Samochód na bitcoiny - odważny nowy świat

Kryptowaluty , podobnie jak ich podstawowa technologia blockchain, całkiem niedawno przeszły z bajki w prawdziwą historię. Jest przeznaczony do otwartych i przejrzystych obliczeń między użytkownikami na całym świecie. Kryptowaluty są wydobywane na wiele różnych sposobów - zarówno poprzez tradycyjne transakcje kupna /sprzedaży /wymiany, jak i poprzez wydobycie, czyli generowanie za pomocą obliczeń matematycznych. Ale jak wydać te nowe cyfrowe pieniądze w praktyce? Spójrzmy na przykład rynku samochodowego.

W zeszłym roku kryptowaluty szybko włamały się do życia zwykłych ludzi.

Jeśli w ciągu ostatnich dziesięciu lattechnologia blockchainlub rozproszonych rejestrów była bardziej zabawką dla maniaków komputerowych, w 2017 r. Wszystko zmieniło się drastycznie. Cały powód - ciągłe wiadomości o Bitcoinach wymieniają rekordy nagiełdach , są bardzo szybkie, jakby skokami, wzrostem, a także ciągłymi stwierdzeniami na temat rozpoznawania lub nieuznawania kryptowaluty przez państwa. Kryptowaluty cieszą się dużym zainteresowaniem w najszerszych kręgach i stały się prawdziwą sensacją w 2017 roku. Wszystko to umożliwiło działanie technologii blockchain i walut na jej podstawie, a nie bajki, ale spełnienie.

Kryptowaluty dopiero zaczynają swój szybki rozwój, ale duże korporacje już eksperymentują z ich przyjęciem wRosji . Tak więc zakupy Bitcoinów były już oferowane przez Microsoft i Amazon, a sieć fast food Subway przeprowadziła już eksperyment dotyczący akceptacji kryptowaluty w trybie offline. Gotowość do przyjęcia kryptowalut została ogłoszona przez dużego detalistę „Yulmart” - uruchomienie tego projektuOgłoszony we wrześniu 2017 r., Ale jeszcze się nie odbył.

UsługaCoinmapinformuje, gdzie i kto akceptuje płatności w kryptowalutach. Inni gracze, którzy opanowali światową kryptowalutę w Moskwie, to różne małe instytucje: hotele i hotele, restauracje, sklepy odzieżowe, salony tatuażu. Kilka firm oferuje nawet usługi dla firm: na przykład jedna zajmuje się instalacją szyb, a druga sprzedaje generatory przemysłowe. Jest oczywiste, że przede wszystkim obliczenia w kryptowalutach są interesujące dla wczesnych entuzjastów rynku kryptograficznego, ale takie waluty mają wspaniałą przyszłość, dla której inni gracze nadal się przygotowują.

Uczestnicy rynku motoryzacyjnego traktują jednak kryptowaluty ostrożnie: na przykład historiasprzedaży samochodu Bentleydo Krasnojarskiego salonu samochodowego za 55 bitcoinów spowodowała duży hałas. Następnie organy kontrolne wskazały dealerowi samochodowemu, że istnieje ustawowa niemożność rozliczeń w kryptowalutach, a propozycja została przeniesiona na pieniądze tradycyjne lub „fiat”. Należy zauważyć, że taka propozycja nie mogłaby prowadzić do prawdziwej transakcji: samochód był znacznie zawyżony przez sprzedawcę, a celem takiej propozycji było przede wszystkim złapanie szumu na popularnym temacie (w tempie dzisiejszym, 18 stycznia 2018 r., 55 bitcoinów to Dolary amerykańskie).

Z drugiej strony dość nieoczekiwani uczestnicy rynku samochodowego próbują tematu kryptowaluty. Tak więc w zeszłym roku możliwość sprzedaży samochodów na kryptowalutęzostała ogłoszonaprzez Uljanowsk Automobil Plant wraz z startupemLavkaLavka. Dla waluty wyprodukowanej przez system - Biocoin, otrzymanej w ramach programu lojalnościowego systemu, miał on sprzedać SUV-y UAZ Patriot i lekkie ciężarówki UAZ Profi, które mogłyby zainteresować rolników.

Kolejnym nagłym zdarzeniem byłaofertadotycząca sprzedaży produktów białoruskiej fabryki samochodów, położonej w mieście Zhodino, w obwodzie mińskim. Od lat sowieckich Białoruska Fabryka Samochodów lub BelAZ jest znana jako jeden z największych na świecie producentów ciężkich wywrotek górniczych. Jednak na stronie producenta nie ma cen dla takich konkretnych maszyn kryptowalutowych - jedynie skromna prośba o „przesłanie sugestii” na temat zakupu wywrotek górniczych do wiadomości e-mail firmy przed 30 stycznia.

Jednak firmy wciąż mają trudności z wdrożeniem obliczeń w kryptowalutach: ramy prawne w Rosji nie są na to gotowe, a zatem pojedynczy entuzjaści są bardziej skłonni do obliczeń w bitcoinach niż sektor korporacyjny.

Inną rzeczą są prywatni sprzedawcy, którzy nie są ograniczeni przez podstawę prawną. Dziesiątki ofert pojawiają się na tablicach ogłoszeń, aby sprzedawać samochody w najbardziej zróżnicowanym sensie dzięki kalkulacji w kryptowalutach: na przykład właściciel tegoMercedesa S500jest gotowy do odbioru zarówno powszechnie znanych bitcoinów (BTC), jak i alternatywnych kryptowalut - eterów (ETH) i lightcoins (LTC) według stawki z dnia transakcji.

Państwa mają odmienne podejście do szybko rozwijającego się rynku kryptowalut. Na przykład Japonia już przypisała Bitcoin do rozliczania funduszy na równi z jenem, a Chiny, przeciwnie,próbuje regulować ten rynek, wprowadzając wymiany blokujące i prawnie zakazując obliczeń w kryptowalutach. W krajach zachodnich stosunek do rynku kryptograficznego jest nie mniej polarny: w Niemczech bitcoin należy już do tzw. „Prywatnych pieniędzy”, a niektóre europejskie banki już prowadzą operacje w kryptowalutach - aw USA zmagają się z anonimowością transakcji kryptowalutowych wywierając presję na giełdy.

Co będzie dalej - czas pokaże, ale najważniejsze jest już oczywiste. Nikt nie twierdzi, że technologia blockchain i wyrastające z niej kryptowaluty to droga do przyszłości, wolna od barier i barier ekonomicznych. W cudownym świecie kryptowaluty, bez granic.