Inwestowanie w startupy - przypomnienie dla inwestora

Aby przyspieszyć lub rozpocząć wdrażanie pomysłu, start-upy często wymagają inwestycji stron trzecich. Wraz z rozwojem technologii informatycznych na rynku, ich liczba i aktywność w inwestowaniu w start-upy znacznie wzrosła, ale przed objęciem roli inwestora konieczne jest szczegółowe uporządkowanie problemu i określenie głównych zalet i wad takiej inwestycji.

Co to jest inwestowanie w startupy?

Startupy to przedsiębiorstwa lub zespoły ludzi, którzy chcą budować biznes oparty na innowacjach, świeżych pomysłach i technologiach biznesowych. Miliony innowatorów poszukują inwestycji typu venture capital w startupach. Osoba gotowa uwierzyć w pomyślne wdrożenie, oczekiwanie na dywidendy i część praw do projektu.

Inwestowanie w startupy to mechanizm, który uruchamia dostępny kapitał w pracy dla inwestora, jak również możliwość realizacji marzenia dla firmy.

Etap przygotowawczy

Wybór inwestora startowego jako sposobu zarabiania pieniędzy, aby ocenić swoją siłę, a także przygotować się szczegółowo. Aby to zrobić, wykonaj kilka prostych kroków:

  • Początkowo powinieneś wybrać obszar działalności, w którym rozumiesz i jesteś gotów zainwestować. Im więcej o tym wiesz, tym bardziej racjonalny będziesz mógł ocenić perspektywy projektu. Inwestycje w start-upy internetowe są bardzo popularne.
  • Powinien określić, jaką funkcję wykonasz w rozwoju firmy. Niektórzy inwestorzy są więc ograniczeni wyłącznie do materialnego wsparcia projektu,inni są aktywnie zaangażowani w zarządzanie i planowanie.
  • Określ, ile z dostępnego kapitału chcesz przekazać na rozwój, a jednocześnie pozostań na powierzchni, jeśli pomysł nie zostanie zakorzeniony.
  • Przeanalizuj start-upy oferowane w wybranym obszarze biznesowym i wybierz potencjalną firmę do inwestycji.
  • Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym inwestorem, czy częścią grupy inwestycyjnej, nie ufaj opiniom osób z zewnątrz. Przeprowadzenie niezależnej analizy firmy, rynku i oferowanego produktu. Nie polegaj wyłącznie na obliczeniach zaproponowanych w biznesplanie. Wykonaj obliczenia popytu i rentowności.
  • Sukces projektu zależy nie tylko od pomysłu, ale także od jego realizacji. Wywiad z potencjalnymi partnerami. Oceń ich aktywność, ile czasu i wysiłku chcą zainwestować w rozwój firmy.
  • Wybierz prawnika specjalizującego się w dokumentach biznesowych. Pomoże to w prawidłowej strukturze transakcji i zagwarantuje, że prawa inwestora zostaną prawidłowo określone w umowie.

Na co powinien zwrócić uwagę inwestor?

Inwestycje w przyszłości powinny być rentowne. W tym celu inwestor powinien poważnie podchodzić do wyboru projektu, a przede wszystkim zwrócić uwagę na główne kryteria, które determinują celowość inwestycji.

  • Sfera gospodarcza : im wyższa aktywność sfery gospodarczej, w której projekt się rozwija, tym szybciej inwestycja się opłaci.
  • Konkurencyjność : ocena innowacyjności pomysłu, a jeśli są konkurenci, określ, jak dominująca może być firma.
  • Technologie : ocena wykonalności zastosowanych technologii, z uwzględnieniem możliwego zawyżenia wymaganych inwestycji, a także niskiego zwrotu z inwestycji przy użyciu przestarzałych metod.
  • Ryzyka : oblicz ryzyko, które podejmujesz podczas zawierania transakcji, czy będzie możliwe zwrócenie części zainwestowanych pieniędzy, na przykład w sprzęt, oraz w jaki sposób awaria przedsiębiorstwa wpłynie na twoją przyszłą sytuację finansową.

Dlaczego warto inwestować w startupy?

Dla inwestorów szczególnie interesujące jest inwestowanie w startup. Tak więc na początkowym etapiepomysł na biznesnie wymaga imponującego kapitału, aw przypadku pomyślnego wdrożenia inwestor ma określony z góry procent dochodu i praw do projektu. Często zdarzają się przypadki wykupu udanych projektów przez gigantyczne firmy za imponujące kwoty, przy czym część pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży również należy do inwestora, który poparł ten pomysł na początkowym poziomie.

Jeśli się powiedzie, startupy mają wysoką rentowność. Na początku podróży aktywa firmy mają niską wartość, co daje inwestorom możliwość odkupienia większości akcji po niskich kosztach.

Kiedy nie należy inwestować?

Inwestycje w startupy są zwykle określane jako ryzykowne. Statystyki pokazują, że 90% wszystkich startupów zawodzi, a 60% z nich rozpada się z powodu braku spójności inieefektywna praca zespołowa. Inwestując swoje oszczędności w startup, faktycznie przenosisz prawo do korzystania z nich na obcych, którzy mogą mieć tylko pośrednią wiedzę o firmie, a nawet zostać oszustami. Oznacza to, że w większości przypadków inwestor ma szansę pozostać bez niczego, bez możliwości nawet częściowej rekompensaty strat.

Inwestycje w kryptowalutęiICOmogą być bardziej opłacalne w przyszłości niż inwestycje w małe projekty. Kryptowaluta ma większe zapotrzebowanie i rentowność, a także wpływ czynnika ludzkiego jest tutaj zminimalizowany, ponieważ popularność kryptowaluty i jej przebieg zależy od ogromnej liczby ludzi, którzy w nią wierzą, a gdy kryptowaluta jest używana, będzie istnieć. A w przypadku startupu wszystko może się zawalić z winy jednej osoby (powiedzmy, założyciela projektu). Inwestowanie w kryptowalutę to inwestycja w już gotowy produkt, w którym inwestor nie zależy od innych osób. Jedynym ryzykiem jest spadek kursu wymiany, ale mimo to inwestor będzie w stanie zwrócić część zainwestowanych pieniędzy, a przy odpowiedniej strategii nawet zyski. W przypadku ICO projekt nie może „wzlecieć”, ale w końcu każda inwestycja jest zarówno ryzykiem, jak i szansą na wielokrotne zwiększenie zysków.

Wniosek

Inwestowanie w startupy to opłacalna, ale zbyt ryzykowna inwestycja. Trudno jest dokładnie określić możliwy zysk w udanym wdrożeniu biznesplanu, ale jasne jest, że w większości przypadków inwestor ma możliwość nieodwołalnie stracić kapitał inwestycyjny.