Jednostki napędowe dla górnictwa - wybór, połączenie, najlepsze modele

W celu wydajnej pracy w górnictwie wszystkie urządzenia muszą mieć wystarczającą moc, a także niezawodność, zapobiegać awariom komputera i zapewniać całodobową pracę. Przerwy w dostawie prądu nieuchronnie prowadzą do zakłócenia procesu ekstrakcji i awarii urządzeń.

Jaki rodzaj zasilania jest potrzebny do wydobycia?

Jednostka zasilająca (PSU) jest urządzeniem zaprojektowanym do przekształcania zmiennego prądu elektrycznego sieci stacjonarnej w prąd stały. Wydajność gospodarstwa zależy bezpośrednio od stabilności BP. Zasilacz zapewnia również ochronę przed zakłóceniami i zapobiega spadkom napięcia.

Gospodarstwo górniczepotrzebuje nieprzerwanej mocy o dużej mocy. Niemożliwe jest zapewnienie jego funkcjonalności z zasilacza sieci stacjonarnej. Z tego powodu blok energetyczny jest niezbędnym elementem każdego gospodarstwa górniczego.

Głównym parametrem przy wyborze źródła zasilania do wydobycia kratownicy jest moc. Minimalna dopuszczalna jednostka zasilająca musi być obliczona na podstawie całkowitej mocy wszystkich komponentów. Aby obliczyć moc zasilania, należy zsumować zużycie wszystkich podłączonych urządzeń. Farma górnicza składa się z różnych urządzeń, które wymagają różnych poziomów mocy. Gospodarstwo obejmuje:

 • procesor (nie więcej niż 150 W);
 • dysk twardy (często 8 W);
 • płyta główna(około 20 W);
 • karta wideodla górnictwa (maksymalnie 250 W).

Dokładną moc zużywaną przez urządzenia można znaleźć w instrukcjach producenta i na etykiecie.

Drugim ważnym kryterium oceny jest wyposażenie w odpowiednią liczbę portów do podłączenia. Podczas korzystania z rozgałęźników, które umożliwiają podłączenie wielu urządzeń do jednego złącza, obciążenie wzrasta, co z kolei przyczynia się do szybkiej awarii urządzeń.

Kolejnym ważnym parametrem jest niezawodność. Zasilacze muszą zapewniać nieprzerwane zasilanie. Wyłączenie urządzenia górniczego przed skokami mocy lub mocy spowoduje zanik procesu wydobycia i może zaszkodzić kartom graficznym, procesorowi lub płycie głównej.

W związku z tym zasilanie kratownicy powinno:

 • pełne pokrycie mocy zużywanej przez gospodarstwo;
 • mieć w konfiguracji niezbędną liczbę rozgałęzień do podłączania kart wideo;
 • powinien zapewniać stały prąd bez spadków napięcia.

Jednostki napędowe dla górnictwa

Zasilacze do serwerów mają dużą moc i są przeznaczone do jednorazowego zasilania wielu urządzeń. Są w stanie wytrzymać ogromne obciążenia w trybie non-stop. Jednak zwiększona moc zasilaczy serwerowych zwiększa również zużycie energii, ogrzewanie i stopień chłodzenia chłodziarki podczas chłodzenia.

Nie są tak szeroko reprezentowane na rynku, a ich cena jest znacznie wyższa niż zsynchronizowana, ale zalety zakupu można przypisać ich żywotności, która wynosi 10-15 lat w trybie działanianon-stop

Zasilacze serwera mogą działać autonomicznie. Do połączenia potrzebujesz:

 • do dokładnego obliczenia energii zużytej przez gospodarstwo, biorąc pod uwagę, że GPU otrzymuje część niezbędnej mocy przez połączenie przez port PCI;
 • obliczyć maksymalną dopuszczalną moc napięcia na pomocniczych liniach zasilających dla działania urządzeń bez ryzyka przegrzania.

Za pośrednictwem portów karta wideo PCI-e otrzymuje około 75 W. Obliczenie dopuszczalnego obciążenia jest wykonywane przez dodanie wymaganej mocy dla wszystkich kart wideo i odjęcie całkowitej mocy otrzymanej z portu PCI. Łatwy do podłączenia zasilacz serwera dla górnictwa. Po prostu podłącz odpowiednie złącza.

Pomimo faktu, że zasilacz serwera, co do zasady, jest wyposażony w ogromną liczbę portów do połączenia, w żadnym przypadku nie należy przekraczać mocy wskazanej w instrukcji.

Zsynchronizowane zasilacze

Ze względu na wysoką cenę zasilaczy serwerowych i niewystarczającą moc jednego konwencjonalnego zasilacza zaleca się stosowanie kilku zasilaczy awaryjnych podłączonych i zsynchronizowanych ze sobą. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku górnictwa bitcoinów, gdzie wraz ze wzrostem złożoności farma kryptograficzna powinna stale się powiększać, a zatem zużywać więcej energii. W takim przypadku można podłączyć dodatkowy zasilacz lub wymienić zasilacz na mocniejszy.

Kosztdwa zasilacze domowe mogą być bardziej opłacalne niż cena jednej mocy serwera, a ich moc wyjściowa będzie równoważna. Należy pamiętać, że zasilacze domowe mogą być również w trybie non-stop, jednak nie są one zaprojektowane odpowiednio do takiego trybu pracy, mają krótszy okres użytkowania. Wśród zalet można wyróżnić fakt, że istnieje możliwość zakupu standardowych zasilaczy w prawie każdym sklepie ze sprzętem z oficjalną gwarancją producenta, podczas gdy zasilacze serwerowe są prezentowane głównie na rynku wtórnym. Dodatkowo, aby zsynchronizować urządzenia, musisz dodatkowo zakupić synchronizator lub przewody lutownicze. Aby połączyć zsynchronizowane zasilacze, możesz użyć dwóch schematów:

 1. Połączenie równoległe. Gdy są połączone równolegle z farmą, dzielą obciążenie równomiernie, synchronizują się ze sobą, a po włączeniu komputera uruchamiają się jednocześnie. W przypadku połączenia równoległego wykorzystuje kabel synchronizacyjny lub przewody lutowane z podłączeniem do przekaźnika mikro.

 2. Połączenie sekwencyjne. W przypadku połączenia sekwencyjnego, jeden z zasilaczy dostarcza energię elektryczną do płyty głównej, pamięci RAM, chłodnic chłodzących, a drugi - do karty graficznej. Główne źródło zasilania uruchamia dodatkowe źródło zasilania. Do połączenia konieczne jest połączenie przewodów wymuszonego połączenia obu zasilaczy. Zazwyczaj są zielone i czarne. Dla wygody zaleca się zwiększenie długości przewodówdodatkowe lutowanie, podłączyć przekaźnik inkluzyjny i doprowadzić go do dogodnego miejsca na farmie górniczej.

Połączenie równoległe jest uważane za bardziej niezawodne, aw przyszłości umożliwia podłączenie dodatkowych zasilaczy. Należy również rozumieć, że zsynchronizowane zasilacze nie są chronione przed zwarciami w przewodach przyłączeniowych, dlatego dodatkowo zaleca się stosowanie sterowników mocy, które wyłączają kratownicę, gdy napięcie spada.

Jak wybrać zasilacz dla górnictwa?

Najważniejszą cechą zapewniającą stabilną pracę całego systemu jest zgodność z wymaganym napięciem. Ponadto źródło zasilania do wydobycia w gospodarstwie powinno mieć 15-20% marginesu mocy oprócz tego, który zużywają wszystkie podłączone do niego urządzenia. Farma zbudowana jest z więcej niż czterech kart wideo, z których każda zużywa odpowiednio od 75 do 300 watów, im więcej energii zużywa urządzenie, tym większa musi być moc zasilacza. W przypadku gospodarstwa o zużyciu energii 1 kW energii elektrycznej, zasilacz musi mieć pojemność około 1150-1300 W. Brak zasilania nie spowoduje uruchomienia systemu lub wpłynie na wydajność produkcji.

Nie kupuj zasilaczy o zbyt dużej mocy. Oprócz wysokich kosztów, zużywają one również zmarnowaną energię elektryczną. Cechy strukturalne zasilacza zakładają, że jeśli jedna lub kilka linii nie jest wystarczająco obciążona, a pobrana moc jest mniej możliwa, farma nadal nie będzie działać poprawnie.

Należy również rozumieć, że podczas pracy moc zasilacza będzie się stopniowo zmniejszać. Aby utrzymać wydobycie platformy na jednym lub zsynchronizowanych blokach przez kilka lat, konieczne jest wcześniejsze nabycie zasilacza z marginesem mocy w rozsądnych granicach. W przeciwnym razie będziesz musiał zmniejszyć wydajność farmy lub zmienić źródło zasilania prawie każdego roku.

Aby zapobiec przegrzaniu, wszystkie zasilacze są wyposażone w chłodnice. Algorytmy rotacji i wielkości łopatek chłodnicy mogą być różne. Prędkość obrotowa łopatek wentylatora może się zmieniać lub być stała, a sama jednostka zasilająca może być wyposażona w jedną lub więcej (do dmuchania i dmuchania) chłodnic, ale zgodnie z ogólną zasadą, im większe są łopatki wentylatora, tym cichsza jest jego praca. To kryterium jest szczególnie ważne przy rozważaniu połączenia z gospodarstwem domowym.

Moc zasilania jest ważnym kryterium wyboru. Przy pośrednich wartościach wymaganej platformy górniczej, na przykład przy 1600 W, racjonalne jest zaokrąglanie mocy do większego okrągłego wskaźnika, 2000 W. Należy pamiętać, że tanie zasilacze często zapewniają znacznie mniejszą moc niż określona przez producenta. Zaleca się wybór produktów znanych producentów, którzy cenią sobie ich reputację, odpowiadają za określone parametry i zapewniają gwarancję i serwis. Rozważ najpopularniejsze i niezawodne zasilacze.

Typ BP
Model BP
Funkcje
Zasilanie 4 kart wideo
CHIEFTECA-135 (APS-750CB)
Moc 750 W, umożliwia podłączenie 4 kart wideo 1080 Ti do dwóch synchronicznie połączonych bloków lub 4-5 1050 Ti do jednego. Chłodnica ma 140 mm ostrza, które zapewniają minimalny szum, nawet przy dużym obciążeniu.

CHIEFTEC A-135 (APS-1000CB)
Moc urządzenia wynosi 1000 W, ma takie same zalety jak w poprzednim modelu i umożliwia podłączenie 4 kart wideo, ale więcej mocy.
RAIDMAX Scorpio 1000W (RX-1000AP-S)
Moc zasilacza wynosi 1000 W, jest on wyposażony w cztery złącza i tryb oszczędzania energii.
Aerocool ATX 750W VP-750
Moc wyjściowa urządzenia wynosi 750 watów. Jest to wystarczające do podłączenia 1-2 kart wideo, ale zaleca się stosowanie zasilacza o takiej mocy do połączenia synchronicznego. W tym przypadku działanie kilku takich zasilaczy jest w stanie zapewnić 4 potężne karty graficzne.
5-kartowy zasilacz górniczy
DELL DPS-1200MB A
Zasilacz serwera przeznaczony do podłączenia 5 wystarczająco mocnych kart wideo.
AeroCool KCAS-1000M
Moc urządzenia wynosi 1000 watów. To nie wystarczy, aby połączyć 4 średniej wielkości karty graficzne w jednym zasilaczu, ale jeśli dwie jednostki pracują jednocześnie, wyjście będzie wystarczające do podłączenia 5-6 bardzo zużytych kart wideo.
Zasilacz do 6 kart wideo
DELL DPS-1200MB A
Moc 1400 W jest również wystarczająca do zasilania 6 potężnych kart wideo.
RAIDMAX Cobra 1200 W (RX-1200AE-B)
Moc wyjściowa wynosi 1200 W, w kompleksie jest 6 złączy do podłączenia, co wystarcza na farmę sześciu średniej wielkości kart wideo.
Zasilacz LC 1200W LC1200 V2.4
Moc wyjściowa urządzenia na poziomie 1200 W wystarcza do zasilania 6 średniej wielkości kart wideo.
Zasilanie 8 kart wideo
Seasonic Prime Gold (SSR-1200GD
Ma moc wyjściową 1200 W i jest wyposażony w 8 portów do podłączenia.
IBM DPS-2500BB
Cichy zasilacz oparty na serwerze z wydajnym systemem chłodzenia. Moc wyjściowa jest większa niż 2000 W, co pozwala na użycie 8 potężnych kart graficznych lub 12 nośników.
Zasilacz LC 1200W LC1200 V2.4
Synchroniczne połączenie dwóch takich zasilaczy jest w stanie zapewnić nieprzerwaną pracę ośmiu potężnych urządzeń.

Wnioski

Wybór jednostki napędowej do wydobycia farmy powinien opierać się przede wszystkim na całkowitej mocy jej komponentów. W przypadku sześciu lub więcej energochłonnych kart graficznych rozsądnie jest używać zasilaczy serwerowych, które mogą pracować w trybie non-stop przez długi czas i wyposażone w wystarczającą liczbę złączy do połączenia. Przy wyborze gospodarstwa 4-5 kart graficznych bardziej odpowiednie są konwencjonalne zasilacze, synchronizowane lub połączone równolegle. Dodatkową zaletą zsynchronizowanych zasilaczy jest tańszy koszt i możliwość regulacji mocy poprzez podłączenie nowego lub zastąpienie jednego urządzenia. Dla stabilnej pracy jednostki gospodarstwazasilanie powinno nieznacznie przekraczać moc wymaganą przez wszystkie elementy, a obciążenie linii powinno być równomiernie rozłożone.