Jak wybrać uniwersalną (wielowalutową) torebkę na kryptowalutę

Wskaźnik dominacji Bitcoin stopniowo się zmniejsza, głównie ze względu na szybki wzrost kapitalizacjialtcoinów . Jest ich już ogromna liczba, a niektóre kapitalizacje przekroczyły miliardy dolarów. Do przechowywania i używania każdej kryptowaluty opracowano specjalny portfel, który daje kontrolę nad kluczem prywatnym. Takie podejście do przechowywania cyfrowych pieniędzy jest z pewnością niezawodne, ale posiadanie wielu portfeli jest niewygodne, a każdy z nich musi zostać zapamiętany, a wyrażenie początkowe jest zapisane, a więc łatwo się mylić.

Aby rozwiązać ten problem, opracowano portfele wielowalutowe, które umożliwiają jednoczesne zarządzanie kilkoma zasobami cyfrowymi.

Jak wybrać portfel wielowalutowy

Głównym zadaniem portfela kryptowaluty jest zapewnienie bezpieczeństwa zasobów cyfrowych. Istnieje kilka typów portfeli:

 • Sprzęt- specjalne urządzenia umożliwiające przechowywanie kryptowaluty bez dostępu do Internetu, co zapobiega możliwości ataków hakerów i przechwytywania danych.
 • Online- zapewnia dostęp do zasobów za pośrednictwem strony internetowej i może zostać uruchomiony na dowolnym urządzeniu po zalogowaniu się i autoryzacji hasła. Klucze portfela prywatnego są przechowywane w serwisie dewelopera i nie są dostępne dla użytkownika.
 • Desktop- oprogramowanie komputerowe zapewniające odpowiednie bezpieczeństwo przechowywania. Klucze prywatne z portfela są dostarczane użytkownikowi i przechowywane w pliku konfiguracyjnym na komputerze.
 • Komórka - aplikacje opracowane dla smartfonów, głównie w celu ułatwienia transakcji.

W różnym stopniu wszystkie rodzaje portfeli radzą sobie z zachowaniem oszczędności. Jednak do przechowywania dużych ilości zaleca się używanie „zimnych” (sprzętowych) portfeli magazynowych, na przykładLedger , a podczas wykonywania regularnych transakcji wygodniejsze będzie korzystanie z „gorących” (lokalnych, mobilnych lub przeglądarkowych) portfeli.

Ponadto portfel wielowalutowy musi odpowiadać indywidualnym wymaganiom użytkownika, być łatwy w zarządzaniu i wspieraniu pracy z niezbędnymi kryptowalutami i systemami operacyjnymi.

Ledger Nano S

 • Typ portfela: sprzęt.
 • Obsługiwane kryptowaluty: ponad 1000 kryptowalut i żetonów (lista stale się powiększa).
 • Zalety: niezawodne środki „zimnego” przechowywania zasobów cyfrowych, chronione przed atakami hakerów i przechwytywaniem informacji.
 • Wady: musisz kupić urządzenie o wartości 59 euro.

Ledger Nano Sto jedna z serii portfeli sprzętowych opracowanych przez francuską firmę Ledger. Wygląda na to, że portfel przypomina standardowy dysk flash USB i łączy się z komputerem za pomocą kabla USB dołączonego do urządzenia. Ponadto zestaw zawiera instrukcje i akcesoria do wygodnego przenoszenia portfela, dwie karty do zapisu frazy początkowej (ale nie zaleca się zapisywania na nich frazy kluczowej). Portfel jest wyposażony w wyświetlacz i kilka przycisków sterujących. Ochrona przedDostęp stron trzecich odbywa się na podstawie instalacji kodu PIN i frazy początkowej. Portfel jest zablokowany po trzech błędnych wpisach kodu PIN, ale wszystkie dane można odzyskać przy użyciu frazy początkowej.

Ledger Nano S zapewnia przechowywanie aktywów kryptowaluty bez dostępu do sieci i jest odpowiedni przede wszystkim dla tych, którzy posiadają wystarczająco duży kapitał i chcą go zabezpieczyć w jak największym stopniu.

Trezor

 • Typ portfela: sprzęt.
 • Obsługiwane kryptowaluty: wszystkie wiodące kryptowaluty.
 • Zalety: dodano możliwość potwierdzania transakcji bez łączenia się z Internetem.
 • Wady: plastikowa obudowa, wysoki koszt urządzenia.

CompanyTrezor- pionier w rozwoju portfeli sprzętowych. Firma pochodząca z Czech pojawiła się w 2012 roku. Marek Palatinus został zainspirowany kradzieżą 3000 Bitcoinów z jego portfela kryptowaluty, aby stworzyć niezawodne portfele jednego z założycieli.

Jako „zimne” repozytorium, portfel Trezora zachowywał elastyczność do wykonywania zadań. Urządzenie umożliwia przechowywanie kryptowalut bez dostępu do sieci. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie transakcji, wystarczy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla USB. W celu ochrony przed użyciem przez osoby nieupoważnione wprowadzono uwierzytelnianie przy użyciu kodu PIN i frazę początkową.

KeepKey

 • Typ portfela: sprzęt.
 • Obsługiwane kryptowaluty: wszystkie główne kryptowaluty, a lista stopniowo się rozszerza.
 • Korzyści: Maksymalne bezpieczeństwo przechowywania zasobów cyfrowych.
 • Wady: koszt urządzenia.

KeepKeyto stosunkowo nowy produkt na rynku, opracowany przez amerykańską firmę. Urządzenie jest wyposażone w dość duży wyświetlacz o przekątnej 3,12 cala, ma zwięzły i stylowy wygląd. Rozmiar obudowy jest nieco większy niż w przypadku popularnych analogów i wynosi 93x38x12 mm, ale to umożliwiło zintegrowanie wyświetlacza, który jest bardziej czytelny dla informacji.

Cechą portfela jest możliwość tworzenia wielu kont do pracy z każdą obsługiwaną kryptowalutą. Zintegrowana jest również wymiana Shapeshift, która umożliwia wymianę kryptowalut bez opuszczania portfela oprogramowania.

Urządzenie jest uniwersalne i kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, Linux, MacOS i Android. Wszystkie klucze prywatne nigdy nie opuszczają pamięci urządzenia i dlatego nie mogą zostać skradzione przez intruzów. Informacje o tranzycie wewnętrznym są chronione kodowaniem kryptograficznym.

Exodus

 • Typ portfela: pulpit.
 • Obsługiwane kryptowaluty: ogółem 26 szt.
 • Zalety: duży asortyment obsługiwanych kryptowalut z możliwością ich wymiany między sobą, przemyślany interfejs z diagramem akcji wszystkich zasobów w celu łatwego śledzenia stanu portfela kryptowalut.
 • Wady: platforma obsługuje tylko angielski, nie ma dwuetapowego uwierzytelniania i aplikacji mobilnej.

Exodus to popularny portfel wielowalutowy opracowany w 2016 roku. Program ma atrakcyjny wygląd, który pozwalaprzechowuj większość popularnych kryptowalut itokenówopracowanych na ERC20. Co najważniejsze, zapewnia pełną kontrolę nad kluczami prywatnymi dla użytkownika Klucz prywatny portfela jest przechowywany lokalnie na komputerze i nie może zostać przeniesiony ani przechwycony przez osoby trzecie.

Portfel pozwala na natychmiastową wymianę między kryptowalutami po bieżącym kursie wymiany. Do tej zintegrowanej usługi ShapeShift. Aby uzyskać pełny dostęp do portfela, należy go najpierw napełnić niewielką kwotą. Środek ten został wprowadzony, aby zapobiec błędnemu i przeciążeniu serwera rejestracyjnego.

Jaxx

 • Typ portfela: wersja mobilna, lokalna i przeglądarkowa.
 • Obsługiwane kryptowaluty: Bitcoin i 53 Altcoin.
 • Zalety: automatyczna rejestracja przy instalacji, monitorowanie kursu.
 • Wady: zamknięty kod źródłowy, tylko 4 znaki są dostępne dla hasła.

Jaxx został opracowany przez kanadyjską firmę Decentral. Twórcy stworzyli wygodny uniwersalny portfel, który jest dostępny dla telefonów komórkowych, komputerów, a także w postaci specjalnego rozszerzenia dla Google Chrome. Portfel jest stale ulepszany, a deweloperzy zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Użytkownicy mogą chronić swoje oszczędności za pomocą kodu początkowego i kodu płatności.

Jaxx wspiera tworzenie kopii zapasowych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kopii zapasowej i umieszczenie jej w magazynie w chmurze lub na zdalnym nośniku. Umożliwia to przywrócenie konta na innym.urządzenie.

W portfelu wprowadzono również rynek ShapeShift, który umożliwia natychmiastowe śledzenie kursu kryptowalut i wymiany. Nie ma prowizji za transakcje przychodzące, a za transakcje wychodzące pobierana jest tylko jedna opłata sieciowa.

Aplikacja na smartfona i komputerowa wersja portfela mogą zostać zsynchronizowane, co daje programowi większą mobilność do ukończenia transakcji.

Coinomi

 • Typ portfela: mobilny.
 • Obsługiwane kryptowaluty: obsługiwane 101 kryptowaluta + stale dodaje nowe.
 • Zalety: obsługa języka rosyjskiego, wszystkie dane klientów są szyfrowane.
 • Wady: opracowano tylko wersję mobilną na iOS i Androida.

Twórcą oprogramowania jest brytyjska firma Coinomi Ltd., która została założona w 2014 r. Z siedzibą w Londynie. Jest to jeden z najstarszych portfeli wielowalutowych i podczas całego swojego istnienia nigdy nie został naruszony.

Portfel używa protokołu BIP44, który pozwala na konsekwentne tworzenie nieograniczonej liczby adresów kryptowaluty. Coinomi obsługuje ogromną liczbę kryptowalut, a jeśli lista dostępnych monet ERC20 nie jest konieczna, użytkownik może dodać ją do listy samodzielnie.

Coinomi to hierarchiczny portfel deterministyczny (HD), co oznacza, że ​​wszystkie klucze są generowane z kodu źródłowego, a właściciel powinien upewnić się, że tylko pierwszy klucz jest bezpiecznie przechowywany.

Święta transakcja

 • Typ portfela: Online.
 • Obsługiwanekryptowaluta: 15 głównych kryptowalut.
 • Zalety: przyjazny interfejs użytkownika, dostęp do portfela z dowolnego urządzenia i zniżki na Amazon.
 • Wady: niewystarczające bezpieczeństwo właściwe dla wszystkich portfeli internetowych, obsługa wyłącznie języka angielskiego.

Uniwersalny portfel internetowy Holy Transaction pojawił się dopiero w 2017 r. I został opracowany przez firmę z Luksemburga. W tak krótkim czasie udało mu się złapać fantazję użytkowników dzięki wygodnej obsłudze, przemyślanemu i intuicyjnemu interfejsowi. Aby utworzyć portfel, nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania ani kupować specjalnych urządzeń - wystarczy przejść na oficjalną stronę i wypełnić łatwy formularz rejestracyjny, podając adres e-mail i ustawiając hasło do konta. Kluczową cechą Świętej Transakcji jest możliwość wymiany kryptowalut na wewnętrznym wymienniku po kursie wewnątrz usługi.

Premia portfela to 20% zniżki na wszystkie towary na Amazon, gdy są one wypłacane do PTS za pośrednictwem portfela Holy Transaction.

Bezpieczeństwo portfeli internetowych jest wątpliwe, ponieważ klucze prywatne do nich są przechowywane na serwerach programistów, a dostęp jest przyznawany przez login i hasło. Jako dodatkowy środek bezpieczeństwa uwierzytelnianie za pomocą hasła jednorazowego można połączyć z portfelem.

Czy przechowywanie wszystkich kryptowalut w jednym portfelu jest bezpieczne?

Kwestia bezpieczeństwa przechowywania zasobów cyfrowych zależy przede wszystkim od bezpieczeństwa przechowywania kluczy prywatnych w portfelu. Portfele wielowalutowe pozwalają na więcejłatwe księgowanie aktywów, ponieważ wszystkie są gromadzone w jednym miejscu. Ale jednocześnie utrata dostępu do portfela jest równoznaczna z utratą wszystkich zasobów cyfrowych w ciągu nocy. Z drugiej strony znacznie łatwiej jest operować jednym kluczem dostępu niż zapisywać wiele unikalnych zestawów znaków w celu uzyskania dostępu do oddzielnych portfeli utworzonych dla każdej kryptowaluty oddzielnie.

W swoim typie portfele wielowalutowe nie są gorsze pod względem bezpieczeństwa niż ich odpowiedniki zaprojektowane dla określonego typu kryptowaluty. W związku z tym można stwierdzić, że oddzielne lub ogólne przechowywanie jest indywidualnym problemem dla każdego.

Głównym zadaniem uniwersalnego właściciela portfela jest bezpieczne przechowywanie klucza dostępu i upewnienie się, że nie wpadnie on w ręce intruza. Aby to zrobić, pamiętaj o kilku prostych zasadach:

 • Nie łącz się z portfelami i nie instaluj ich na urządzeniach bez dobrego systemu antywirusowego;
 • zwroty nasion i kody PIN powinny być bezpiecznie przechowywane;
 • Zaleca się zapisanie frazy początkowej w taki sposób, aby nie miała ona żadnego logicznego związku z portfelem;
 • do rejestracji w portfelach lepiej jest użyć specjalnie do tego celu stworzonego e-maila, który nie będzie później wykorzystywany do korespondencji z przyjaciółmi itp.

Pamiętaj, że dostęp do większości portfeli można przywrócić na podstawie fraz lub innych danych.

Wniosek

Portfele wielowalutowe są wygodnym sposobem przechowywania wszystkich aktywów kryptowaluty. Wiele z nichwyposażone w dodatkowe funkcje, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić pieniądze i dokonać transakcji, ale także śledzić portfel kryptowaluty, śledzić kurs i wymieniać kryptowaluty bez opuszczania oprogramowania portfela.

Najlepsza opcja przechowywania zasobów cyfrowych jest inna dla wszystkich, ale najbardziej niezawodne i bezpieczne były i pozostają „zimne” portfele pamięci masowej, a co najmniej - przeglądarki i portfele internetowe. Ostateczne zabezpieczenie zależy od właściciela portfela oraz odpowiedzialności i powagi, z jaką przechowuje klucze dostępu.