Czym jest biała księga i jak ją napisać [+ przykłady]

Pomimo faktu, że forma przyciągania inwestycji poprzezICOpojawiła się stosunkowo niedawno i dopiero nabiera tempa, opracowano już pewien mechanizm jej wdrażania. Kluczową rolę w ICO przypisuje się Białej Księdze, na którą zwrócona zostanie bliska uwaga inwestorów.

Co to jest biała księga w ICO

Biała księgato dokument techniczny, który zawiera szczegółowy opis projektu, jego architekturę i metodę interakcji z użytkownikami. Dodatkowo dokument zawiera informacje o technologii wydawania kryptowaluty, metodach dystrybucji i używania tokenów, informacji o aktualnej sytuacji rynkowej i dalszym planie rozwoju.

Pierwsza Biała Księga może być nazwana artykułem informacyjnym zSatoshi Nakamoto , poświęconym technologii pierwszej kryptowalutyBitcoin . Kiedyś służył jako jedyne źródło informacji o walutach cyfrowych i wszystko zaczęło się od niego.

Zasadniczo biała księga jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia projektu z wykorzystaniem technologiiBlockchain . Bez dobrze ukształtowanej białej kartki w projekcie przyciągnięcie finansowania będzie problematyczne. Nie znając szczegółowych informacji o strukturze, zespole i problemach, które zamierza rozwiązać, inwestor nie ryzykuje, że wyda swoje pieniądze.

Struktura białej księgi dla projektu ICO

Biała księga wysokiej jakości musi koniecznie zawierać następujące sekcje, ale nie może się do nich ograniczać:

 1. Wprowadzenie.
 2. Opis rynku i problemy.
 3. Opis produktu i proponowane rozwiązanie.
 4. Opis żetonów.
 5. Opis wdrożenia tokena i ekonomiki projektu.
 6. Opowieść o drużynie.
 7. Mapa drogowa.

Biała księga może zajmować do 25 stron, więc konieczne jest łatwe poruszanie się po dobrze zorganizowanej treści i spisie treści. Jeśli używasz terminów, które muszą zostać zdefiniowane, zaleca się umieszczenie w nich glosariusza.

Przekonujące wyniki i opis to ważny krok, pozwalający inwestorom na zainteresowanie pierwszymi słowami. Tutaj trzeba porozmawiać o projekcie i zwrócić uwagę czytelnika na istniejący problem, wyjaśnić, dlaczego jego rozwiązanie jest tak ważne. To tutaj musisz ujawnić główne punkty i zalety. Aby to zrobić, możesz użyć dowolnych narzędzi: statystyk, grafiki, wykresów.

Główna część dokumentu to opis projektu i jego architektura. W tej sekcji musisz przeznaczyć tyle miejsca, ile jest wymagane, aby wyjaśnić przyszłym inwestorom, w jaki sposób zostanie zorganizowany projekt i jego obecny stan.

Sekcja dotycząca tokenów powinna dać czytelnikowi jasne pojęcie, dlaczego projekt potrzebuje własnego tokena, w jaki sposób ta kryptowaluta będzie używana i dystrybuowana. Pamiętaj o formie i rozmiarze problemu. W tej samej sekcji należy wymienić pozycje wydatków. Inwestor musi jasno zrozumieć, w jaki sposób pieniądze trafią na konto i mieć pewność, że wszystkie środki zostaną przeznaczone wyłącznie na finansowanie projektu.

Plan działań - planrozwój. Najlepiej byłoby, gdyby był przedstawiony jako roboczy plan działania, zaplanowany na 12-24 miesiące wcześniej, w tym przynajmniej na uruchomienie wersji beta. Jeśli niektóre zadania zostały już zakończone, zapewni to dodatkowe korzyści inwestorom.

ICO z anonimowymi programistami często nie działają. W części poświęconej zespołowi musisz podsumować biografie osób stojących za projektem, a także dlaczego ci ludzie są w nim ważni i jaką funkcję pełnią. Jeśli którakolwiek z zaangażowanych osób ma już doświadczenie w projektach blockchain, pamiętaj, aby opowiedzieć nam o sukcesach.

Sekcja dotycząca monetyzacji, która może być dodatkowo włączona, będzie również przydatna dla przyszłych inwestorów. W tym miejscu należy powiedzieć, jakie wskaźniki zespół zamierza osiągnąć i co przyniesie przyszłym uczestnikom ICO. Ta część powinna być wspierana przez dane statystyczne, wykresy i wykresy z przewidywanym wzrostem kapitalizacji.

Udane przykłady białej księgi

Możliwe jest skoncentrowanie się na pisaniu na temat projektów White Paper, które w swoim opisie zdołały przyciągnąć ogromne inwestycje:

 • Ethereum- przyciągnął 15,5 mln USD.
 • Quoine- przyciągnął 105 mln USD
 • EOS- zebrał rekordową sumę 883,4 mln USD.
 • DigixDAO- przyciągnął 5,5 mln USD
 • Ripple- zebrano 93,6 mln USD
 • .
 • Aeternity- zebrano prawie 34 miliony dolarów.
 • Tron- zebrał 70 mln USD
 • Filecoin- zainwestowane 257 mln USD
 • Monetha- przyciągnęła 37 mln USD.

Czasami nawet komiczne projekty zbierają dużekwoty dobrze napisanej białej kartki. Na przykładEthereum Useless , którym udało się zebrać ponad 200 tysięcy dolarów.

Jak napisać dobrą białą księgę dla ICO

Pisząc główny dokument projektu, każdy szczegół jest ważny. Pamiętaj, aby używać języka biznesowego, prawie akademickiego. Unikaj założeń, zgadywania i niepewnych stwierdzeń. Wybierając styl, podążaj za grupą docelową. Jeśli produkt jest przeznaczony głównie dla zaawansowanych technicznie użytkowników, lepiej jest pisać w formacie pracy naukowej. Dla szerszej publiczności lepiej unikać złożonego języka i nie nadużywać terminów.

Zaleca się skoncentrowanie na ważnym i stworzenie wąsko ukierunkowanego dokumentu, bez zbędnego dyskursu na temat możliwych zastosowań produktu. Mów tylko o konkretnym problemie, który rozwiąże projekt i jak to rozwiązanie zostanie osiągnięte.

Oczywiście Biała Księga nie powinna zawierać błędów ortograficznych i gramatycznych. Aby wyglądać profesjonalnie, tekst dokumentu musi być odpowiednio sformatowany. Aby zaprezentować projekt w kilku językach, lepiej skontaktować się z profesjonalnym tłumaczem.

Podstawowym językiem ICO jest język angielski. Możesz przygotować białą księgę w języku rosyjskim, umieszczając informacje w dogodnej formie i żądanym formacie, a następnie zamówić wysokiej jakości tłumaczenie za opłatą lub przyciągnąć entuzjastę, który jest gotowy do pracy w przyszłości za ułamek monet w przyszłości.

Gdzie umieścić białą księgę

Aby dowiedzieć się o swoim projekcie,Biała księga musi zostać ożywiona i przedstawiona jak największej liczbie osób. Teraz większość programistów woli ułożyć tekst lub pdf. plik Białej Księgi na stronie twojego projektu, gdzie sam ICO jest później, a link do opublikowanego dokumentu można już dodać do GitHub, a także BitcoinTalk i innych forów kryptowalut.

Szablony White Paper Ready

Teraz w Internecie można znaleźć wiele gotowych szablonów Białej Księgi w płatnej i bezpłatnej formie. Na przykład zasóbvenngage.comoferuje wybór kilkudziesięciu układów z wybraną grafiką, w których wystarczy zastąpić informacje własnymi. Możesz również pobrać próbkę ze znanych białych projektów opublikowanych przez białe foldery.

Liczba freelancerów, którzy chcą pracować na białym papierze, również rośnie wykładniczo wraz z rosnącą popularnością samego ICO. Zatrudniony pracownik może albo przygotować szablon z grafiką, albo napisać kompletny dokument, korzystając z informacji podanych na temat projektu.

Stosowanie gotowych szablonów jest często potępiane w społeczności kryptowalut i wśród inwestorów. Jeśli chcesz wydać naprawdę wysokiej jakości i opłacalne ICO, musisz pracować nad stworzeniem unikalnego Białego Papieru. Specjalistę można również zatrudnić w ramachkampanii nagród .

Wnioski

Sukces ICO zależy w dużej mierze od tego, jak interesująca i zwięzła jest Biała Księga, ponieważ na początkowym etapie formowania jest to jedyna rzecz, którą reprezentuje projekt. Tekst powinien powodować inwestorówzaufanie i chęć zmiany świata z programistami.

Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli zespół próbuje rozwiązać nieistniejący lub nieistotny problem, nie ma wystarczającego doświadczenia i nie jest zbyt doświadczony w technologii blockchain, to ICO może być porażką, nawet jeśli Biała Księga jest napisana we wszystkich kanonach.