Stablecoin - opis, lista popularnych monet

Branża kryptowalut rozwija się aktywnie iw ostatnich latach pojawiło się w niej wiele innowacyjnych produktów. Jedną z nich jest steyblokoin - specjalny rodzaj monet cyfrowych, który powinien przyspieszyć ich wprowadzenie w codzienne życie człowieka.

Co to jest steblecoin?

Kryptowaluty były pierwotnie pomyślane jako zdecentralizowany środek płatniczy, niezależny od stopypieniądza fiducjarnegoi nie związany z tradycyjnymi cennymi aktywami. Ta cecha dodaje cechę charakterystyczną kryptowaluty - dużą zmienność kursu. Wiele osób owija tę cechę na swoją korzyść, ale prawdopodobieństwo, że wskaźnik może spaść lub skoczyć gwałtownie, utrudnia stosowanie kryptowaluty jako kompletnego środka obliczeniowego.

W celu uregulowania kursu walutowego podjęto decyzję o powiązaniu kryptowalut ze stabilnymi aktywami, które od dawna istnieją w gospodarce. Tak więc koszt kryptowaluty zaczął wiązać się z pieniądzem fiducjarnym, złotem, ropą. Teoretycznie waluty cyfrowe mogą być powiązane z każdym cennym zasobem lub produktem, który może uczynić ich wartość bardziej zrównoważoną.

Kryptowaluty powiązane z aktywami fizycznymi mają niższą zmienność kursu i stały się nazywanestabilnymilubsteyblokoinami .

Jak działają steablocoiny?

Zasada działania steablokoins jest praktycznie taka sama jak zasada fiat walut. Mogą być środkiem wymiany, obliczania lub przechowywania kapitału. Ich wartość jest powiązana z tradycyjnymi aktywami w stosunku 1: 1.

Steyblokoiny podzielone przeztrzy główne grupy metodą stabilizacji kosztu:

 • stawka jest regulowana emisją monet, ale nie jest zabezpieczona;
 • stawka jest wspierana przez powiązanie z pieniądzem fikcyjnym lub wartościowymi aktywami;
 • stopa jest stabilizowana przez wiązanie z innymi kryptowalutami.

Steyblokoiny zabezpieczył pieniądze fiatnym

Najczęściej koszt steyblookin wiąże się z pieniądzem fiat. Takie kręgi mają taką samą wartość jak fiat waluta i stanowią swego rodzaju weksel. Każda moneta jest równa kosztowi jednej jednostki pieniądza fiducjarnego, na przykład do dolara, który działa jako zastaw i zapewnia wartość kryptowaluty.

Z reguły w celu otrzymania takich stabilnych lokali należy uzupełnić konto depozytowe pieniędzmi fiducjarnymi, po czym podobna ilość monet zostanie przelana na Twoje konto osobiste, a fiducjarne pieniądze zostaną zdeponowane u osoby trzeciej - gwaranta.

Ten typ stabilnej kryptowaluty ma najniższą zmienność kursu i nie podlega atakom hakerów. Drugą stroną medalu jest nieunikniona centralizacja. Pieniądze są przechowywane na rachunkach strony trzeciej, na integralności polityki, od której zależy niezawodność kryptowaluty. Fiat może być po prostu skradziony z kont poręczyciela, więc twórcy muszą stale przeprowadzać audyt i udowodnić, że konta firmy mają odpowiednią ilość środków.

Steyblokoiny zabezpieczone kryptowalutami

Nie wszystkim podobał się pomysł połączenia kryptowaluty z fiat. Dlatego byływymyślono waluty cyfrowe, których wartość jest obsługiwana przez inną kryptowalutę lub nawet kilka z nich.

W tym przypadku nadmierna podaż jest wykorzystywana do absorpcji dużej zmienności stóp. Na przykład, aby wydać 10 monet o wartości jednego dolara, wymagane jest dostarczenie im 20 dolarów wzmocnienia przez inne kryptowaluty. Taki mechanizm pozwala stablebokoins na utrzymanie stabilnego kursu nawet przy dużych wahaniach rynkowych, a jeśli wartość kryptowaluty zabezpieczeń gwałtownie spadnie, można je po prostu wyeliminować.

Steyblokoin, wspierany przez kryptowalutę, ma mniejszą stabilność niż podczas dostarczania Fiata, ale praktycznie nie tracidecentralizacji , może być szybko i tanio wymieniony i łatwo wyeliminowany.

Unsecured Stelocklockes

Niektórzy programiści steyblokoin postanowili całkowicie zrezygnować z obsługi kursu kryptowaluty przez inne aktywa. Takie monety zachowują decentralizację i są wolne od ryzyka i trudności związanych z zabezpieczeniem.

Stabilność kursu jest osiągana dzięki rentowności, która jest szeroko stosowana w gospodarce państwowej. Aby zachować stabilność kursu, emitent kontroluje wolumen rynkowy popytu i podaży kryptowaluty za pomocąinteligentnych umów , które zmniejszają lub zwiększają emisję w zależności od wartości monety w danym momencie.

Mimo że taka metoda nie wymaga zabezpieczenia i jest pozbawiona wszystkich związanych z nią trudności, sam proces dostosowania jest dość skomplikowany. Ponadto takiekryptowaluty nadal są podatne na rynek i potrzebują stabilnego popytu i wzrostu.

Jak utworzyć blok stabilizacji

Możesz samodzielnie utworzyć blok stabilizacji, jak każda inna kryptowaluta lub token. Będzie to wymagało podstawowych umiejętności programistycznych i szeregu innych prac wymaganych do uruchomienia pełnoprawnego projektu. Najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalistom, aby uniknąć błędów i szybko uzyskać gotowe rozwiązanie robocze. Eksperci z firmysmartcontract.rusugerują opracowanie trzech rodzajów stabilnych kryptowalut: zabezpieczonych fiat lub kryptowalutami, a także niezabezpieczonych steylcoin.

Popularne parowce

Tether

KryptowalutaTetherpojawiła się w czerwcu 2014 r. Na platformie Omni Layer. Główną ideą jego stworzenia jest zapewnienie światu aktywów finansowych, które połączą szybko rozwijające się rynki kryptograficzne i stosunkowo stabilne waluty fiducjarne. Dla tej kryptowaluty wspieranej przez pieniądze fiatnym, która jest przechowywana na rachunkach banku poręczyciela w Hongkongu.

Ekosystem kryptowaluty zbudowany jest na trzech poziomach:

 1. Blockchain , na którym zbudowany jest system transakcyjny Tether.
 2. Protokół Omni Layer, który pozwala śledzić ruchy kryptowaluty, emitować emisje i niszczyć monety.
 3. Tether Limited, która zapewnia wymianę kryptowaluty przyjętej od użytkowników fiat waluty, przeprowadzanie audytu kont, publikowanie raportów i zajmowanie się emisją i niszczeniem kryptowaluty zgodnie z rezerwami.

Kryptowaluta działa na koncepcji Dowodu Rezerw. Jako część tego, firma stale publikuje raporty o stanie kont Fiata, które są sprawdzane w rejestrze blockchain. Algorytm jest uważany za obserwowany, jeśli ilość Fiata zbiega się z liczbą monet.

TrueUSD

TrueUSD (TUSD)jest stabilną kryptowalutą, której stawka jest powiązana z wartością dolara amerykańskiego. Steyblokoin został wydany na podstawieEthereumprzez zespół amerykańskich programistów, którzy nie mają dostępu do kont, na których przechowywane są pieniądze. Wszystkie fundusze są przekazywane do instytucji powierniczych, a firma-twórca samej Steyblokiny nie uczestniczy w ich przekazywaniu.

W przeciwieństwie do Tether, gdzie wszystkie konta są kontrolowane przez jedną firmę, stosowana jest tutaj metoda wpłaty. Twórcom udało się wynegocjować umowę z WilmerHale i White & amp; Przypadek i wniesienie do współpracujących firm powierniczych.

System działania kryptowaluty jest dość prosty i opiera się na inteligentnych umowach. Osoby, które chcą zakupić kryptowalutę, muszą złożyć wniosek na platformieTrustToken , po czym zostaną stworzone inteligentne umowy z apelem do firmy powierniczej. Po spełnieniu warunków umowy, to znaczy poprzez przeniesienie Fiata na konto partnera, użytkownikowi przypisuje się odpowiednią ilość kryptomonetu. Ta sama zasada działa w przypadku wymiany zwrotnej. Platforma TrustToken jest łączem w tej sieci, a bezpieczeństwo transakcji osiągane jest przez inteligentne umowy Ethereum.

BitCNY, BitUSD, BitEUR

BitCNY (BTS) - Digital Chinese Yuan, wydany na zdecentralizowanym blockchainieWymiana BitShares. Każda moneta BTS jest w dowolnym momencie równoważna wartości juana i może zostać za nią wymieniona. Oprócz bitcock bitCNY, deweloperzy wydali również podobne kryptowaluty wspierane przez dolara amerykańskiego (BitUSD) i euro (BitEUR).

Wszystkie trzy kryptowaluty mają tę samą funkcjonalność, tylko w przypadku różnych walut obcych. Mimo to eksperci są przekonani, że tylko cyfrowy juan ma szansę zająć godne miejsce w branży gospodarki i kryptowaluty. Wynika to z:

 1. przez fakt, że w chwili obecnej na rynku są już bardziej interesujące stablockcoiny równoważne dolarowi i euro
 2. przez fakt, że juan prognozuje znaczny wzrost w przyszłości w kontekście wzrostu chińskiej gospodarki.

Inne nowe i obiecujące steblokoins

 • Tiberius (TCX) to token wydawany przez firmę z siedzibą w Szwajcarii, która zarządza aktywami finansowymi. Wyjątkowość projektu polega na tym, że jego koszt jest wspierany przez 7 metali szlachetnych, co umożliwia osiągnięcie jeszcze większej stabilności kursu, a inwestycje w token są porównywalne z inwestycjami na rynku metali szlachetnych, które, jak wiemy, są bardzo stabilne.
 • LBXPeg (LBX) - steyblokoin, którego koszt zapewnia funt szterling. Kontrola i dystrybucja odbywa się na podstawie inteligentnych umów Ethereum. Token został opracowany przez brytyjską firmę LBX, która planuje dalsze powiązanie wartości monety z euro i dolarem, ale po wstępnych badaniach rynku.
 • Candy - Moneta, która jest uwalnianana podstawie oficjalnej licencji wydanej przez bank Mongolii i powiązanej z wartością waluty krajowej - Tugrik.
 • Paxos Standart (PAX) - regulowana waluta cyfrowa dostarczana przez dolara. PAX różni się od innych stabilnych kryptowalut tym, że jego wydanie zostało skoordynowane z Departamentem Nowego Jorku. Kryptowaluta była oparta na inteligentnych umowach Ethereum, można je kupić na oficjalnej platformie projektu lub na giełdach.
 • Gemini Dollar (GUSD) - podobnie jak poprzednia kryptowaluta GUSD jest obsługiwana przez dolara i regulowana przez Departament USA. Konta miesięczne firmy są sprawdzane przez niezależną firmę audytorską, a wszystkie raporty są publikowane w Internecie.
 • USD Coin (USDC) to kolejna kryptowaluta obsługiwana przez dolara amerykańskiego. Tokeny są zaprojektowane w taki sposób, aby partnerzy firmy mogli z łatwością wykorzystać dolara jako kalkulację potrzebną firmie, ale także stają się dostępni do użytku publicznego i są przedmiotem obrotu na wielu giełdach.
 • Dolar węglowy (CUSD) - steyblokoin, wspierany przez wartość dolara, ale odróżnia się go od innych podobnych monet faktem, że przy jego użyciu planowane jest zastosowanie unikalnego hybrydowego modelu stabilizacji, który zostanie wdrożony, gdy płynność monet osiągnie pożądaną skalę.
 • nUSD - steyblokoin, uruchomiony przez zdecentralizowany system płatności Havven. Jego wartość zapewnia dolar amerykański.
 • Stonghold USD jest stabilną kryptowalutą wypuszczoną na łańcuchu gwiezdnym. Jego osobliwością jest to, że wartość jest wspierana przez kapitał venture oparty na dolarze i pozwala inwestoromŁatwo wymieniaj dolary na żetony do przechowywania.