Karty wideo Heshrayt: co to jest i jak to rozpoznać [+ tabela]

Teraz trudno będzie znaleźć ludzi, którzy nigdy nie słyszeliby o takim zjawisku jakkryptowaluta . Ten produkt stał się naprawdę innowacyjny i był w stanie przyciągnąć uwagę nie tylko użytkowników Internetu, ale także wielu dużych firm, a nawet całych krajów.

Jednym ze sposobów uzyskania kryptowaluty jest jej wydobycie, tzw.górnictwo . Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił zauważalny wzrost złożoności sieci najpopularniejszych kryptowalut, zwłaszcza w przypadku algorytmów SHA-256 i Scrypt. Jednak skacze również hahrat ETH lub innych altcoinów. Hashrat, który jest wydawany przez gospodarstwa górnicze, nie przynosi już dochodu, który był możliwy kilka lat temu, i jest znacznie niższy niż współczynnik mieszaniaAsiki . W tym artykule porozmawiamy o hashiterze i dowiemy się, co to jest. Na końcu pojawi się również tabela pokazująca wartości różnych kart wideo.

Co to jest stopa mieszania i od czego ona zależy

Hashrate jest czymś w rodzaju jednostki miary, która pozwala określić moc obliczeniową urządzeń podczas wydobywania kryptowaluty. Na podstawie tej prędkości można ocenić, w jaki sposób dochód będzie w tej lub innej sieci z określoną złożonością.

Górnictwo jest złożonym procesem, co oznacza, że ​​sprzęt używany do obsługi sprawnego i prawidłowego funkcjonowania sieci musi wykonywać pewne operacje matematyczne, szyfrowanie. Każda udana akcja pozwala górnikowi uzyskać nagrodę za wykonaną pracę.

Należy rozumieć, że operacje matematyczne nie są przeprowadzane losowo online i wiążą się z pojawieniem się nowych transakcji. Lista wszystkich zatwierdzonych transakcji jest wprowadzana doblockchain , który jest publicznie dostępny dla wszystkich użytkowników. Farmy podłączone do sieci przetwarzają przychodzące dane, a głównym zadaniem jest wybieranie liczb losowych w celu znalezienia skrótu. Gdy tylko znaleziony skrót osiągnie tajne klucze, sieć zacznie uważać blok za kompletny i pozwolić mu kontynuować interakcję z samym sobą.

Aby uzyskać jaśniejsze wyjaśnienie, co to jest haszysz, musisz podać jasny przykład. Przypuśćmy, że mamy żelazo do wydobycia, które w pewnym algorytmie jest w stanie dostarczyć moc 20 MH /s (megaheshesh na sekundę). Oznacza to, że za pomocą takiego sprzętu można generować 20 milionów różnych kombinacji liczb na sekundę. Jedna z tych kombinacji prędzej czy później pasuje do sieci i będzie poprawna. Mój może być z dowolnymi wskaźnikami, a minimalna stopa mieszania nie jest podana, ale nagroda zawsze będzie odpowiednia. Górnicy powinni również rozważyć współczynnik mieszaniapuli . Jeśli jest niska, wyszukiwanie bloków potrwa dłużej.

Jak mierzy się współczynnik mieszania?

Tak więc dochodzimy do pytania, w jakim stopniu mierzony jest hashrat. Szybkość mieszania sprzętu jest wyrażona w następujących jednostkach:

  • Hashes na sekundę (H /s)
  • Megaheshes na sekundę (MH /s)
  • Gigaheshis na sekundę (GH /s)
  • Teraheshi na sekundę (TH /s)
  • Petahesi na sekundę (PH /s)

Należy natychmiast to powiedziećMinimalna jednostka H /s prawie nigdy nie występuje w praktyce. Wynika to z faktu, że złożoność każdej sieci stale rośnie, a produkcja coraz bardziej wydajnychurządzeń jest stale wymagana do wydobycia .

Nie myśl, że przy wszystkich algorytmach uzyskasz taki sam zysk. Najczęściej wartości kryptowalutyEthereumz algorytmem Ethash różnią się odZCashalgorytmem Equihash lubMoneroz CryptoNight. W przypadku niektórych monet niektóre zkart wideosą bardziej odpowiednie dla innych - innych. Aby zwiększyć przychody, powinieneś dowiedzieć się, jak monitorować stan sieci każdej monety i przełączać się między ich wydobywaniem na czas. Dotyczy to jednak tylko górników, którzy natychmiast wypłacają zarobione pieniądze i nie zapisują monet.

Jak obliczyć dochód, znając hashrate?

Jeśli masz już określone liczby i udało ci się obliczyć hahrate, teraz możesz oszacować swój potencjalny dochód. Odbywa się to za pomocą kalkulatorów usług specjalnych. Istnieje wiele z nich dostępnych w Internecie, uważanych za jeden z najpopularniejszych, który nazywa sięWhatToMine . Ta strona koncentruje się na obliczaniu dochodów z wydobycia i zapewnia użytkownikom bogatą funkcjonalność.

Na stronie głównej widzimy listę kart wideo, na podstawie których można obliczyć hashrate. Pod uwagę brane jest również zużycie energii przez wybrane urządzenia, można określić koszt za kilowat w stawce. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć potrzebną kartę wideo i określićliczba posiadanych kart. Następnie kliknij przycisk „Oblicz” i uzyskaj listę monet z danymi o potencjalnych zarobkach. Należy zauważyć, że system opiera się na aktualnym stanie rynku i sieci każdej waluty, więc sytuacja może się zmienić w przyszłości.

WhatToMine obsługuje nie tylko karty wideo, ale takżeASIK . Aby to zrobić, po prostu przejdź do odpowiedniej karty u góry strony. Obliczanie dochodu jest identyczne. Minusem jest to, że nie ma możliwości policzenia zysku poprzez hashrate przetwórców. Na stronie można również znaleźć szczegółowe dane o stanie każdej monety, dowiedzieć się o hashracie sieci bitcoin lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty. Będzie to szczególnie wygodne rozwiązanie dla osób zaangażowanych wpodwójne wydobycie .

Jak poznać hashrate karty graficznej

Jednakże taki kalkulator zawsze pokazuje średnią wartość, która może się różnić w zależności od producenta konkretnego urządzenia, innych komponentów systemu lub poziomu przetaktowywania. Najdokładniejszym i najszybszym sposobem na znalezienie swojego hashrate jest zainstalowanie specjalistycznegooprogramowania do wydobywania kryptowaluti uruchomienie go. Pozwoli ci to zobaczyć dokładne wartości, które pokazuje twój system. Jednak ta liczba czasami skacze nawet w obrębie tej samej maszyny. Ta metoda będzie dobra, jeśli kupiłeś już żelazko i masz do niego dostęp.

Ta metoda nie zadziała, jeśli zamierzasz kupić sprzęt górniczy. Wtedy możesz wykorzystać tę mocproducent twierdzi, ale biorąc pod uwagę różne cechyalgorytmu górniczegoi sieć każdej konkretnej kryptowaluty. Na przykład niedawno wydano zaktualizowany algorytm CryptoNight, który nazwano V7. Jest on używany w sieci kryptowalut Monero i znacząco zmienia wydajność wyszukiwania wielu kart wideo. Zmiany i dodatki do samych algorytmów występują od czasu do czasu w innych kryptowalutach.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że karty wideo różnych producentów mają różne wskaźniki nawet w przypadkach, gdy chip Nvidia lub AMD jest używany tak samo. Wynika to z faktu, że każdy producent sam decyduje, jakie wartości produktywności należy ujawnić dla danego produktu. Są one wybierane na podstawie orientacji, jakości systemu chłodzenia, zakresu zadań i innych cech. Tak więc, na przykład, kompaktowe wersje kart często mają zmniejszone wartości ze względu na niezdolność do właściwego usuwania ciepła i chłodnych elementów. Zgodnie z tą samą logiką mobilne wersje żelazka, które są używane w laptopach, są mniej wydajne.

Doskonałym podejściem byłoby poszukiwanie informacji o karcie w Internecie. Jest prawdopodobne, że niektórzy górnicy już nabyli to konkretne urządzenie i udostępnili je na forum lub na YouTube dokładnych danych o haszyszu w różnych algorytmach. Niektóre sklepy, które specjalizują się w sprzedaży żelaza dla samych górników, podają w opisie produktu liczbę haszy na sekundę.

Poniżej znajduje się tabela, która zawiera listęnajbardziej odpowiednie układy graficzne dla górnictwa i ich średni hashrate w trzech najpopularniejszych algorytmach. Przypominamy, że w każdym konkretnym przypadku wartości te mogą się różnić i mają jedynie charakter orientacyjny.

Model procesora graficznego Hashrate w algorytmie Ethasha Heshrayt w algorytmie Equihash Hashrate w algorytmie CryptoNight
AMD Radeon R9 280x 11 Mh /s 290 h /s 490 h /s
AMD Radeon RX 470 26 Mh /s 260 h /s 660 h /s
AMD Radeon RX 480 29,5 Mh /s 290 h /s 730 h /s
AMD Radeon RX 570 27,9 Mh /s 260 h /s 700 h /s
AMD Radeon RX 580 30,2 Mh /s 290 h /s 690 h /s
Nvidia GeForce GTX 750 TI 0,5 Mh /s 75 h /s 250 h /s
Nvidia GeForce GTX 1050 TI 13,9 Mh /s 180 h /s 300 h /s
Nvidia GeForce GTX 1060 22,5 Mh /s 270 h /s 430 h /s
Nvidia GeForce GTX 1070 30 Mh /s 430 h /s 630 h /s
Nvidia GeForce GTX 1070 TI 30,5 Mh /s 470 h /s 630 h /s
Nvidia GeForce GTX 1080 23,3 Mh /s 550 h /s 580 h /s
Nvidia GeForce GTX 1080 TI 35 Mh /s 685 h /s 830 h /s

Jak zwiększyć haszysz

Teraz, kiedy już odkryłeś wydajność swojego sprzętu i wiesz, jak sprawdzić hashrate, możesz mówić o możliwości jego zwiększenia. Logiczne jest, że można zwiększyć ilość haszyszu, zwiększając wydajność urządzenia. Szczególnie często użytkownicy próbują to zrobić od razu.po zakupie, ale są sytuacje, w których sprzęt jest niestabilny nawet przy wartościach fabrycznych „z pudełka”. Dlatego lepiej jest, aby gospodarstwo pracowało w zwykłym trybie i śledziło sposób, w jaki pokazuje się w praktyce, a dopiero potem myśli o podkręcaniu.

Jeśli chcesz poważnie zaangażować się w przetaktowywanie, lepiej przeczytać specjalistycznymateriałna ten temat. Aby przetaktować jakość, powinieneś dokładnie zbadać ten temat. Jednak poniżej znajduje się podsumowanie tego, jak to się dzieje.

Najpierw potrzebujesz oprogramowania. Pobierz następujące programy:

  • GPU-Z to narzędzie, które umożliwia śledzenie wydajności procesora graficznego. Możesz użyć dowolnego innego, jeśli ten z jakiegoś powodu ci nie odpowiada.
  • MSI Afterburnerto narzędzie, za pomocą którego można zmienić ustawienia fabryczne dowolnej karty graficznej. Warto zauważyć, że jego użycie nie wpływa na serwis gwarancyjny urządzenia, ponieważ wszystkie parametry zmieniają się w czasie rzeczywistym.
  • Benchmark - każdy jest odpowiedni, konieczne jest przeprowadzenie testu wytrzymałościowego urządzenia z nowymi wartościami, aby potwierdzić stabilność systemu. Dobrym wyborem byłaby aplikacja Furmark. Możesz używać nie tylko specjalnych testów, ale także wszelkich aplikacji, które mocno obciążają GPU. Na przykład ciężkie gry lub takie samo wydobycie.

Należy przeprowadzać tylko przyspieszenie częstotliwości zegara GPU.i częstotliwość zegara pamięci wideo. Przyspieszenie powinno być przeprowadzane etapami i przy każdym kroku dodawać tylko kilka częstotliwości, a następnie natychmiast przeprowadzać testy z wzorcem, aby natychmiast ujawnić niestabilny haszysz. Do testowania możesz po prostu włączyć wydobywanie dowolnej kryptowaluty, czy to w eterze, czy monero. Jeśli spadnie haszysz, system może zresetować wartości do wartości fabrycznych. Czasami jednak spada z powodu specyfiki algorytmu, puli, sieci walutowej lub innych charakterystycznych cech. To sprawdzenie pozwoli ci szybko określić maksymalne możliwe wartości i osiągnąć stabilną pracę karty wideo.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zwiększenie mocy sprzętu pociąga za sobą wzrost zużycia energii. W ten sposób znacznie wzrośnie również przenoszenie ciepła przez urządzenie. Aby uniknąć przegrzania, należy zapewnić odpowiedni poziom chłodzenia kratownicy, regularnie wymieniać smar termiczny. MSI Afterburner pozwala również na precyzyjne dostrojenie systemu chłodzenia karty graficznej i zwiększenie prędkości wentylatora w zależności od aktualnej temperatury.

Wniosek

W tym artykule staraliśmy się wyjaśnić, czym jest haszysz i jaką rolę odgrywa w procesie wydobycia. Ponadto mamy tabelę ze wskaźnikami najpopularniejszego sprzętu i sprawdziliśmy proces przetaktowywania. Ważne jest, aby zrozumieć, że stan sieci kryptowalut stale się zmienia i ta sama szybkość produkcji może przynieść zupełnie inne dochody w różnych dniach. Jeśli nauczysz się szybko śledzić takie zmiany na rynku, to twojezyski znacznie wzrosną. Mamy nadzieję, że ten materiał odpowiedział na Państwa pytania i zapraszam do pozostawienia recenzji w komentarzach.