Perspektywy rozwiązywania problemów badawczych przy użyciu technologii blockchain

Wszelkie badania wymagają wystarczająco długiej i dokładnej pracy ze strony naukowców. Większość z nich nie może dać poważnych rezultatów i stać się tylko częścią łańcucha, prowadząc do czegoś na dużą skalę, podczas gdy część rozwoju pierwotnie miała stać się jednym z najważniejszych odkryć ludzkości.

Niestety dzisiaj nauka znajduje się w stanie kryzysu, zwłaszcza w krajach przestrzeni poradzieckiej. Przyczyn tej sytuacji jest wiele: brak odpowiedniego finansowania i materialnego wsparcia dla badań i rozwoju oraz „stagnacja” naukowców w murach instytutów badawczych i akademii nauk, brak motywacji dla młodych profesjonalistów, obecność wielu biurokratycznych formalności w projektowaniu wyników, wysoki koszt publikacji w uznanych publikacjach, praktyczne brak możliwości interakcji z kolegami za granicą itp.

Wszystko to stało się bodźcem dla wielu procesów, które są nieodwracalne dla nauki: migracja potencjalnego personelu do innych krajów i przepełnienie go innymi obszarami działalności, zmniejszając liczbę obszarów badań, zmniejszając zainteresowanie nimi w społeczeństwie. Eliminacja tych czynników w ramach współczesnych realiów będzie wymagała ogromnego czasu i kosztów materiałowych.

Oczywiste jest, że na tym etapie nauka potrzebuje „rewolucji”, fundamentalne zmiany nie tylko sugerują same siebie, ale są niezbędne, aby ta sfera aktywności nie zanikła zasadniczo.

Wszelkie badaniaWymaga rezultatu, potwierdzenia, z którym cała społeczność naukowa może się zapoznać - publikacja w prestiżowej publikacji międzynarodowej. Nie ma znaczenia, jak bardzo naukowiec wyznacza sobie globalne zadania, najważniejsza jest liczba wydanych przez niego publikacji, indeks cytowań i indeks Hirscha autora, ponieważ od tego zależy, ile dużych dotacji może otrzymać. Dodatkową komplikacją jest to, że artykuł powinien zostać opublikowany w publikacji cytowanej na całym świecie i kosztuje dużo pieniędzy. Osobno warto zauważyć, że subskrypcje takich czasopism (Science, Nature, Cell, Elsevier) kosztują ponad sto dolarów, na co wielu naukowców po prostu nie stać. Takie monopolistyczne publikacje przynoszą ogromne kwoty na ekskluzywne publikacje bez inwestowania ani jednego grosza w same badania.

Problem skuteczności jest nie mniej ostry. Nowoczesne społeczeństwo, słabo zainteresowane działalnością naukową, wymaga jednak jednoznacznie pozytywnych wyników badań. Wszystko musi wyjść: leki na choroby powinny być aktualne, szybkie i „nie drogie”, sposoby ochrony środowiska - aby być prostym i dostępnym dla wszystkich, żywność musi być wysokiej jakości i użyteczna. Dzisiaj ani społeczność naukowa, ani społeczeństwo o wąskim umyśle nie biorą pod uwagę faktu, że wynik negatywny jest również wynikiem, i nie jest mniej ważny dla badań w każdej dziedzinie, ponieważ dalsze wyszukiwania z powodu tego wyniku mogą okazać się bardziejznaczący i ważny. Ale negatywny wynik badań jest równoznaczny z „zawodowym samobójstwem”, ponieważ społeczność naukowa jest bardzo negatywnie nastawiona do niepowodzeń. Dlatego naukowcy są zmuszeni maskować negatywne wyniki, prezentując je w korzystnym świetle, co pociąga za sobą tworzenie pseudonauki.

Innym ważnym problemem współczesnej nauki są krótkoterminowe dotacje (2-3 lata): finansowanie przez rząd jest zbyt nieszczęśliwe, więc środki z dotacji są wydawane na wszystkie potrzeby, w tym wynagrodzenia, co pociąga za sobą niemożność rozpoczęcia poważnych badań długoterminowych. W rezultacie istnieje wiele przewidywalnych badań, które tworzą zjawisko „bezpiecznej nauki”, które nieustannie konkurują ze sobą w walce o granty, sponsorując wszystkie te same nieznaczące badania. Błędne koło.

W kontekście tego problemu pojawia się inny problem - tak zwany „konflikt interesów”: z powodu braku przyzwoitego finansowania publicznego naukowcy są zmuszeni zwrócić się do sektora komercyjnego - producentów. Okazuje się, że badania leków są sponsorowane przez producentów leków, jakość produktów to producenci produktów, a konsument końcowy otrzymuje „zakupiony” produkt i produkt, który jest daleki od deklarowanej jakości.

Większość pracowników naukowych nie jest usatysfakcjonowana obecną sytuacją, dlatego istnieje ciągłe poszukiwanie wyjścia z tej sytuacji. Rozwój nowych technologii i pojawienie się rozproszonych rejestrów skłoniły do ​​pomysłu przejścia nablockchain zoptymalizuje cykl badań. Przejrzystość projektów, ich niezmienność i dostępność, możliwość wyeliminowania wielu pośredników i obejście się bez biurokratycznych opóźnień - to główne argumenty przemawiające za integracją blockchainu z obszarem badawczym. Może to być godne rozwiązanie techniczne w kwestii gromadzenia, przechowywania i odtwarzania danych, a także pomoc w procedurze wzajemnej oceny. Jednocześnie naukowcy nie widzą jeszcze, jak problemy z autorstwem, recenzją i kwestią „piractwa” mogą być rozwiązane w ramach blockchain. W związku z tym, z powodu pewnych kontrowersyjnych kwestii, pomysł jest nadal rozważany.

Problem pozyskiwania funduszy na badania naukowe już się próbuje rozwiązać, na przykład: w Kanadzie Fundacja Einsteinium została założona w 2017 r. - sieć blockchain skupiająca się na pozyskiwaniu funduszy na inwestycje w naukę. Fundacja wydała własną kryptowalutę EMC2, której wydobycie planuje się finansować badania w różnych branżach. Podział środków będzie odbywał się co miesiąc w przypadku projektów, które uzyskały maksymalną liczbę głosów od członków Funduszu. Idea Einsteinium jest dość istotna, aw przyszłości może stać się potężnym międzynarodowym sponsorem, ale do tej pory zbyt niewielu specjalistów może ubiegać się o dotacje z niej.

Nowoczesne technologie nie stoją w miejscu, a dziś istnieje już wyjątkowa możliwość uregulowania sytuacji, począwszy od przyciąganiainwestycje w naukę i kończąc na patentowaniu i licencjonowaniu. Innowacyjny projekt opracowany i stworzony przez Simcord, -System Bitbon- i to nie tylko platforma inwestycyjna z zaawansowaną funkcjonalnością, ale także świetna okazja do rozwiązania wielu problemów współczesnej nauki.

Proces poszukiwania dotacji, sponsorów i przyciągania ich do udziału w projekcie zajmuje dużo czasu i wysiłku ze strony naukowców, ale teraz wszystko jest całkiem proste z pomocą Systemu Bitbon. Początkowa idea badań, przetwarzania i oceny wyników, publikacja osiągnięć i stopniowe rozdzielanie finansowania koncentrują się w ramach jednego systemu, co znacznie upraszcza cały proces badawczy i sprawia, że ​​odkrycia są dostępne dla całego świata. W rezultacie każdy pomysł naukowy może znaleźć finansowanie w systemie, bez względu na to, jak długo będzie to planowane.

Ponadto, w trakcie opracowywania biznesplanu do przyszłego badania i jego uzasadnienia, autorowi daje się wyjątkową okazję do zaangażowania wiodących specjalistów w swojej dziedzinie, uzyskania porady i przeglądu, sporządzenia praw autorskich i patentu na jego odkrycie, opracowania strategii finansowania dla swojego projektu . W ten sposób powstaje całkowicie przejrzysty plan, z którym każdy uczestnik Systemu może się zapoznać i, w przyszłości, zainwestować swój cyfrowy zasób - Bitbon, który jest wykorzystywany jako jednostka płatnicza w Systemie, w wybrany projekt.

Zostanie członkiemSystem, naukowiec może nie tylko znaleźć wystarczające środki finansowe i przeprowadzić niezbędne badania, ale także nawiązać współpracę z ekspertami w tej dziedzinie z innych krajów, otrzymywać ich komentarze i oceny lub po prostu wymieniać informacje. Pomoże to znacznie ograniczyć przepływ specjalistów, którzy są zmuszeni do wyjazdu do krajów europejskich w nadziei znalezienia możliwości przetłumaczenia tam swoich pomysłów.

Ważne jest również, aby system Bitbon opierał się na technologii blockchain, a wszystkie dane przechowywane w blockchainie pozostały niezmienione i dostępne dla każdego użytkownika. Rozwiązuje to problem przechowywania danych bez ryzyka utraty lub zastąpienia, a także możliwość upublicznienia. To z kolei jest wariantem zmiany sytuacji z publikacją artykułów: bez dodatkowych inwestycji autor ma możliwość popularyzacji wyników swoich badań w sieci blockchain o międzynarodowym formacie, która jest w rzeczywistości bardziej prestiżowa niż kosztowna publikacja artykułu w autorytatywnych publikacjach. Ponadto, jak wspomniano wcześniej, istnieje problem informowania o wynikach negatywnych, które najczęściej osiedlają się w tabelach samych naukowców, ale jednocześnie odgrywają ważną rolę w przyszłych zmianach. Zasada rozproszonego rejestru w Systemie pozwala na publikowanie informacji o dowolnym charakterze, zmniejszając w ten sposób odsetek zduplikowanych badań i informując społeczność o niemożliwości wdrożenia jednego lub innego eksperymentu. Znajomość kierunkuporuszanie się i unikanie błędów, które już popełnili inni, to potrzeba pracy każdego naukowca. W systemie Bitbon wszystkie dane badawcze są umieszczane na platformie, do której każdy może uzyskać dostęp, bez względu na to, gdzie się znajduje.

Biorąc pod uwagę powyższe, System Bitbon jest obiecującą platformą dla edukacji społeczności naukowej nowego formatu. A jeśli społeczność naukowa jest gotowa na postępujące zmiany, to może początkiem tych zmian jest system Bitbon?