Inwestycje w nieruchomości - kluczowe rekomendacje dla inwestorów

Inwestycje w nieruchomości są uważane za niezawodny sposób na zwiększenie i zwrot z inwestycji. Inwestując w zakup nieruchomości, inwestor ma możliwość nie tylko wynająć go, ale również uzyskać zysk netto z różnicy w cenie sprzedaży, a także zaoszczędzić na inflacji.

Co to jest inwestowanie w nieruchomości?

Inwestycjew nieruchomości odnoszą się do realnych inwestycji, ponieważ nabywając je, inwestor otrzymuje przedmiot z prawem własności, który później wykorzysta na zysk.

Właściwość obejmuje każdy obiekt znajdujący się na ziemi i nie może zostać przeniesiony do innego miejsca. Nieruchomość obejmuje:

  • działki;
  • apartamenty;
  • w domu;
  • powierzchnia biurowa;
  • budowa w toku;
  • przedsiębiorstwa przemysłowe;
  • garaże;
  • magazyny.

Nieruchomości mogą być mieszkalne i komercyjne. Prawnie ustalono, że wszystkie obiekty nieruchomości utworzone w celu osiągnięcia zysku są uważane za komercyjne. Nieruchomości mieszkaniowe obejmują metry kwadratowe przeznaczone do bezpośredniego zamieszkania.

Przy zakupie metrów kwadratowych konieczne jest rozróżnienie nieruchomości czynnych i pasywnych. Jeśli nieruchomość zostanie zakupiona w celu dalszego zamieszkiwania w niej, wówczas jest uważana za pasywną, ponieważ nie będzie generować dochodu i wymaga stałej inwestycji gotówkowej. Aktywne nieruchomości stają się, gdy zaczynają przynosić zyski. WJako zysk może być koszt sprzedaży lub wynajmu.

Zakup nieruchomości w celu jej dalszej odsprzedaży uważany jest za inwestycję długoterminową. Wynajmowane nieruchomości przynoszą miesięczne dywidendy w postaci czynszu od najemców.

Inwestycje w nieruchomości mieszkalne

Inwestowanie w nieruchomości mieszkalne obejmuje:

  • zakup powierzchni mieszkalnej na rynku pierwotnym;
  • zakup powierzchni mieszkalnej na rynku wtórnym;
  • kupowanie domu za granicą;
  • zbiorowe inwestycje w nieruchomości;
  • nabycie działki z wykończonym domem lub jego późniejszą budowę.

Postanowiwszy zainwestować w zakup nieruchomości mieszkalnych, należy ustalić cele i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy inwestycje na rynku nieruchomości są obecnie opłacalne? Sektor nieruchomości może rosnąć, spadać lub zamarzać. Wynika to z niestabilności politycznej i gospodarczej, stosunku podaży i popytu. Dlatego decydując się na inwestycję warto przeanalizować ogólne trendy rynkowe i wybrać optymalny czas na przejęcie.

  • Jaką kwotę chcesz przeznaczyć na inwestycje? Po określeniu kwoty, możesz wybrać optymalny segment dla inwestycji, biorąc pod uwagę lokalizację, poziom prestiżu, kwadraturę.

  • Jak długo jesteś skłonny zainwestować? Inwestycje w nieruchomości są długoterminowe. Zakup mieszkania na sprzedaż po 1-3 latachtraktować raczej spekulacyjne działania na podstawie szumu i są możliwe tylko przy rosnącym cyklu rynkowym. W innych przypadkach, dla rentownej odsprzedaży, trzeba będzie czekać znacznie dłużej. Przy zakupie mieszkania do wynajęcia w nowym budynku w trakcie budowy należy wziąć pod uwagę moment oddania domu do użytku i przybliżony czas potrzebny na wykończenie lokalu.

  • Jakiego dochodu oczekujesz? Odpowiednio dobrany moment zakupu, oprócz dochodu w postaci czynszu, może również znacząco zwiększyć kapitalizację inwestycji. Kupując mieszkania na rynku wtórnym, możesz liczyć na co najmniej 10-11% rentowności i miesięcznego czynszu. Rynek pierwotny jest przeznaczony do bardziej długoterminowych inwestycji, ale należy rozumieć, że zakup mieszkania w domu w budowie, po oddaniu domu do użytku, koszt mieszkania wzrośnie o 20-30%, a inwestycje w mieszkania na rynku pierwotnym przynoszą średnio 13% wydajności. Kupując mieszkania w krajach rozwijających się, miastach, dzielnicach, możesz zarabiać więcej, ale powinieneś zainwestować w bardziej imponujący okres.

  • Ile czasu chcesz poświęcić na pracę z nieruchomościami? Główny rynek nieruchomości oferuje opcje mieszkaniowe z wykończeniem i bez wykończenia. Niezależne wykończenie pomieszczeń będzie wymagało dodatkowych zasobów czasowych, ale może być tańsze iw rezultacie procent zwrotu z inwestycji wzrośnie. Wynajem mieszkania na wynajem przynosi większy zysk, ale wymaga stałej uwagi inwestorów. Jeśli nie jesteś gotowyPrzydziel wystarczającą ilość czasu, a następnie powinieneś zwrócić uwagę na gotowe obiekty i długoterminową dzierżawę. Ta metoda inwestycyjna jest odpowiednia nawet dla czajników i zajmuje minimum czasu i wysiłku.

Okresy zwrotu

Okresy zwrotu różnią się w zależności od rodzaju wybranej nieruchomości i warunków rynkowych. Obecnie inwestycja w wysokiej jakości gotowe obiekty mieszkaniowe z późniejszym długoterminowym czynszem jest największym popytem. Średni okres zwrotu nieruchomości mieszkalnych na podstawie zakończonych transakcji wynosi 10 lat. Inwestycje w nieruchomości komercyjne opłaca się w ciągu 6-8 lat aktywnego użytkowania.

Jak zminimalizować ryzyko

Inwestycje w nieruchomości są uważane za jedną z najbardziej wiarygodnych metod inwestowania, ale, jak każda inwestycja, nadal wiążą się z ryzykiem. Największy wpływ na koszt mieszkania ma niestabilność polityczna i gospodarcza w kraju. Rynek nieruchomości aktywnie reaguje na wszelkie negatywne zmiany, co prowadzi do gwałtownego spadku popytu i kosztów, ale jednocześnie stwarza korzystne warunki do zakupu obiektów po najniższej cenie. Przy zakupie nieruchomości należy zwrócić uwagę na ważne wydarzenia i przyszłe zmiany w tych obszarach.

Przeprowadzić dokładną analizę rynku nieruchomości. Wiele firm sztucznie zawyża wartość swoich obiektów. Monitoruj ceny obiektów na rynku i oblicz średni koszt. Liczby te pomogą zawrzeć zyskumowa.

Unikaj inwestowania w nieruchomości za pomocą pieniędzy kredytowych. Dotyczy to zwłaszcza kredytów walutowych. Przy gwałtownym spadku stopy spłat kredytu może przekroczyć zysk z czynszu.

Kupuj przedmioty o odpowiednim celu. Kupując pomieszczenia techniczne, poddasze, półpiwnice domów w celu ich ponownej rejestracji na nieruchomości mieszkalne lub komercyjne, stwarzasz dodatkowe ryzyko. Ustawodawstwo może ulec zmianie i ponowne wydanie nie nastąpi. To samo ryzyko wiąże się z ponowną rejestracją nieruchomości mieszkalnej w celach komercyjnych. Należy pamiętać, że ponowna rejestracja jest dodatkową pozycją wydatków.

Mądre podejście do wynajmu nieruchomości. Określ średni koszt wynajmu tego segmentu, monitorując istniejące ceny. Nie bądź zbyt przesadny i zmniejsz koszty. W pierwszym przypadku inwestor ryzykuje utratę działalności na rynku nieruchomości, w drugim - wydłużenie okresu zwrotu.

Cenne porady dla inwestorów

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z dość dużą inwestycją, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię. Podamy kilka wskazówek tym, którzy zdecydowali się zainwestować w nowy budynek:

  • Przede wszystkim powinieneś zapoznać się z firmą dewelopera i zebrać wszystkie możliwe informacje, recenzje przeglądów w sieci z poprzednich klientów i opinie mieszkańców. Jeśli opinie nie są pocieszające, lepiej jest zmienić wektor uwagi na inną firmę. Pamiętaj, że informacje w Internecie mogąbyć zarówno prawdomównym, jak i nominowanym przez zainteresowane strony (dewelopera lub konkurentów).

  • Zbadaj statystyki firmy deweloperskiej, zwracając uwagę na termin dla poprzednich obiektów - jak zmieniła się cena mieszkań w domu. Deweloper jest zainteresowany budową domu tak szybko, jak to możliwe, aby zaoszczędzić pieniądze na wynagrodzeniach dla budowniczych, aby chronić i wynajmować sprzęt. Średnio należy budować 2-3 piętra dla domów z panelami i monolitycznymi ramami oraz 1,5-2 piętra dla budynków z cegły. Opóźnienie w budowie często wskazuje na niewystarczające finansowanie lub brak pozwoleń na budowę.

  • Sprawdź mapę katastralną. Ziemia, na której zbudowany jest dom, musi mieć odpowiedni cel. Jeśli grunty pod domem są przeznaczone na potrzeby rolnicze i lokale niemieszkalne, w konsekwencji mogą wystąpić poważne problemy z budową lub projektem. Należy również zwrócić uwagę na okres dzierżawy gruntu pod domem. Nie będzie zbędne zwracanie uwagi na przeznaczenie gruntu w bezpośrednim sąsiedztwie domu, aby uniknąć faktu, że w bezpośrednim sąsiedztwie można zbudować zakład, który obniży koszty mieszkania.

  • Porównaj poprzednie projekty deweloperskie z ich rzeczywistymi implementacjami. Minimalna różnica wskazuje, że deweloper wykonuje swoją pracę efektywnie i większość obietnic zostanie spełniona. Podczas gdy podstawowa różnica projektu na papierze i prawdziwego domu powie ci to wW trakcie budowy pieniądze będą stale oszczędzane, co oznacza, że ​​dom nie spełni oczekiwań - może być wykonany z tańszych materiałów i nie spełnia przepisów bezpieczeństwa.

  • Sprawdź dostępność i możliwość podłączenia domu do komunikacji i mediów. Jeśli dom jest zbudowany na pustkowiu lub w pobliżu obszaru przemysłowego, niezbędna komunikacja może nie być dostępna w bezpośrednim sąsiedztwie. Nie wahaj się wyjaśnić z deweloperem, jakie metody podejmie i czy w ogóle podejmie decyzję. Podaż komunikacji może kosztować do 30% całej konstrukcji, aw niektórych przypadkach właściciele mieszkań muszą prowadzić komunikację niezależnie na własny koszt.

  • Zbadaj ograniczenia, cechy i zagrożenia związane z zagospodarowaniem terenu. Niektóre obszary mogą charakteryzować się wysokim poziomem zanieczyszczenia hałasem i zanieczyszczeniem gleby, być zalane lub zagrożone osuwiskami.

  • Dokonaj przeglądu perspektyw projektu na kilka najbliższych lat. Część przyszłych kosztów mieszkania i zysku zależy nie tylko od ilości i jakości metrów kwadratowych, ale także od perspektyw lokalizacji. Jeśli w niedalekiej przyszłości planowane jest zbudowanie kilku kompleksów mieszkalnych wokół domu, może to stworzyć gęsto zaludniony obszar, w którym koszty mieszkania będą rosły powoli lub spadać. Na koszty utrzymania wpływa pozytywnie komfort życia, szacunek okolicy, rozrywka i obiekty rozrywkowe znajdujące się w pobliżu.centra biznesowe, parki, przedszkola, szkoły, kliniki, parking.

Zobacz także:Pomysły na biznes dla początkujących .

Plusy i minusy inwestowania w nieruchomości

Plusy
Minusy
Niezawodność. W przeciwieństwie do większości opcji inwestycyjnych, nieruchomości nie mogą tracić na wartości do zera.
Niska płynność. Inwestycje w nieruchomości mają charakter długoterminowy. Pełnego zwrotu można oczekiwać po 7-10 latach.
Znaczenie. Nieruchomości są praktycznie koniecznością i zawsze jest na nie zapotrzebowanie.
Zmiany na rynku nieruchomości. Inwestor może obliczyć najbardziej odpowiedni przedmiot do zakupu, ale wartość obiektu może się znacznie zmienić z przyczyn od niego niezależnych. Można jedynie w przybliżeniu przewidzieć możliwe zmiany w sferze politycznej, gospodarczej i monetarnej, które mogą wystąpić w okresie spłaty.
Dochód. Korzystna inwestycja w nieruchomości, mądrze wykorzystana, zawsze przyniesie zysk i zwiększy kapitalizację inwestora.

Wnioski

Z powyższego można wywnioskować, że inwestowanie w nieruchomości jest bezpieczną lokatą kapitału z długoterminową perspektywą osiągnięcia zysku. Jednocześnie najkorzystniejsze jest pozyskiwanie przedmiotów w momentach niższych cen i kryzysu rynkowego. Inwestor może chronić się przed większością zagrożeń, przeprowadzając szczegółową analizę obiektu itrendy rynkowe, ale zależy od globalnych zmian w kraju.