Podwójne wydobycie - zasada pracy [+ instrukcje ustawiania]

Górnicza kryptowalutajest jednym z najbardziej istotnych tematów, które są aktywnie omawiane w Internecie po popularyzacji technologii blockchain. Aktywni użytkownicy i entuzjaści stale monitorują rynek i korzystają z różnych usług, które pozwalają określić najbardziej dochodową kryptowalutę dla górnictwa w tej chwili. Jednak nie wszyscy górnicy wiedzą, że możliwe jest wydobycie dwóch monet naraz. Ta technologia nosi nazwę Dual Mining i jest aktywnie używana z niektórymi algorytmami. Chodzi o to interesujące zjawisko i zostanie omówione w tym materiale.

Co to jest górnictwo podwójne i jak to działa

Krótko mówiąc, podwójne wydobycie obejmuje jednoczesne wykorzystanie różnych komponentów komputerowych do wydobycia kilku walut. Jest to możliwe dzięki temu, że różnealgorytmywykorzystują różne zasoby na różne sposoby. Na przykład Ethash w Ethereum prawie nie korzysta z pamięci procesora graficznego, a algorytmy monet Siacoin i Decred działają odwrotnie, co pozwala na użycie trybu podwójnego podczas wydobywania tych monet, a tym samym zwiększenie zysków.

Istnieją równieżgórnicy ASIC , którzy obsługują dual. Na przykład Gridseed gc3355 umożliwia jednoczesne wyodrębnianie Bitcoin i Ethereum. Należy zauważyć, że nowi górnicy ASIC pojawiają się regularnie i rywalizują z klasycznymifarmami ASIC na kartach wideo . Najprawdopodobniej przemysł wydobywczy wkrótce całkowicie przejdzie w ręce dużych graczy przemysłowych, a górnictwo domowe pozostanie tylko w takim staniezawód dla entuzjastów kryptografii.

Tryb podwójny często pociąga za sobą jednoczesne wydobycie Ethereum, Ethereum Classic lub Expanse oraz drugiej kompatybilnej waluty. Ich lista jest regularnie aktualizowana o nowe projekty, ale nowe kompatybilne algorytmy pojawiają się rzadziej.

Niestety, nie ma takich alternatyw dla algorytmu Equihash, który uniemożliwia wyodrębnienie walut ZCash (Zec), ZenCash (Zen) w połączeniu z drugim, dodatkowym. Ponadto, ze względu na niedawne pojawienie się górników asik w Equichash, wydobycie w tych walutach jest znacznie bardziej skomplikowane. Twórcy ZCash już stwierdzili, że sprzeciw wobec asik-górników nie jest dla nich priorytetem.

Jak założyć podwójne górnictwo

Rozważamy podwójną konfigurację górniczą na przykładzie pary ETH + DCR. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zarejestrowanie portfeli dla wybranych kryptowalut. Możesz korzystać z oficjalnych programów na PC, aplikacji mobilnych lub specjalnych stron internetowych. Niektóre giełdy kryptowalut wspierają również transfer środków z puli wydobywczych. Ważne jest, aby podczas konfiguracji programu nie mylić adresów portfeli Ethereum i Decred.

Zobacz także:Jak stworzyć portfel Ethereum

Jeśli nie wiesz , która pula górnicza ma zostać wybrana , możesz użyć na przykład usługiSuprnova.cc . Ta sieć puli obsługuje wiele kryptowalut, a Decred with Ether to tylko jedna z nich. Po jednorazowej rejestracji na stronie otrzymasz możliwość wykupienia tam dowolnej waluty. Nie potrzebujesz także dodatkowego portfela, jak monetyprzechowywane bezpośrednio na koncie i możesz w każdej chwili samodzielnie je wycofać.

Możesz także polecić baseny Dwarfpool z pomocą Ethereum lub Nanopools z obsługą Ethereum i Siacoin, która jest alternatywą dla Decred w trybie podwójnym. Ogólnie rzecz biorąc, pula może być używana przez każdego, ale usługi te sprawdziły się i działają na rynku od ponad roku.

Następnie pojawia się najważniejsza część - ustawienie górnika. UżyjemyClaymore's Dual Ethereum Miner . To oprogramowanie można uznać za podstawowe w przypadku pracy w trybie podwójnym. Najpierw musisz utworzyć*.Plik .bat w folderze programu. Później możesz utworzyć dla niego skrót i umieścić go w dowolnym miejscu dogodnym dla Ciebie, na przykład na pulpicie. Otwórz plik za pomocą zwykłego notatnika i określ w nim linię konfiguracji. Pierwsza część będzie odpowiedzialna za wydobycie Eteru, a druga - za produkcję Dekredy.

Ostateczny wygląd napisu powinien być w przybliżeniu następujący:

EthDcrMiner64.exe -epooladres puli Ethereum-ewaladres portfela Ethereum-workernazwa pracownika w puli Ethereum-epswhasło pracownika na puli Ethereum-dpooladres Decred pool-dwaladres Decred wallet-dworkernazwa pracownika w puli Deckred-dpswhasło pracownika w puli Deckred-dcri 30

Wszystkie wartości są wyświetlane bez gwiazdek. Niektóre pule nie wymagają specyfikacji pracownika lub portfela, a konfiguracja linii konfiguracyjnej zależy od wybranej puli. Ostatnia wartość „-dcri” oznacza obniżoną intensywność wydobycia.Zaleca się ustawienie tej wartości od 30 do 45. Kiedy próbujesz zwiększyć intensywność, hash Ethereum zacznie opadać, a temperatura karty wideo przekroczy dopuszczalne wartości.

W Internecie można znaleźć gotowe przykłady plików nietoperzy, a nawet usług, które umożliwiają ich generowanie na podstawie wprowadzonych danych. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że na liście znajduje się Twój adres portfela lub pracownik.

Aby rozpocząć wydobycie, po prostu uruchom wynikowy plik wsadowy Claymore. Program wyświetli w konsoli wszystkie dane dotyczące szybkości mieszania i temperatury urządzeń. W trybie podwójnym karta wideo nagrzewa się mocniej, dlatego rozsądnie byłoby również wskazać w ustawieniach maksymalną dopuszczalną temperaturę, po osiągnięciu której proces zostanie przerwany. Przedłuży to żywotność GPU.

Możesz także utworzyć kilka różnych plików .bat z innym zestawem konfiguracji lub nawet wyszukiwać różne waluty i przełączać się między nimi, jeśli to konieczne.

Jeśli chodzi o podkręcanie karty graficznej, sytuacja jest taka sama jak w przypadku zwykłego górnictwa. Wzrost mocy prowadzi do proporcjonalnego wzrostu haszyszu obu walut.

Czy podwójne wydobycie jest opłacalne?

Kwestia opłacalności wydobycia dwóch monet jednocześnie w trybie podwójnego wydobycia jest aktywnie omawiana na forach tematycznych. Użytkownicy zauważają, że pomimo podwójnego zużycia energii dochód wciąż znacznie wzrasta. Niektórzy nawet piszą, że współczynnik mieszania każdej waluty w tym trybie jest wyższy niż podczas wydobyciaoddzielnie. Wynika to z architektury układów GPU, jak napisał deweloper Caymor.

Należy zauważyć, że podwójne wydobycie najlepiej jest wykonywać na kartach wideo objętych serwisem gwarancyjnym. Wynika to z faktu, że zużycie sprzętu w tym trybie jest znacznie większe, aw przypadku awarii karty wideo właściciel poniesie duże straty zamiast uzyskiwać korzyści.

Specjalny kalkulator pomoże ocenić opłacalność podwójnego wydobycia. Istnieje kilka podobnych usług, za jedną z najbardziej popularnych - WhatToMine. Aby go użyć, przejdź do strony internetowejWhatToMine , znajdź na górze strony rozwijane menu o nazwie „ETH +” i wybierz żądaną parę.

Dostępne są następujące informacje:

  • ETH + DCR (Decred)
  • ETH + SC (SiaCoin)
  • ETH + LBC (kredyty LBRY)
  • ETH + PASC (Pascal Coin)
  • ETH + PASL (Pascal Lite)
  • ETH + MAX (MaxCoin)
  • ETH + SMART (SmartCash)
  • ETH + XVG (Verge)

Zamiast Ethereum, Ethereum Classic lub Expanse mogą również występować. Po prostu otwórz odpowiednie menu rozwijane: „ETC +” i „ETH +”.

Niestety w kalkulatorze podwójnym nie można po prostu określić serii kart wideo, na przykład ASUS Radeon RX 580. Musisz wprowadzić wartości dla obu walut. Jednak te wartości można pobrać z innej sekcji, zwanej „GPU”. Jest kalkulator do klasycznego wydobycia z możliwością wyboru serii procesora graficznego i wyświetlania jego wskaźników w różnych walutach. Wystarczy wybrać serię kart wideo, czy to ASUS dual-GTX1060-o3g, Palit Geforce GTX 1070 lub dual-RX 580-o8g. I tutajModel 460 nie jest obsługiwany, więc jeśli masz jakiekolwiek ASUS AMD Radeon RX 460 dual OC, lepiej jest szukać informacji w innym miejscu.

Zaleca się od czasu do czasu porównywać bieżące dane, być może niektóre monety będą bardziej opłacalne w dual. Jednak w momencie pisania tego tekstu wszystkie pary przynoszą taką samą kwotę, a różnica nie przekracza jednego centa na godzinę.

Która moneta z podwójnego będzie bardziej obiecująca?

Rynek kryptowalut, jak wiadomo, jest bardzo nieprzewidywalny. Koszt waluty może spaść i wzrosnąć wiele razy w ciągu jednego dnia. To samo dotyczy tych walut, które są wydobywane w połączeniu z eterem. Możesz wybrać walutę dla dualów używając wyżej wymienionego kalkulatora, ale należy zauważyć, że dochód ze wszystkich wariantów trybu dualnego jest zawsze mniej więcej taki sam i rzadko się zmienia.

Kolejną okazją do określenia wyboru waluty w dualnym jest zapoznanie się z analizą techniczną kursu od profesjonalistów. Niektóre przepowiednie się czasem spełniają. Ponadto możesz budować swoje założenia na podstawie wykresów.

Zaleca się utworzenie kilku plików bahtów z ustawieniami dla różnych par i przełączanie się między nimi w zależności od sytuacji na rynku. Ponadto możesz po prostu kopać co kilka dni i przejść do następnego. Pomoże Ci to urozmaicić portfolio, zabezpieczyć się przed możliwymi upadkami kursu i zarobić więcej.

Jedną z najbardziej interesujących opcji jest kryptowalutaVerge (XVG) , która aktywnie wzrosła w ceniekoniec 2017 r. i wciąż podnosi dyskusję na forach kryptowalut. Jego główną cechą jest anonimowość, jak wMonero , ale wykorzystująca anonimizację adresów IP klienta.

Zalety i wady podwójnego wydobycia

Korzyści Wady
1. Wykorzystanie mocy gospodarstwa do pełnego wykorzystania.Wybór odpowiedniej kryptowaluty w podwójnym trybie pomoże w pełnym wykorzystaniu farmy i nie straci użytecznej mocy. Jest to chyba jedyny sposób, aby wycisnąć tak wiele ze sprzętu do ekstrakcji kryptowaluty.
2. Dobre oprogramowanie.Na szczęście, jeśli chcesz wypróbować dual, nie będziesz musiał długo szukać oprogramowania. Deweloper Claymore, który miał czas udowodnić, że oferuje kompletne narzędzie do pracy w tym kierunku.
3. Brak negatywnego wpływu na ekstrakcję eteru.Niezależnie od tego, jak może się to wydawać paradoksalne, ale szybkość mieszania Eter, jeśli jest prawidłowo skonfigurowana, dual nie zwisa. Dotyczy to również drugiej monety, na przykład Siacoin lub Decred. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas wydobywania, Ethereum prawie nie korzysta z pamięci procesora graficznego, a druga waluta kompensuje to.
1. Konieczność ustawienia pracy.Pomimo tego, że w tym kierunku istnieją dobre rozwiązania programowe, nadal potrzebujesz pewnej wiedzy, aby prawidłowo skonfigurować górnika. Niektóre elementy, na przykład, intensywność znacząco wpływają na cały proces i muszą być wskazanena pewno.
2. Zwiększone zużycie sprzętu.Ze względu na pełne obciążenie wszystkich komponentów karta graficzna nagrzewa się, a układ chłodzenia działa z maksymalną prędkością. Wpływa to niekorzystnie na żywotność urządzenia. Dlatego też, jeśli Twoja karta wideo nie jest objęta gwarancją, nie pozostało ci nic poza usunięciem podwójnego wydobycia z listy używanych kierunków.
3. Zwiększone zużycie energii.Zużycie energii elektrycznej rośnie wraz z obciążeniem karty graficznej, dlatego przy szacowaniu rentowności produkcji należy wziąć pod uwagę kilka bardziej podwyższonych wartości.

Wniosek

Podsumowując, należy stwierdzić, że podwójne wydobycie jest interesującą możliwością, która pozwala na pełne wykorzystanie zasobów rolnych. Pomimo wszystkich niedociągnięć, podwójne wydobycie może być zalecane dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć wydajność wydobycia kryptowaluty i zarabiać więcej. Co więcej, ustawienie tego procesu w ogóle nie jest skomplikowane i prawie nie różni się od ustawienia zwykłego górnika. Co więcej, możesz nawet ustawić podwójny na górniku NiceHash, który zawsze był znany z łatwości obsługi i przyjazności dla początkujących. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć omawiany temat, ale nie masz żadnych pytań na temat tego, co to jest i jak działa.