Jak anulować transakcję bitcoin, przewodnik z przykładami

Obecnie wielu użytkowników korzysta z zarobków kryptowaluty. Obszar ten szybko się rozwija. Aby jednak osiągnąć sukces w tej dziedzinie, konieczne jest zrozumienie wielu kwestii. Na przykład klient maszyny kryptograficznej powinien wiedzieć, jak anulować transakcję bitcoin iw jakich przypadkach może to być konieczne.

Jak anulować transakcję bitcoin?

Niestety nie można anulować transakcji bitcoin. Fani kryptowaluty wielokrotnie widzieli, jak niewygodny jest brak funkcji anulowania transakcji. W rzeczywistości nie jest to zaskakujące. W końcu system Bitcoin nie jest wyposażony w centralne biuro, które pozwala na rejestrowanie wszystkich przekazów pieniężnych. Ta funkcja umożliwia wszystkim zarejestrowanym użytkownikom wymianę określonej liczby monet bez kontroli osób trzecich.

Łatwo jest sprawdzić status transakcji Bitcoin w odniesieniu do jej etapu przetwarzania. Jednak anulowanie nie wchodzi w rachubę. System Bitcoin różni się od tradycyjnych przelewów elektronicznych. W trakcie przetwarzania transakcji Bitcoin środki nie są wysyłane Usługa automatycznie przepisuje numery w portfelach nadawcy i odbiorcy. Ten proces jest wyświetlany w rejestrze publicznym.

Dlaczego nie można zwrócić Bitcoinów

Transakcje Bitcoin różnią się od zwykłych transakcji kartą kredytową. Proces anulowania transakcji lub zwrotów nie jest automatyczny dla transakcji Bitcoin. Kiedy ludziedokonywać transakcji, nie ma ingerencji osób trzecich w zarządzanie lub dostarczanie środków. Przeniesienie odbywa się wyłącznie między nadawcą a odbiorcą.

W sytuacjach, w których przypadkowo wysłałeś pieniądze na niewłaściwy adres lub kupiłeś coś od sprzedającego i chcesz otrzymać zwrot pieniędzy, musisz mieć dane kontaktowe odbiorcy, aby poprosić o zwrot pieniędzy. W przypadku zakupu od sprzedawcy najprawdopodobniej mogą dokonać zwrotu pieniędzy, ale w pierwszym przypadku trudno jest odzyskać pieniądze. Innym powodem, dla którego strony trzecie nie mogą interweniować w transakcji, jest to, że fundusze są w pełni kontrolowane przez właściciela w portfelu Blockcain, a sam system nie może uzyskać nad nim kontroli.

Rozważmy dwie sytuacje jako przykład, aby jasno zrozumieć, dlaczego nie można anulować transakcji Bitcoin. W pierwszej sytuacji głównym bohaterem będzie Bitcoin, w drugim - gotówka.

Sytuacja 1.Przypadkowo wysłałeś bitcoin na niewłaściwy adres. Nie znasz właściciela adresu, na który zostały wysłane środki, i nie masz możliwości skontaktowania się z przypadkowym odbiorcą i poproszenia go o zwrot pieniędzy.

Sytuacja 2.Idąc ulicą, upuściłeś 10 dolarów na chodnik i nie zauważyłeś. Wkrótce potem ktoś, kogo nie znasz, znajduje pieniądze i zabiera je. Jeśli nie widziałeś, jak dana osoba zabiera pieniądze, nie możesz jej śledzić i zwrócić pieniędzy.

W obu sytuacjach jest mało prawdopodobne, że ponownie zobaczysz swojepieniądze Pomimo faktu, że Bitcoin pozwala zobaczyć wyraźną ścieżkę przepływu środków (dzięki Blockchain), adresów Bitcoin nie można zidentyfikować przez imię lub nazwisko właściciela. Publiczny jest tylko numer portfela. Ale nie można wiarygodnie wiedzieć, kto jest właścicielem konkretnego portfela. W tym przypadku możesz śledzić przyszłą ścieżkę swojego bitcoina, nawet po tym, jak adresat wyśle ​​go do kogoś innego.

Transakcja zamrożona. Jak anulować niepotwierdzoną transakcję?

Następujące czynniki mogą spowodować zamrożenie transakcji:

 • sygnał internetowy zniknął;
 • użytkownik pośpieszył, nie czekając na przetworzenie pierwszego transferu przez system (druga transakcja jest kontynuowana);
 • nie dotarli pod wskazany adres Satoshi, klient wykonuje operację ponownie (po stwierdzeniu, że obie transakcje zakończyły się powodzeniem).
 • Nieprawidłowy rozmiar prowizji. Nie powinien być niższy niż zalecany przez system.

W przypadku zamrożenia transakcji należy wykonać następujące czynności:

 • upewnij się, że bitcoiny są naprawdę zablokowane. Być może to nie jest kolej transakcji. Aby to zrobić, otwórz Block Explorer. Nawet jeśli system wyświetli przycisk „Transakcja niepotwierdzona”, wszystko nie zostanie utracone;
 • przejdź do konsoli debugowania w portfelu btc (Help-Window Debug-Console);
 • pobierz klucz prywatny z wymaganego adresu bitcoin: dumpprivkey
  . Zamiast
  wstaw adres, który został użyty do wysłania gotówkioznacza. Użytkownik w tym przypadku otrzymuje klucz prywatny dla określonego adresu portfela. Nie zaleca się przechowywania w dostępnym miejscu. Znajomość klucza zapewnia pełny dostęp do konta;
 • eksport prywatnych kluczy adresowych (jeśli są bitcoiny na innych adresach);
 • zamknij klienta, usuń portfel po zakończeniu eksportu klucza: lokalizacja portfela wallet.dat zależy od konkretnego klienta Bitcoin, typu systemu operacyjnego. Oczywiście nie musisz go usuwać, lepiej przenieść go w inne miejsce, zmieniając jego nazwę z wyprzedzeniem;
 • zrestartuj klienta, ponownie utworzy portfel: wcześniej odebrane klucze muszą zostać zaimportowane. Następnie w konsoli debugowania musisz zarejestrować importprivkey . Import może zająć dużo czasu. W każdym przypadku proces ten powinien zostać zakończony;
 • W nowym portfelu wyświetlane jest konto z jego aktualnym stanem: transakcje niepotwierdzone nie są dostępne tutaj. Jeśli chodzi o zablokowane środki, mogą ponownie zostać wykorzystane do wysłania. Następnie mogą zostać ponownie wysłane do innych użytkowników. Jednak tym razem nie trzeba zapominać o wskazaniu zalecanej prowizji.

Ten przewodnik jest odpowiedni dla wszystkich portfeli kryptograficznych. Nie będzie można go używać tylko wtedy, gdy niepotwierdzona transakcja została sformatowana przy użyciu portfela w chmurze.

Podsumowując,

Nie ma możliwości anulowania transakcji bitcoin, jest to technicznie niemożliwe. Dlatego uczestnicy rynku kryptograficznego powinni być niezwykle uważni podczas wdrażaniatransakcje finansowe i zawsze pamiętaj o ich nieodwracalności.