Historia bitcoinów według roku (od 2008 do chwili obecnej)

WynalazekSatoshi Nakamotostał się prawdziwym fenomenem ostatniej dekady. Kryptowaluta Bitcoin wzbudziła zainteresowanie dużej liczby osób z całego świata. Obecnie jest często używany przez użytkowników Internetu do płacenia za usługi i towary. Zrozumienie, dlaczego Bitcoin stał się tak popularny, pomoże zbadać historię powstania tej cyfrowej waluty opartej na technologii blockchain.

Kiedy pojawił się Bitcoin

Historia tej waluty cyfrowej rozpoczęła się w 2008 r. Nagle subskrybenci zasobu internetowego gmane.comp.encryption.general otrzymali powiadomienie e-mailem podczas masowej wysyłki w imieniu twórcy Bitcoin. List opisywał takie zalety nowej jednostki monetarnej jako niezależność od różnych organizacji, anonimowość, a także maksymalną ochronę przed kradzieżą i oszustwami. Informacje z mailingu do subskrybentów zostały zduplikowane na stroniebitcoin.org , która działa nawet teraz, oferując użytkownikom możliwość rejestracji wirtualnego portfela.

Jednak roku 2008 nie można nazwać początkiem rozwoju historii kryptowaluty, ponieważ koncepcja nowoczesnego Bitcoina powstała znacznie wcześniej.

Przez 10 lat przed pierwszymi wydarzeniami Nakamoto pisarz Neil Town Stevenson w swojej powieści utworzył koncepcję e-waluty nie do opanowania przez władze.

Słynny badacz Nick Sabo, do 2005 r., Był aktywny w tworzeniu unikalnych pieniędzy elektronicznych, które nie były związane z pewnym materiałemskładniki. Zadaniem badania było opracowanie nowej zdecentralizowanej waluty BitGold, która nie podlegałaby procesom inflacyjnym. Autor pomysłu twierdził również, że jego przyszły rozwój nie będzie mógł ukraść właściciela.

Jednak praca Sabo nie zakończyła się sukcesem, a nie „cyfrowym złotem”, aleBitcoin zdobył światową popularność .

Historia pierwszej kryptowaluty do roku

Historia rozwoju pierwszej kryptowaluty w roku pomoże wyjaśnić powód jej popularności, a także dalsze perspektywy rozwoju. W ciągu zaledwie 10 lat pieniądz elektroniczny rozprzestrzenił się na cały świat, co stanowi poważną konkurencję dla największych instytucji finansowych.

2008

W tym roku rozpoczęła się rzeczywista historia rozwoju pierwszej w pełni cyfrowej waluty. 18 sierpnia zarejestrowano nazwę domeny bitcoin.org. 31 października - oficjalna data utworzenia Bitcoin. W tym dniu na stronie opublikowano podstawowe informacje o zastosowanych technologiach i zasadach działania nowej jednostki monetarnej.

W tym samym roku uruchomiono system, na podstawie którego wykonywane są wszystkie operacje w siecibloku blockchain . Każdy pragnący użytkownik miał możliwość przetestowania na własnym doświadczeniu technologii wydobycia e-waluty -wydobycia .

W 2008 r. Popularność projektu była minimalna, ponieważ użytkownicy zaczęli zapoznawać się z nową technologią i zasadami jej działania.

2009

W 2009 r. Było wiele wydarzeń, które stały się kluczowe w dalszej historiiopracowanie pierwszych cyfrowych pieniędzy. Na samym początku roku uruchomiono pierwszą aplikację Bitcoin, którą można pobrać z wyżej wymienionej strony internetowej.

Praca sieci rozpoczęła się po tym, jak twórca osobiście wygenerował blok pierwszej transakcji pieniężnej. Po kilku dniach pracy miała miejsce pierwsza operacja przelewu pieniędzy z konta jednego użytkownika sieciowego do portfela innego użytkownika. To nie była poważna transakcja finansowa, ale prosty test systemu.

Natychmiast po pierwszym transferze pojawiło się pytanie, ile nowej waluty cyfrowej w kosztach ekwiwalentu dolara. Pierwszy bitcoin, generowany przez użytkowników na komputerach domowych, nie miał prawie żadnej wartości. Dopiero pod koniec 2009 r. Zasób NewLibertyStandard zaczął publikować kurs kryptowaluty. Potem zawahał się: za 1 dolara można kupić od 7 do półtora tysiąca bitcoinów.

Początkowo waluta była pobierana bardzo prosto. Nawet słaby komputer wystarczył, aby uzyskać imponującą ilość pieniędzy elektronicznych. Jednak pod koniec 2009 r. Proces wydobycia był skomplikowany. Aby uzyskać dużą liczbę monet, konieczne było użycie komputerów o zaawansowanych możliwościach obliczeniowych.

To właśnie w 2009 r. Użytkownicy zaczęli intensyfikować proces waluty górniczej. Również w tym roku zainteresowanie nowym wynalazkiem ze strony inwestorów znacznie wzrosło.

2010 r.

W 2010 r. Pierwsza kryptowaluta zaczęła zyskiwać popularność wśród użytkowników. W maju ogłoszono ogłoszenie na jednym z amerykańskich forów,który powiedział, że autor jest gotów zapłacić za pizzę 10 000 BTC. W tym czasie jego wartość nie przekraczała 30 USD, a stawka w tym czasie wynosiła 0,3–0,5 USD za Bitcoin. Kupujący przepłacił, ale transakcja miała miejsce, stając się pierwszą prawdziwą transakcją finansową w sieci. Pizza została kupiona w słynnej instytucji sieciowej „Papa Jones”.

Również rok 2010 wszedł w historię Bitcoin dzięki innym ważnym wydarzeniom. 6 lutego uruchomiono pierwszą giełdę, na której można było kupić lub sprzedać pierwszą cyfrową walutę. Wraz z nadejściem usługi Bitcoin Market możliwość zakupu nowych cyfrowych monet, a także ich konwersji na prawdziwe pieniądze.

W dniu 12 lipca kurs wymiany wyniósł 0,08 USD za 1 BTC. 5 dni wcześniej 1 moneta była warta 10 razy mniej. Zanotowano pierwszy gwałtowny wzrost wartości pieniądza elektronicznego. 17 lipca rozpoczęła się kolejna wymiana, na której odbywało się kupowanie /sprzedawanie pierwszych cyfrowych pieniędzy, zwanych MtGox.

Średnikurs wymiany bitcoinóww 2010 r. Wynosił 0,1 USD. W tym okresie rozpoczął się aktywny handel giełdowy i ogólna popularyzacja pierwszej kryptowaluty. Do końca roku kapitalizacja rynkowa przekroczyła 1 milion USD. Właściciele wydajnych komputerów PC mają realną możliwość zarabiania na wydobywaniu pieniędzy elektronicznych. Idea zarabiania na wydobyciu zaczęła zyskiwać powszechną popularność.

2011 r.

Uważa się, że Bitcoin stał się publicznie dostępny w 2011 roku. To wtedy Bitcoin mógł już zapłacić za szeroki zakres towarów i usług. 27 stycznia została zawarta największa umowahistoria działania sieci. W tym dniu dokonano 3 transakcji sprzedaży 4 bitcoinów na giełdzie bitcoin-otc. Od kupującego pochodziły trzy rachunki z Zimbabwe w wysokości 100 bilionów Zimbabwe. Następnego dnia wyprodukowano 5 250 000 bitcoinów. Internauci łatwo to zauważyli, generując numer bloku 105000.

W 2011 r. Wiele organizacji finansowych rozpoczęło pracę z nową kryptowalutą. W połowie roku była pierwszą transakcją sprzedaży samochodu na bitcoiny. Uruchomiono również pierwszą usługę, w której można kupić szeroki zakres środków odurzających w nowej walucie. Stopniowo pojawiła się możliwość konwersji nie tylko na dolary, ale także na waluty innych krajów.

W 2011 r. Zawarto pierwszą umowę opcji na stopę Bitcoin. Po tym handlu z tą jednostką monetarną stało się możliwe nie tylko na kryptobirdach, ale także na rynku opcji.

Jednak w historii rozwoju pierwszej kryptowaluty w 2011 r. Były też smutne chwile. Ten okres był naznaczony ogromnym hakowaniem elektronicznych portfeli użytkowników, co znacznie podważyło wiarygodność technologii, a także zmotywowało wielu użytkowników do sprzedaży swoich oszczędności.

Średnia stopa w 2011 r. Wynosiła 0,5 USD za 1 BTC.

2012

Rok 2012 został zapamiętany przez głośne debaty na temat tego, czy Bitcoin można uznać za prawdziwe pieniądze. Przeciwnicy nowej waluty twierdzili, że nie można jej oficjalnie uznać z powodu braku instytucji finansowej, która zajmuje się regulacjąRynek BTC.

Początek 2012 r. Upłynął pod znakiem smutnego wydarzenia, kiedy w połowie lutego duża giełda TradeHill ogłosiła zamknięcie z powodu straty w wysokości 100 000 USD.

Pod koniec września powstała autorytatywna organizacja Bitcoin Foundation, która zajmowała się badaniami rynku i regulacjami. Publiczne zainteresowanie pieniądzem elektronicznym zaczęło gwałtownie rosnąć. Wielu ekspertów uważa, że ​​rok 2012 jest punktem zwrotnym w historii kryptowaluty. Uważa się, że w tym roku monety elektroniczne zamieniły się w prawdziwe pieniądze.

W 2012 r. Waluta nadal uzyskała uznanie. Powstała pierwsza organizacja finansowa typu bankowego BitcoinCentral.

Pomimo wielu trudności, które stanęły na drodze rozwoju pierwszej kryptowaluty w 2012 r., Średnia stopa Bitcoin w tym okresie wyniosła 10 dolarów.

Innym ważnym wydarzeniem roku jest utworzenie szeregu innych kryptowalut, które działają na podstawiekodu źródłowego BTC .

2013

Ten rok wszedł w historię nagłych zmian w trakcie pierwszej kryptowaluty. Koszt w przeliczeniu na dolara wzrósł do 600–700 USD za 1 BTC, po czym gwałtownie spadł o 20–40%.

W 2013 r. Wystąpił poważny błąd w systemie blockchain, dlatego wielu właścicieli Bitcoinów sprzedało swoje oszczędności. Doprowadziło to do gwałtownego spadku popytu, po czym kurs natychmiast się załamał.

Również w 2013 r. Hakerzy włamali się na serwery pierwszego banku kryptowalut Bitcoin Central.

W maju WebMoney dodał nowy typ e-portfela przeznaczony dlaoperacje z kryptowalutą.

W 2013 r. Waluta zaczęła być aktywnie wykorzystywana przez różne usługi online do przyjmowania płatności. Pieniądze cyfrowe zostały aktywnie zaakceptowane w celu uzupełnienia konta w kasynach online i bukmacherach. Waluta zaczęła przyjmować wielu sprzedawców, pracujących zarówno z legalnymi towarami, jak i czarnym rynkiem. W 2013 r. Prawie wszystko można było kupić za Bitcoin, a kapitalizacja rynkowa przekroczyła 1 mld USD.

2014

W styczniu 2014 r. Utworzono usługę Elliptic Vault, która oferowała najbezpieczniejsze i anonimowe przechowywanie cyfrowej waluty.

W Irlandii nowe pieniądze stały się tak popularne, że stopniowo zaczęły wypierać euro. W 2014 r. Dokonano więcej transakcji w tym kraju za pomocą kryptowaluty niż za prawdziwe pieniądze.

Również na początku 2014 r. Liczba właścicieli Bitcoinów w Chinach zaczęła aktywnie rosnąć z powodu wznowienia lokalnej wymiany BTC China.

28 stycznia stopa spadła o 40 USD z powodu aresztowania szefa Fundacji Bitcoin, który został oskarżony o pranie pieniędzy przez władze.

1 lutego 2014 r. Kierownictwo gazety Chicago Chicago Sun-Times wprowadziło na jeden dzień możliwość płacenia abonamentów Bitcoin.

W połowie lutego handel został zatrzymany na większości głównych giełd z powodu masowego ataku hakerów na sieć Bitcoin.

Ważnym wydarzeniem roku było wydanie filmu „The Rise and Rise of Bitcoin”, który w większości składa się z wywiadu z właścicielami nowej waluty. Ta pracaznacząco wpłynęło na wzrost popularności pieniądza elektronicznego. W 2014 r. Średni koszt kryptowaluty wynosił 310 USD.

2015

W sierpniu 2015 r. Statystyki pokazały, że ponad 160 000 kupców na całym świecie akceptuje płatności dokonywane przez Bitcoiny. Liczby rzeczywiste są znacznie większe, ponieważ wielu użytkowników używało waluty do anonimizacji transferów.

W 2015 r. Doszło do ostrych skoków na trasie. Wielu ekspertów przypisuje to działaniom dużej piramidy finansowej w Chinach, która obejmowała możliwość inwestowania w cyfrowe pieniądze. Do końca roku wartość waluty zbliżyła się do 1000 USD za jednego Bitcoina.

2016

Początek 2016 r. Był naznaczony najsilniejszym obciążeniem sieci blockchain przez cały poprzedni czas. W lutym główni właściciele tej waluty zebrali się na konferencji w Hongkongu, aby omówić dalsze perspektywy rozwoju i popularyzacji Bitcoinów.

W marcu 2016 r. Rząd japoński ogłosił uznanie nowoczesnych walut cyfrowych.

W 2016 r. Duże organizacje, w tym Uber, zaczęły przyjmować kryptowalutę. Waluta została zaakceptowana do płatności usług w serwisie Usługa Steam. W listopadzie okazja na elektroniczne pieniądze na zakup biletów kolejowych od szwajcarskiego dostawcy SBB.

W 2016 r. Wystąpiła jedna z największych kradzieży kryptowalut w całej historii jej istnienia. W sierpniu hakerzy zostali zaatakowani przez giełdęBitfinex . Atakujący ukradli z kont użytkowników do 120 000 000 BTC, które wten czas odpowiadał 60 milionom dolarów amerykańskich.

W 2016 r. Doszło do gwałtownych skoków kursu, co tłumaczy się niestabilną sytuacją na arenie politycznej.

2017

W tym roku zaobserwowano maksymalną wartość Bitcoin, gdy stopa kryptowaluty osiągnęła prawie 20 000 USD za 1 BTC. Wielu użytkowników jest zainteresowanych pytaniem , dlaczego bitcoin rośnie ? Zrozumienie przyczyny tego zjawiska nie jest takie trudne. W 2017 r. Liczba sprzedawców przyjmujących nową e-walutę zaczęła gwałtownie wzrastać. Popularyzacja Bitcoin osiągnęła swój szczyt. Prawie wszyscy mówili o nim. Wolumen obrotu na giełdach gwałtownie wzrósł, co doprowadziło do znacznego wzrostu popytu. W związku z tym oferta była już w wyższej cenie.

Na początku 2017 r. Cena bitcoinów wynosiła około 1000 USD, a do końca roku, po gwałtownych skokach w górę i w dół, stopa wynosiła nieco ponad 13 000 USD.

2018

W 2018 r. Istnienie kryptowaluty zaczęło nie pasować do Google. Największa na świecie wyszukiwarka zakazała reklamowania wszystkiego związanego z cyfrowym rynkiem pieniężnym w sieciach reklamowych. Firma ogłosiła również zamiar usunięcia z wyników wyszukiwania linków do wszelkich zasobów zawierających informacje o nowej walucie.

W połowie 2018 r. Południowokoreańska firma Coinrail straciła ponad 40 mln USD z powodu hakowania. Po znacznym spadku na początku 2018 r. Kurs wymiany wzrósł z 7 000 USD do nieco wyższego poziomu 9 500 USD za 1 BTC. Stało się to latem. A do końca roku kursspadły do ​​3500 USD, co uderzyło w kieszenie wielu inwestorów, którzy liczyli na dalszą aprecjację w okresie wartości maksymalnej.

2019

Początek 2019 r. Nie przyniósł większych zmian na rynku kryptowalut. W czasie pisania tego tekstu kurs wynosi około 4000 USD.

Ile kosztował bitcoin na początku

Na samym początku swojej historii Bitcoin nie miał praktycznie żadnej wartości. Kurs był związany z kosztem energii elektrycznej zużywanej na godzinę procesora. Tak więc początkowa cena Bitcoin wynosiła tylko 0,003 USD. W ciągu zaledwie 10 lat wartość tej waluty wzrosła tysiące razy, dokonując rewolucji w sektorze finansowym.

Historia kursu wymiany bitcoinów według roku

W 2009 r., Kiedy przeprowadzono pierwsze operacje w sieci, kurs wymiany wynosił tylko 0,003 USD. Już w połowie 2010 r., Kiedy miały miejsce pierwsze transakcje finansowe, nowa waluta wynosiła około 50 centów. W 2011 r. Stopa Bitcoinów dogoniła dolara, a następnie szybko go wyprzedziła, osiągając 10 USD za 1 BTC. W 2013 r. Średnia stawka wynosiła 600 USD. Skoki były jednak bardzo silne. W latach 2014–2015 nastąpił stopniowy spadek wartości pierwszej waluty cyfrowej do poziomu 310 USD za bitcoin. Ale pod koniec 2015 r. Rozpoczęła się aktywna stopa wzrostu. W 2016 r. Bitcoin był już średnio warty 1000 USD. W latach 2017–2019 zaobserwowano następujący obraz:

  • pod koniec 2017 r. Stopa waluty cyfrowej osiągnęła maksymalną wartość około 20 000 USD;
  • do początku 2018 r. Koszt jednegomonety już wynosiły około 8000 dolarów;
  • w połowie 2018 r. Cena bitcoinów wzrosła do 9500 USD, po czym gwałtownie spadła do poniżej 4000 USD na koniec roku.

Dystrybucja kryptowaluty

Nowoczesne waluty cyfrowe stopniowo zastępują zwykłe pieniądze, ponieważ są one wykorzystywane przez coraz większą liczbę użytkowników do przeprowadzania transakcji finansowych. Bitcoin jest dystrybuowany prawie na całym świecie. Większość ludzi korzysta z tych pieniędzy ze względu na maksymalną anonimowość transakcji. Ta waluta może płacić za niedozwolone towary na czarnym rynku, a także za usługi wiodących światowych firm.

Niektóre duże organizacje i rządy utrudniają rozprzestrzenianie się nowej waluty. Niemniej jednak rządy wielu krajów wspierają rynek kryptowalut, a także opracowują własne tokeny. W 2018 r. Została wydana krajowa waluta elektroniczna w Wenezueli. Ale nie udało jej się jeszcze zdobyć popularności ani wśród mieszkańców kraju, ani użytkowników Internetu.

Regulacja Bitcoin na świecie

Po raz pierwszy kwestia uregulowania nowej kryptowaluty została podniesiona w 2013 r. Przez organizację FinCEN, która zajmuje się zwalczaniem przestępstw w sferze finansowej. Od tego czasu główne giełdy zobowiązały się do identyfikacji klientów w sytuacjach, w których występują oznaki prania pieniędzy i innych oszustw finansowych. W tej chwili rozporządzenie jest wydawane przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Lost Bitcoins

Przelewy pieniężne w sieci Bitcoin są przeprowadzane na podstawieadresuodbiorcy, który składa się z zestawu znaków. Sieć działa w taki sposób, że nie można anulować idealnej transakcji, a dane odbiorcy są nieznane. Jeśli popełnisz błąd w adresie podczas dokonywania przelewu, pieniądze trafią do nieistniejącego portfela. W rzeczywistości takie Bitcoiny będą zawsze chodzić po sieci blockchain, ale nikt nie będzie już mógł ich używać.

Ponadto użytkownicy stracili dostęp do wielu portfeli z powodu zaniedbania. Nie można przywrócić dostępu, ponieważ portfele nie przechowują haseł. Statystyki pokazują, że na początku 2019 r. Utracono ponad 28% całkowitej liczby wydobywających się monet.

Bitcoin Milionaires

Niektórzy odnoszący sukcesy handlowcy i górnicy monet elektronicznych zarobili znaczne fortuny na bitcoinach i stalowychmilionerach bitcoinów :

  1. Satoshi Nakamoto. To tylko pseudonim, prawdziwe nazwisko twórcy sieci jest nieznane. Zdaniem ekspertów, osoba, z którą rozpoczęła się historia tworzenia kryptowaluty, zarobiła do 6 miliardów dolarów na swoim dziele.
  2. Przedsiębiorczy bracia Winklevoss. W 2013 r. Zainwestowali fortunę w Bitcoiny. Posiadali 1% całkowitej liczby monet dostępnych w tym czasie. Nie trudno wyobrazić sobie, ile inwestorzy zarobili na swojej inwestycji.
  3. Changpeng Zhao. Szef dużej giełdy kryptowalutBinancejest uważany za jednego z najbogatszych właścicieli bitcoinów. Posiada aktywa o wartości ponad 2 mld USD.

Perspektywy na przyszłość

Ponieważ koszt Bitcoin stale się zmienia, debata na temat przyszłości kryptowaluty nie ustaje. Sceptycy twierdzą, że waluta cyfrowa będzie stopniowo deprecjonować w momencie gwałtownego spadku popytu. Niemniej jednak wiele korzyści, jakie waluty cyfrowe zapewniają w transakcjach finansowych, motywuje coraz większą liczbę użytkowników do korzystania z nich w celu płatności. Fani tej waluty twierdzą, że transakcje będą stanowić stałą stopę monety, po której stanie się stabilną walutą do rozliczenia na całym świecie. Nawet w sytuacji, gdy Bitcoin całkowicie straci na wartości, zastosowane technologie zostaną ulepszone, a nowy rodzaj waluty cyfrowej zastąpi go.

Wnioski

Teraz wiesz, w którym roku pojawił się Bitcoin i jak miało miejsce jego tworzenie. Ta cyfrowa waluta dała światu wiele nowych technologii w dziedzinie transakcji finansowych. Pomimo znacznej deprecjacji kursu walutowego pod koniec 2018 r., Bitcoin jest wciąż obiecującą walutą cyfrową.