja jest całkowicie nieodpowiednia, ponieważ cykl życia tych urządzeń jest nawet niższy niż w przypadku dysku twardego, a koszt gigabajta będzie kilka razy wyższy. Szybkość przechowywania nie jest tak ważna w takich sieciach i w tym przypadku nie ma żadnych zalet dysku SSD. Jedyną rzeczą, która naprawdę będzie szybsza, jest początkowy proces kreślenia. Procedurę tę należy jednak wykonać tylko przy ustawieniu początkowym.

Jakie kryptowaluty mogą być moje na dysku twardym?

Poniżej znajduje się lista kryptowalut, które mogą być moje na dysku twardym, ze szczegółowym opisem ustawień tego typu górnictwa. Teraz na rynku są trzy takie monety. Należy natychmiast zauważyć, że zainwestowanie takiej samej kwoty pieniędzy w wydobycie za pomocą kart wideo będzie kilka razy bardziej opłacalne. Górnicze dyski twarde mogą być używane przez entuzjastów lub użytkowników, którzy wierzą w dalszy skok cen tych monet.

Główną kryptowalutą, którą można wydobyć przy użyciu linii kolejowej, jest projektBurst . Jest oparty na klasycznym algorytmie Proof of Capacity i wymaga tylko dysku twardego o dużej pojemności. Żadne inne żelazo nie jest potrzebne do wydobycia tej monety. Niektórzy górnicy używajądziesiątki dysków twardych o pojemności 10 terabajtów, aby stworzyć farmę dla tej monety. Ta ilość pamięci pozwala osiągnąć dobrą wydajność. Należy jednak zauważyć, że istnieją inne równie popularne projekty wykorzystujące ten algorytm. Są toStorjiSia .

HDD wydobycie Burst

Oczywiście, musisz rozpocząć ten proces, instalując portfel Burstcoin. Linki do portfela można znaleźć na oficjalnej stronie. Musisz także upewnić się, że najnowsza wersja Java jest zainstalowana na komputerze.

Konfiguracja portfela

Po uruchomieniu portfela zostaniesz poproszony o pobranieblockchain . Dogodnie portfel pozwala wybrać intensywność pobierania. W oczekiwaniu na pobranie możesz zarejestrować portfel. Jednak praca z nim nadal nie będzie dostępna, dopóki synchronizacja bloków nie zostanie zakończona. Po utworzeniu portfela otrzymasz wszystkie dane niezbędne do korzystania z niego. Są poufne i muszą być poufne. Zaleca się utworzenie dla nich kopii zapasowej i zapisanie ich na papierze. Aby aktywować portfel, może być konieczne wykonanie przelewu na dowolny adres. Możesz zdobyć monety pod ręką lub po prostu kupić kilka na dowolnej wymianie kryptowaluty. Nie powinno być z tym problemów, ponieważ moneta jest naprawdę bardzo popularna i jest sprzedawana w wielu miejscach.

Wybór basenu górniczego

Kolejnym krokiem będzie wybórpuli wydobywczej . Tutaj ta procedura nie dzieje się tak jak winne kryptowaluty. Nie ma potrzeby pobierania dodatkowego oprogramowania, ponieważ portfel seryjny zawiera wszystkie niezbędne funkcje do eksploracji i kreślenia. Wybór puli do wydobycia odbywa się bezpośrednio w aplikacji. W tym celu kliknij przycisk „Rozpocznij wyszukiwanie” u dołu okna, wybierz ten, który Cię interesuje, z menu rozwijanego i potwierdź wybór przyciskiem „Zmień”. Okno, które zostanie otwarte, wymaga wprowadzenia hasła z portfela i jego adresu. Aby rozpocząć tę operację, na koncie musi być co najmniej jedna moneta. Jeśli wystąpią jakiekolwiek błędy, spróbuj wykonać przelew na dowolny adres.

Plotowanie

Teraz musisz skonfigurować dysk twardy do wyszukiwania. Proces ten nazywany jest kreśleniem dysku twardego i może trwać bardzo długo. Zależy to od ogólnej wydajności gospodarstwa. Ten proces jest realizowany przez oprogramowanie wbudowane w portfel. Aby go uruchomić, musisz kliknąć przycisk „Zapisz działki”. Teraz musisz wybrać dysk, na którym zostaną umieszczone tratwy, i kliknąć przycisk „Polt This Drive”. Konieczne będzie również określenie żądanego rozmiaru samych tratw, portfela i zasobów, które można wykorzystać. Zaleca się użycie połowy wydajności komputera, czyli 50%. Umożliwi to dalsze korzystanie z urządzenia podczas procesu drukowania.

Kliknij „Rozpocznij plotowanie”, po czym otworzy się okno aplikacji XPlotter, którego wykonanie zajmie bardzo dużo czasu. Musisz wykonać tę operację tylko raz. Po zakończeniu operacji możesz w końcu przejść dosamo wydobycie. Kliknij ponownie „Rozpocznij wyszukiwanie”. Pula jest już wybrana przez nas, więc nie musisz jej ponownie określać. Możesz rozpocząć wydobycie za pomocą procesora lub karty graficznej. W tym celu wybierz CPI /AVX lub OpenCL. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, proces się rozpocznie i na ekranie pojawi się zielony komunikat. Zazwyczaj płatności dokonywane są w ciągu jednego dnia. Użytkownik może skonfigurować minimalną płatność monety Burst, ale pamiętaj, że każda pula ma własne zasady w tej sprawie.

Mining Storj na dysku twardym

Utworzenie farmy w celu uzyskania tej kryptowaluty jest jeszcze łatwiejsze. Prostota jest jednym z powodów, dla których ludzie preferują ten projekt. Konfiguracja nie wymaga specjalnych umiejętności, każdy użytkownik komputera może obsługiwać ten proces. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zainstalowanie całego niezbędnego oprogramowania zoficjalnej strony . Liczba dysków twardych, które można zainstalować, zależy od liczby rdzeni procesora. Każdy dysk twardy jest węzłem, a jeden węzeł jest przydzielany do każdego węzła. Należy również pamiętać, że często w celu użycia dysku twardego w tym programie należy go sformatować. Można to zrobić za pomocą standardowych narzędzi systemu operacyjnego.

Teraz, gdy wszystko jest gotowe, możesz podłączyć dyski twarde do systemu i zacząć wynajmować miejsce. W aplikacji kliknij przycisk „Dodaj płytę”. Będziesz również musiał wprowadzić adres portfela w eterze sieci. Aby uzyskać do niego dostęp, należy użyćAplikacja obsługująca standard tokena ERC-20. Następnie wybierz partycję dysku twardego, utwórz w niej folder i określ go w aplikacji. Musisz także określić kwotę, którą chcesz przekazać do sieci. Powinieneś również wybrać losowe połączenie w ustawieniach. To kończy konfigurację. Za każdym razem, gdy podłączasz nowy dysk twardy, musisz powtórzyć wszystkie te operacje.

Górnictwo HDD Siacoin

Aby rozpocząć wydobywanie kryptowaluty Sia, należy wykonać szereg prostych czynności, które pod wieloma względami przypominają rozpoczęcie wydobywania wyżej wymienionych monet. Po pierwsze, oczywiście musisz pobrać portfel zoficjalnej strony . Oficjalna strona internetowa zawiera wersje dla wszystkich trzech systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych i wystarczy wybrać odpowiedni. Aplikacja jest dostępna w wersji przenośnej, a instalacja nie jest wymagana. Wszystko, co musisz zrobić, to rozpakować i uruchomić.

Pierwszą rzeczą do zrobienia po uruchomieniu jest zsynchronizowanie łańcucha bloków. Waży kilka gigabajtów, więc ten proces może zająć trochę czasu. Możesz także pobrać blockchain na zasób innej firmy i po prostu zainstalować go w odpowiednim folderze, aby zaoszczędzić czas.

Teraz musisz utworzyć portfel, w którym otrzymasz zarobione pieniądze. Aby to zrobić, musisz przejść do podsekcji „Portfel” i wybrać „Utwórz nowy portfel”. System zapewni Ci klucz dostępu, który musisz przechowywać w bezpiecznym miejscu. W już utworzonym portfelu musisz wygenerować adres, na który będą przychodzić monety. Posynchronizacja jest zakończona, musisz uzupełnić portfel za 2000 monet. Jest to jeden z warunków uczestnictwa w sieci jako właściciel. Monety można kupić na jednej zgiełd . Siacoin jest również dość popularny i jest sprzedawany na różnych platformach. Transakcje w tej sieci nie zajmują dużo czasu.

Teraz musisz wybrać folder, który będzie zawierał pliki najemców, a także określić jego rozmiar i koszt świadczenia usług. Wszystko to odbywa się w sekcji „Hosting”. Minimalna kwota, jaką można zapewnić, to 35 GB. Deweloperzy zalecają pobieranie następujących kwot:

  • 50 monet za obsługę każdego terabajta
  • 200 monet za każdy miesiąc użytkowania
  • 10 monet za korzystanie z Internetu

Istnieje wiele internetowych kalkulatorów, które mogą pomóc obliczyć zysk. Ten sam kalkulator znajduje się na oficjalnej stronie projektu. Na naszej stronie można znaleźćkalkulatorydla innych projektów. Należy zauważyć, że ich obliczenia opierają się na aktualnym stanie rynku iw przyszłości sytuacja może się zmienić w tym lub innym kierunku.

Między innymi należy dostosować maksymalny czas użytkowania miejsca na dysku, a także możliwość korzystania z umów. Aby użytkownicy mogli dowiedzieć się o Twojej ofercie, kliknij przycisk „Zapowiedz”. Kwota niezbędna do pokrycia kosztów usług sieciowych zostanie pobrana z Twojego konta.

Po tym, jak klienci zawrą umowy, monety zostaną odpisane z Twojego konta,który zostanie użyty jako depozyt. System automatycznie zwróci go po wygaśnięciu umowy, ale tylko wtedy, gdy wszystkie zobowiązania zostaną spełnione i informacje o kliencie zostaną pomyślnie zapisane. Należy również zauważyć, że czas pracy dysku twardego powinien przekraczać 95%. Jeśli masz jakiekolwiek problemy, możesz spróbować zmienić ustawienia routera. Sieć uzyskuje dostęp do dysku twardego przez port 9982. To właśnie ten powinien być otwarty. Jeśli masz wątpliwości co do dostępności dysku twardego, możesz to sprawdzić za pomocą specjalnych usług, na przykład SiaHub lub SiaPulse.

Zalety i wady wydobycia dysku twardego

Korzyści Wady
1. Możliwość wydobycia bez kupowania drogiego żelaza.Do ekstrakcji kryptowaluty za pomocą dysków twardych nie potrzeba niczego poza tymi samymi dyskami twardymi. W tym przypadku cały inny sprzęt może mieć dowolną kategorię mocy i ceny.
2. Prosta konfiguracja wydobycia kryptowaluty.Uruchomienie tego procesu nie wymaga nawet zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Wszystko, czego potrzebujesz, jest już zainstalowane w portfelu monet.
3. Niska emisja ciepła.Dyski twarde są znacznie gorsze niż karty wideo, co oznacza, że ​​nie musisz się tak bardzo martwić o chłodzenie gospodarstwa. W związku z tym nie ma potrzeby wydawania zasobów na tworzenie stoiska dla gospodarstwa. Zainstaluj dyski twarde w dowolnej obudowie komputera.
4. Przyjazny dlapoczątkujący sposób.Początkującym górnikom nie jest trudno zrozumieć tę metodę wydobywania kryptowaluty. Co więcej, sam proces można wypróbować absolutnie na dowolnym komputerze.
1. Brak zużytego sprzętu na rynku.Dyski twarde rzadko wchodzą na rynek wtórny, co prowadzi do konieczności zakupu nowych dysków twardych w celu utworzenia własnej witryny Blockchain. Kolej z dużą ilością pamięci kosztuje dużo, a ich zwrot potrwa długo.
2. Szybkie usuwanie dysku twardego.Użytkownik, który udostępnił miejsce na dysku do wynajęcia, szybko stanie przed faktem, że dyski twarde zaczną działać niestabilnie. Wynika to z faktu, że zawsze będą pod obciążeniem. Dotyczy to zwłaszcza dysków SSD. Ich stosowanie w gospodarstwie nie jest zalecane, ponieważ ich żywotność i jest znacznie krótszy niż standardowy HDD.
3. Niskie nagrody.Zdobycie dużej ilości monet dla tego rodzaju wydobycia nie powiedzie się. Przede wszystkim nadaje się dla tych, którzy mają już dużo miejsca na dysku. Jednak montaż farm specjalnie dla górnictwa na dysku twardym - to bardzo kontrowersyjne zadanie.

Wniosek

Podsumowując, można powiedzieć, że wydobycie na dyskach twardych nie jest zbyt opłacalne i mało prawdopodobne, by zainteresowało ludzi, którzy chcą zarabiać pieniądze przy pomocy wydobywania kryptowalut. Technologia ta jest jednak bardzo obiecująca i będzie interesująca dla entuzjastów kryptowalut. Już teraz oferuje interesujący i bezpieczny sposób przechowywania danych za cenę, która nie jestOkazuje się, że można je znaleźć w poważnych centrach danych. W przyszłości może się poprawić i stać się znacznie bardziej powszechny niż obecnie. Nie można jednak wykluczyć, że na rynku może pojawić się bardziej przemyślana wersja tego algorytmu, która umożliwi wykorzystanie dysków twardych w technologii blockchain.