GPU Video Mining - kompletny przewodnik

Obecnieaktywnie dyskutuje się na temat wydobywania kryptowaluti wielu użytkowników zastanawia się, jak rozpocząć wydobywanie monet i jak to się dzieje. Popularność tej branży wywarła już wymierny wpływ na rynek procesorów graficznych, a potężna karta wideo od dawna kojarzy się z wieloma nie z wymagającymi grami, ale z kryptofermami. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak zorganizować cały proces od podstaw i rozpocząć wydobycie we własnym gospodarstwie, co należy wykorzystać i dlaczego niemożliwe jestwydobycie na karcie graficznej laptopa .

Co to jest wydobywanie kart wideo

Górnictwo na karcie graficznej to proces wydobywania kryptowaluty z wykorzystaniem procesorów graficznych (GPU). W tym celu użyj potężnej karty wideo w komputerze domowym lub specjalnie zmontowanej farmie z kilku urządzeń w jednym systemie. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego procesor GPU jest używany, odpowiedź jest dość prosta. Chodzi o to, że karty graficzne są początkowo zaprojektowane do przetwarzania dużych ilości danych poprzez wykonywanie operacji tego samego typu, jak w przypadku przetwarzania wideo. Ten sam obraz obserwuje się w górnictwie kryptowalut, ponieważ tutaj proces mieszania jest tego samego typu.

W przypadku górnictwa stosowane są pełnoprawne dyskretne karty wideo. Laptopy lub chipy zintegrowane z procesorem nie są używane. Sieć zawiera również artykuły o górnictwie na zewnętrznej karcie graficznej, ale to również nie działa we wszystkich przypadkach i nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Które karty wideo nadają się do wydobycia

Jeśli chodzi o wybór karty graficznej, powszechną praktyką jest zakup AMD rx 470, rx 480, rx 570, rx 580 lub Nvidia 1060, 1070, 1080 ti. Odpowiednie, ale nie przyniesie to wiele korzyści, karty graficzne takie jak r9 280x, r9 290, 1050, 1060. Absolutnie wydobycie na słabej karcie graficznej, takiej jak geforce gtx 460, gts 450, gtx 550ti, nie przyniesie zysków. Jeśli mówimy o pamięci, lepiej jest wziąć z 2 GB. Może nie wystarczyć nawet 1 GB, nie wspominając o 512 MB. Jeśli mówimy o górnictwie na profesjonalnej karcie graficznej, to przynosi to tyle, co regularne lub nawet mniejsze. Biorąc pod uwagę koszt takiego VC - jest to nieopłacalne, ale możesz je uzyskać z ich pomocą, jeśli już je masz.

Warto również zauważyć, że wszystkie karty graficzne mogą uzyskać wzrost wydajności poprzez odblokowanie wartości ustanowionych przez producenta. Ten proces nazywa się przetaktowywaniem. Jest to jednak niebezpieczne, prowadzi do utraty gwarancji, a karta może się nie powieść, na przykład, zaczynając pokazywać artefakty. Możesz podkręcać karty wideo, ale musisz zapoznać się z materiałami na ten temat i postępować ostrożnie. Nie należy próbować ustawiać wszystkich wartości na maksimum od razu, a nawet lepiej znaleźć w Internecie przykłady udanych ustawień przetaktowania specjalnie dla karty wideo.

Najpopularniejsze karty graficzne górnictwa 2019

Poniżej znajduje się porównanie kart wideo. Tabela zawierawspółczynnik mieszanianajpopularniejszych urządzeń i ich maksymalne zużycie energii. Trzeba powiedzieć, że te wskaźniki mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu karty graficznejproducent, używana pamięć i inne cechy. Nie ma sensu pisać o przestarzałych wskaźnikach, takich jak wydobywanie lightcoins na karcie graficznej, dlatego rozważane są tylko trzy najpopularniejsze algorytmy dla farm na kartach wideo.

Karta wideo Ethash Equihash CryptoNight Zużycie energii
AMD Radeon R9 280x 11 MH /s 290 H /s 490 H /s 230 W
AMD Radeon RX 470 26 MH /s 260 H /s 660 H /s 120 W
AMD Radeon RX 480 29,5 MH /s 290 H /s 730 H /s 135 W
AMD Radeon RX 570 27,9 MH /s 260 H /s 700 H /s 120 W
AMD Radeon RX 580 30,2 MH /s 290 H /s 690 H /s 135 W
Nvidia GeForce GTX 750 TI 0,5 MH /s 75 H /s 250 H /s 55 W
Nvidia GeForce GTX 1050 TI 13,9 MH /s 180 H /s 300 H /s 75 W
Nvidia GeForce GTX 1060 22,5 MH /s 270 H /s 430 H /s 90W
Nvidia GeForce GTX 1070 30 MH /s 430 H /s 630 H /s 120 W
Nvidia GeForce GTX 1070 TI 30,5 MH /s 470 H /s 630 H /s 135 W
Nvidia GeForce GTX 1080 23,3 MH /s 550 H /s 580 H /s 140W
Nvidia GeForce GTX 1080 TI 35 MH /s 685 H /s 830 H /s 190W

Czy wydobycie jest możliwe na jednej karcie wideo?

Jeśli nie masz ochoty budować pełnoprawnej farmy z różnych procesorów graficznych lub po prostu chcesz wypróbować ten proces na komputerze domowym, możesz wyeksportować jedną kartę wideo.Nie ma różnic i ogólnie liczba urządzeń w systemie nie jest ważna. Ponadto możesz instalować urządzenia z różnymi chipami, a nawet od różnych producentów. Konieczne będzie uruchomienie równolegle dwóch programów dla chipów różnych firm. Przypomnijmy jeszcze raz, że wydobycie nie jest wykonywane na zintegrowanej karcie graficznej.

Które kryptowaluty można wydobyć na kartach wideo

Mój na GPU może być dowolną kryptowalutą, ale należy rozumieć, że wydajność na różnychalgorytmachbędzie się różnić na tej samej karcie. Starsze algorytmy są już słabo dostosowane do procesorów wideo i nie przyniosą żadnych zysków. Wynika to z pojawienia się na rynku nowych urządzeń - tzw.górników ASIC . Są znacznie bardziej produktywne i znacznie zwiększają złożoność sieci, ale ich koszt jest wysoki i wynosi tysiące dolarów. Dlatego wydobywanie monet dla SHA-256 (Bitcoin) lub Scrypt (Litecoin, Dogecoin) w domu jest złym pomysłem w 2018 roku.

Oprócz LTC i DOGE, ASIC, uniemożliwiło ekstrakcję bitcoinów (BTC), Dasha i innych walut. Gdzie najlepszym wyborem byłyby kryptowaluty używające algorytmów chronionych przed ASIC. Na przykład przy pomocy GPU możliwe będzie wydobywanie monet za pomocą algorytmów CryptoNight (Karbovanets, Monero, Electroneum, Bytecoin), Equihash (ZCash, Hush, Bitcoin Gold) i Ethash (Ethereum, Ethereum Classic). Lista jest daleka od zakończenia, a nowe algorytmy stale pojawiają się na tych projektach. Wśród nich są zarówno widelce bardziej popularnych monet, jak i zupełnie nowe rozwiązania. Czasami pojawiają się nawet nowe algorytmy,które są przeznaczone do rozwiązywania niektórych problemów i mogą korzystać z różnych urządzeń. Poniżej opisano, jak znaleźć hashrate karty graficznej.

Patrz również:pełna lista kryptowalut .

Co jest potrzebne do wydobycia na karcie graficznej

Poniżej znajduje się lista elementów potrzebnych do utworzenia gospodarstwa:

  • Same karty wideo. Wybór konkretnych modeli zależy od budżetu lub tego, co już jest dostępne. Oczywiście stare urządzenia AGP nie będą działać, ale można użyć dowolnej karty średniej lub najwyższej klasy ostatnich lat. Powyżej możesz powrócić do tabeli wydajności grafiki, która pozwoli ci dokonać odpowiedniego wyboru.
  • Komputer do ich instalacji. Nie jest konieczne używanie sprzętu najwyższej klasy i tworzenie farmy w oparciu o komponenty o wysokiej wydajności. Wystarczy, że jakiś stary AMD Athlon, kilka gigabajtów pamięci RAM i dysk twardy zainstalują system operacyjny i niezbędne programy. Płyta główna jest również ważna. Powinien mieć wystarczająco dużo slotów PCI dla swojej farmy. Istnieją specjalne wersje dla górników, które zawierają 6-8 slotów, aw niektórych przypadkach korzystniej jest z nich korzystać niż montować kilka komputerów. Szczególną uwagę należy zwrócić tylko na zasilacz, ponieważ system będzie działał pod dużym obciążeniem przez całą dobę. Konieczne jest zabranie zasilacza z rezerwą mocy, a certyfikaty 80 Plus są pożądane. Możliwe jest również połączenie dwóch bloków w jeden za pomocą specjalnegoAdaptery, ale ta decyzja wywołuje kontrowersje w Internecie. Ciało lepiej nie używać w ogóle. Dla lepszego chłodzenia zaleca się wykonanie lub zakup specjalnego stojaka. Karty wideo w tym przypadku są wykonywane za pomocą specjalnych adapterów, które nazywane są pionami. Możesz je kupić w wyspecjalizowanych sklepach lub na aliexpress.
  • Dobrze wentylowane suche pomieszczenie. Umieszczenie farmy w pokoju niemieszkalnym i ogólnie jest lepsze w oddzielnym pomieszczeniu. Pozwoli to uniknąć dyskomfortu wynikającego z głośnej pracy układów chłodzenia i wymiany ciepła. Jeśli nie jest to możliwe, należy wybrać kartę wideo z najcichszym systemem chłodzenia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w recenzjach w Internecie, na przykład w serwisie YouTube. Powinieneś również pomyśleć o cyrkulacji powietrza i wentylacji, aby zminimalizować temperaturę.
  • Program Miner. Wydobywanie GPU odbywa się za pomocą specjalnego oprogramowania, które można znaleźć w Internecie. Dla producentów ATI Radeon i Nvidia używane jest inne oprogramowanie. To samo dotyczy różnych algorytmów.
  • Konserwacja sprzętu. Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ nie wszyscy rozumieją, że gospodarstwo górnicze wymaga stałej konserwacji. Użytkownik musi monitorować temperaturę, zmieniać pastę termiczną i czyścić CO z kurzu. Powinien także być świadomy bezpieczeństwa i regularnie sprawdzać stan systemu.

Patrz takżesprzęt górniczy .

Jak skonfigurować wydobycie na karcie graficznej od podstaw

W tymSekcja rozważymy cały proces wydobycia od wyboru walut po wycofanie środków. Należy zauważyć, że ten cały proces może być nieco inny dla różnych pul, programów i układów.

Jak wybrać kartę wideo do wydobycia

Zalecamy zapoznanie się z tabelą przedstawioną powyżej oraz z rozdziałem dotyczącym obliczania potencjalnych zarobków. Pozwoli to obliczyć przybliżony dochód i określić, jakiego rodzaju sprzęt możesz sobie pozwolić, a także poradzić sobie z okresem zwrotu inwestycji. Nie zapomnij o kompatybilności złączy zasilania karty graficznej i zasilania. Jeśli używasz innego, powinieneś wcześniej otrzymać odpowiednie adaptery. Wszystko to można łatwo kupić w chińskich sklepach internetowych za grosza lub od lokalnych dostawców za dodatkową opłatą.

Wybór kryptowaluty

Teraz ważne jest, aby zdecydować, która moneta Cię interesuje i jakie cele chcesz osiągnąć. Jeśli interesują Cię zarobki w czasie rzeczywistym, powinieneś wybrać waluty z najwyższym zyskiem w tej chwili i sprzedać je natychmiast po otrzymaniu. Możesz także wydobywać najpopularniejsze monety i trzymać je do momentu, aż cena podskoczy. Istnieje również pewnego rodzaju podejście strategiczne, gdy jest mało znane, ale według ciebie wybrano perspektywiczną walutę i inwestujesz w nią siłę, w nadziei, że w przyszłości koszty znacznie wzrosną.

Wybór puli dla górnictwa

Pule dla górnictwarównież mają pewne różnice. Niektóre z nichwymagaj rejestracji, a niektórzy potrzebują tylko twojego adresu portfela, aby zacząć. Pierwsi zazwyczaj przechowują zarobione pieniądze, dopóki kwota minimalna nie zostanie wypłacona, lub podczas oczekiwania na ręczne wypłacenie pieniędzy. Dobrym przykładem takiej puli jest Suprnova.cc. Istnieje wiele oferowanych kryptowalut i do pracy w każdej z pul wystarczy zarejestrować się raz w witrynie. Usługa jest łatwa do skonfigurowania i dobrze nadaje się dla początkujących.

Strona internetowa Minergate oferuje podobny uproszczony system. Jeśli nie chcesz rejestrować się na żadnej stronie i przechowywać zarobionych tam pieniędzy, powinieneś wybrać pulę w oficjalnym temacie monety, którą jesteś zainteresowany na forum BitcoinTalk. Proste pule wymagają jedynie podania adresu, aby zgromadzić kryptę, aw przyszłości możliwe będzie znalezienie statystyk produkcji za pomocą adresu.

Utwórz portfel kryptowaluty

Ten element nie jest potrzebny, jeśli korzystasz z puli, która wymaga rejestracji i ma wbudowany portfel. Jeśli chcesz otrzymywać płatności automatycznie do swojego portfela, spróbuj przeczytać o tworzeniu portfela w artykule na temat odpowiedniej monety. Ten proces może się znacznie różnić dla różnych projektów.

Możesz również po prostu wpisać adres swojego portfela do jednej z giełd, ale należy zauważyć, że nie wszystkie platformy wymiany akceptują transakcje z pul. Najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie portfela bezpośrednio na komputerze, ale jeśli pracujesz z dużą liczbą walut, zachowaj wszystkieblockchains byłoby niewygodne. W takim przypadku należy szukać niezawodnych portfeli online lub lekkich wersji, które nie wymagają pobierania całego łańcucha bloków.

Wybierz i zainstaluj program górniczy

Wybór programu ekstrakcji krypty zależy od wybranej monety i jej algorytmu. Prawdopodobnie wszyscy programiści takiego oprogramowania mają motywy na BitcoinTalk, gdzie można znaleźć linki do pobrania i informacje na temat konfiguracji i uruchamiania. Prawie wszystkie te programy mają wersje zarówno dla systemu Windows, jak i Linux. Większość z tych górników jest bezpłatna, ale wykorzystują pewien procent czasu, aby połączyć się z pulą programistów. Jest to rodzaj prowizji za korzystanie z oprogramowania. W niektórych przypadkach można go wyłączyć, ale prowadzi to do ograniczeń funkcjonalnych.

Konfigurowanie programu polega na określeniu puli wyszukiwania, adresu portfela lub loginu, hasła (jeśli istnieje) i innych opcji. Zaleca się na przykład ustawienie maksymalnego limitu temperatury, przy którym farma zostanie wyłączona, aby nie uszkodzić kart wideo. Prędkość wentylatorów chłodzących i innych drobniejszych ustawień, które prawdopodobnie nie będą używane przez początkujących, są regulowane.

Jeśli nie wiesz, które oprogramowanie wybrać, sprawdź nasze materiały dotycząceprogramów górniczychlub zapoznaj się z instrukcjami na stronie internetowej puli. Zazwyczaj zawsze jest sekcja poświęcona rozpoczęciu pracy. Zawiera listę programów, które mogą być używane oraz konfiguracje dla plików.bat . Z jegoza pomocą można szybko ustalić konfigurację i rozpocząć wydobycie na dyskretnej karcie wideo. Możesz natychmiast utworzyć pliki wsadowe dla wszystkich walut, z którymi chcesz pracować, aby w przyszłości wygodniej było przełączać się między nimi.

Rozpocznij statystyki dotyczące górnictwa i monitorowania

Po uruchomieniu pliku.batz ustawieniami pojawi się okno konsoli, w którym zostanie wyświetlony dziennik zdarzenia. Można go również znaleźć w folderze z plikiem wykonywalnym. W konsoli możesz wyświetlić bieżącą szybkość mieszania i temperaturę karty. Wywołanie rzeczywistych danych zwykle pozwala na klawisze skrótu.

Możesz również sprawdzić, czy urządzenie nie znajduje skrótów. W takim przypadku zostanie wyświetlone ostrzeżenie. Dzieje się tak, gdy coś jest źle skonfigurowane, niewłaściwe oprogramowanie zostało wybrane dla monety lub GPU nie działa prawidłowo. Wielu górników korzysta również z narzędzi do zdalnego dostępu do komputera, aby monitorować pracę farmy, gdy nie ma jej tam, gdzie jest zainstalowana.

Wyprowadzamy kryptowalutę

Jeśli korzystasz z pul takich jak Suprnova, wszystkie środki gromadzą się na Twoim koncie i możesz je wypłacić w dowolnym momencie. Pozostałe pule najczęściej korzystają z systemu, gdy środki zostaną automatycznie dodane do określonego portfela po otrzymaniu minimalnej kwoty wypłaty. Zwykle możesz dowiedzieć się, ile zarobiłeś na stronie basenu. Wystarczy podać adres swojego portfela lub zalogować się na swoje konto.

Ile możesz zarobić?

Kwota, którą możesz zarobić, zależy od sytuacji na rynku i, oczywiście, całkowitego hasztatu twojej farmy. Ważne jest również, jaką strategię wybierzesz. Nie trzeba sprzedawać wszystkiego wydobytego od razu. Możesz na przykład poczekać na skok w wysokości monet namnennogo i uzyskać wielokrotnie większy zysk. Jednak wszystko nie jest takie proste i przewidywanie dalszych zmian jest po prostu nierealne.

Zwrot kart wideo

Specjalny kalkulator online pomoże Ci obliczyć zwrot. W Internecie jest ich wiele, ale przyjrzymy się temu procesowi na przykładzieusługi WhatToMine . Pozwala uzyskać dane o bieżącym zysku na podstawie danych z gospodarstwa. Wystarczy wybrać dostępne karty wideo, a następnie dodać koszt energii elektrycznej w swoim obszarze. Strona obliczy, ile możesz zarobić dziennie.

Należy rozumieć, że brany jest pod uwagę jedynie aktualny stan rzeczy i sytuacja może ulec zmianie w dowolnym momencie. Kurs może spaść lub wzrosnąć, złożoność wydobycia będzie inna lub pojawią się nowe projekty. Na przykład ekstrakcja eteru może ustać z powodu możliwego przejścia sieci doPoS . Jeśli wydobycie etirium zostanie przerwane, gospodarstwa będą musiały wysłać gdzieś wolną pojemność, na przykład w górnictwie ZCash na GPU, co wpłynie na przebieg tej monety. Istnieje wiele takich scenariuszy na rynku i ważne jest, aby zrozumieć, że obecny obraz może nie zostać zachowany przez cały okres zwrotu sprzętu.

Patrz również:taryfy za energię elektryczną wUkraina .

Eksploracja kopalni VS procesora na karcie graficznej

Karty wideo, jak już wspomniano powyżej, są bardziej odpowiednie do produkcji kryptowaluty niżprocesorów . Jednak niektóre procesory nadal wykazują dobre wyniki, na przykład najnowsze chipy AMD. Co więcej, jeśli w systemie zainstalowany jest potężny sprzęt, jednoczesne wydobycie jest również możliwe na procesorze i karcie graficznej. Nie powoduje żadnych problemów i wystarczy uruchomić dwa oddzielne procesy na komputerze.

Na przykład monety z algorytmem CryptoNight są dobrze wydobywane na CPU, takie jakMonero (XMR) , lub można uruchomić wydobycieBytecoin (BCN)na karcie graficznej i procesorze. Należy pamiętać tylko, że procesor wymaga również dobrego systemu chłodzenia, a komponenty nie powinny się od siebie przegrzewać. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy cały sprzęt jest zainstalowany w standardowej obudowie PC.

Wniosek

Podsumowując, należy stwierdzić, że górnictwo to interesująca inwestycja, która nie tylko przyniesie pieniądze, ale także pomoże w rozwoju przemysłu kryptowalut dzięki wsparciu sieci. Oczywiście teraz nie jest tak opłacalny, jak w pierwszej połowie 2017 r., A wydobywanie bitcoinów na karcie wideo od dawna było niemożliwe, ale w przyszłości sytuacja może się zmienić.

Oczywiście nie każdy chce angażować się w konserwację żelaza i zepsuć go, ale są ludzie, którzy są zainteresowani samym procesem. Konieczne są również inwestycje, ponieważ wydobycie zintegrowanej karty graficznej Intela jest niemożliwe, podobnie jak wykorzystanie starych układów. Mam nadziejęŻe nasza tabela, która zawiera ocenę kart graficznych dla górnictwa hashrate, będzie w stanie pomóc w doborze sprzętu i na podstawie tego artykułu dowiesz się, czym jest ten proces.