Który kraj wydobywa najwięcej bitcoinów?

Blockchain Technologyma szeroki zakres, ale mimo to najczęściej dyskutowana jest kryptowaluta. Wynika to głównie z faktu, że są one nie tylko użyteczne, ale także dają możliwość zarabiania pieniędzy, w szczególności za pomocągórnictwa . Ponieważ złożoność sieci Bitcoin znacznie wzrosła, wydobycie pierwszej kryptowaluty zaczęło przenosić się na skalę przemysłową. Wydobycie bitcoinów stało się odrębną branżą ze swoimi liderami.

Które kraje wydobywały najwięcej

Najbardziej aktywne wydobycie prowadzone jest w krajach o lojalnych warunkach, co pozwala zmaksymalizować rentowność wydobycia. Główne czynniki wpływające na rentowność produkcji:

 • Niski koszt energii elektrycznej i potencjał energetyczny kraju. Im mniej kosztów wydaje się na wydobycie jednej monety, tym więcej przedsiębiorstw i górników jest zainteresowanych wydobyciem. Ważne jest, aby kraj miał potencjał energetyczny i nadmierną podaż energii elektrycznej w celu dalszego zwiększenia zdolności produkcyjnych.
 • Tania siła robocza. Kontrola nad górnictwem w gospodarstwach przemysłowych prowadzona jest przez pracowników najemnych i im mniej kosztuje przedsiębiorstwo, tym bardziej opłacalne jest wydobycie.
 • Niska średnia roczna temperatura. Niska temperatura otoczenia obniża koszty urządzeń chłodzących i poprawia wydajność gospodarstwa dzięki szybkiej absorpcji ciepła przez atmosferę.

Nic dziwnego, że w takich okolicznościach większość monet jest wydobywana w Chinach, ponieważ ten kraj jest odpowiedzialny za wszystkopowyższe wymagania. Chińczycy jako pierwsi rozpoczęli wydobycie monet cyfrowych na skalę przemysłową i od tego czasu zajmują wiodącą pozycję.

Główne korporacje wydobywcze na całym świecie mają obecnie około 20, a około jedna czwarta z nich znajduje się w ChRL. Oprócz korzystnych warunków ekonomicznych i klimatycznych, Chiny są również krajem o wysokim poziomie rozwoju nauki i zaawansowanym krajem rozwijającym innowacje technologiczne. Koszt organizacji farm górniczych dla Chińczyków jest znacznie obniżony, ponieważ kraj produkuje wysokiej jakości i tanie komponenty do komputerów osobistych, a jego mieszkańcy mają możliwość zakupu procesorów graficznych i towarów bez dodatkowych opłat. Ponadto znajdują się tam firmy zajmujące się produkcją profesjonalnego sprzętu dla górnictwa.

Według analityków koszt wydobycia jednego Bitcoina na chińskie gospodarstwa wynosi 3.170 USD, co jest znacznie mniej niż w większości innych krajów i głównie ze względu na niski koszt energii elektrycznej. Należy jednak zauważyć, że chiński rząd opracowuje coraz więcej nowych zakazów w górnictwie, więc w przyszłości statystyki mogą ulec zmianie.

Chiny nie są jedynym krajem, który może pochwalić się wysoką koncentracją mocy. Kilka innych krajów można również wyróżnić dużymi ilościami danych cyfrowych:

 • Gruzja. Rząd państwa jest lojalny wobec monet cyfrowych i ich wydobycia, ale nadal jest w solidarności z większością krajów i tego nie robiuznaje kryptowalutę za oficjalną walutę. Około 15% światowej potęgi koncentruje się w Gruzji. Kluczowe zakłady produkcyjne są zarządzane przez BitFury, firmę zajmującą się rozwojem sprzętu i oprogramowania dla górnictwa.
 • Szwecja. Kraj nie wyróżnia się zbyt niskim kosztem energii elektrycznej, ale jego produkcja i zużycie są optymalnie skonstruowane, co pozwala na utrzymanie wydobycia na rentownym poziomie. Szwecja ma również pozytywne nastawienie do kryptowalut i znajduje się na liście krajów, które widzą w nich wielkie perspektywy. Obecnie 7% światowej mocy wykorzystywanej w górnictwie znajduje się w kraju, z czego większość należy do KnCMiner.
 • Stany Zjednoczone. Rząd USA oficjalnie uznał Bitcoin za cenny atut, który ma pozytywny wpływ na rozmieszczenie dużych centrów danych w stanie. Stany Zjednoczone nie mogą pochwalić się niskimi kosztami energii elektrycznej, ale 3-4% całkowitej pojemności jest skoncentrowane w stanie, z czego większość należy do 21 Inc z siedzibą w Kalifornii.

Na terytorium wszystkich innych krajów 15-20% całkowitej światowej mocy obliczeniowej znajduje się łącznie.

Gdzie jest skoncentrowana największa liczba basenów?

Dominująca liczba dużychpulznajduje się w ChRL i ma miejsca przetłumaczone tylko na chiński. W sumie istnieje około 20 chińskich pul, których łączna pojemność wynosi 81% sieci Bitcoin. Dalej w liczbie basenów w krajusą umieszczone w następującej kolejności:

 • Republika Czeska - 10%;
 • Islandia - 2%;
 • Gruzja - 2%;
 • Japonia - 2%;
 • Rosja - 1%.

Dziesięć największych największych pul obejmuje:

 • BTC.com to publiczna chińska pula górnicza, z którą każdy może się połączyć.
 • Antpool to pula górnicza z siedzibą w Chinach, której właścicielem jest firma sprzętowa BitMain. Antpool produkuje około 25% wszystkich bitcoinów.
 • ViaBTC to całkiem nowy basen górniczy, który istnieje od około roku. Skupia się na chińskich górnikach.
 • Błoto jest jednym z pierwszych basenów górniczych, które obecnie wytwarzają około 3% wszystkich bloków. Basen jest dość popularny, choć nie największy.
 • F2pool to duży basen górniczy w Celestial. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy F2Pool wyprodukował około 5-6% wszystkich bloków.
 • BTC.top - chiński duży prywatny basen, niedostępny dla szerokiego grona osób.
 • Bitclub Network to duży islandzki basen wydobywczy, ale o niejednoznacznej reputacji.
 • BTCC - obecnie 7% wszystkich monet jest wydobywanych w basenie. To trzeci największy w Chinach basen górniczy.
 • Bitfury jest gruzińską prywatną zamkniętą pulą, której nie można połączyć. Obecnie Bitfury wydobywa około 2% wszystkich bloków.
 • BW - chiński basen, założony w 2014 r. Obecnie produkuje około 2% wszystkich bloków.

Wnioski

Górnictwo, które było kiedyś dostępne nawet na stacjonarnym komputerze, stało się obecnie skalą przemysłową iwiększość z nich jest zaangażowana w duże firmy z ogromną ilością sprzętu komputerowego. Pomimo zasad decentralizacji wbudowanych w kryptowaluty, obecnie większość wszystkich kryptowalut jest wydobywana przez 10-15 dużych centrów danych zlokalizowanych w kilku krajach o optymalnych warunkach klimatycznych i ekonomicznych dla górnictwa. Prywatni górnicy mają trudności z konkurowaniem z dużymi firmami. Obecnie 81% całkowitej pojemności sieci Bitcoin jest podzielone pomiędzy kilku dużych chińskich graczy, co obniża decentralizację sieci i jest uważane za główny problem kryptowaluty.