Ledger Nano S - niedrogi portfel sprzętowy (przegląd + instrukcje krok po kroku)

W przypadku przechowywania bitcoinów i innych kryptowalut bezpieczeństwo pozostaje kluczowym aspektem. Niezależnie od tego, jak chłodny jest program antywirusowy na twoim komputerze i bez względu na to, jak wiarygodna byłaby wymiana na której przechowujesz pamięć lub inne monety /tokeny, nadal istnieje prawdopodobieństwo włamania, ataków hakerów, oszustwa lub złamania (w przypadku osobistego żelazo).

Ze względu na potencjalne ryzyko utraty kryptowaluty coraz więcej inwestorów i firm kryptograficznych zwraca się do portfeli sprzętowych. Prawdziwym bestsellerem w tej kategorii jest Ledger Nano S, który imponuje konsumentom swoją prostotą, dostępnością i zwartością. W tym artykule powiemy wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tym urządzeniu.

Chłodnia

Ledger Nano Sto produkt francuskiej firmy Ledger, założonej w 2015 roku. Ten startup był pierwszym, który rzucił wyzwanie chłopakom z SatoshiLabs, którzy posiadają portfelTrezor .

Firma wykorzystuje otwarty kod źródłowy w swojej pracy, rozwija własny sklep z aplikacjami (Ledger Manager) i gwarantuje wysokie bezpieczeństwo swoich produktów. Nowość została zaprezentowana pod koniec lipca 2016 roku. Urządzenie szybko przyciągnęło wielu entuzjastów kryptografii, ponieważ zostało natychmiast wspierane przezEthereum . W momencie wdrożenia żaden inny portfel sprzętowy nie mógł się tym pochwalić. Oprócz modelu Nano S, wersjaBlue została również wprowadzona na rynek przez Ledgera . Nano S jest uważany za najbardziej wydajny portfel sprzętowy na rynku w kwestii przechowywania w chłodniach kryptowalut. Oto kilka kluczowych korzyści.ten model:

 • Minimalny koszt w porównaniu z konkurentami;
 • Zwiększony poziom ochrony przed intruzami i programami antywirusowymi;
 • Architektura dwuprocesorowa gwarantująca funkcjonowanie portfela w zamkniętym środowisku;
 • Kompaktowy i praktyczny;
 • Wsparcie dla kilkudziesięciu kryptowalut;
 • Wszechstronność - możliwa jest praca z Ledger za pomocą urządzeń z systemem operacyjnym Windows, Linux, MAC OS.
 • Poufność - użytkownicy w operacji nie dostarczają żadnych informacji o sobie.

Ledger Nano S działa zgodnie ze standardowym schematem dla wszystkich portfeli sprzętowych. Musi być podłączony przez USB do komputera, działając jednocześnie w portfelu i specjalnej powłoce oprogramowania. Jeśli atakujący nagle uzyska dostęp do komputera lub innego urządzenia, nadal nie będzie w stanie „zhakować” wewnętrznego mechanizmu obrony Ledger Nano S, ponieważ operacje w portfelu są wykonywane ręcznie przez jego właściciela.

Przegląd portfela Ledger Nano S

Zewnętrznie, Ledger Nano S wygląda jak zwykły dysk USB. W zasadzie jest to dysk Flash o wysokim poziomie ochrony, małym ekranie i dodatkowej funkcjonalności. Nowy portfel ma następującą konfigurację:

 • Markowe pudełko;
 • Sam portfel Ledger Nano S;
 • kabel USB;
 • Instrukcje dotyczące obsługi i konfiguracji;
 • Liść do rejestrowania nasion.

Nano S jest naprawdę mały. Możesz umieścić go w kieszeni lub nawet w prawdziwym portfelu. Dokładne wymiary: 9,8 cm x 1,8 cm x 0,9 cm Waga to tylko 16,2 grama. Używany do mieszkaniastal nierdzewna i plastik. Zewnętrzna część ochronna jest wykonana ze stali, którą można obrócić.

Na krawędzi urządzenia znajdują się dwa przyciski. Lewy odpowiada za poruszanie się w lewo iw górę, w prawo - w prawo i w dół.

Dwa układy STM31 /STM32 gwarantują bezpieczeństwo portfela i jego pełną obsługę. Urządzenie jest kompatybilne z następującymi systemami operacyjnymi: Windows (7+), Linux, Chrome OS, Mac OS. Aby zintegrować się z komputerem, musisz pobrać specjalną aplikację w sklepie Chrome.

Również portfel Ledger Nano S jest kompatybilny z wieloma popularnymi portfelami oprogramowania: Copay, Electrum, Mycelium, BitGo, MyEtherWallet, GreenBits, Ledger Wallet Bitcoin, Ledger Wallet Ethereum, Ledger Ripple. Jeśli mówimy o wsparciu różnych kryptowalut, Nano S nie jest gorszy od takich uniwersalnych narzędzi programowych jak Exodus, a nawet przewyższa. Możesz kupić taką kryptowalutę do przechowywania na Ledger Blue:Bitcoin ,Zcash ,Ripple ,Litecoin ,Ethereum,Bitcoin Cash ,NEO .

Pełna lista przedstawiona naoficjalnej stronie internetowejfirmy Ledger:

Żetony ERC20 można przechowywać w portfelu. Oznacza to, że Nano S obsługuje „monety” większościprojektów ICO .

Instrukcje i ustawienia Ledger Nano S

Po rozpakowaniu portfela i wszystkich komponentów podłącz urządzenie do komputera za pomocą kabla USB. Następnie na ekranie portfela pojawi się powitanie.

Zaraz po napisie Welcome pojawia się inny: Naciśnij Oba przyciski, aby rozpocząć - naciśnij dwa przyciski, aby rozpocząć.

Po wykonaniu tej prostej operacji na ekranie pojawi się następujący komunikat:

Portfel pyta, czy musisz skonfigurować urządzenie jako nowe. Jeśli tak, kliknij prawy przycisk. Naciśnięcie lewego przycisku jest konieczne podczas przywracania urządzenia. Następnym krokiem jest wybór kodu PIN.

Aby zwiększyć liczbę, należy nacisnąć prawy przycisk, aby zmniejszyć - po lewej stronie. Potwierdzenie każdego numeru następuje przez naciśnięcie dwóch przycisków jednocześnie. Kod PIN może składać się z 4-8 cyfr. Po wprowadzeniu wszystkich wartości ponownie potwierdź swoje działania - wprowadź ponownie kod PIN i przytrzymaj dwa przyciski.

Następny etap jest najbardziej odpowiedzialny. Będziesz musiał napisać swoją frazę nasion - odzysku. Najpierw pojawi się następujący komunikat:

Przytrzymaj dwa przyciski, a na ekranie pojawią się słowa. Musisz je napisać w określonej kolejności. Aby to zrobić, możesz użyć liścia, który znajduje się w konfiguracji portfela. Równolegle zaleca się robienie zdjęć lub zapisywanie słów w innym miejscu. Jeśli nagle stracisz nasienie, nie będziesz w stanie odzyskać klucza prywatnego i faktycznie stracisz pieniądze.

Po zapisaniu wszystkich słów wykonywana jest dodatkowa kontrola. Portfel żąda od użytkownika w losowej kolejności oddzielnych słów z nasion.

Jeśli portfel sugeruje niewłaściwe słowo, użyj przycisków, aby przewinąć. Gdy tylko ekran wyświetli słowo z określonym numerem z nasion, przytrzymaj dwa przyciski.

Urządzenie jest gotowe do pracy.

Aby w pełni korzystać z Ledger Nano S, musisz pobrać Ledger Managerkomputer To rodzaj urządzenia organizatora. Link do pobrania znajduje się na oficjalnej stronie internetowejLedger . Prowadzi do sklepu z aplikacjami Chrome. Po zainstalowaniu dodatku możesz pobrać jeden z dostępnych portfeli na urządzeniu.

Aby pobrać, kliknij zieloną strzałkę obok nazwy aplikacji. Pamięć Nano S pozwala na jednoczesną instalację nie więcej niż 5 portfeli. Ale w razie potrzeby możesz je usunąć i zainstalować co najmniej 100 razy - środki pozostaną bezpieczne.

Sklep internetowy Chrome ma także portfel Ledger Bitcoin, portfel Ledger Ethereum, portfele Ledger Wallet Ripple. Ale na przykład nie ma dodatku dla DASH lub Zcash. Jak przeprowadzać transakcje? Portfel Ledger Bitcoin to uniwersalne narzędzie, które obsługuje dziesiątki kryptowalut.

Dlatego, aby pracować z ZCASH, najpierw wybierz odpowiedni portfel na urządzeniu, a następnie przejdź do Portfela Ledger Bitcoin. Pamiętaj, aby wyłączyć obsługę przeglądarki, aby poprawnie współpracować z aplikacjami.

Aby wysłać ZEC (lub inną kryptowalutę) na inny adres, przejdź do zakładki WYŚLIJ. Następnie wprowadź adres ręcznie lub zeskanuj kod QR za pomocą programu Portfel Ledger. Następnie musisz potwierdzić transakcję przez urządzenie, naciskając prawy przycisk.

Przed potwierdzeniem przelewu na ekranie pojawia się również kwota transakcji, adres odbiorcy i prowizja.

Podczas wysyłania możesz również wybrać kwotę prowizji (OPŁATY TRANSAKCYJNE). W celu szybkiego zakończenia transakcji zaleca się wybranie WYSOKIEJ.

Ledger Nano S obsługuje oprogramowanieportfele takie jak Electrum, BitGo i tak dalej. Oznacza to, że możesz zarządzać operacjami w tych paletach za pomocą urządzenia. Na przykład, podczas instalowania Electrum, po prostu wybierz element Użyj urządzenia sprzętowego, aby przeprowadzić transakcje przez niebieski. Prowizje są standardowe i zależą od aktualnego stanu sieci.

Aby bezpiecznie zakończyć pracę z urządzeniem, naciśnij prawy przycisk, aż pojawi się opcja Zakończ aplikację. Następnie musisz przytrzymać dwa przyciski i odłączyć Nano S od komputera.

Ledger Nano S Recovery

Przywrócenie (kopia zapasowa) portfela Ledger Nano S w każdym przypadku wymaga wprowadzenia frazy odzyskiwania, to znaczy materiału siewnego. W rzeczywistości jest to klucz prywatny, za pomocą którego identyfikuje się właściciela portfela. Dlatego podejść odpowiedzialnie do przechowywania nasion. Zrób kilka kopii w formie cyfrowej i namacalnej. Seed pozwala przywrócić dostęp do środków bez względu na to, co stanie się z portfelem: utrata, uszkodzenie, kradzież, awaria oprogramowania.

Istnieją dwa sposoby odzyskania portfela:

 • Korzystanie z nowego urządzenia Ledger Nano S;
 • Korzystanie z portfela sprzętowego, takiego jak Electrum, grzybnia itd.

W obu przypadkach potrzebujesz nasionka. Jeśli jest to portfel oprogramowania, na przykład Electrum, a następnie na etapie instalacji wprowadź zestaw słów początkowych, które zapisałeś podczas początkowej konfiguracji Nano:

Jeśli przywrócisz portfel przez urządzenie, to na samym początku ustawienia musisz nacisnąć lewy przycisk:

Następnie musisz wprowadzić kod PIN. Nie musi być taki sam jak kod, który wprowadziłeś kiedypierwsza konfiguracja. Najważniejsze jest znać ziarno. Po wprowadzeniu kodu PIN rozpoczyna się odzyskiwanie.

Następnie wybierz liczbę słów początkowych. W Ledger Nano jest ich 24.

Zacznij wpisywać słowa.

Użyj przycisków, aby wybrać litery. Potwierdzenie następuje przez jednoczesne naciśnięcie dwóch przycisków. Zazwyczaj po wpisaniu dwóch lub trzech liter księga sugeruje całe słowo. Jeśli pasuje, naciśnij ponownie dwa przyciski, aby potwierdzić.

Jeśli przypadkowo wpiszesz niewłaściwe słowo, naciśnij kilkakrotnie prawy przycisk, aż pojawi się fraza Wyczyść słowo.

Samouczek wideo portfela Ledger Nano S:

Źródło: oficjalny kanał Youtube producenta.

Jak kupić Ledger Nano S

Zdecydowanie zaleca się zakup portfela Ledger Nano S naoficjalnej stronie internetowejLedgera. Teoretycznie urządzenia na targach (Ebay, Avito, OLX) mogą mieć oprogramowanie firm trzecich z wirusami lub właściciele mają dostęp do materiału siewnego, co może prowadzić do utraty pieniędzy.

Nie zaleca się również kupowania tanich kopii i używanych urządzeń. Rzemieślnicy robią podróbki z Azji Wschodniej i trafiają do portfeli sprzętowej kryptowaluty. Na tym etapie nie ma oprogramowania w języku rosyjskim w Ledger Nano S. A jeśli zdecydujesz się zainstalować oprogramowanie innych firm, będziesz odpowiedzialny za wszystkie konsekwencje.

Instrukcje zakupu

Przejdź do strony internetowejledgerwallet.com . Następnie przejdź do sekcji Produkty. Na liście zobaczysz dostępne produkty firmy Ledger, w tym portfel Nano S.

Kliknij przycisk Kup.Online, aby rozpocząć zakup. Następnie na stronie portfela kliknij Dodaj do koszyka. Już w koszyku wprowadź podstawowe informacje: kraj dostawy i kod pocztowy.

Następnie należy wypełnić formularz dostawy z następującymi polami: imię, nazwisko, adres e-mail, adres, miasto, indeks, region /region, numer telefonu.

Wybierz dostępną metodę wysyłki. W przypadku Ukrainy zakup Nano S jest oferowany za darmo w ciągu 7-14 dni. Warunki dostawy dla zakupów w Rosji i innych krajach mogą się różnić. Dostępne opcje pojawią się po wprowadzeniu indeksu. Zaznacz pola wyboru umowy użytkownika i przejdź do procesu płatności. Dostępne są trzy opcje: Paypal, Bitcoin lub VISA /Mastercard.

Następnie dokonaj standardowej płatności. Należy pamiętać, że cena wynosi 79 euro - bez ewentualnego podatku. Istnieją limity zakupów online w różnych krajach WNP.

Aby paczka przeszła przez zwyczaj, po złożeniu zamówienia, skontaktuj się z serwisem Ledger i poproś go o oznaczenie portfela jako dysku USB-Flash. Pozwoli to uniknąć biurokratycznego obciążenia, które jest tak lubiane w WNP. Jeśli wszystko jest w porządku, w ciągu kilku tygodni otrzymasz paczkę.

Po wykryciu wady fabrycznej kupujący ma prawo do bezpłatnej wymiany. W tym celu należy również skontaktować się z przedstawicielami firmy, przedstawiając dowód awarii urządzenia.

Porównanie Ledger Nano S i analogów

Rynek portfeli sprzętowej kryptowaluty dopiero się zaczynakiełkować. W 2014 r. SatoshiLabs ze swoim urządzeniemTrezorstał się pionierem w tej branży. I przez długi czas to on był jedynym pełnowartościowym portfelem sprzętowym na rynku. Ale już w 2016 roku firma Ledger wydała kilka nowych produktów -Nano S ,Niebieski , a nieco później pojawił się inny konkurent - KeepKey.

TREZOR i Ledger Nano S są bardzo do siebie podobne - proste, niezawodne, obsługują prawie taką samą liczbę kryptowalut. Rozmiary są przypisane do KeepKey - jest większy niż jego „konkurencja”. Być może, na zewnątrz, to urządzenie wygląda bardziej stylowo. Ale jedną z wad jest brak integracji żetonów ERC20 i mniejszej liczby obsługiwanych monet.

Portfel Ledger Nano S TREZOR KeepKey
Opcje Ledger Nano S;
kabel USB;
Instrukcje;
Karta odzyskiwania
TREZOR;
Kabel Micro USB;
Instrukcje;
Karta odzyskiwania
KeepKey;
kabel USB;
Karta odzyskiwania;
Instrukcje
Wymiary 9,8 x 1,8 x 0,9 cm, waga 16,2 g 6,0 x 3,0 x 6 cm, waga 12 g 3,8 x 9,3 x 1,2 cm, waga 54 g
Wyświetlacz i przyciski Tak, 2 przyciski Tak, 2 przyciski Tak, 1 przycisk
Zgodność Windows (7+), Mac (10.8+), Linux Wndows, Linux, Mac (10.8+) Wndows, Linux, Mac (10.8+)
Kryptowaluty BTC, BCH, ETH, ETC, XPR,
LTC, NEO, BTG (złoto Bitcoin),
DOGE, ZEC, DASH, STRAT,
KOM, ARK, POSW i inne;
20 żetonów ERC.
BTC, BCH, ETH, ETC,
XRP, LTC, DOGE, ZEC,
DASH, BTG, EXP, UBQ,
XEM, NMC;
20 żetonów ERC.
BTC, ETH, LTC, NMC,
DOGE, TEST, DASH.
Wsparcie portfeli Electrum;
Grzybnia;
Copay;
GreenAddress;
Chrome Ledger;
MyEtherWallet;
BitGO
Electrum;
Grzybnia;
Copay;
MultiBit HD;
GreenBits;
myTREZOR
Electrum;
Grzybnia;
MultiBit HD;
GreenBits;
KeepKey Chrome
Cena 79 euro 89 euro 129 dolarów

Kiedyś Ledger Nano S kosztował prawie dwa razy mniej niż Trezor i 4 razy taniej niż KeepKey. Nadal jest to najtańsza opcja na rynku, a pod względem tempa rozwoju i poziomu wsparcia dla programistów jest to chyba najlepsza opcja. Dlatego na tle popytu wzrosła i cena.

Wnioski

Ledger Nano S to budżetowy portfel sprzętowy do przechowywania kryptowaluty. Jest mały i lekki, a także bardzo łatwy w konfiguracji i obsłudze. Ten portfel nie może zostać zhakowany, ponieważ tylko ty będziesz mieć dostęp. Odzyskiwanie jest również dostępne w przypadku utraty /uszkodzenia urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, ten portfel nie ustępuje konkurentom i jest bestsellerem wśród entuzjastów kryptografii.

Przeczytaj także: jak wybrać i zainstalować portfel dlaBitcoin ,Ethereum ,Ripple ,Litecoin .