Twórca Bitcoin Satoshi Nakamoto. Co o nim wiadomo?

Po gwałtownym skoku w trakcie Bitcoina jego twórca znalazł się na liście najbogatszych ludzi na świecie. Jednak pomimo dużego stanu, popularności i międzynarodowej rozpoznawalności opracowanej technologii blockchain, jej twórca woli pozostać w cieniu, a jego osobowość nie jest jeszcze w pełni ujawniona.

Kto wynalazł Bitcoin?

W dniu 31 października 2008 r. W imieniu Satoshi Nakamoto opublikowano materiały informacyjne, w których szczegółowo opisano zdecentralizowaną walutę -Bitcoin . Nieco później opublikował także pierwszy portfel kryptowaluty i uruchomił sieć.

Pseudonim na stronie - wszystko, co dokładnie wiadomo o twórcy Bitcoin. Aktywność użytkownika Satoshi Nakamoto został przeprowadzony przez system serwerów proxy, które pozwalają zachować anonimowość połączenia sieciowego (Tor). Wszystkie publikacje były publikowane w języku angielskim, a profil informował, że użytkownik mieszka w Japonii, aw momencie zamieszczania materiałów miał 37 lat.

Niedawno na stronie internetowej inwestycji Fundacji Rodziny Nakamoto, która prawdopodobnie odnosi się do Satoshi, opublikowano w jego imieniu fragment przyszłej książki. W tekście napisano, że wybór pseudonimu padł na Satoshi Nakamoto ze względu na jego rozpowszechnioną dystrybucję, a do kryptogramu dołączono łącze, decydujące o tym, którzy użytkownicy mogą zobaczyć wyrażenie „honne i tatamae”, co oznacza kontrast między zewnętrznymi manifestacjami a prawdziwymi intencjami osoby.

Dlaczego założyciel Bitcoin ukrywa swoją tożsamość i czy naprawdę istnieje?

Wraz z rosnącą popularnością kryptowaluty i rosnącym zainteresowaniem jej twórcą, ale dokładne ustalenie, kto stoi za rozwojem i rozmieszczaniem materiałów, nadal nie jest możliwe. Istnieją wersje, które nie były opracowywane przez jedną osobę, ale cały zespół i nowi kandydaci w nominacji twórców są stale nominowani.

Gavin Anderson, który uczestniczył w pracach nad ulepszeniem kodu po uruchomieniu systemu, rozmawiał zdalnie z Satoshi Nakomoto przez około rok. Zapewnia, że ​​unikalność zawsze była charakterystyczna dla tej osoby. Satoshi zignorował wszystkie kwestie związane z aktywnością zawodową, lokalizacją lub wiekiem. Ich komunikacja prowadzona była tylko wokół rozwoju i pisania kodu. Sam Anderson pozycjonuje twórcę Bitcoina jako osobę ostrożną i skromną, dając pierwszeństwo idei i cechom zawodowym. Z biegiem czasu to Anderson stał się jego kontaktem dla zespołu entuzjastów z całego świata, którzy pracowali nad ulepszeniem pracyblockchain .

Jak pokazuje praktyka, sława tożsamości twórcy kryptowaluty nie sprzyja ani nie szkodzi jej rozwojowi. Istnieje wiele popularnych Altcoinów stworzonych na podstawie technologii blockchain, których nazwiska twórców są znane całemu światu. W związku z tym można stwierdzić, że niechęć do ujawnienia swojej tożsamości jest osobistym uprzedzeniem twórcy. Ale bezwarunkowo, w przypadku Bitcoina, anonimowość autora wzbudza jeszcze większe zainteresowanie jego twórczością.

Druga wersja powodów nieujawnieniaPrawdziwą nazwą jest duża ilość żetonów należących do twórcy.

W jakim stanie jest twórca bitcoinów?

Badania oparte na badaniach rejestru blockchain, który rejestruje informacje o transakcjach w systemie, wskazują, że twórca kryptowaluty ma co najmniej 980 tysięcy monet Bitcoin, które przy maksymalnej stawce wynosiły około 19 miliardów dolarów.

Trudno powiedzieć, ile zarobił twórca Bitcoin i czy w ogóle zarobił. Wiadomo, że Bitcoiny należące do Satoshi nigdy się nie poruszyły i podczas całego istnienia sieci nie wydał ani jednego. Logicznie rzecz biorąc, tłumaczy się to faktem, że dzięki tak dużemu kapitałowi portfel Satoshi Nakamoto i transakcje z niego mogą dokonać znaczących zmian w kursie waluty i dalszych trendach ruchu. Wszelkie transakcje dokonane przez niego mogą powodować gwałtowne zakłócenia i wahania kursów, co spowoduje nieodwracalne uszkodzenia sieci. Dlatego Satoshi Nakamoto może być pierwszym z najbogatszych ludzi na świecie, który nie ma prawa wydawać ani grosza, aby nie zaszkodzić jego rozwojowi.

Ludzie twierdzący, że są założycielami Bitcoin

Zdumiewający incydent miał miejsce w grudniu 2015 r., Kiedy Australian Craig Wright potwierdził badania witryn Gizmodo i Wired, w których po raz pierwszy opublikowano dowody i zdjęcie twórcy Bitcoina wraz z jego osobowością, ogłaszając się jednym z twórców Bitcoinów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Uznanie w projekcie, który zamieścił na osobistym bloguKsięgowanie, które może dostarczyć dowodów. Wiadomości zostały sprzedane z niespotykaną szybkością, trafiły na strony wiodących publikacji informacyjnych.

Ale później Gregory Maxwell, twórca oprogramowania Bitcoin, powiedział, że dowody dostarczone przez Wrighta nie potwierdziły jego zaangażowania w tworzenie blockchainu. Craig został później oskarżony o oszustwo. Został oskarżony o nielegalne przejęcie miliona bitcoinów, które przyszły mu od jego kolegi Davida Kleimana, który zmarł w 2013 roku. W sądzie pozwał Kleimana. Według niego twórca Bitcoin zmarł i był jego bratem, a teraz prawa do wydobywanych monet i projektu powinny należeć do jego rodziny.

Craig Wright i David Kleiman przeprowadzili korespondencję elektroniczną, której analiza wykazała, że ​​oba były rzeczywiście związane z utworzeniem blockchainu. Warto zauważyć, że obie zaangażowane osoby są zaangażowane w technologie informatyczne. David Kleiman był ekspertem w dziedzinie informatyki śledczej, a Wright był doktorem w dziedzinie finansów i prawa, ekspertem ds. Bezpieczeństwa IT, założycielem kilku firm technologicznych i gorącym koneserem kultury japońskiej. Innym interesującym faktem jest to, że kilka miesięcy przed opublikowaniem opisu blockchain w imieniu Satoshi Nakamoto osobisty blog Wrighta poinformował, że planuje zamieścić szczegółowe informacje na temat kryptowaluty w krótkim czasie. Dzień po rozpoczęciu działania blockchainu w tym samym miejscu pojawił się komunikat, że wersja beta zdecentralizowanej sieci blockchaina została już uruchomiona i tomoment mija.

Dochodzenia i ich wyniki

Osobowość tajemniczego Satoshi Nakamoto zawsze wzbudzała duże zainteresowanie wśród dziennikarzy. Podczas badań wysunięto wiele teorii, niektóre nawet znalazły pośrednie dowody na to, że Ilon był twórcą łańcucha bloków, ale istnieje tylko pięć głównych teorii:

  1. W marcu 2014 r. Dorian Satosi Nakamoto został mianowany twórcą blockchain w magazynie Newsweek. Dorian jest Amerykaninem japońskiego pochodzenia, który ma doświadczenie jako inżynier w projektach obronnych i finansowych. W ramach dochodzenia odkryto, że Hal Finney, odbiorca pierwszego transferu za pośrednictwem systemu blockchain, mieszka obok Doriana. Sam Dorian nie potwierdził swojego udziału w rozwoju, a potem pojawił się nowy komunikat z profilu Satoshi Nakomoto, w którym wskazał, że nie jest Dorianem i poprosił, aby został sam.

  1. W 2015 r. W New York Times pojawił się artykuł wskazujący, że prawdopodobnym twórcą blockchainu jest Nick Sabo, były profesor Uniwersytetu George'a Washingtona, który pod koniec XX wieku rozpoczął badania w dziedzinie zdecentralizowanych walut i planował stworzenie kryptowaluty . Sam Nick zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu i teraz przyjmuje się, że jego prace inspirowały tylko twórcę Bitcoin.

  2. Michael Clear - studencki kryptograf pochodzący z Irlandii. Podejrzewa go dziennikarz nowojorczyka, który znalazł potwierdzenie swojej teorii, że Michael był współautorem projektów dotyczących systemów P2P, maGramatyka języka angielskiego podobna do Satoshi. Ale sam Michael zaprzeczył jego zaangażowaniu w tworzenie Bitcoin.

  3. Językoznawca Adam Penerberg przeprowadził szeroko zakrojone badania opublikowanych materiałów, podczas których stało się jasne, że jedno z wyrażeń można znaleźć w Internecie tylko 26 razy, głównie w kopiach oryginalnego materiału, a raz w zgłoszeniu patentowym opublikowanym 18 lutego 2010 roku. Opisana technologia została oparta na algorytmach podobnych do blockchain. Patent został złożony 15 sierpnia 2008 r. Jego autorzy wskazali Vladimira Oksmana, Neila Kinga i Charlesa Braya. Żaden z nich nie potwierdził swojego wkładu w system blockchain.

  4. Teoria, że ​​łańcuch blokowy został opracowany przez rząd kraju, organizację terrorystyczną, dużą firmę technologiczną lub inną grupę osób w celu ustanowienia kontroli nad wszystkimi transakcjami, była wielokrotnie przedstawiana.

Sergey Mavrodi, który wcześniej został aresztowany za oszustwo, powiedział, że może z łatwością obalić kurs Bitcoina, odmawiając jego użycia, za co również został kandydatem do roli Satoshi Nakamoto. Jednak ta wersja była raczej szyderczym kierunkiem.

Wniosek

Istnieje wiele założeń z pośrednimi dowodami potwierdzającymi tożsamość umieszczenia pierwszej informacji o Bitcoinie pod pseudonimem. Ale aby dowiedzieć się, kto Satoshi Nakamoto do tej pory zawiódł. Redaktor Forbes USA przyznał, że firma wydała ponad 10 000 godzin dziennikarskich na identyfikację, alewynik nigdy nie został osiągnięty. Nikt poza Craigiem Reiterem nie przyznał się do swojego zaangażowania w stworzenie, a przytoczone przez niego dowody nie były zbyt przekonujące.

Bez względu na to, kto jest twórcą blockchaina, ma w rękach ogromną ilość żetonów i możliwość wpływania na przyszłe trendy w rozwoju technologii, ujawniając swoją osobowość.