Jak przetaktować kartę graficzną do wyszukiwania - instrukcje krok po kroku

Po tym, jak Twojafarma górniczazacznie przynosić stabilny dochód, możesz spróbować zwiększyć wydajność i rozpocząć podkręcanie kart wideo. To w pełni wykorzysta sprzęt. W tym artykule przyjrzymy się programom i narzędziom, które można wykorzystać do przetaktowywania urządzeń z chipami Nvidii i AMD, porozmawiajmy o tym, co daje podkręcanie kart wideo.

Co to jest podkręcanie karty graficznej i dlaczego jest potrzebne?

Overclocking to celowe odblokowanie ograniczeń mocy narzuconych przez producenta. Ma to na celu zwiększenie wydajności urządzenia. Moc, na przykład karty graficznej, zależy od częstotliwości zegara procesora graficznego i pamięci wideo. W takich przypadkach jest to ich przyspieszenie. Jak wiadomo karta graficzna jest najbardziej energochłonną częścią komputera. Jeśli porównamy przetaktowywanie karty graficznej z przetaktowywaniem procesora, to warto zauważyć, że pobór mocy GPUznacznie wzrasta, podczas gdy w przypadkuCPUpozostaje na tym samym poziomie. Zwiększenie TDP kart wideo powoduje, że system wymaga większego zasilania. Oznacza to, że musisz albo najpierw użyć zasilacza z rezerwą mocy, albo zmienić go po przetaktowaniu. BP jest ważnym elementem i należy dołożyć starań, aby jego jakość była na równi. Nie należy kupować tanich bloków dla farm górniczych, zaleca się zastanowienie się nad zakupem urządzeń z certyfikatami 80 PLUS. Jeśli mówimy o mocy, to konkretne numery, których system będzie wymagał po przetaktowaniu, są trudne do wywołania. Wszystko zależy od konkretnegomodele.

Początkujący overlocki często pytają w Internecie o możliwość zaistnienia sytuacji, w której karta wideo spala się z powodu przetaktowywania. Należy jednak zauważyć, że nie powinno się to zdarzyć, jeśli nie zwiększysz napięcia przyłożonego do procesora graficznego. Nawet jeśli wystąpi awaria, karta po prostu zresetuje częstotliwości do ustawień fabrycznych i będzie nadal działać.

Kolejnym ważnym pytaniem zadawanym przez początkujących jest brak zrozumienia, dlaczego różne częstotliwości są instalowane na kartach wideo z tym samym układem. Jeśli odpowiesz na to pytanie krótko, wówczas firma Nvidia lub AMD tworzy tylko procesory graficzne, a twórcy kart wideo (Asus, MSI, Palit) kupują je i tworzą na nich karty wideo. Każda firma czyni je według własnego uznania i oferuje różne modyfikacje kart wideo. Niektórzy producenci obniżają częstotliwość taktowania rdzenia, niektórzy go zwiększają, powstają różne zestawy interfejsów wyświetlacza. Dlatego karty graficzne z tymi samymi chipami mogą mieć różne koszty, mieć różne podstawowe ustawienia i zależą bezpośrednio od firmy, która je wydała. Oznacza to, że bezpieczne przetaktowywanie karty wideo powinno być przeprowadzane z uwzględnieniem konkretnego modelu, którego używasz. Cóż, jeśli jesteś zainteresowany średnią wydajnością danej karty wideo w różnych algorytmach, możesz skorzystać z usługiWhatToMine . Posiada również kalkulator do obliczania zysku z ręcznie określonąszybkością mieszania .

Jak prawidłowo przetaktować kartę wideo

Bezpieczne jest podkręcanie GPU w trzech prostych krokach:

  • Pierwszą rzeczą do zrobienia jest bezpośrednie zwiększenie częstotliwości
  • Następnie musisz przeprowadzić syntetyczny test warunków skrajnych
  • Końcowy test będzie pod rzeczywistym obciążeniem, na przykład w grze

Zacznijmy od początku. Częstotliwość GPU powinna rosnąć powoli, a specjaliści nie zalecają dodawania więcej niż 40-50 MHz naraz. Po dodaniu zalecanej wartości uruchom program do testu warunków skrajnych. Na przykład aplikacja FurMark jest odpowiednia. W ustawieniach ustawiamy rozdzielczość ekranu i czas trwania testu, a następnie uruchamiamy go. Zaleca się przetestowanie nowych ustawień przez co najmniej 15 minut. Pozwoli to poczekać na dobre ogrzanie karty wideo. Teraz najważniejsze dla nas jest wyłączenie karty wideo. Doświadczenie, jak wspomniano powyżej, nie jest tego warte, ponieważ częstotliwości zostaną po prostu zresetowane do bazy.

Jeśli system z podniesionymi częstotliwościami działa stabilnie, dodaj kolejne 50 MHz i uruchom test ponownie. Kontynuujemy tę drogę, aż adapter odmówi pracy lub zacznie wytwarzać artefakty. Jeśli otrzymałeś komunikat informujący, że sterownik wideo przestał odpowiadać i został przywrócony, to właśnie tego chcieliśmy. Rzecz w tym, że ta wartość jest rodzajem punktu odniesienia. Teraz wiemy, że urządzenie nie poradzi sobie z takim obciążeniem i częstotliwość rdzenia powinna zostać obniżona. Ponownie ustawiamy poprzednią wartość, która wykazywała stabilną pracę, ale dodaje się do niejnie 50, ale 20 MHz. Sprawdzam ponownie benchmark. Jeśli wszystko działa, dodaj trochę więcej i powtórz test. Chodzi o to, aby znaleźć dokładną wartość, która jest maksymalnie możliwa dla Twojej karty wideo, aby osiągnąć najbardziej efektywną i poprawną pracę.

Teraz, kiedy wszyscy znaleźliście tę dokładną wartość, a system jest testowany przez test bez problemów, zaleca się sprawdzenie go w prawdziwej pracy i uruchomienie trudnej gry. Obciążenie to umożliwi obiektywną ocenę stabilności pracy, ponieważ tworzywa sztuczne nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację. Gra musi być wybrana najtrudniej, aby żeton podniósł się do 90% + i dobrze się rozgrzał. Po kilku godzinach gry możesz ocenić, czy wszystko działa dobrze. Jeśli nie, częstotliwość musi zostać ponownie zmniejszona. Ten monotonny proces powinien być kontynuowany, dopóki przyspieszenie nie ustabilizuje się i nie znajdzie się idealna częstotliwość dla urządzenia.

Przetaktowywanie karty graficznej Nvidia

Jednym ze sposobów przetaktowywania urządzeń z chipami Nvidia jest użycie narzędzia Nividia System Managment Interface. Z pomocą Nvidia-smi możesz skonfigurować swoją kartę graficzną do pracy w trybie zero (najwyższy) priorytet, który nazywa się P0. Domyślnym trybem jest P2, który jest używany do aplikacji komputerowych. Tryb najwyższego priorytetu dobrze nadaje się do zadań takich jak górnictwo i znacznie zwiększa szybkość ich wykonywania.

Ta aplikacja jest dostarczana ze sterownikami Nvidii i można ją znaleźć w folderze Nvidia Corporation NVSMI naścieżki instalacyjne w systemie Windows. Uruchom wiersz poleceń i przejdź do żądanego folderu, aby uzyskać możliwość wykonywania poleceń. Aby sprawdzić bieżący stan GPU, uruchom następujące polecenie:

  • nvidia-smi -q -d PERFORMANCE

Należy zauważyć, że tryb priorytetu zmienia się dynamicznie w zależności od obciążenia. Dlatego przed uruchomieniem polecenia należy uruchomić górnika, aby dowiedzieć się, w którym trybie P jest aktywny.

Teraz, kiedy już ukończyłeś wszystkie wstępne testy, musisz znać maksymalne częstotliwości, których urządzenie używa w trybie P0. Możesz to zrobić za pomocą polecenia:

  • nvidia-smi -q -d SUPPORTED_CLOCKS | więcej

To polecenie wyświetla listę wszystkich częstotliwości obsługiwanych w różnych trybach używanych przez kartę graficzną. Lista zawiera wiele szczegółów, ale nie ma znaczenia. Jedyne, co jest dla ciebie ważne, to częstotliwość mikroukładu i częstotliwość pamięci karty graficznej. Są na górze listy.

W tym przykładzie rozważamy przetaktowanie karty graficznej GTX 970 od producenta Gigabyte. Dla rdzenia ustawimy wartości na 1455 MHz, a na przetaktowanie pamięci karty wideo wydamy 3505 MHz. Następnie sprawimy, aby karta wideo wykorzystywała maksymalne częstotliwości, gdy jest w trybie P0. Możesz to zrobić za pomocą polecenia:

  • nvidia-smi -ac 3505, 1455

Ważne jest, aby zrozumieć, że to polecenie zastosuje ustawienia częstotliwości do wszystkich kart wideo w systemie. Zazwyczaj gospodarstwo jest ustawione tak samo i powinny pojawić się problemy. Ale czasami zestawy są zbierane za pomocą kilku różnych kart iwtedy wszystkie polecenia muszą być wykonane ze wskazaniem identyfikatora karty w systemie. Aby to zrobić, dodaj parametr -i do polecenia z liczbą, co oznacza, że ​​identyfikator urządzenia w systemie jest od 0 i wyższy. Na przykład, jeśli mamy dwie różne jednostki GPU, P0 musi być zainstalowany dla każdego z nich osobno. Następnie wykonujemy dwa różne polecenia:

  • nvidia-smi -i 0 -ac 3505,1455

i

  • nvidia-smi -i 1 -ac 3405, 1390

Teraz sprawdźmy, jak się okazało, aby poprawić wydajność wydobycia. Odbywa się to bardzo prosto, wystarczy uruchomić górnika, aby zmienić częstotliwości, a następnie po. W GTX 970, którego użyliśmy jako przykład, taka zmiana częstotliwości może przynieść około 2 megaheshesha na sekundę. Wynik jest całkiem dobry. W ten sposób można znacznie poprawić wydajność gospodarstwa i nie stracić zbyt wiele w kwestii zużycia energii.

Przetaktowywanie karty graficznej AMD Radeon

Aby przetaktować karty wideo ATI Radeon, używany jest program, za pomocą którego można zmienić oprogramowanie układowe urządzenia. A dla procesorów, przy okazji, używana jest specjalna aplikacja AMD Overdrive.

Otwórz ATIWinflash, aby edytować oprogramowanie układowe. Należy pamiętać, że należy to zrobić w imieniu administratora. Zapisz obraz systemu BIOS z rozszerzeniem pliku.rom . Należy pamiętać, że jeśli karty graficzne są używane przez nadajniki, program będzie mógł wyświetlić tylko trzy urządzenia.

Twórz kopie zapasowe systemu BIOS wszystkich urządzeń, aby umożliwić wycofywanie w przypadku wystąpienia problemów z oprogramowaniem układowym.problemy. Następnie użyj narzędzia Polaris Bios Editor. W wyświetlonym oknie programu wybierz plik z biosem karty wideo, którą chcesz teraz flashować. Następnie musisz zmienić czasy urządzenia w zależności od posiadanej karty.

Rozważmy na przykład przetaktowanie karty graficznej RX 470. Należy wstawić odpowiednie wartości specjalnie dla swojego modelu i zmniejszyć częstotliwość rdzenia. Nie ma znaczenia dla wydobyciaEtana chipach RX, ale w przypadku serii AMD radeon r7 200 sytuacja jest nieco inna. Następnie musisz wyrównać wartości częstotliwości rdzenia do 1150 MHz i zmienić napięcie. Można to również zrobić w programie autoburner, ale porozmawiamy o tym nieco później. Teraz będziemy edytować bios. Ta metoda jest również wygodna, jeśli często musisz ponownie zmontować kopalnię farmy i zmienić część oprogramowania. A w BIOS-ie możesz podkręcić chłodnicę. Aby to zrobić, po prostu zmień wartości odpowiadające prędkości systemu chłodzenia. Po zakończeniu edycji należy zapisać wynik z rozszerzeniem.rom . Zaznacz nazwę pliku, co pomoże zrozumieć, że ten plik odpowiada zmodyfikowanej wersji. W programie ATIWinflash wybierz opcję Wczytaj obraz i wybierz plik ze zmodyfikowanym oprogramowaniem układowym, a następnie żądany akcelerator grafiki. Oprogramowanie układowe odbywa się za pomocą przycisku Program.

Jak przetaktować kartę graficzną Intel

Wielu użytkowników, którzy pracują na laptopie lub nie mają dyskretnej grafiki, musi poprawić swoją wydajność i szuka sposobu na przetaktowanie Intel HD Graphics 4000 lubkolejny zintegrowany układ. Należy zauważyć, że program do podkręcania kart graficznych Intel nie istnieje, ale jego użycie nie da pożądanego wzmocnienia mocy, ponieważ sam układ jest słaby i nie nadaje się do poważnych zadań, takich jakgórnictwo .

Oprogramowanie do podkręcania kart wideo

Overclocking to interesujący temat, który niepokoił użytkowników potężnych kart wideo przez długi czas, niezależnie od tego, czy są to górnicy, czy gracze. Oczywiście, oprócz oficjalnych narzędzi producentów, stworzono także aplikacje innych producentów, które oferują uniwersalną kontrolę kart wideo i możliwość bezpiecznej zmiany ustawień fabrycznych.

Jak przetaktować kartę wideo za pomocą MSI Afterburner

Poniżej rozważymy pracę z programemAfterburner , który umożliwia rekonfigurację vidyuhi. Rozpoczynamy przegląd pracy z nim ze zmianą parametrów częstotliwości RAM, która jest podpisana przez Memory Clock. Ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku wydobywania eteru. Pamięć zainstalowana na karcie graficznej może być produkowana przez różne firmy. W Internecie większość górników zgadza się, że pamięć Samsunga będzie najlepszym wyborem. Użytkownicy szczególnie zwracają uwagę na stabilność swojej pracy nawet przy ekstremalnym podkręcaniu.

Tutaj, jak w przypadku narzędzia konsoli Nvidia, najlepiej jest obserwować proces dynamicznie. Dlatego musisz najpierw uruchomić samego górnika. Teraz przesuń suwak w prawo, który odpowiada za automatyczne podkręcanie pamięci i oglądaniestabilność wydajności systemu dzięki poprawionej wydajności.

Możesz również przesunąć suwak bezpośrednio do dużych wartości, aż urządzenie przestanie działać. Zaraz po tym zaczynamy powoli poruszać się w przeciwnym kierunku.

Program zawsze ostrzega użytkowników, jeśli wartości przyspieszenia są ustawione zbyt wysoko. W tym celu używane jest specjalne powiadomienie, które zawiera tekst z ostrzeżeniem, że nic się nie stało, ale częstotliwości zostały zresetowane do ustawień fabrycznych i zaleca się użycie mniejszych liczb w przyszłości.

Ograniczenie zużycia energii przez AMD i Nvidia jest również ważną częścią procesu optymalizacji sprzętu. Początkujący mogą być zaskoczeni, że przyspieszamy kartę graficzną, ale jednocześnie zmniejszamy jej zużycie energii. Jest to możliwe dzięki temu, że nowoczesne karty graficzne nie używają intensywnie rdzenia graficznego podczas wydobywania Ethereum. Oznacza to, że napięcie rdzenia MSI Afterburner zmniejsza się poprzez zmniejszenie częstotliwości rdzenia.

Wszystko tutaj jest również standardowe. Zmieniamy wartość częstotliwości rdzenia w dół za pomocą suwaka i obserwujemy odczyty watomierza oraz ich związek z wydajnością górniczą. W Internecie można znaleźć notatki o tym, jak użytkownikom udało się zmniejszyć zużycie energii o ponad 20%, podczas gdy wydajność została nieznacznie zmniejszona. Należy zauważyć, że w takich przypadkach użytkownicy zazwyczaj mierzą zużycie energii z całego gospodarstwa, które zawiera innekomponenty, nie tylko akceleratory graficzne. Możesz także zmienić wartość wskaźnika napięcia rdzenia, ale pozwoli to zaoszczędzić tylko kilka watów i nie spowoduje zauważalnego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Innym ważnym punktem podczas pracy z Averbernerem jest optymalizacja systemu chłodzenia. Zmniejszenie zużycia energii przyczynia się do zmniejszenia ciepła, a zatem można zmniejszyć liczbę obrotów wentylatora.

W programie MSI możesz nie tylko ustawić prędkość bezpośrednio, ale także bardziej elastycznie podchodzić do ustawienia. Na przykład program obsługuje możliwość regulacji prędkości obrotowej w zależności od temperatury. Jest to wyświetlane w formie wykresu, na którym należy umieścić punkty krzywej, aby wskazać zależność. Wszystko to odbywa się w zakładce „chłodniej”.

Należy zauważyć, że liczba obrotów bezpośrednio wpływa na zużycie łożysk wentylatora. Im większa prędkość, tym szybciej zawiedzie. Tak więc, podczas konstruowania wykresu obrotu, poszukujesz kompromisu między jakością chłodzenia a trwałością systemu chłodzenia. Należy zauważyć, że chłodzenie nie będzie zbyt trudne do naprawienia, czego nie można powiedzieć o wypalonym chipie karty graficznej. Musisz także wziąć pod uwagę poziom hałasu wytwarzany przez wentylator. Jest to szczególnie ważne, gdy gospodarstwo jest zainstalowane w dzielnicy mieszkalnej.

Teraz, kiedy dokonałeś wszystkich potrzebnych ustawień i jesteś pewien, że system jest stabilny, możesz zapisać wyniki swojej pracy za pomocą specjalnego przycisku w postaci dyskietki, która znajduje siępo prawej.

Konfigurowanie programu MSI Afterburner do eksploracji oznacza również autorun podczas uruchamiania systemu. Możesz go włączyć w ustawieniach aplikacji. Wystarczy aktywować opcję uruchamiania programu w systemie Windows.

Jak przetaktować kartę graficzną w laptopie

Istnieją aplikacje do zmiany częstotliwości w każdym laptopie, czy to HP, czy ASUS, ale optymalizacja karty wideo tej klasy nie da pożądanego efektu i na pewno nie pozwoli na rozpoczęcie wydobycia. Dlatego nie jest do końca jasne, dlaczego powinniśmy przetaktować kartę graficzną w komputerze przeznaczonym do noszenia i czy w ogóle powinna ona zostać wykonana.

Czy warto podkręcać kartę graficzną: zalety, ryzyko

Korzyści Ryzyko
1. Zdolność do poprawy wydajności.Overclocking pozwala znacznie zwiększyć szybkość mieszania i wydajność zarówno w górnictwie, jak iw innych wymagających aplikacjach.
2. Zdolność do zmniejszenia zużycia energii.Nowoczesne oprogramowanie umożliwia wysokiej jakości kontrolę mocy urządzenia. Może to zaoszczędzić energię elektryczną. Będzie to szczególnie zauważalne, jeśli masz jedną lub więcej farm dla kilku kart wideo.
3. Obecność dużej liczby programów i narzędzi.Teraz sami producenci kart wideo tworzą aplikacje, które umożliwiają precyzyjne dostrajanie adapterów i zmianę ich ustawień fabrycznych. Ponadto w Internecie znajduje się wiele informacji na temat każdego modelu i na ten temat istnieją różne społeczności.
1. Ryzyko utraty gwarancji na kartę graficzną.Niektóre metody przetaktowywaniana przykład oprogramowanie układowe czasami prowadzi do tego, że produkt nie jest akceptowany w centrach serwisowych. Jednak korzystanie z programów takich jak MSI Afterburner nie ma wpływu na gwarancję.
2. Karta graficzna może stać się niestabilna.Takie sytuacje są możliwe, gdy użytkownik nie postępuje zgodnie z instrukcjami i słabo rozumie, co robi.

Overclock pozwala nie tylko poprawić wydajność, ale czasami nawet zaoszczędzić na zużyciu energii. Oczywiście proces ten wymaga pewnych przygotowań teoretycznych, ale trudności dla mniej lub bardziej doświadczonych użytkowników nie powinny się pojawić. W tym artykule byliśmy w stanie zapoznać się z głównymi rozwiązaniami do przetaktowywania chipów obu firm, a nawet mówić o uniwersalnym narzędziu MSI. Mamy nadzieję, że teraz nie ma żadnych pytań o to, co daje podkręcanie kart wideo i jak je wdrożyć.