Programowanie Blockchain: jak opanować, ile możesz zarobić [+ przydatne linki]

TechnologiaBlockchainjest jednym z najbardziej innowacyjnych i ma ogromny potencjał rozwojowy. Wielu ekspertów jest przekonanych, że technologia zostanie w pełni zrealizowana dopiero w następnej dekadzie, co oznacza, że ​​sensowne jest poznanie nowych umiejętności lub przekwalifikowanie się w programatorze Blockchain. Duże firmy są już zainteresowane wykorzystaniem technologii, a branża dopiero nabiera rozpędu i odczuwa potrzebę specjalistów.

Jak zostać deweloperem blockchain

Blockchain - zdecentralizowany rejestr danych o dystrybucji, informacje, które są rejestrowane w sekwencyjnym łańcuchu bloków. Obecnie technologia jest używana głównie wkryptowalutach , ale może być używana wszędzie i niemal w każdej branży, w której wymagane jest niezawodne przechowywanie danych. Obszary o największym potencjale aplikacyjnym to finanse, rynek nieruchomości i ubezpieczenia.

Po raz pierwszy technologia ta została wdrożona w walucie cyfrowejBitcoin , a architektura jej sieci jest uważana za klasyczny blok bloków, ale istnieje wiele innych równie znanych kryptowalut i aplikacji. Przed wybraniem blockchaina dla siebie jako pola aktywności konieczne jest podjęcie decyzji w określonym kierunku.

Obecnie istnieją trzy główne zawody w branży programowania blockchain:

 • Inżynier systemów blockchain. W tym przypadku będziesz musiał mieć doskonałą wiedzę w zakresie programowania, aby móc budować złożone systemyarchitektura oparta na blockchain.
 • Programista. Specjalista powinien być w stanie tworzyć aplikacje klienckie do przechowywania i ochrony poufnych danych.
 • Inteligentne umowy dla programistów. W tym przypadku kandydat będzie musiał najpierw opanować języki programowania, takie jak JavaScript i Python, i dowiedzieć się, jak poprawnie je zastosować do przepisywania warunków umowy.

Branża jest jeszcze dość młoda i brakuje jej specjalistów, więc można z całą pewnością stwierdzić, że programista, który zna podstawy i subtelności budowania łańcucha bloków, będzie mógł znaleźć zakres wdrożenia.

Na czym są napisane projekty blockchain?

Do pisania projektów blockchain używa się wielu języków programowania, które będą wymagane do opanowania przez początkującego programistę. W dużej mierze zależy to od wyboru platformy, na której będą tworzone aplikacje i projekty, a także od produktu końcowego. Ranking najpopularniejszych języków programowania w 2018 r. Obejmuje C, C ++ i JavaScript.

Specjalista, który jest zainteresowany tym, jak stworzyć blok blokowy od podstaw, musi być przygotowany na to, że wymaga znajomości C ++ i dość obszernej wiedzy o kodowaniu i samej technologii. Niektórzy eksperci radzą skoncentrować się na C /C ++ z OpenCL, Cuda. Posiadanie tych języków pozwoli ci tworzyć baseny i usługi górnicze, portfele kryptowaluty i wiele innych.

Inteligentne umowy zostały pierwotnie pomyślane jako narzędzie do łatwego tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Ale aby je stworzyć, potrzebujesz tylkoznajomość konkretnego języka programowania. Aby pomyślnie wdrożyć aplikacje i usługi oparte na inteligentnych umowach, będziesz potrzebował przede wszystkim posiadania JavaScript i Pythona. Również w przypadku programowania na inteligentnych umowach zaleca się opanowanie języka Go.

Praca z inteligentnymi umowami Ethereum będzie wymagała badania Solidity, które jest głównym językiem programowania platformy. Aby utworzyć umowę od podstaw, a nie szablon, musisz posiadać dość poważną wiedzę.

Ogólnie rzecz biorąc, nie będzie zbędne posiadanie języka programowania zgodnego i obsługiwanego w środowisku blockchain. Na przykład możesz przeprowadzić eksperymenty z Node.JS lub Perl.

Oczywiście najczęściej używanymi językami w blockchain są C i C ++, ale ważne jest, aby zrozumieć, że język jest tylko narzędziem. Kompetentny programista, który rozumie algorytmy i zasady tworzenia architektury, może tworzyć projekty w rejestrze dystrybucji podczas używania dowolnego języka.

Czy potrzebujesz „bazy” do opanowania programowania blockchain

Deweloperzy Blockchain powinni znać podstawy technologii. Lwia część trudności i ograniczeń w rozwoju wynika z jego cech i ograniczeń. W szczególności, aby stworzyć produkt wysokiej jakości, deweloper musi zrozumieć zasadę decentralizacji i autonomii blockchain. Musisz także zrozumieć problemy skalowalności, zrozumieć funkcje sieci P2P i posiadać wiedzę na temat zasad żądań HTTP.

Rozwój Blockchaininteligentne umowy Ethereum lub inna platforma stworzona w tym celu jest łatwiejsza i jako taka baza wiedzy nie jest tutaj potrzebna.

Inteligentne umowy są gotowym narzędziem dla programistów, aby zapewnić spełnienie określonych w nim warunków, które programista musi wprowadzić.

Główną trudnością, z jaką może napotykać początkujący deweloper inteligentnych umów, jest brak materiałów szkoleniowych. Jednocześnie stworzenie inteligentnego kontaktu jest zadaniem o zwiększonej odpowiedzialności, ponieważ nawet niewielkie pominięcie kodu może narazić system na ataki hakerów.

Nie wystarczy stworzyć własną architekturę blockchain, umiejętności programowania i tworzenia kodów. Deweloper musi znać wszystkie kluczowe cechy technologii. Będzie to wymagało dalszych badań:

 • podstawowy blockchain i jego typy;
 • zasady działania i budowy łańcucha;
 • kryptografiai algorytmymieszanie .

Co wybrać: samokształcenie lub kursy

Blockchain to otwarta technologia i większość informacji można teraz znaleźć samodzielnie. Nauka jest bezpłatna, ponieważ większość projektów blockchain jest open source, które można studiować w usłudze GitHub. Ale jeśli nastawisz się na szybkość uczenia się, powinieneś zwrócić uwagę na kursy dla programistów, ponieważ większość informacji publicznych zapewnia jedynie powierzchowną wiedzę, a także musi poświęcić wystarczająco dużo czasu na filtrowanie danych.

Z drugiej stronyZ drugiej strony, uczestnicząc w kursach, istnieje szansa, aby po prostu przejąć wiedzę nauczyciela i skopiować jego działania, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uczęszczanie na kursy połączone z nauką o sobie.

Kursy dla początkujących Blockchain

Obecnie w sieci pojawia się ogromna liczba szkoleń dla przyszłych specjalistów blockchain, a nawet wiodące instytucje edukacyjne dodają technologię do swoich programów. Łatwo się pomylić wśród takiej różnorodności, ale wśród wszystkich programów szkoleniowych jest kilka najbardziej obiecujących:

 1. Kurs online „Programowanie aplikacji Blockchain” . Kurs dotyczący programowania w oparciu o inteligentne umowy Ethereum, a także ich praktyczne zastosowanie w tworzeniu projektów.
 2. Kursy na Uniwersytecie Princeton . Opcja jest odpowiednia dla tych, którzy chcą budować swoją karierę w branży Blockchain od podstaw. W tym kursie są zarówno zajęcia praktyczne, jak i nauka podstaw technologii.
 3. Podstawowy kurs od IBM Developerworks . Wykłady są przeznaczone dla początkujących programistów, którzy stawiają pierwsze kroki w kierunku rozwoju. Program szkolenia jest dość krótki, a wiedza jest bezpłatna.
 4. Rozwój blockchainu od IBM Developerworks . Kontynuacja poprzedniego kursu. Uczniowie uczą się programowania za pomocą ćwiczeń praktycznych. Kurs trwa 6 godzin. Podobnie jak w przypadku poprzedniego kursu podstawowego, wiedza jest bezpłatna.
 5. Cryptozombi . Jest to gra online do programowania Solidity. Onaodpowiedni dla tych, którzy chcą zdobyć praktyczną wiedzę w zakresie tworzenia inteligentnych umów w zabawny sposób.
 6. Samouczki wideo „Wprowadzenie do technologii blockchain” . Pełny program składa się z 69 wykładów w języku rosyjskim, nagranych przez wykładowcę Innopolis University. Stopniowo uczy technologii na przykładzie Ethereum.
 7. Kursy od HyperLedger . Studenci otrzymują podstawową wiedzę, a także uczą się wprowadzać je w życie. Po przejściu krótkiego testu na koniec kursu możesz uzyskać certyfikat. Jego koszt wynosi 99 dolarów.
 8. Blockgeeks . Platforma edukacyjna z wieloma kursami na ten temat. Kilka podstawowych lekcji można uzyskać za darmo, ale za resztę trzeba zapłacić. Miesięczny dostęp kosztuje 29,99 USD, a za prawie 500 USD możesz uzyskać dostęp do zasobów przez całe życie.
 9. Kurs na blockchain i Ethereum z UDemy . Kurs jest dostępny za opłatą. Jego koszt to 13,99 dolarów. Uczniowie mogą uzyskać podstawową wiedzę o systemie budowania blockchain od dwóch nauczycieli.
 10. Kurs z UDemy jest wyłącznie na Ethereum . Kurs jest prowadzony przez profesjonalnego inżyniera, który opracowuje aplikacje dla wiodących firm z San Francisco. Czesne 13,99 dolarów.

Książki o blockchain

Twórca początkującego bloku powinien zdecydowanie przeczytać mastering bitcoin autorstwa Andreasa Antonopoulosa. Książka może byćzakupiona na Amazon , a także dostępna do bezpłatnego pobrania naGitHub . Zalecana lektura również książka Melanie Swan „Blockchain. Schemat nowej gospodarki ”. Te książki pozwalają poznać podstawy budowania blockchaina.

Podstawy programowania w blockchain można znaleźć w książce „Programowanie blockchain w C #”, która jest dostępna do bezpłatnego pobrania na github.com.

Wiele przydatnych informacji można uzyskać za pośrednictwem społeczności Bitcoin. Przydatne jest również zapoznanie się z listą przydatnych materiałów zalecanych do nauki Bitcoinów i opowiadaniem o historii ich tworzenia i zasadach działania. Te książki o blokowym łańcuchu Bitcoinów z jego przykładem pomogą zrozumieć podstawy budowania i obsługi sieci.

Przydatne zasoby do szkolenia

Pierwszeidrugieczęści przewodnika Davida De Rossa „Bitcoin Script Language” pomogą zrozumieć zasadę pisania architektur blockchain. Zaleca się również zapoznanie z przewodnikiem opisującym skrypty użyte w blockchain„Standardowe skrypty” .

W przypadku braku podstawowej wiedzy na temat kodowania, przed rozpoczęciem pisania aplikacji opartych na inteligentnych umowach zaleca się ukończenie podstawowych kursów „Learn Java Script” i „Learn Java” wCodeacademy .

Podczas pracy z inteligentnymi umowami Ethereum przydatne będzie zbadanie materiału na tematSolidity . Ten materiał przedstawia podstawy, które pomogą Ci opanować główny język programowania platformy, a dla dodatkowej wiedzy zaleca się zapoznanie z Białą Księgą Ethereum.

Dodatkową wiedzę można uzyskać, czytając zasoby informacyjne,Kanały telegramów, fora Reddit i BitcoinTalk.

Ile programista Blockchain zarabia

Według statystyk, średnia pensja europejskiego programisty waha się od 1500 do 2000 USD, podczas gdy programiści pracujący z blockchain nawet w CIS otrzymują około 5000 USD. Jak wiesz, amerykańskie i europejskie pensje są znacznie wyższe.

Biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, programiści, którzy posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności, mogą liczyć na obiecującą pracę, w tym w firmach zagranicznych. A biorąc pod uwagę fakt, że rozwój technologii nabiera rozpędu, z wystarczającym doświadczeniem w przyszłości, możesz liczyć na wysoko płatne stanowiska w dużych korporacjach.

Wnioski

Tworzenie projektów blockchain wymaga dodatkowej dogłębnej znajomości technologii i kryptografii. Wybierając dla siebie ścieżkę programisty blockchain, możesz być pewien, że Twój zawód będzie w przyszłości poszukiwany. Niski poziom konkurencji w branży pozwala liczyć na dostępność atrakcyjnych ofert pracy. Nie zapominaj, że wiedza zdobyta w przyszłości może zostać wykorzystana do stworzenia własnego projektu i wdrożenia nowych pomysłów.