Transakcja niepotwierdzona - co robić? [Instrukcja krok po kroku]

Liczba transakcji w sieciBitcoinstale rośnie, co oznacza, że ​​bloki, w których są przechowywane, są wypełniane szybciej. W końcu rozmiar bloku pozostaje taki sam - 1 megabajt. Powoduje to powszechny problem - opóźnienie transakcji w wyniku tego, że nie jest ona potwierdzona (konieczne są co najmniej 2 potwierdzenia).

Czas oczekiwania na transfer może trwać kilka godzin, a czasem dni. Stwarza to oczywiste niedogodności, szczególnie w sytuacjach, gdy konieczne jest przeniesienie środków w krótkim czasie. W tym artykule przyjrzymy się bardziej szczegółowo koncepcji niepotwierdzonej transakcji i dowiemy się, co należy zrobić w tej sytuacji.

Co oznacza niepotwierdzona transakcja bitcoinowa?

Transakcja niepotwierdzona jest transakcją, która po jej zainicjowaniu nie została dodana do bloku. Sieć Bitcoin jest obsługiwana przez górników, którzy „przetwarzają” tłumaczenia. Mają swój własny priorytet - im wyższa prowizja za bajt transakcji, tym szybciej zostanie dodany do nowego bloku. Tak więc zjawisko transakcji niepotwierdzonej jest najczęściej konsekwencją niskiej prowizji, którą wybrał nadawca.

Zawsze możesz sprawdzić status swojego przelewu, wpisując swój identyfikator transakcji (TXID) w polu wyszukiwania witrynyblockchain.info . Pokazuje liczbę potwierdzeń i ścieżkę samej transakcji. Liczba 2 wokół i niebieski status „przycisku” z potwierdzeniami Blockchain oznacza, że ​​transakcja minęła. A jeśli nie zostało to potwierdzone, na czerwonym tle zobaczysz charakterystyczny napis Transakcja niepotwierdzona.

Pod warunkiem ustanowienia odpowiedniej prowizji, potwierdzenie trwa do 30 minut, w przeciwnym razie możemy spodziewać się 72 godzin lub więcej.

Jeśli jesteś pewien, że transakcja jest dokładnie zamrożona i nie czeka na potwierdzenie, przeczytaj tenmateriał .

Dlaczego transakcja nie została potwierdzona?

Głównym powodem niepotwierdzonej transakcji jest niska prowizja pobierana przez użytkownika. W większości portfeli istnieje koncepcja zalecanej prowizji, którą program sam wybiera. Wskaźnik ten może być jednak zarówno niedowartościowany, jak i zawyżony.

Ważne jest, aby pamiętać, że kwota prowizji nie zależy od kwoty transakcji. Oznacza to, że transakcja 100 bitcoinów może być tańsza niż 0,01 BTC. Wszystko zależy od jego wielkości w bajtach. Z kolei wielkość zależy od liczby powiązanych transakcji. Na przykład, jeśli otrzymałeś 1 Bitcoin z Dima, Sasha, Katie, a następnie wysłałeś te 3 Bitcoiny do Vakhtang, wtedy 4 adresy (w tym twoje) będą zaangażowane w tę transakcję. A to dodatkowe 600 bajtów.

Jeśli jednak zagłębisz się głębiej, okaże się, że długi czas potwierdzenia transakcji jest konsekwencją małego rozmiaru bloku Bitcoin. Sieć w warunkach stałego wzrostu liczby uczestników i transferów nie jest w stanie szybko ich przetworzyć na tym etapie.

Możesz nawet przeprowadzić przybliżoną kalkulację. Rozmiar 1 bloku wynosi 1 megabajt, na powyższym zrzucie ekranu zwykła transakcja „zajmuje” 370 bajtów. Generowanie 1 bloku trwa około 10 minut. Oznacza to, że za 10 minut może byćpotwierdziło około 2600 transakcji. Ale w rzeczywistości są znacznie więcej.

Na tej samej stronie blockchain.info możesz zobaczyć rozmiar pamięci (memenpool - turn) sieci. Jest to wielkość wszystkich transakcji oczekujących na potwierdzenie.

W sumie zajmują ponad 100 megabajtów. Oznacza to, że mniej niż 1% transakcji zostanie potwierdzonych w ciągu 10 minut. Łącznie ich przetwarzanie zajmie 10x100 = 1000 minut lub prawie 17 godzin. A to pod warunkiem, że wszelkie nowe transakcje zostaną nagle zatrzymane w sieci BTC.

Globalnym rozwiązaniem tej sytuacji jest zwiększenie rozmiaru bloku. W tym celu przeprowadzonoSegwit . Zapewnia optymalizację wykorzystania pamięci do przechowywania danych transakcji i powinna przygotować sieć do dalszych modyfikacji (zwiększenie liczby bloków) poprzez softfork. Segwit2x, który dostarczył forfork (separacja hard blockchain) i zwiększył rozmiar bloku do 2 megabajtów, został anulowany.

Co stanie się z pieniędzmi?

Jedno jest pewne - twoje pieniądze nie zostaną utracone nigdzie indziej. Istnieją dwa scenariusze:

  • Poczekaj, aż transakcja otrzyma wymagane 2 potwierdzenia;
  • Podejmij pewne kroki, aby go popchnąć.

Pierwsza opcja nie wymaga od Ciebie żadnych działań. Wiesz, że weryfikacja transakcji jest dostępna na blockchain.info i niektórych innych usługach, a od czasu do czasu możesz sprawdzić jej status, wprowadzając identyfikator do wyszukiwania. Jednak czas oczekiwania może być opóźniony o kilka dni, aw skrajnych przypadkach o tygodnie.

A nawet jeśli się nie spieszysztłumaczenie, w pewnym momencie będzie musiał podjąć działania. Omówimy główne metody przyspieszenia poniżej.

Jak długo czekać na potwierdzenie transakcji Bitcoin

Powyżej zauważyliśmy, że aby sprawdzić status przelewu, wystarczy wprowadzić numer transakcji w polu wyszukiwania na blockchain.info. Można to również zrobić wBitapslubBlocktrail .

W przypadku niektórych usług wskazano, jak długo czekać na potwierdzenie. Ale te liczby rzadko kiedy mają coś wspólnego z rzeczywistością. Możesz samodzielnie obliczyć czas potwierdzenia transakcji. Aby to zrobić, musisz zwrócić uwagę na opłatę za linię za bajt.

Następnie przejdź dobtc.comw sekcji transakcji niepotwierdzonych. Wyświetli bieżący średni koszt bajtu i czas, w którym transakcja jest realizowana na danej prowizji.

Jak przyspieszyć transakcję bitcoin

Istnieje kilka podstawowych metod przyspieszania /przesuwania transakcji:

  • Podwójne wydatki;
  • CPFP;
  • Zastąpić za opłatą;
  • Wykorzystanie akceleratorów.

Rozważ każdą metodę bardziej szczegółowo.

Podwójne odpady

Metoda podwójnego odpadu zależy od wybranego portfela. Zwykle używane przez użytkowników węzłów Bitcoin-Core lub Bitcoin. Aby zaimplementować tę metodę, musisz zamknąć Bitcoin Core, uruchomić go ponownie w CMD (wiersz poleceń), używając polecenia –zapwalletettxes, po usunięciu pliku mempool.dat z katalogu portfela.

Następnie wykonaj transakcję ponownie, ale z odpowiednią prowizją. W takim przypadku musisz go przechwycić,raczej połącz „wejście” starego tłumaczenia z nowym. Aby to zrobić, w Bitcoin-Core, na karcie WEJŚCIE, wybierz starą transakcję i dodaj kolejny wpis z innej transakcji, tak aby obejmował prowizję.

CPFP

CPFP jest krótki, jeśli dziecko płaci za rodzica. Ta metoda jest przeznaczona dla sytuacji, w których nadawca utworzył nową transakcję z bitcoats, które „warunkowo” otrzymały od innej transakcji, która nie została jeszcze potwierdzona. W takim przypadku za operację należy zapłacić prowizję za tę samą niepotwierdzoną transakcję.

Aby to zrobić, przejdź do sekcji Portfel (Ustawienia - & gt; Opcje - & gt; Portfel), zaznacz pola Wydaj niepotwierdzoną zmianę i Włącz funkcje monet.

Następnie naciśnij przycisk Wyślij i ponownie uruchom sekcję Wejścia. Jako odbiorca określ siebie (swójadres Bitcoin ), wprowadź kwotę, którą poprzednio wysłałeś, i zaznacz kwotę opłaty odejmowanej. Poniżej ustawiasz rozmiar prowizji za pomocą opcji Custom, a nie przez Recommended.

Dużo łatwiej jest poradzić sobie z zamrożoną niepotwierdzoną transakcją w portfelu Electrum. Istnieje funkcja ponownego wysyłania ze zwiększoną prowizją - wymiana za opłatą. Jednak będzie działać tylko wtedy, gdy pole wyboru Wymienny zostało sprawdzone podczas pierwszej wysyłki.

Akceleratory i „pchacze”

Pule górnicze są również zaangażowane w przyspieszenie transakcji -ViaBTC ,AntPool . Aby przyspieszyć transakcję za pośrednictwem ViaBTC, wystarczy przejść do sekcji Narzędzia na stronie puli i wybrać Akcelerator transakcji. Aby przyspieszyć, wystarczy wprowadzić identyfikator transakcji i rozwiązać captcha.Skuteczność tej metody jest kontrowersyjna. Sieć ma również wiele witryn agregujących pule ViaBTC i AntPool. Przykładem jestperenosi.com . W Telegram został utworzony bot przyspieszenia -@ FastTXbot . Bot agreguje automatycznie przesuwając się przez AntPool.

W naszym artykule można znaleźć jeszcze więcej sposobów przyspieszenia:Jak przyspieszyć transakcję bitcoin

Jak upewnić się, że transakcje nie rozłączają się

Przede wszystkim musisz zrozumieć, co wpływa na szybkość potwierdzenia transakcji. Awpływa naczas transakcji, wybraną prowizję i „ścieżkę” bitcoinów, które do niej wysyłasz.Nie dotyczyliczby wysłanych bitcoinów i portfela, z którego je wysłałeś.

Jeśli otrzymałeś 10 bitcoinów przez 10 transakcji za 1 bitcoin, to tłumaczenie tych 10 bitcoinów w jego objętości w bajtach będzie znacznie większe niż tłumaczenie 100 bitcoinów, które otrzymałeś z 1 adresu. Oto przykład „Ścieżki” wysłanych bitcoinów. Podobnie przy wysyłaniu - im więcej adresów, tym większa prowizja. Jeśli chcesz wysłać BTC do kilku odbiorców, połącz transakcje w jedną i „rozgałęziaj” ją przez Wejście.

Kluczową wartością jest wielkość prowizji za 1 bajt. Zanim wyślesz bilę, spójrz na pamięć i sprawdź średnią wartość prowizji w sieci. Możesz zobaczyć stawki prowizji na BitcoinFees.

Jeśli pamięć jest pusta, przejdzie nawet transfer z niewielką „karą” - działa tutaj proste prawo podaży i popytu. Górnicy przetwarzają transakcje, gdy nadchodzą najlepsze oferty.rzadko. Idealny czas to czas, kiedy Chiny i Azja śpią. Oznacza to, że w pierwszej i drugiej strefie czasowej Europy w tym okresie wieczorem (6-10 godzin).

Dzięki kompetentnej pracy z kartą pamięci, portfelem i danymi o średnich stawkach prowizji możesz szybko przeprowadzać transakcje i oszczędzać pieniądze.

Teraz wiesz, dlaczego transakcja w Bitcoonach nie jest potwierdzona, jak śledzić i jak ją potwierdzać różnymi metodami.

Podsumowanie:

  1. Transakcja niepotwierdzona to transakcja, która po wysłaniu nie została z jakiegoś powodu dodana do bloku.
  2. Aby przyspieszyć transakcję, możesz użyć metody Double Spend, CPFP, Replace-by-fee lub specjalnych akceleratorów.
  3. Aby zabezpieczyć się przed zamarznięciem, musisz ustawić właściwą prowizję i wziąć pod uwagę czas transakcji.