Jak stworzyć własną kryptowalutę od podstaw - instrukcje krok po kroku

W ostatnim czasie kryptowaluty i łańcuchy blokowe są coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach życia ludzkiego. Zostały już z powodzeniem zastosowane w setkach projektów, ale technologia jest wciąż dość młoda i rzadka. Co zrobić, jeśli wymyśliłeś ręcznie stworzoną kryptowalutę, ale nie wiesz od czego zacząć? Ten przewodnik zawiera informacje na temat tworzenia kryptowaluty. Powiemy ci, jak samemu stworzyć kryptowalutę i co jest bardziej odpowiednie - stworzyć widelec znanego projektu lub utworzyć token dla ICO.

Czy jest możliwe stworzenie samej kryptowaluty i dlaczego?

Jeśli krótko odpowiesz na to pytanie, to tak. Tworzenie własnej kryptowaluty jest dostępne dla każdego zaawansowanego użytkownika. Jednak znajomość programowania nie jest nawet wymagana. W niektórych przypadkach, aby stworzyć kryptowalutę własnymi rękami, nawet nie potrzebujesz wiedzy programistycznej i wystarczy tylko edytować niektóre wartości w gotowym kodzie programu. Oczywiście takie projekty nikogo nie zaskoczą, ale stworzenie czegoś więcej będzie wymagało głębokiej znajomości kryptografii i rozwoju oprogramowania.

Przede wszystkim konieczne jest określenie zadań, które ustawisz dla swojej przyszłej kryptowaluty. Jeśli potrzebujesz jakiejś wewnętrznej waluty dla projektu lub społeczności, nie ma sensu używanie oddzielnegoblockchaina . W tym przypadku lepiej jest utworzyć swój własnyżeton . W tym celu platforma Ethereumz jejinteligentnymi umowamiistandard ERC-20, który jest obsługiwany przez giełdy i może być łatwo wdrożony w projekcie. Aby utworzyć taki projekt, wystarczy zastąpić podstawowe wartości w kodzie źródłowym standardowego tokena. Nie należy jednak lekceważyć tej metody, ponieważ istnieje wiele projektów, którym udało się przeprowadzić najbardziej udaneICOw Ethereum. Co najważniejsze, projekt przyniósł pewne korzyści i mógłby przyciągnąć inwestycje. W takich przypadkach platforma nie odgrywa specjalnej roli, a oddzielny łańcuch bloków nie zawsze jest potrzebny.

Cóż, jeśli masz jakiś unikalny pomysł, który wymaga czegoś więcej niż umiejętności odbierania i wysyłania monet, powinieneś pomyśleć o stworzeniu własnej kryptowaluty. Jest to dość trudne, a będziesz potrzebował solidnych umiejętności programistycznych, ale raczej pełnoprawnego zespołu programistów.

Ile kosztuje stworzenie nowej kryptowaluty

Koszt projektu zależy od wybranej metody jego utworzenia. Tutaj nie będziemy brać pod uwagę kosztów reklamy, tworzenia marki i projektu ani innych kosztów, których wymaga nowa waluta internetowa. Będziemy brać pod uwagę tylko komponent techniczny.

Jeśli zdecydujesz się wybrać najtrudniejszą ścieżkę i stworzyć pełnoprawny projekt z własnym blockchainem, będziesz musiał zapłacić zespołowi programistów. Na przykład usługaCryptoTeam , która zostanie wymieniona poniżej, oferuje utworzenie monety uwzględniającej wszystkie życzenia za określoną opłatą.

A jeśli po prostu zrobisz żeton na podstawie Ethereum, to wszystko jest tutajłatwiej. Aby wysłać transakcję, która dodaje twój smart contract z tokenem do blockchain, musisz zapłacić prowizję w wysokości kilku dolarów lub nawet mniej.

Czego potrzebujesz, aby samodzielnie stworzyć kryptowalutę

Niektórzy użytkownicy mogą myśleć, że istnieje jakiś program do tworzenia kryptowalut. Ale ten proces jest nieco bardziej złożony, a zestaw używanych narzędzi zależy od wybranego podejścia. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz tylko komputera z Internetem i zainstalowanego środowiska programistycznego, a także zestawu konkretnej wiedzy i umiejętności czytania przewodników. I oczywiście potrzebujemy trochę środków finansowych, ponieważ nawet najprostsze utworzenie tokena wymaga opłaty za prowizję.

Instrukcje dotyczące tworzenia kryptowaluty

W tej części rozważamy dwie metody: prostszą i bardziej złożoną. W pierwszym przypadku porozmawiamy o tym, jak utworzyć token na Eterze, aw drugim, jak stworzyć najprostszy widelec.

Utwórz token w Ethereum

Społeczność platform Ethereum postanowiła, że ​​inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane do tworzenia standardowych tokenów i opracowała standard o nazwie ERC-20. Jego opis obejmuje obecność niektórych funkcji, które zapewniają tokeny minimalny zestaw niezbędnych funkcji. Umożliwia to używanie żetonów ERC-20 na giełdach i parkietach handlowych bez konieczności zmiany czegoś w pracy witryny za każdym razem, aby uzyskać wsparcie dla projektu. Dobrym przykładem jest zdecentralizowana giełda papierów wartościowychEtherDelta . Handlujmoże to nastąpić natychmiast po utworzeniu tokena i nie jest konieczne nawet skontaktowanie się z jego administracją. Po prostu wybierz adres umowy swojego tokena i token, z którym chcesz utworzyć parę handlową.

Teraz przechodzimy bezpośrednio do stworzenia. W tym celu potrzebujemy kodu źródłowego standardowego tokena, który można znaleźć naoficjalnej stronie projektu Ethereum . Istnieją dwie wersje: minimalna z ograniczoną funkcjonalnością i pełna. Jesteśmy zainteresowani kompletnością. Skopiuj go i wklej do środowiska programistycznego.

Zaleca się korzystanie ze specjalnego środowiska programistycznego dla inteligentnych umów dla Ethereum, które nazywa się Remix - Solidity IDE i jest dostępne online za pośrednictwem tegotegolinku. Ma wygodną funkcjonalność, która będzie nawet zbędna dla naszego zadania. Ponadto podświetlanie składni i sprawdzanie kodu pod kątem błędów uprości proces tworzenia.

Należy zauważyć, że wszystkie funkcje w kodzie źródłowym muszą pozostać nienaruszone, w przeciwnym razie nie będzie to token ERC-20. Jeśli masz coś do dodania do kodu źródłowego, nie powinno to zaszkodzić istniejącej funkcjonalności. Jeśli chcesz przyjrzeć się możliwościom rozszerzenia kodu podstawowego, możesz zapoznać się z kodem źródłowym na GitHub. Istnieją nie tylko przykłady od zwykłych użytkowników, ale także pliki dużych projektów, które faktycznie działają na rynku kryptowalut. W naszym przypadku zmieni się tylko nazwa tokena, jego ticker i całkowita liczba dostępnych jednostek.

Teraz, gdy kod projektu jest gotowy,pozostaje tylko opublikować go na blockchain w formie inteligentnej umowy. Można to zrobić za pomocą portfela, który obsługuje pracę z kontraktami. Może to być oficjalny portfel Ethereum lub, na przykład, popularny MyEtherWallet. Ten ostatni nie jest zbyt odpowiedni do publikowania umów dla początkujących, ponieważ używa kodu bajtowego i trudno będzie przesłać dane do konstruktora. Dlatego rozważ domyślną aplikację.

Patrz również:Lista portfeli Ethereum .

Musisz otworzyć Ethereum Wallet, przejdź do sekcji „Kontrakty” i kliknij „Rozmieść nową umowę”. W wyświetlonym formularzu wprowadź kod źródłowy projektu i wybierz portfel, z którego chcesz zapłacić, aby dodać umowę. Następnie adres tego portfela zostanie zarejestrowany jako właściciel.

Następnie wybierz kontrakt z kodu źródłowego za pomocą menu rozwijanego i wprowadź dane do konstruktora. Tutaj podajemy nazwę projektu, skróconą nazwę i liczbę monet. Pozostaje tylko wybrać żądaną kwotę prowizji, która wpłynie na szybkość transakcji, a następnie kliknąć przycisk „Wyślij token”. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz określić minimalną prowizję, ponieważ utworzenie tokena nie jest procesem pilnym.

Utwórz widelec kryptowaluty

Porozmawiajmy teraz o tym, jak stworzyć własną kryptowalutę z oddzielnymblockchainem . Możesz znaleźć wiele projektów kryptowalut w wyżej wspomnianym githaba, ponieważ większość z nich ma otwarty kod źródłowy. Jako podstawę przyjmiemy projekt jakiejś standardowej waluty z najprostsząalgorytm SHA-256. Na stronie projektu kliknij przycisk pobierania i zapisz archiwum z plikami na komputerze.

Teraz musisz pracować z plikami. Wszystkie zawierają nazwę kryptowaluty w różnych formatach. Nazwa może być skrócona lub nie, zarówno z dużą literą, jak iz małą literą. Zwykle istnieje wiele takich odniesień i zastąpienie ich wszystkich ręcznie będzie niezwykle problematyczne. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć specjalnego oprogramowania, które pozwala zmienić nazwę kryptowaluty na swoją.

Kolejnym krokiem jest rekonfiguracja wszystkich portów i adresów sieciowych. Tutaj użytkownik bez wiedzy technicznej może mieć już problemy. Porty sieciowe będą używane przez węzeł do przeprowadzania różnych operacji w sieci. Zwykle używa się czterech portów: dwóch dla sieci głównej i dwóch dla sieci testowej. Należy pamiętać, że porty mogą być używane tylko przez jedną aplikację, więc musisz wybrać naprawdę wolny. Wszystkie pliki zawierające informacje o porcie należy odpowiednio edytować.

Możesz także edytować algorytm generowania nowych monet według własnego uznania. Nagrodę bloku można zmienić, czas generowania jest zwiększany lub zmniejszany, a emisja jest ograniczona. Ponadto możliwe jest nawet ograniczenie liczby bloków, które będą nazywane codziennie.

Najbardziej oczywistą konieczną zmianą jest edycja grafiki. Będziesz musiał wymienić wszystkie ikony, obrazy, aby edytowane oprogramowanieUsługa była związana z Twoim produktem. W tym momencie stworzenie najprostszego widelca można uznać za kompletne.

Tworzenie witryny dla nowej kryptowaluty

Teraz, gdy większość pracy została wykonana, potrzebna jest strona internetowa. Dla tych, którzy szukają imponującego szablonu strony kryptowaluty,opracowano Bitunet . Jego funkcjonalność będzie więcej niż wystarczająca, aby stworzyć świetny projekt online związany z jednym z rodzajów pieniędzy elektronicznych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o jego głównych funkcjach, można znaleźć w poniższej tabeli.

Główne cechy Elementor Page Composer Wtyczki Jet
gotowe strony i motywy potomne; funkcjonalność „przeciągnij i upuść”; Jet Tabs
wiele elementów graficznych; nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych; Jet Tricks
możliwość składania recenzji przy użyciu doskonałych układów; oferuje różne opcje personalizacji witryny. Jet Blocks
zegar odliczający uwagę zwracający uwagę na ważne propozycje; Jet Themecore
Wykresy, tabele, wykresy, oceny i inne opcje prezentacji danych. Jet WooBuilder
Jet PopUp
Jet Blog
Jet MegaMenu
Jet Elements

Plus do powyższych funkcji, ten szablon spodoba sięUżytkownicy:

 • Wtyczka WPML, która zapewni możliwość stworzenia wielojęzycznej strony internetowej;
 • jest niezwykle łatwy w instalacji za pomocą jednego kliknięcia.

Alternatywne sposoby tworzenia waluty elektronicznej

Istnieją również wyspecjalizowane usługi oferujące tworzenie walut cyfrowych. W ten sposób zespółCryptoTeamoferuje tworzenie kryptowaluty, tokenów ERC-20, inteligentnych umów, przeglądarek blokowych, kryptowalut i innych. W portfolio firmy znajduje się wiele znanych projektów kryptograficznych. Ceny są dość lojalne, a średni czas realizacji projektu wynosi 10-14 dni.

Istnieje również biblioteka niezależnych programistów, która nosi nazwęotwartych transakcji . Oferuje proste tworzenie kryptowaluty i zawiera aplikacje dla klienta, serwera i zestaw niezbędnych API. Twórcy twierdzą również, że transakcje dokonywane przez ten system są niezawodnie chronione.

Innym sposobem utworzenia waluty jest usługaCryptoLife . CryptoLife jest przeznaczony dla tych, którzy nie wiedzą, jak samodzielnie stworzyć kryptowalutę, ale mają pewien pomysł i jasną wizję swojego projektu. Zespół serwisu zaprasza wszystkich, aby zamówili opracowanie monety za określoną kwotę. Koszt waluty bazowej to 0,5 bitcoinów. Możesz także po prostu utworzyć widelec już istniejącej waluty, ale wartość takiego projektu pozostaje wątpliwa, chyba że wprowadzisz tam naprawdę znaczące i użyteczne zmiany. Uruchomienie samej waluty będzie bezpłatne, ponieważ masz swój własny blok bloków.

Istnieje możliwość zamówienia następujących parametrów:

 • Logo
 • Typ dowodu i jego parametry
 • Algorytm
 • Tymczasowe limity blokowe
 • Sieć testowa (testnet)
 • Rozmiar bloku
 • Portfele dla wszystkich najpopularniejszych platform mobilnych i stacjonarnych
 • Przeglądarka bloków
 • Generator portfeli papierowych
 • Basen górniczy
 • Żuraw
 • Premin
 • ... I wiele więcej.

Kryptowaluta w maksymalnej konfiguracji będzie kosztować około 5bitcoinów . Kwota jest bardzo przyzwoita, ale deweloperzy gwarantują jakość realizacji projektu. Imponująca jest również szybkość tworzenia. Od 1 do 4 dni roboczych. Dla użytkowników, którzy nie chcą zrozumieć szczegółów technicznych przy zamawianiu, dostępne są również gotowe szablony kryptowalut. Sklep działa z powodzeniem od 2013 roku.

Czy można utworzyć kryptowalutę za darmo?

Prawdopodobnie całkowicie wolny sposób nie zadziała. Wszystkie wymagają co najmniej minimalnego kosztu, chyba że zdecydujesz się utworzyć widelec lub nawet własny blok bloków. Korzystanie z platform takich jak Ethereum wymaga jedynie minimalnych kosztów rzędu kilku dolarów i jest odpowiednie dla początkujących, którzy naprawdę chcą spróbować wprowadzić nową monetę do życia.

Porady i ataki na życie

Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą Ci stworzyć wizję swojego przyszłego projektu.

 • Pomyśl o konsumentach. Pierwszą rzeczą do przemyślenia jest to, jak zwykli użytkownicy będąużyj swojego produktu. Jakie nowe rzeczy mogą znaleźć dla siebie w swoim projekcie?
 • Skontaktuj się ze społecznością. Przedyskutuj swój przyszły projekt z entuzjastami kryptowaluty. Zapytaj, które momenty krytyczne martwią branżę. Na jaką walutę czeka rynek?
 • Zdecyduj, jak zaprojektować. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić poprawnie lub nie jesteś pewien poprawności swoich decyzji, lepiej jest odroczyć rozwój i ponownie przemyśleć.
 • Rozpocznij od utworzenia prototypu. Nie próbuj natychmiast wprowadzać produktu na rynek. Testowanie będzie przydatne i pozwoli Ci zadeklarować się jako odpowiedzialny programista. Tworzenie sieci testowej to dobry początek.
 • Myśl jak krakers. Kryptowaluty są bezpośrednio związane z pieniędzmi użytkowników, dlatego szczególnie ważne jest tutaj bezpieczeństwo. Zastanów się, jakie słabości będzie posiadał Twój system i jak je wzmocnić.
 • Nie próbuj od razu stworzyć idealnego produktu. Ciągłe bycie w procesie rozwoju jest absolutnie normalną praktyką w dziedzinie kryptowaluty. Dlatego deweloperzy i tworzą mapy drogowe z planami na najbliższą przyszłość. * Zacznij od małego i rozwijaj swój projekt.
 • Znajdź górników. Należy sądzić, że sieć powinna być utrzymywana przez kogoś po uruchomieniu, a twoja pojemność może nie wystarczyć. Dobrym rozwiązaniem byłoby porozumienie z górnikami. Jednak należy rozumieć, że najpierw musisz je zainteresować.
 • Znajdź inwestorów. Jeśli jesteś tego przekonanyjesteś naprawdę interesującym * pomysłem i możesz pomalować wszystkie jego zalety i cechy pracy, wtedy powinieneś pomyśleć o znalezieniu inwestora. Pomoże to usprawnić proces rozwoju, ponieważ dodatkowe fundusze dadzą więcej możliwości.

Wniosek

Podsumowując, należy stwierdzić, że stworzenie własnej zdecentralizowanej waluty cyfrowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele narzędzi jest już oferowanych w Internecie, które pozwalają to zrobić przy minimalnej inwestycji i nie wymagają zbyt głębokiej wiedzy technicznej. Oczywiście stworzone w ten sposób kryptowaluty raczej nie przyciągną dużej liczby odbiorców i staną się głównymi graczami na rynku. Pozwalają jednak programistom zdobyć nieocenione doświadczenie i przyczynić się do nauki. Ponadto takie domowe projekty mogą być wykorzystywane w małych społecznościach lub projektach wymagających wewnętrznego systemu rozliczeń.