Jak stworzyć portfel Ethereum (Ethereum), instrukcje krok po kroku

Rynek kryptowalut rośnie i rozwija się w szaleńczym tempie. W tym celu pracuje wielu programistów, którzy w szczególności pracują nad tworzeniem portfeli do przechowywania kryptowalut.

Na przykład pełny portfel ethereum z przejrzystym interfejsem pojawił się dopiero w 2016 roku. Wcześniej można było użyć tylko Geth, który jest wierszem poleceń (konsola) i działa tylko poprzez wprowadzenie kodu. Nic dziwnego, że tylko zaawansowani użytkownicy mogą z nim pracować.

Stopniowo zaczęło pojawiać się coraz więcej nowych portfeli, a dziś już mamy dobry wybór na każdy gust i na każdą potrzebę. W tym artykule przyjrzymy się, jakie typy portfeli są dostępne, i przeanalizujemy każdy z nich osobno. W przypadku najpopularniejszych portfeli instrukcje instalacji są dostarczane ze zrzutami ekranu.

Który portfel Ethereum wybrać?

Najpierw musisz dowiedzieć się, do jakich celów i urządzeń potrzebujemy portfela. Istnieje 5 typów portfeli:

  • portfele sprzętowe (sprzętowe);
  • Portfele internetowe;
  • Portfele na pulpicie;
  • Portfele mobilne;
  • Portfele papierowe.

Często programiści wypuszczają portfele na najbardziej popularne platformy i systemy operacyjne: mobilne - na Androida i iOS, desktop - na Windows, MacOS i Linux. Portfel internetowy ethereum będzie przechowywać Twoją kryptowalutę w chmurze, a portfel sprzętowy będzie przechowywany na specjalnym urządzeniu fizycznym. Portfele papierowe przechowują kryptowalutę „w starym stylu” - w formie drukowanej.

Portfele sprzętowe

Najpopularniejszym dzisiaj jest portfel sprzętowyLedger Nano S . To urządzenie, podobnie jak zwykły dysk flash USB, umożliwia bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych, tzn. Offline i bez dostępu do Internetu. Możesz kupić portfel sprzętowyna oficjalnej stronie internetowej . Dostępna jest ekspresowa dostawa do Rosji, Ukrainy, Kazachstanu i innych krajów.

To lekkie urządzenie przenośne ma mały ekran ułatwiający monitorowanie danych. Portfel jest łatwy do skonfigurowania, kupiony na giełdzie lub w wymienniku kryptowaluty może być natychmiast przeniesiony na niego. Doskonale nadaje się do długoterminowego przechowywania Ethereum i wielu innych kryptowalut offline w bezpiecznym elektronicznym układzie scalonym, który można aktywować tylko po zalogowaniu się przy użyciu hasła.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowaluty, najważniejsze jest to, aby ukryć ją w bezpiecznym miejscu, aby nie stracić.

Jak stworzyć portfel Ethereum

Przyjrzyjmy się, jak zarejestrować najpopularniejsze portfele online dlaEthereum .

MyEtherWallet (portfel online)

Najprostszym sposobem jest utworzenie portfela online, bez pobierania na komputer. MyEtherWalletróżni się od innych portfeli internetowych tym, że możesz kontrolować swój klucz prywatny na swoim urządzeniu.

Rejestracja portfela jest bardzo prosta: wystarczy wejść na stronę i podać hasło:

Następnie portfel zostanie utworzony natychmiast i bez wprowadzania niepotrzebnych informacji. Wyświetlane dane (adres i dwa klucze prywatne)Konieczne jest bezpieczne przechowywanie, najlepszą opcją jest zapis na dysku flash USB. Wraz z tym zostaną utworzone kody QR, które można wydrukować.

Następnie musisz zapisać swój adres portfela. To kończy instalację.

Możesz wejść do portfela na dwa sposoby. Zrzut ekranu pokazuje login przy użyciu wcześniej pobranego pliku Keystore:

Możliwe jest również wejście przez wprowadzenie klucza prywatnego w specjalnym polu.

Po wejściu widzimy interfejs portfela Ethereum. Po lewej stronie znajduje się adres, którego można użyć do uzupełnienia, po prawej stronie saldo konta.

Teraz portfel jest gotowy do użycia. Zalety: jest to portfel o otwartym kodzie źródłowym, bez serwerów innych firm. Pozwala uzyskać dostęp dointeligentnych umówi napisać je samodzielnie. Ma wbudowany mechanizm wymiany BTC /ETH (i odwrotnie). Możesz również podłączyć swój portfel sprzętowyTrezorlubLedger Nano , aby uzyskać dostęp do swoich funduszy w środowisku przeglądarki MyEther.

Obsługiwane platformy Internet, rozszerzenie Chrome
Polityka prywatności Nie wymaga wprowadzania danych osobowych
Inteligentne wsparcie kontraktowe Tak

Dzięki licznym korzyściom ten portfel otrzymał dobre recenzje od społeczności kryptowalut.

Coinbase (portfel online)

Coinbaseto jeden z najpopularniejszych portfeli Bitcoin. W tym roku uruchomili także wsparcie dla Ethereum.

Jest to łatwy i tani sposób na przechowywanie Ethereum, pod warunkiem że jest obsługiwany w Twoim kraju. Jesteśmoże sprawdzić, czy ta usługa jest dostępna w twoim krajututaj .

W chwili obecnej usługa nie jest dostępna w krajach WNP, mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce się zmieni.

Jeśli jesteś w kraju wspieranym przez Coinbase, dalsza rejestracja nie jest trudna:

  • Zapisz się na Coinbase;
  • Uzyskaj publiczny adres;
  • Przenieś swoje ETH na publiczny adres Coinbase;
  • Przechowuj ETH na Coinbase.

Wadą jest jednak to, że klucze prywatne nie są pod twoją kontrolą, ponieważ są przechowywane na serwerach obsługiwanych przez Coinbase.

Jest to jednak przyzwoity sposób na krótkotrwałe przechowywanie ETH. Jeśli planujesz przechowywać Ethereum przez długi czas, powinieneś użyć „portfela papierowego” (klucz prywatny na papierze) lub portfela sprzętowego.

Obsługiwane platformy Internet, Android, iOS
Prywatność Wymagane dane e-mail i dane osobowe
Inteligentne wsparcie kontraktowe Nie

Jak zainstalować portfel Ethereum

Następnie rozważymy, jak zainstalować na komputerze stacjonarny (lokalny) portfel Ethereum.

Mist (Ethereum Wallet) (portfel na biurko)

Mist - to oficjalny portfel Ethereum. Aby zainstalować, przejdź doGitHubi pobierz potrzebną wersję (na przykład dla Windows).

Rozpocznij instalację. Musisz wybrać folder, w którym zostanie zainstalowany sam klient portfela (zajmie to nie więcej niż 200 MB) i folder do przechowywania etchowego bloku (około 200 GB). Po instalacji na pulpicie pojawi się skrót do programu.

Podczas otwieraniaProponuje się wybrać sieć, w której chcesz pracować. Może to być sieć testowa lub główna.

Sieć testowa wystarczy, aby zapoznać się z portfelem, ponieważ łańcuch bloków nie ładuje się częściowo, ale częściowo, więc synchronizacja nie potrwa długo.

Chcemy stworzyć prawdziwy portfel, więc wybierz Użyj głównej sieci. Rozpoczyna się ładowanie bloków w tle, a następnie pojawia się okno:

Naciśnij Skip, ponieważ nie mamy portfela zapasowego, ponieważ ustawiamy go po raz pierwszy.

Pomimo faktu, że blockchain ładuje się wystarczająco szybko, po zainstalowaniu Mist, rozpoczęcie pracy zajmuje trochę czasu, ponieważ odbywa się synchronizacja ze wszystkimi węzłami Ethereum.

W tym momencie zostaniesz poproszony o ustawienie bezpiecznego hasła. Wprowadź go i kliknij Dalej. Musisz zapamiętać to hasło i lepiej zachować je bezpiecznie, ponieważ nie ma innego sposobu na uzyskanie dostępu do Mist, jeśli go zapomnisz.

Ponadto widzimy ostrzeżenie, że aby pracować z portfelem, musisz mieć etrium na swoim koncie (co najmniej 0,25 ETH). Możesz go uzupełnić natychmiast (klikając przycisk Depozyt za pomocą przycisku bitcoin) i przesłać swoje bitcoiny za pomocą wbudowanego narzędzia ShapeShift. Można to zrobić później, więc kliknij Dalej.

Synchronizacja zajmie kilka dni. Następnie możemy w końcu uruchomić nasz portfel (przycisk Uruchom aplikację). Interfejs jest dość prosty, składa się z menu, sekcji i obszaru roboczego.

W sekcji Portfele możemy uzyskać dostęp do utworzonego konta głównegopodczas synchronizacji. Następnie musisz utworzyć konto, klikając przycisk Dodaj konto i tworząc dla niego hasło. Możesz utworzyć wiele kont dla różnych celów. Można je nazywać i zmieniać ich nazwy. Wszystkie dane i praca z kontem są dostępne po kliknięciu na wybrane konto.

Kolejne kroki są dość typowe, jak w każdym innym portfelu: będziesz mieć dostęp do pary publicznych i prywatnych kluczy, aby dokończyć transakcje.

Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo, ponieważ lokalny portfel Mist przechowuje twoje prywatne klucze bezpośrednio na twoim komputerze.

Portfel Ethereum Wallet jest przeznaczony do przechowywania i wysyłania Ethereum, a Mist wspiera również pracę z inteligentnymi umowami.

Obsługiwane platformy Mac, Linux i Windows
Prywatność Nie wymaga wprowadzania danych osobowych
Inteligentne wsparcie kontraktowe Tak

MetaMask (portfel na komputer)

PortfelMetaMaskto rozszerzenie przeglądarki, które zapewnia dostęp do portfela Ethereum. Dostępne są rozszerzenia Chrome i Brave. Metamask umożliwia przechowywanie i wysyłanie kryptowaluty, a także dostęp do zdecentralizowanych aplikacji Ethereum.

Portfel ma intuicyjną konstrukcję: można szybko przełączać się między siecią testową a główną siecią Ethereum.

Instalacja rozszerzenia jest łatwa. Rozważ instalację krok po kroku dla przeglądarki Chrome:

Na początku instalacji pojawia się ostrzeżenie, że to oprogramowaniejest w wersji beta, dlatego zaleca się wyłączenie rozszerzenia dla bezpiecznej i prywatnej pracy ze stronami.

Ponadto proponuje się wprowadzenie hasła. Zapisz to gdzieś, żeby nie stracić.

Pojawi się 12 słów, które są jedynym sposobem na odzyskanie konta MetaMask. Trzymaj je w bezpiecznym miejscu.

Po zainstalowaniu rozszerzenia na górnym panelu pojawi się ikona lisa, która daje nam dostęp do naszego portfela:

Gotowe! Teraz możesz korzystać z portfela zgodnie z jego przeznaczeniem.

Na tym etapie jesteśmy w sieci testowej, aby dołączyć do sieci głównej, musisz skorzystać z górnego menu.

Jak widać, instalacja MetaMask jest tak szybka i łatwa, jak to możliwe, a klucze prywatne są chronione hasłem i przechowywane bezpośrednio na komputerze.

Obsługiwane platformy Rozszerzenie dla przeglądarek Firefox i Chrome
Prywatność Nie wymaga wprowadzania danych osobowych
Inteligentne wsparcie kontraktowe Brak

Exodus (portfel na biurko)

Exodusto pierwszy na świecie portfel biurkowy z wieloma kryptowalutami. Jest bezpłatny i ma atrakcyjny interfejs. Jak tylko otworzysz swój portfel Exodus, wykres kołowy pokaże wszystkie twoje portfele monet.

Portfel obsługuje 7 kryptowalut (w tym Ethereum) i jest pierwszym portfelem biurkowym, w którym pojawiło się wbudowane narzędzie ShapeShift do wymiany kryptowalut.

Używając Exodus, musisz zawsze łączyć się z Internetem, ale nie musisz się martwić, ponieważ twoje prywatne klucze są przechowywane tylko na twoim komputerze i nie zostawiają go.

Funkcje takie jak odzyskiwanie poczty e-mail i tworzenie kopii zapasowych kluczy w celu przywrócenia portfela gwarantują bezpieczeństwo Twoich środków.

Obsługiwane platformy Mac, Linux i Windows
Prywatność Wymagane wejście e-mailem
Inteligentne wsparcie kontraktowe Nie

JAXX (stacjonarny /mobilny portfel)

Jaxx to wielofunkcyjny portfel stworzony przez kanadyjską firmę Decentral. Obsługuje 13 kryptowalut (w tym ETH) i ma elegancki wygląd w połączeniu z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa.

W portfelu JAXX tajne klucze nigdy nie opuszczają Twojego urządzenia, a funkcje, takie jak algorytm SEED dla kluczy, pozwalają odzyskać środki, jeśli to konieczne.

Za projektem stoi silny zespół ds. Rozwoju, który dba o innowacje i przykłada dużą wagę do utrzymania produktu.

Portfel JAXX jest dostępny dla użytkowników systemów Android, iOS, Mac OS, Windows i Linux.

Obsługiwane platformy Desktop (Windows, Mac OS, Linux), rozszerzenia (Chrome, Firefox), telefony komórkowe /tablety (Apple, Android)
Prywatność Nie wymaga wprowadzania danych osobowych
Smart Contract Support Tak

ETHAdress (portfel papierowy)

Jeśli lubisz klasykę, pomysłAby uruchomić papierową kryptokomórkę, może wydawać się interesująca. ETHAdress to projekt typu open source, który umożliwia tworzenie portfela papierowego do emisji. Jest to arkusz o rozmiarze banknotu z wydrukowanym na nim kluczem publicznym i prywatnym.

Możesz wybrać dodatkową prywatność do szyfrowania nawet kluczy prywatnych.

Papier to najtańsza droga do „chłodni”.

Ed. Uwaga: Chłodnia - magazyn kryptowalut jest w trybie offline.

Obsługiwane platformy Portfel papierowy
Prywatność Nie wymaga wprowadzania danych osobowych
Inteligentne wsparcie kontraktowe Nie

Jak odzyskać portfel

Rejestrując portfel, musisz być bardzo ostrożny, przechowywać swoje adresy i hasła w bezpiecznych miejscach, a najlepiej w kilku. Ale jeśli taka uciążliwość miała miejsce w wyniku utraty dostępu do portfela, istnieje kilka rozwiązań tego problemu.

Jeśli zapomniałeś hasła z portfela Ethereum

W większości przypadków odzyskanie hasła Ethereum jest niemożliwe, ponieważ portfele nie przechowują haseł użytkowników.

Jedynym sposobem odzyskania hasła do portfela jest brute-force lub sekwencyjny wybór hasła. Do takich manipulacji wykorzystywane są biblioteki Pyethereum i Pyethrecovery. Aby rozwiązać ten problem, musisz posiadać umiejętności programowania w Pythonie lub zaangażować odpowiedniego programistę.

Istnieje szansa na odzyskanie dostępu,pisanie na poparcie tego portfela. Lub spróbuj z całą mocą zapamiętać hasło, a nawet lepiej, nie zapominaj o tym.

Jeśli usuniesz folder danych portfela z komputera (dla portfeli na komputery stacjonarne)

Aby uniknąć takich problemów, pamiętaj o wcześniejszym utworzeniu kopii zapasowej pliku, czyli zapisaniu kopii folderu danych portfela gdzieś na nośniku innej firmy (pamięć flash USB, dysk twardy) lub w chmurze.

Jeśli kopia zapasowa nie została wcześniej wykonana, specjalne oprogramowanie może pomóc przywrócić pliki. Wymagany plik będzie wyglądał następująco: UTC - 2016-04-16T13-32-54.0--44e087c48ec18226c42fc77rt7c9946a63fdd406 gdzie 44e087c48ec18226c42fc77rt7c9946a63fdd406 jest adresem portfela.

Jeśli przechowujesz portfel na dysku SSD, niestety nie będziesz mógł go przywrócić.

Ostatnią opcją jest próba napisania wsparcia, ale nie wiadomo, czy mogą w tym pomóc.

Wniosek

To był przegląd wszystkich portfeli dostępnych dla użytkownika Ethereum. Mamy nadzieję, że informacje te ułatwiły wybór i uproszczenie instalacji niezbędnego portfela. Teraz najważniejszą rzeczą jest bezpieczne przechowywanie środków i nie zapominanie haseł. Zadbaj o to z wyprzedzeniem, aby nie rozczarować się w przyszłości.