Zimny ​​portfel: opis, rodzaje, zalety i wady

Inwestycje w kryptowalutę rosną z każdym dniem i rozmowy o bezpiecznym przechowywaniu zasobów cyfrowych są teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek. Użytkownicy otrzymali wiele portfeli, wśród których portfele do chłodni są uważane za najbezpieczniejsze.

Co to jest zimny portfel

Deweloperzy przedstawili wiele narzędzi do przechowywania kryptowalut. Wszystkie opcje różnią się funkcjonalnością, stopniem niezawodności i łatwością obsługi. Wszystkie narzędzia przeznaczone do przechowywania i używania kryptowalut można podzielić na dwa główne typy: portfelegorąceizimnepamięci.

Portfele chłodni są obecnie uważane za najbardziej niezawodną i bezpieczną metodę przechowywania aktywów kryptoaktywnych. Zwiększone bezpieczeństwo zimnych portfeli zapewnia przechowywanie kryptowalut bez połączenia z Internetem, co czyni je niedostępnymi dla hakerów i kradzieży. Z tego powodu nazywane są także portfelami offline.

Należy zauważyć, że zdalne przechowywanie utrudnia posiadaczowi dostęp do monet, ale jeśli nie ma potrzeby sprawdzania portfela i przeprowadzania transakcji na bieżąco, ta metoda oszczędzania aktywów jest dość wygodna.

Zimny ​​i gorący portfel - jaka jest różnica?

Główna różnica między portfelami gorącymi i zimnymi polega na przechowywaniu monet i łączeniu się z Internetem. Gorące portfele mają stały dostęp do Internetu. Z tego powodu posiadająwysoka mobilność i ułatwia dokonywanie transakcji. Główna podatność gorących portfeli polega na połączeniu z siecią - stają się one dostępne dla hakerów. A biorąc pod uwagę fakt, że transakcje wblockchainsą nieodwołalne, a sama kryptowaluta jest anonimowa i nie podlega regulacji na poziomie legislacyjnym, fundusze zostaną utracone bezpowrotnie.

Zimne portfele utrzymują kryptowaluty w trybie offline, bez bezpośredniego połączenia z Internetem. Atakujący nie mogą się do nich dostać, więc cała historia nie była pojedynczym przypadkiem włamania się do zimnego portfela.

Jeśli porównasz portfele kryptowaluty z przykładami z prawdziwego życia, to gorące portfele to portfele, które zapewniają szybki dostęp do pieniędzy, ale jednocześnie mogą zostać zgubione lub skradzione. A portfele offline są bezpiecznymi sejfami, w których możesz zarówno zdeponować, jak i zabrać pieniądze, ale to wymaga od ciebie pewnych czynności, wprowadzenia tajnej kombinacji (kodu).

Oczywiście, gorące portfele są wygodniejsze w użyciu, ale nie powinny być przechowywane duże sumy, tak jak w prawdziwym życiu nikt nie nosi kilku tysięcy dolarów w torebce bez potrzeby.

Jak wybrać portfel kryptowaluty offline

Kategoria zimnych portfeli obejmuje wszystkie metody przechowywania kryptowalut, które działają bez dostępu do Internetu:

 • specjalne urządzenia sprzętowe;
 • portfele papierowe;
 • pofragmentowane klucze;
 • adresy używające wielu podpisów;
 • podpisy offlinetransakcje.

Każdy portfel kryptowaluty offline jest odpowiednią metodą przechowywania, ale każdy z nich ma swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji o wyborze, warto rozważyć opcje przechowywania w trybie offline bardziej szczegółowo i dopiero po dokonaniu wyboru na korzyść konkretnej metody.

Portfel sprzętu

Portfele sprzętowe - nowoczesne niezawodne sposoby przechowywania kryptowaluty. Są to małe urządzenia specjalnie opracowane do tych celów, które przypominają breloczek i mogą łatwo zmieścić się w kieszeni.

Wielu ekspertów jest przekonanych, że jest to najbardziej niezawodny sposób ochrony aktywów kryptowaluty, ponieważ oprócz braku dostępu do sieci, portfele są również chronione przez tajne wyrażenie SEED i kod PIN.

Ledger Nano Smożna nazwać najbardziej przystępnym cenowo i wygodnym w użyciu portfelem zimnym. Połączenie sieciowe jest ustanawiane po podłączeniu do komputera za pomocą kabla USB, podczas gdy fundusze pozostają chronione przed kradzieżą, ponieważ każda transakcja musi zostać potwierdzona przez naciśnięcie przycisku na urządzeniu.

Klucze i dane monet są przechowywane w pamięci urządzenia i nigdy ich nie opuszczają, więc właściciel może być pewien, że są bezpieczne. Jeśli sam portfel zostanie zgubiony lub skradziony, wyszukiwarka nie będzie mogła wykorzystać pieniędzy bez kodu PIN, a właściciel będzie mógł odzyskać dostęp, jeśli pamięta ustaloną frazę SEED.

Zalety:

 • łatwy w użyciu;
 • wysoki poziom ochrony;
 • zdolność do regeneracjiutracone dane portfela.

Wady:

 • Koszt takiego urządzenia waha się od 85 do 200 dolarów.

Portfel papierowy

Bez względu na to, jak paradoksalne może to być, ale w erze technicznej kryptowaluty zwykły papier staje się niezawodną metodą przechowywania. Klucz napisany na papierze pozwala na uniknięcie dostępu do sieci, a tym samym chroni kryptowaluty przed atakami hakerów.

Aby utworzyć portfel papierowy, należy wygenerować publiczny i prywatny klucz do portfela, a następnie zapisać go na papierze. Klucz można również wydrukować jako kod QR. Na przykład portfel Bitcoin offline można utworzyć, generując klucze na oficjalnej stronie kryptowaluty, a następnie wydrukować na papierze i bezpiecznie ukryć.

Aby odbierać transakcje przychodzące, wystarczy przenieść adres publiczny do nadawców, a gdy wymagana jest transakcja wychodząca, portfel może zostać zintegrowany z dowolnym innym systemem portfela, ale w tym przypadku należy rozumieć, że stanie się on portfelem pamięci masowej.

Bezpieczeństwo tej metody zależy w dużej mierze od działań właściciela. Bezpieczeństwo klucza papierowego należy podchodzić ostrożnie i wybrać sposób, w jaki atakujący nie może się do niego zbliżyć, ale sam właściciel go nie straci. Ponieważ papier jest bardzo podatny na skutki środowiskowe, należy zachować ostrożność, aby chronić go przed wilgocią, ogniem i starzeniem.

Zalety:

 • bezpłatne i niezawodne.

Wady:

 • może zostać utracony bez możliwości odzyskania;
 • podlega uszkodzeniom fizycznym;
 • po transakcjach wychodzących musisz utworzyć nowy zimny portfel.

Podpisanie transakcji w trybie offline

Istotą tej metody jest to, że tajne klucze do portfeli nigdy nie mają kontaktu z Internetem, ale są przechowywane w formie cyfrowej. Ta metoda jest odpowiednia dla tych, którzy nie popełniają ogromnej liczby transakcji codziennie i mają dostęp do dwóch urządzeń.

Jak zrobić podpis transakcji w trybie offline:

 1. Na komputerze z Internetem i gorącym portfelem tworzą transakcję bez wprowadzania tajnych kluczy i autoryzacji.
 2. Plik transakcji jest kopiowany na drugi komputer, odłączony od Internetu i zainstalowany klucz prywatny.
 3. Transakcja jest podpisywana na urządzeniu offline i zwracana na komputer z dostępem do Internetu.

Użytkownik może również utworzyć własny zimny portfel na dysku flash, przechowując na nim klucze prywatne i podpisując transakcje offline w ten sam sposób, ale warto zadbać o system antywirusowy.

Zalety:

 • tajne klucze są przechowywane bez dostępu do Internetu;
 • Po transakcji zimny portfel nie przekształca się w gorący portfel, jak ma to miejsce w przypadku portfela papierowego.

Wady:

 • wymagane są dwa komputery PC;
 • czas potrzebny na operację;
 • konieczne jest utworzenie kopii zapasowych kluczy w przypadku awarii drugiego komputera.

Adresy wielu podpisów

Możesz podpisywać transakcje kryptowalut za pomocą kilku kluczy. Metoda ta jest często stosowana przez firmy, które decydują, że każdy pracownik indywidualnie nie ma prawa do osobistego wydawania funduszy firmy. Podpisanie transakcji będzie wymagało podpisania kilkoma kluczami prywatnymi, co zapewnia wysoki poziom ochrony.

Należy zauważyć, że po utracie któregokolwiek z kluczy można przywrócić dostęp, co eliminuje potrzebę tworzenia kopii zapasowych.

Zalety:

 • niezawodny sposób zapobiegania kradzieży;
 • odpowiedni dla firm lub grup użytkowników;
 • dostęp można przywrócić po utracie klucza.

Wady: brak.

Fragmented Secret Keys

Tajnym kluczem portfela jest kod kryptograficzny, awkryptografiitechnika „tajnego udostępniania” jest często stosowana w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Wiele takich protokołów kryptograficznych wykorzystuje się do przeprowadzenia takiej sztuczki, ale najbardziej znanym jest schemat Shamir prezentowany w otwartym dostępie.

Istotą tej techniki jest to, że tajny klucz, zwykle składający się z kombinacji 64 znaków, jest podzielony na kilka fragmentów. Każdy pojedynczy fragment nie stanowi niczego wartościowego i tylko przez zebranie z góry określonej liczby fragmentów klucz może zostać przywrócony.

Załóżmy, że właściciel klucza postanowił podzielić go na pięć równych fragmentów, z których każdy jest przechowywany w oddzielnym, odległym miejscu od obcych. Podpistransakcje będą możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie pięć części zostanie złożonych razem i jeśli jedna lub kilka części zostanie utraconych, kod można przywrócić, podając wcześniej określoną liczbę innych fragmentów.

Ta metoda nadaje się również do przechowywania grupowego, ponieważ do podpisu konieczne będzie, aby każdy uczestnik przedstawił swoją część kodu.

Zalety:

 • Nie jest wymagana kopia zapasowa.

Minusy:

 • Wysoki stopień ochrony osiągany jest tylko podczas przechowywania części klucza w różnych miejscach.

Jak stworzyć zimny portfel

Zimny ​​portfel to para kryptograficznie chronionych kluczy:

 • Klucz publiczny (adres)służy do odbierania lub wysyłania monet. Może zostać przekazany osobom trzecim, ponieważ nie zawiera prywatnych informacji.
 • Klucz tajny (prywatny)- hasło dostępu do portfela kryptowaluty. Musi być bezpiecznie przechowywany i nie przekazywany osobom trzecim, ponieważ jest używany do podpisywania transakcji.

Możesz wygenerować taką parę kluczy na oficjalnej stronie żądanej kryptowaluty. Istnieją również specjalne usługi, które umożliwiają generowanie adresów portfela, a także tworzenie dla nich kodów QR.

Publiczny adres portfela może pozostać publicznie dostępny. Na przykład drukowany na papierze może być przechowywany w torebce lub u innych użytkowników w formie cyfrowej jako wymóg płatności.

Tajny klucz musibyć bezpiecznie przechowywane za pomocą jednej z następujących metod:

 • ukryty na kartce papieru;
 • podzielone na części;
 • zapisane na komputerze lub innym urządzeniu bez dostępu do Internetu.

W przypadku portmonetki sprzętowejLedger Nano Surządzenie należy najpierw zakupić, a następnie łatwo skonfigurować zgodnie z instrukcjami producenta.

W przypadku księgi głównej i większości modeli ustawienie jest ograniczone do generowania losowych wyrażeń Seed wymaganych do odzyskiwania danych, a także ustawiania kodu PIN dla dodatkowej ochrony.

Ledger Nano S - najlepszy portfel offline

Portfele sprzętowe nie mają jeszcze wystarczającej dystrybucji, ale wśród wszystkich metod przechowywania kryptowaluty są złotym środkiem, zapewniającym zarówno łatwą obsługę, jak i bezpieczne przechowywanie.

W tej chwili została wydana niewielka liczba urządzeń sprzętowych, a portfelLedger Nano Sjest uważany za jeden z najlepszych. Nadaje się do przechowywania ponad 1000 rodzajów kryptowalut, ma atrakcyjny wygląd i wysokie bezpieczeństwo. Oprócz bitcoinów nadaje się również do eteru, dogekiny, electroneum, dash i wielu innych popularnych kryptowalut.

Portfel sprzętowy Ledger Nano S to portfel offline w wielu walutach, który wygląda jak dysk flash USB. Dla wygody użytkowników portfel jest wyposażony w przenośny wyświetlacz. Portfel ma połączoną obudowę ze stali nierdzewnej i plastiku, jego waga wynosi 16,9 grama.

Wewnątrz urządzenie jest wyposażone w chipy, zwsparcie dla szyfrowania, na którym przechowywane są dane portfela. Klucz prywatny nigdy nie opuszcza urządzenia, a sam portfel jest chroniony przed uszkodzeniem przez wirusy.

Po pierwszym uruchomieniu użytkownik musi ustawić tajną frazę i hasło. Pomimo niewielkich rozmiarów i kontroli tylko za pomocą dwóch przycisków, urządzenie ma dość rozbudowaną funkcjonalność i kilka opracowanych aplikacji, które pozwalają na wykonywanie dowolnych operacji z kryptowalutą.

Ten model ma również konkurencyjną cenę. Możesz kupić portfelna oficjalnej stronie producenta , jest to najlepszy sposób na ochronę przed podróbkami. Ponadto urządzenie można znaleźć w serwisie eBay lub u lokalnych dealerów.

Zgodność popularnych kryptowalut i portfeli offline


Kryptowaluta

Odpowiedni portfel

Bitcoin

Rdzeń Bitcoin, Ledger Nano S, KeepKey, Trezor

Ethereum

ETHAdress, Ledger Nano S, KeepKey, Trezor

Falowanie

ripplepaperwallet.com, Ripple wallet portfel, Ledger Nano S

ZCash

zcash4win, Ledger Nano S, KeepKey, Trezor

Monero

moneroaddress.org,
Ledger Nano S, Trezor

Verge

Verge Core Wallet

Wnioski

Kryptowaluty nie istnieją fizycznie i są wyrażane wyłącznie w kodzie cyfrowym, dlatego portfele chłodni, pozbawione dostępu do Internetu, chronią kryptowalutęOszczędności od głównego niebezpieczeństwa - kradzież hakerów. Jednocześnie ważne jest, aby właściciel monet zrozumiał, że ochrona jego oszczędności jest ściśle związana z bezpieczeństwem prywatnego klucza dostępu. Istnieje wiele sposobów na zachowanie klucza tajnego poza dostępem do sieci, ale każda z metod w jakiś sposób utrudnia użytkownikowi wykonanie transakcji.

Najlepszą opcją jest portfel sprzętowy, zaprojektowany specjalnie do tych celów i pozwalający na łatwe przeprowadzanie transakcji bez ryzyka naruszenia integralności klucza. W innych przypadkach zaleca się łączenie metod przechowywania i przechowywanie większości monet w zimnym portfelu, a te, które są potrzebne do codziennego użytku, można przenieść do wygodnych gorących portfeli.