IOTA: kryptowaluta, która zmieni Internet rzeczy - opis i pełna recenzja

IOTA jest rewolucyjną kryptowalutą i platformą stworzoną specjalnie dla koncepcji Internetu rzeczy. Nie jest to żaden inny projekt czy moneta, co czyni go wyjątkowym i bardzo obiecującym. IOTA może stać się paliwem transakcyjnym, które zapewni wdrożenie inteligentnych przedsiębiorstw z udziałem maszyn połączonych w jedną sieć.

Odwiedziłeś także supermarket i widziałeś tam samoobsługowe kasy? Zgadzam się, że są one wielokrotnie bardziej wydajne i opłacalne niż kasjer. I wyobraźcie sobie, że w supermarkecie można umieścić talerze do wyboru towarów, zainstalować taśmy, które oddadzą produkty bezpośrednio w ręce lub do bagażnika samochodu. To właśnie te inteligentne rozwiązania stanowią podstawę Internetu przedmiotów (IoT). IOTA w nim musi spełniać rolę łączącą węzły całej sieci.

Kryptowaluta IOTA - co to jest?

IOTAjest zarówno kryptowalutą, jak i systemem do realizacji mikropłatności natychmiastowych bez prowizji. To sprawia, że ​​jest bardzo różny od innych monet, ponieważ możliwa jest tutaj transakcja 1 monety lub, w przybliżeniu, 0,001 centa w ekwiwalencie dolara.

Co to daje? Na przykład, używając IOTA, możesz zapewnić wykonanie najmniejszych zadań w zjednoczonej sieci: odkręć kran w łazience, przyklej znacznik i przynajmniej zdmuchnij cząstkę kurzu. Dzięki takim funkcjom IOTA może zostać zintegrowana z Internetem przedmiotów, przeprowadzając transakcje między punktami.

Utwórz IOTA

Historia tego projektu rozpoczęła się w 2015 r. Wraz zICO . Podczas zespołu crowdfundingowego IOTA się udałoZbierz 1 337bitcoinów , które w tym czasie były bardzo małe. Ale warto zauważyć, że w zasadzie ICO odbywał się rzadko w 2015 r. I wszyscy byli w cieniuEthereum .

Prawie cały 2016 rok przeszedł testy beta, a do 2017 roku innowacyjny projekt stanął na nogi. Solidne fundusze przeznaczono na rozwój, marketing i nowe projekty. A do czerwca IOTA (lub raczej MIOTA) zadebiutowała na jednej z największych giełd światowychBitfinex . Jesienią zawarto szereg strategicznych umów z dużymi konsorcjami: Samsung, Fujitsu, Volkswagen, Microsoft, Deutsche Telekom.

Kilka niemieckich przedsiębiorstw znajdujących się na tej liście nie jest przypadkowych. To właśnie w Niemczech utworzono Fundację Rozwoju Projektu i Internet Rzeczy pod nazwą IOTA Foundation. Już jesienią 2017 roku jego „budżet” przekroczył 100 milionów dolarów. Rola projektanta wykonuje norweski David Sunstebu. W jego skład wchodzą także Sergey Ivancheglo, Dominic Shiner i Sergey Popov. Sunstebu aktywnie przyczynia się do koncepcji Internetu przedmiotów. Jeszcze przed uruchomieniem IOTA założył startup Stealth, który zajmuje się produkcją procesorów o ultra niskim zużyciu zasobów dla IoT.

Jak to działa?

Iota nie przypomina Bitcoina ani Eteru, ponieważ w rzeczywistości nie używałańcucha blokowego . Platforma wykorzystuje specjalny magazyn Tangle, który działa na podstawie DAG - ukierunkowanego wykresu acyklicznego. W bloku blokowym Bitcoin lub Ethereum wszystko jest przechowywane wblokach , gdzie rejestrowane są informacje o transakcji. W Tangle IOTA nie ma żadnych bloków, a transakcje są tam łączone na swój specjalny sposób: każdyNowa transakcja, która powstała (nazwijmy ją A), potwierdza dwie stare (B i C). Weryfikacja może również wystąpić pośrednio - wystąpiła transakcja D, potwierdzająca A i warunkowa Z. Ale jednocześnie pośrednio potwierdziła B i C.

Taki system tworzy całą sieć weryfikacji, która chroni sieć przed podwójnymi wydatkami i sprawia, że ​​działa z większą wydajnością. Oznacza to, że im więcej transakcji w sieci, tym szybciej będą one przetwarzane.

Należy zauważyć, żewydobycieIOTA nie jest możliwe. Wszystkie monety zostały wydane natychmiast. Ich liczba wynosi około 2,8 biliona, a dokładniej, wartość ta jest opisana wartością MAX_SAFE_INTEGER w języku JavaScript. MIOTA jest wykorzystywana w obrocie akcjami - 1 000 000 IOTA.

IOTA i Internet rzeczy

Perspektywa IOTA jest mierzona perspektywą sfery, której ta platforma ma służyć. W 2015 r. Przemysł Internetu rzeczy został „oszacowany” na 1,6 biliona dolarów. Do 2025 r. Branża ma wzrosnąć do 6,2 biliona USD, a liczba aktywnych urządzeń do 2020 r. Przekroczy 50 mld.

WedługInternet of Thingsoznacza sieć, w której obiekty fizyczne współdziałają ze sobą za pomocą technologii wbudowanych. Teraz nie ma pełnej sieci - istnieje więcej autonomicznych ognisk. Weź przynajmniej eleganckie mieszkanie, w którym światło, prąd i ogrzewanie są automatycznie regulowane. Ale mieszkania mogą być łączone w domy, domy w mieście i miasto w całej sieci.

Internet rzeczy może zmieniać procesy gospodarcze i społeczne na wiele sposobówracjonalizując je. Koncepcję tę po raz pierwszy zaproponował badacz MIT Kevin Ashton w swoim raporcie na temat modernizacji systemu logistycznego Procter & amp; Gamble Od dwóch dekad zmienia się tło - teraz liczba urządzeń podłączonych do Internetu, mierzona w miliardach, jest takich, jak przetwarzanie w chmurze, IPv6, wzrosła rola sieci bezprzewodowych, istnieje wiele czujników dotykowych i urządzeń.

IOTA jest w stanie powiązać prawie wszystkie procesy w ekosystemie Internetu przedmiotów, dostosowując łańcuchy transakcji i zdolność do przeprowadzania mikrotransakcji w dużych ilościach. Tangle nie ma problemów ze skalowalnością w przeciwieństwie do blockchain. Ponadto platforma jest zaimplementowana w taki sposób, że urządzenie do interakcji z innymi węzłami nie powinno mieć nieprzerwanego dostępu do Internetu. W przypadku niektórych „samochodów” wystarczy połączyć się raz w miesiącu lub nawet w roku - wszystko zależy od funkcjonalności. Pozwoli to zaoszczędzić energię akumulatora, a nawet energię elektryczną.

Zalety i wady IOTA

IOTA jako kryptowaluta ma swoje zalety. Główne z nich to brak prowizji, zdolność do przeprowadzania mikrotransakcji i duża szybkość operacji. Wszystkie te zalety zapewnia Tangle, który potajemnie nazwał blockchain 3.0. Chociaż w rzeczywistości nie jest to blockchain, ponieważ nie tworzą się w nim bloki.

Z perspektywy platformy IOTA nadal trudno jest ocenić. To tak jak z Ethereum w 2015 lub 2016 roku - wszyscy rozumieli jego ogromny potencjał, ale nie było jeszcze namacalnego przykładu, który pokazałby Ethereum z dobrymimprezy. Fakt, że projekt aktywnie się rozwija i współpracuje z największymi konsorcjami na świecie, sugeruje, że ma perspektywy. Idea stania się siłą napędową w tak innowacyjnym kierunku, jak Internet przedmiotów, jest zdecydowanym plusem IOTA. Oznacza to, że Moneta ma pewną wagę. W końcu muszą spełniać rolę „paliwa” w szybko rozwijającej się sferze.

Jednak unikalna platforma IOTA i nietypowy model POW bez takiego wydobycia potencjalnie tworzą sytuację, w której potężna transakcja narusza bezpieczeństwo sieci. Jeśli pochodzi z węzła, który zebrał 51% całkowitej mocy, nastąpi tak zwany atak 51%. Węzeł uzyska kontrolę nad siecią, umożliwiając jej podwojenie. Ten jest jak wydobywanie Bitcoinów z 51% mocy obliczeniowej.

Bezpieczeństwo to kolejny punkt, który wymaga trochę pracy. Na forum projektu IOTA i innych witryn kryptowaluty było więcej niż jeden raz skarg na utratę monet z portfela. Do tej pory nie zaimplementowano zwykłego portfela oprogramowania. I to jest jeden z głównych celów projektu na 2019 r.

Korzyści Wady
- Nie ma problemów ze skalowalnością - im więcej transakcji, tym lepiej dla sieci;
- Brak opłat transakcyjnych;
- Nie ma górnictwa, dlatego IOTA nie jest zagrożona przez widły i wahania spekulacyjne kursu;
- bilionowa sfera, z którą powiązane są duże firmy;
- Fundacja IOTA - fundusz, który rozwija projekt i przyciąga solidne inwestycje;
- Wyjątkowośćplatformy w porównaniu z innymi projektami, co czyni IOTA atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym.
- Słabe wsparcie na giełdach i ograniczona funkcja monet;
- Brak wiarygodnego portfela IOTA;
- Możliwy jest prywatny atak 51% w sieci.

Jak zainstalować portfel IOTA

Jak dotąd sieć IOTA nie jest tak rozwinięta jak sieć BTC lub ETH, dlatego wybór portfeli jest tutaj ograniczony.

2018. Można go pobrać do portfela funkcjonalnegoTrinitydla Windows, MAC, Linux, iOS i Android z dodatkowymi mechanizmami ochrony i opcjami. Portfele mobilne są obecnie w fazie beta. Również dla użytkowników dostępna jest stara wersja portfela IOTA. Pobierz go wGithub .

Pliki:

Z tej listy pobierz plik .EXE. Po pobraniu uruchom instalację. Po uruchomieniu i ewentualnym zainstalowaniu dodatkowych komponentów zobaczysz następujący obraz:

Pierwsza opcja jest łatwym węzłem, druga jest kompletna, co oznacza pobranie całej Gmatwaniny i wsparcie sieci do działania jako węzeł. Załóżmy, że wybraliśmy pierwszą opcję. Następnie musisz połączyć się z jednym z węzłów.

Następnie przejdź do stronyIOTA seedi przesuń mysz, aby wygenerować Seed. Wynikowa wartość jest wprowadzana w polu portfela. I masz już adres do otrzymywania IOTA:

Na tej samej stronie (iotaseed) możesz utworzyć portfel papierowy. Wygenerowane ziarno będzie jego kluczem prywatnym.

Normalny portfel internetowy IOTA nie został jeszcze wydany. Jeśli tak nie jestgiełdy obsługujące tę kryptowalutę. Usługa taka jakblockchain.infodla IOTA również nie jest jeszcze dostępna.

Jak kupić IOTA

Nie kupisz IOTA, ale MIOTA (M jest mega), ponieważ 1 000 000 koin ma bardziej namacalny wskaźnik.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma zbyt wielu opcji zakupu tej kryptowaluty. Możemy powiedzieć, że jest całkowicie samotny przez wymianę.

Wśród popularnych - tylkoBitfinexiBinance . Druga wymiana koncentruje się na klientach ze Stanów Zjednoczonych.

Istnieje inna opcja z wymianą SLACKYDX . Jest to w rzeczywistości prywatny wymiennik IOTA, do którego można uzyskać dostęp tylko za zaproszeniem. Zanim kryptowaluta przeszła do handlu w Bitfinex, kupcy i inwestorzy kupili ją na YDX.

Inną opcją jest zakup P2P. Na przykład na forumBitcointalk . Tylko dzięki temu konieczne jest znalezienie gwaranta transakcji. Impreza, która cię sprzedaje MIOTA, powinna być wiarygodna.

Oczekuje się, że w przyszłości wsparcie dla IOTA zostanie dodane przez inną ważną wymianę - Bittrex. Ogólnie biorąc, biorąc pod uwagę fakt, że moneta jest tylko na dwóch giełdach, jej miejsce w pierwszej piątce kapitalizacji kryptowalut jest wskaźnikiem ogromnego potencjału wzrostu rynku.

Prognozy i perspektywy na przyszłość

W rzeczywistości IOTA zadebiutowała na rynku kryptowalut w czerwcu 2017 r. Zaledwie sześć miesięcy zajęło jej około 3% kapitalizacji całego rynku kryptowalut. „Ethereum”, które „strzelało” w 2017 r. Pół roku po rozpoczęciu działalności, zajmowało 3,5% kapitalizacji rynkowej (obecnie 10%).

Oprócz głośnego nagłówka w prasie na temat współpracy z Bosch, Samsung, Fujitsu itd., W tym wszystkim jestprawdziwa ziemia i jota mają coś do zaoferowania.

Na przykład stworzono platformę do monetyzacji i generowania danych, w ramach której sprzedający mogli przeprowadzać transakcje z nabywcami. Interesuje się Bocsh, Microsoft, Cisco, Fujitsu, Airbus. We wrześniu 2017 r. Ogłoszono, że IOTA zostanie wykorzystana jako narzędzie do płatności na platformie CognIOTA do wynajmu procesorów (CPU). W 2018 roku został wydany portfel nowej generacji z kanałami Flash do natychmiastowych transakcji, prywatną funkcją transferu i mechanizmami optymalizacji MAM - maskowane uwierzytelnione wiadomości (wiadomości).

Zawsze można znaleźć aktualne prognozy kursu wymiany kryptowaluty IOTA na stronie internetowejDollar Collapse .

Większość podstawowych informacji o IOTA, które udostępniliśmy. Czy powinienem kupić tę kryptowalutę - to zależy od ciebie. Ten, kto wie, jak zarabiać pieniądze w banku kryptograficznym, wyciągnął już wnioski.