Plusy i minusy kryptowaluty - ProstoCoin

W ciągu kilku lat innowacyjne waluty cyfrowe zyskały ogromną popularność i przewyższyły światowe waluty pod względem wartości i niezawodności. Ekspertyza na temat podziału kryptowaluty i blockchainu. Wielu uważa je za technologię, która może zmienić świat, inni widzą wiele niedociągnięć, które utrudniają ich wdrożenie. Główne zalety i wady kryptowaluty rozważane są poniżej.

Zalety kryptowaluty

Kryptowalutynie przypominają żadnych innych aktywów. Korzystają z technologiiblockchain , nowej dla ludzkości, która uczyniła z nich konkurencyjną alternatywę dla przelewów bankowych, elektronicznych systemów płatności, a nawet pieniędzy rządowych. W porównaniu z istniejącymi instrumentami finansowymi kryptowaluty mają kilka zalet.

Decentralizacja

Większość funkcji kryptowalutjest zdecentralizowanych , zgodnie z wbudowanym w nie algorytmem. Nie są kontrolowane przez rząd, a wszystkie centra komunikacyjne mają te same prawa i są sobie równe. W sieciach takich jak Bitcoin nawet programiści nie mogą zmienić algorytmu ich działania.

Niskie koszty transakcji

Transakcje w systemach kryptowalut opierają się na zasadzie P2P, bez udziału centralnego organu kontroli. Obniżenie kosztów utrzymania sieci może znacznie obniżyć opłatę za transfery.

W przeciwieństwie do bankowych i elektronicznych systemów płatności, użytkownicy mają możliwość niezależnego ustawienia wielkości prowizji, a nawetwysyłać transakcje bez niego.

Szybkie płatności

Transakcje kryptowaluty mają dużą szybkość przetwarzania. Ponadto po dodaniu transakcji do łańcucha bloków staje się on nieodwracalny. Nieodwracalność transakcji pozwala zapobiec fałszowaniu zapisów i oszustw w systemie.

Poufność

Poufność jest jedną z głównych zalet kryptowalut. Aby korzystać z systemu, nie musisz podawać żadnych danych osobowych, co pozwala zachować anonimowość i ukryć swoje wydatki przed rządem, instytucjami finansowymi lub firmami marketingowymi.

Jesteś jedynym właścicielem swoich pieniędzy

Dostęp do monet kryptograficznych w portfelu można uzyskać jedynie poprzez udostępnienieklucza prywatnego , który znajduje się tylko z właścicielem. Oznacza to, że nikt nie może odpisać monet ani zamrozić ich ruchu.

Kryptowaluty mogą być środkiem ochrony ich kapitału. W przypadku, gdy bank, w którym przechowywane były oszczędności, ogłosił upadłość lub rząd niesprawiedliwie wywiązuje się ze swoich obowiązków, monety w portfelu kryptowaluty pozostają tylko w rękach użytkownika i stają się ubezpieczeniem finansowym.

Niezawodna ochrona danych

Płacąc za towary i usługi, kupujący zawsze ryzykuje swoimi danymi osobowymi, które mogą zostać przechwycone w momencie płatności lub skradzione sprzedającemu, a następnie wykorzystane przeciwko właścicielowi. W transakcjach kryptowalutowych żadne dane osobowe nie są przesyłane do sprzedawcy, więc możesz byćpewność, że informacje nie wpadają w ręce intruzów.

Niewrażliwy na inflację

W kryptowalutach wprowadzono złożony mechanizm zapobiegania inflacji. W szczególności, w sieci Bitcoin, inflacji zapobiega kilka cech:

  • ograniczona emisja 21 milionów monet, której nie można zmienić;
  • uwalnianie nowych monet następuje co 10 minut;
  • Co 4 lata kwestia monet zmniejsza się o połowę.

Podobne metody istnieją w każdej sieci kryptowalut, co pozwala przewidzieć z góry, ile monet będzie istniało w pewnym okresie czasu. Ponadto nie istnieje organ nadzorczy, który mógłby podjąć jedyną decyzję o zwiększeniu emisji.

Proste i niedrogie

Wiele osób błędnie uważa, że ​​kryptowaluta jest zbyt skomplikowana, aby można ją było badać i używać. W rzeczywistości są one dostępne dla wszystkich i każdy może zacząć korzystać z kryptowalut, nawet bez umiejętności technicznych i zrozumienia systemu. Wystarczy miećportfel kryptowaluty , zdobyć kilka monet i mieć dostęp do Internetu.

Kryptowaluty są otwarte i dostępne dla wszystkich, w tym osób mieszkających w regionach o niekorzystnych warunkach, w których inne usługi finansowe nie są dostępne.

Kryptowaluta - zachęta do innowacji finansowych

W monetach cyfrowych wdrażany jest nowy mechanizm, który ma na celu rozwiązanie niedociągnięć innych systemów płatności. W szczególności zwiększ szybkość transakcji, minimalizuj koszty, zwiększajbezpieczeństwo, jak również wdrożenie wysyłania mikropłatności na całym świecie przy minimalnych opłatach. Kody źródłowe kryptowaluty są prezentowane w domenie publicznej, co oznacza, że ​​każdy deweloper może z nich korzystać w celu tworzenia bardziej zaawansowanych systemów, co nieuchronnie doprowadzi do poprawy modeli finansowych.

Ponadto technologia blockchain stosowana w większości kryptowalut może być stosowana w każdej branży, w której wymagana jest ochrona danych i przechowywanie. Przeprowadzono już badania nad jego wdrożeniem w systemie bankowym, rynku nieruchomości i ubezpieczeniach.

Wady kryptowaluty

Po przeanalizowaniu zalet kryptowaluty możemy zdecydowanie stwierdzić, że jest to postępowa technologia, która ma ogromny potencjał rozwojowy. Ale pomimo wszystkich zalet, jak każda technologia, kryptowaluty nie są pozbawione pewnych wad:

Duża zmienność

Zdaniem ekspertów jest to jedna z osobliwości kryptowalut, która utrudnia ich globalizację. Obecnie szybkość kryptowaluty jest bardzo zmienna i może zmieniać się w szerokim zakresie przedziałów czasowych.

Jest prawdopodobne, że początkowazmiennośćjest spowodowana nowością składnika aktywów, a wraz ze wzrostem liczby użytkowników wskaźnik kryptowaluty stanie się bardziej stabilny.

Ryzyko hakowania

Ponieważ kryptowaluty istnieją w formie cyfrowej, mogą stać się ofiarą cyberprzestępców. Usługi kryptowaluty powinny mieć wysoki poziom bezpieczeństwa, aby zapobiec kradzieży. Powinienzauważ, że ta luka nie jest spowodowana przez same funkcje kryptowaluty, ale przez bezpieczeństwo przechowywania kluczy dostępu.

Ponadto sieci kryptowalut są poddawane tak zwanemuatakowi 51% , gdy większość mocy sieci koncentruje się w rękach jednej osoby i ma prawo do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących transakcji. Taka sytuacja jest obarczonapodwójnymi odpadami , utrudniając transakcje innych użytkowników i samolubne wydobycie.

Wykorzystanie karne

Poufność i decentralizacja kryptowalut niejednokrotnie została zarzucona, ponieważ czyni je atrakcyjnym środkiem obliczeniowym dla świata przestępczego i środka prania pieniędzy.

Najbardziej smutnym przykładem było wykorzystanie bitcoinów do zapłaty za leki i sfałszowane dokumenty na platformie handlowej Deep Web. Ale zgodnie z tą zasadą gotówka może być zagrożona, ponieważ biorą również udział w systemach przestępczych.


Zalety kryptowaluty

Wady kryptowaluty

Kryptowaluty umożliwiają użytkownikom wykonywanie szybkich i bezpiecznych transakcji.

Usługi stron trzecich zaangażowane w przechowywanie kryptowalut nie zawsze mają ten sam poziom bezpieczeństwa, co czyni je podatnymi na kradzież przez hakerów.

Podczas korzystania z kryptowaluty można zachować całkowitą poufność, nawet jeśli blok rejestru rejestru jest otwarty.

Możliwość zachowania anonimowości sprawia, że ​​monety cyfrowe
atrakcyjne narzędzie rozliczeniowe dla szarej strefy i nielegalnych
transakcji.

Kryptowaluty są zdecentralizowane i nie mają specjalnego organu zarządzającego, co sprawia, że ​​posiadacze monet są ich jedynym właścicielem.

W większości krajów kryptowaluta pozostaje poza prawem. Co będzie dla nich ramami prawnymi, nie jest jeszcze jasne, ale z ufnością możemy powiedzieć, że są one trudne do opodatkowania.

Transakcje kryptowaluty mają niskie koszty transakcyjne.

Obecnie monety cyfrowe nie są jeszcze akceptowane jako
płatności w większości sklepów.

Każdy może robić wydobycie i zacząć zarabiać na górnictwie
kryptowalutach.

Górnictwo wymaga potężnego sprzętu komputerowego, który
będzie używany wyłącznie do rozwiązywania funkcji kryptograficznych.

Rynek kryptowalut jest na etapie kształtowania, co czyni go atrakcyjnym obszarem dla inwestycji z perspektywą wysokich zysków.

Wysoka zmienność rynku wiąże się z wysokim ryzykiem.

Wszystkie transakcje są dodawane do bloków i są niezmienne, co zapobiega ich fałszerstwu.

Wszystkie transakcje są nieodwracalne, a wysłane już pieniądze
nie mogą zostać zwrócone.

Kryptowaluty są bezpiecznie chronione metodą kryptograficzną. Rejestr bloków blokowychniemożliwe do zmiany, a monet nie można sfałszować. W ciągu całego istnienia Bitcoin nie odnotowano ani jednego hakowania.

Kryptowaluty to cyfrowy kod, w którym można popełnić błędy, które czynią systemy podatnymi na ataki. Istnieje również ryzyko teoretycznego ataku na 51%.

Wnioski

Kryptowaluta - nowa technologia, która dała impuls do modernizacji całej gospodarki. Już teraz ogromna liczba osób korzysta z kryptomoney, aby płacić, uczestniczyć w ich wydobyciu i zarabiać na niestabilności rynku.

Do tej pory kryptowaluty znajdują się na etapie tworzenia, a zaktualizowane wersje są wydawane co roku, co próbuje wyeliminować wady technologii. Ale dla wielu ekspertów jest już oczywiste, że kryptowaluty to pieniądze przyszłości o ogromnym potencjale rozwoju.