Górnictwo na CPU - kompletny przewodnik

Wydobycie kryptowalutyjest obecnie u szczytu popularności i każdego dnia coraz więcej osób decyduje się spróbować w tej dziedzinie. Trudno jednak zaprzeczyć, że przemysł wydobywczy jest dość trudnym biznesem, ponieważ oprócz tego, że początkujący górnik musi mieć postawę przedsiębiorczą i rozumieć podstawy prowadzenia działalności, musi również rozumieć wszystkie kwestie techniczne i szczegóły procesu. Dla początkującego czasami może być bardzo trudno zrozumieć ten temat, ponieważ różnorodność niejasnych terminów jest czasami myląca.

Z pewnością każdy słyszał, że wydobywanie naasikach górnikówikartach wideo(lub procesorach graficznych) jest świetnym rozwiązaniem dla pasywnych zarobków, ale prawdopodobnie słyszeliście o wydobyciu na procesorach tylko, że ta opcja nie jest najbardziej opłacalna. Tak więc, jeśli zagłębiasz się w biznes wydobywczy i interesuje cię, jak wydobyć na procesorze, jak zorganizować wydobycie za pomocą procesora, aby uzyskać stabilny i przyzwoity dochód, a co najważniejsze - czy jest jakiś powód do kopania procesora, ten artykuł pomoże rozkładaj wszystkie informacje na półkach (tak dla „doświadczonych” górników jest mało prawdopodobne, aby był szczególnie informacyjny).

Czym jest wydobycie procesora

Kryptowaluta górnicza to proces przeprowadzania szeregu złożonych obliczeń z wyszukiwaniem parametrów w celu znalezienia skrótu o określonych właściwościach. Proces ten jest dość skomplikowany, ponieważ jego wdrożenie jest wymaganeimponująca moc obliczeniowa. Dlatego obecnie wyodrębnianie walut cyfrowych odbywa się przy użyciu wydajnego, produktywnego sprzętu - kart wideo (lub procesorów graficznych) lub specjalistycznych zintegrowanych obwodów obliczeniowych (lub górników ASIC).

Wcześniej, gdy złożoność sieci była inna, wystarczyło użyć konwencjonalnej jednostki centralnej do wydobywania kryptowalut. Teraz sytuacja się zmieniła i ta opcja z reguły nie jest w ogóle brana pod uwagę przez górników z powodu jej niskiej rentowności. Oczywiście, dla górnictwa na skalę przemysłową, nie ma wystarczającej mocy dla centralnego procesora, ale dla początkującego małego przedsiębiorstwa domowego istnieje procesor górniczy, ponieważ w kontekście wskaźnika początkowej inwestycji /rentowności ta opcja jest najbardziej optymalna dążysz do większego zysku, będziesz musiał rozwinąć swój biznes i przejść na bardziej produktywny sprzęt na czas.

Tak więc centralny procesor (lub CPU) jest układem scalonym, który stanowi główną część sprzętu komputera osobistego lub innego sprzętu. Obecnie każdy nowoczesny komputer o wysokiej wydajności jest wyposażony w wydajny procesor centralny o wysokiej częstotliwości działania i kilku rdzeniach. W związku z tym, jeśli masz dobry komputer osobisty, nie musisz inwestować setek lub tysięcy dolarów w cyfrowy sprzęt górniczy.waluty. Ponadto warto zauważyć, że sukces wydobycia na centralnym procesorze jest również zdeterminowany przez kryptowalutę, którą zamierzasz wydobyć. Oczywiście, mójBitcoinna CPU jest absolutnie bezcelowy, ale istnieją cyfrowe waluty, algorytmy mieszające są „wyostrzone” w górnictwie na procesorach, odpowiednio, procesor będzie łatwiejszy do zdobycia. Te cyfrowe waluty to: Monero, ZCash, Dogecoin, Litecoin, Dash, Sibcoin itp. Aby wydobyć na procesorze takie kryptowaluty jak Bitcoin (BTC), Bitcoin Gold (BTG) i Lightcoin, jest możliwe, ale nie ma to sensu.

Obecnie na procesorze występują następujące typy kryptowaluty górniczej:

 • Solo-mining jest procesem wydobywania kryptowaluty z wykorzystaniem wyłącznie własnej mocy obliczeniowej bez udziału innych górników;
 • praca w puli to wydobywanie kryptowaluty w puli wydobywczej. Pula górnicza to serwer, który zapewnia górnikom możliwość wspólnego tworzenia walut cyfrowych (w tym przypadku możliwości obliczeniowe górników są łączone, a nagroda za zamknięcie bloku jest rozdzielana między członków puli proporcjonalnie do ich „wkładu” do puli);
 • multipool to serwer, który umożliwia wydobywanie kilku walut wirtualnych i przełączanie między wydobywaniem różnych kryptowalut w zależności od ich rentowności (na przykładMinergate , Nicehash,Zpool ).

Jaką kryptowalutę może wydobywać procesor

Obecnie największy dochód z wydobycia na procesorze można uzyskać, jeślido wydobywania monet, które działają na podstawie algorytmu kryptowaluty Cryptonight: Monero XMR, Bytecoin, Electroneum, DigitalNote itp. Oprócz tego algorytmu centralny procesor może odszyfrować następujące algorytmy:

 • SHA-256 (Bitcoin, Bitcoin Cash, Syscoin, Peercoin, Namecoin itp.);
 • x11 (Dash waluty, Pura itp.);
 • Ethash (waluty Ethereum ETH, Ethereum Classic, Metaverse ETP, Ubiq itp.);
 • Scrypt (Litecoin, Dogecoin itp.);
 • Equihash (Zcash, Komodo itp.).

Zobacz także:Kryptowaluta algorytmów górniczych .

Nie pochlebiaj sobie, teoretycznie możesz wydobyć wszystkie te kryptowaluty, ale w praktyce w większości przypadków gra nie jest po prostu warta świeczki. Na przykład wydobywanie bitcoinów na komputerze domowym byłoby nieopłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie najlepiej jest rozważyć opcję wydobycia Monero, ZEC i Dogecoin.

Który procesor górniczy wybrać?

Niestety, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie po prostu nie istnieje. Wybór procesora dla górniczej kryptowaluty zależy odpowiednio od zbyt wielu czynników, do tego procesu należy podejść indywidualnie. Jedno jest pewne: im mocniejszy procesor wybierzesz, tym wyższy będzie haszysz, co oznacza, że ​​wydajność twojego sprzętu górniczego będzie wysoka, a sam proces wydobycia będzie opłacalny. Sugeruje to, że wybierając procesor, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące cechy procesora:

 • częstotliwość zegara;
 • liczba rdzeni.

To właśnie te parametry określą hahrat. Obecnieuważa się, że jedną z najbardziej obiecujących opcji w zakresie wydobycia jest linia centralnego procesora Xeon. Dobrym rozwiązaniem byłby także procesor producenta AMD lub Intel (seria i3, i5, i7). Poniżej znajduje się tabela wydajności procesora, która powinna pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu (tabela pokazuje najpopularniejsze procesory na początku 2019 roku).

Wydajność procesorów dla górnictwa

CPU hashrate Jądra Strumienie Częstotliwość bazowa Możliwość podkręcania L3 cache TDP
AMD Ryzen Threadripper 1950X Cryptonight Heschrate: 1280 16 32 3,4 GHz 4.0 GHz 32 MB 180 W
AMD Ryzen 7 1800X Heshrayt Cryptonight: 660 8 16 3,6 GHz 4 GHz 16 MB 95 W
Intel Pentium G4400 Cryptonight Heschrate: 62 2 2 3,3 GHz nie dotyczy 3 MB 54W
AMD Ryzen 5 1600X Cryptonight Heschrate: 503 6 12 3,6 GHz 4 GHz 16 MB 95 W
AMD Ryzen Threadripper 1920X Heshrayt Cryptonight: 1068 12 24 3,5 GHz 4 GHz 32 MB 180 W
Intel Core i5-7600K Cryptonight Heschrate: 260 4 4 3,8 GHz 4,2 GHz 6 MB 91W
Intel Pentium G4560 Heshrayt Cryptonight: 65 2 4 3,5 GHz N /A 3 MB 54W
AMD Ryzen 3 1300X Cryptonight Heschrate: 270 4 4 3,5 GHz 3,7 GHz 8 MB 65 W

Jak wybrać program do wydobycia na procesorze

Z reguły nie zwraca się wystarczającej uwagi na wybór programu do wydobycia na procesorze, ale wierzcie mi, poprawnyprogram górniczyjest bardzo ważnym szczegółem w kontekście rentowności kryptowaluty górniczej na CPU i połowy sukcesu.

Dla tych, którzy nie rozumieją tego, co zostało powiedziane, wyjaśnimy sytuację. Program do wyodrębniania kryptowaluty to specjalnie opracowane oprogramowanie, które umożliwia wykorzystanie mocy obliczeniowej sprzętu do wydobywania walut cyfrowych. Głównym celem tego rodzaju programu jest wykonywanie obliczeń w celu uzyskania wynagrodzenia za rozwój bloków.

Wybór oprogramowania do ekstrakcji walut cyfrowych ma sens dopiero po ustaleniu, która kryptowaluta będzie górnicza. Programy górnicze są zaprojektowane specjalnie do wydobywania określonych (lub kilku) walut wirtualnych (patrz tabela poniżej). Wszystkie programy są dostępne bezpłatnie w sieci, na przykład można pobrać oprogramowanie ze strony internetowej Github. (Ponadto istnieją programy, które umożliwiają jednoczesne wydobycie na procesorze i karcie graficznej).

Program dla górniczej kryptowaluty Kryptowaluta
Procesor górnik (pooler) Litecoin
50 MINER Bitcoin, Litecoin
Ufasoft Miner Roll-Ntime, TeneBrix, SolidCoin, BitForce
Jgarzik CPU miner Bitcoin
Górnik GUI (Phoenix + Poclbm) Bitcoin
Eobot Bitcoin, Dogecoin
CG Miner Bitcoin
Nheqminer ZCash
Diablo Miner Bitcoin
Nice Hash Miner Różne kryptowaluty
Wolf`s CPU Miner Monero, Bytecoin, Electroneum, DigitalNote
Claymore CPU Miner Monero, Bytecoin, Electroneum, DigitalNote
Yam CPU Monero, Bytecoin, Electroneum, DigitalNote

Jak skonfigurować wydobycie na procesorze

Aby rozpocząć wydobywanie dowolnej kryptowaluty na procesorze, będziesz musiał wykonać pewne czynności w określonej kolejności. Instalacja nie zajmuje dużo czasu i nie stanowi szczególnej złożoności, co oznacza, że ​​nawet początkujący może łatwo poradzić sobie z tym zadaniem. Cały proces przebiega w czterech etapach:

 • Wybór procesora do kryptowaluty górniczej;
 • Utworzenie portfela kryptowaluty dla wybranej kryptowaluty;
 • Wybór i instalacja programu wydobywczego na procesorze;
 • Utwórz plik bat i uruchom go.

Wpierwszym etapiemusisz wybrać potężną jednostkę centralną. O tym, jak podejść do tego problemu, wspomniano już wcześniej. Należy również wybrać dobrą płytę główną, szybką pamięć RAM, podłączyć dysk twardy, zasilacz i monitor. Wybierając procesor dla górniczej kryptowaluty, musisz zwracać uwagę na to, ile mocy zużyje twój procesor, ponieważ zależy to od tego parametruopłacalność wydobycia. Jeśli Twój procesor będzie nieekonomiczny pod względem zużycia energii elektrycznej, to niestety najprawdopodobniej nie będziesz w stanie zarobić ani grosza, ani nawet w ogóle pójdziesz w minus. Zwróć uwagę na ośmio- i szesnastordzeniowe procesory AMD z wysoką częstotliwością zegara; Eksploracja na procesorze serwera zwiększy twoje szanse na zysk (zobacz tabelę wydajności procesora powyżej). Poszukaj dodatkowych informacji w sieci (na przykład na forach), przejrzyj ocenę procesorów pod kątem ich wydajności i efektywności energetycznej.

Wdrugim etapiemusisz zainstalować portfel kryptowaluty. Aby to zrobić, musisz przejść do oficjalnej strony wybranej kryptowaluty i pobrać specjalny program portfelowy z tej strony. To właśnie w tym portfelu monety, które masz, zostaną wysłane, a następnie możesz zachować te cyfrowe pieniądze w tym portfelu lub możesz je wycofać. Na oficjalnych stronach internetowych z reguły dostępne są linki do pobierania portfela dla innego oprogramowania. Musisz wybrać odpowiedni plik, kliknąć żądany link, a pobieranie rozpocznie się automatycznie. Po pobraniu i zainstalowaniu programu portfelowego będziesz musiał zsynchronizować go z siecią i znaleźć adres swojego portfela.

Na trzecim etapie musisz wybrać i zainstalować program górnika. Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie dla górniczej kryptowaluty, myjuż powiedziałem wcześniej. Pamiętaj, że twój górnik powinien być odpowiedni do wydobycia wybranej waluty wirtualnej. Możesz pobrać to oprogramowanie z sieci, na przykład ze strony internetowej Github. Będą linki do pobrania, musisz wybrać interesującą Cię wersję oprogramowania, kliknąć na link, a program rozpocznie pobieranie automatycznie. Następnie instalujesz program na swoim komputerze osobistym. Teraz wystarczy skonfigurować oprogramowanie.

Wczwartym etapie , będziesz musiał utworzyć plik z rozszerzeniem nietoperza i uruchomić górniczą kryptowalutę. Plik z rozszerzeniem bat jest plikiem, w którym zapisywane są podstawowe parametry procesu wydobywania walut cyfrowych i który jest odpowiedzialny za uruchomienie programu górniczego z określonymi konfiguracjami. W szczególności w tym pliku zapisywane są następujące parametry: ścieżka do pliku exe programu, adres puli, port, adres portfela, typ architektury obliczeniowej, numer gettera, hasło itp. Dla różnych programów i puli lista cech jest zazwyczaj inna, ale nie drastycznie.

Możesz utworzyć plik z rozszerzeniem bat w Notatniku. Pracujesz ze standardowym plikiem tekstowym, rejestrujesz wszystkie ustawienia, a następnie zapisujesz ten plik w formacie bat.

Mining Monero na procesorze

Tak więc, jak już ustaliliśmy, najbardziej optymalny wariant w kontekście wydobycia na procesorze - wydobycie monero kryptowaluty. Aby rozpocząć wydobywanie monero na CPU, potrzebujesz:

 • sam procesor centralny;
 • portfel kryptowaluty, w którym zostaną wysłane monety, które masz;
 • basen górniczy;
 • oprogramowanie (górnik).

Załóżmy, że wybrałeś już żelazo. Teraz musisz wybrać portfel kryptowaluty. Możesz skorzystać z lokalnego portfela lub użyć portfela na giełdzie. Druga opcja jest lepsza, ponieważ możesz szybko wycofać monety, które wydobyłeś w Fiacie, lub kupić inną kryptowalutę. Wybierz giełdy z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, wygodnym wejściem i wyjściem funduszy, a także wbudowanymi metodami wyjścia na kartę lub portfel qiwi. Możesz wybrać odpowiednią opcję za pomocą naszejlisty wymian . Musisz zarejestrować się na giełdzie, a na swoim koncie osobistym możesz skopiować adres portfela.

Następnie konieczne będzie wybraniebasenu górniczego . Możesz wybrać dowolną pulę, która Ci odpowiada pod względem prowizji i mocy. Zarejestruj się w puli, dodaj nowego pracownika i wprowadź adres swojego portfela.

Teraz wystarczy pobrać niezbędne oprogramowanie. Wcześniej pisaliśmy już, jakie programy można wykorzystać do wydobywania kryptowaluty Monero. Musisz pobrać wybrany program górnika, rozpakować go w dogodnym dla siebie miejscu i otworzyć plik config.txt. W Notatniku powinieneś napisać następujący tekst:

„-o i dalej adres swojej puli. -u i po adresie twojego portfela. -p, a następnie hasło, dla prawie wszystkich pul musisz opuścić x ”.

Wtedy będziesz musiał zapisaćten plik z rozszerzeniem bat i uruchom plik bat. Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, to procesor już minął. Po krótkim oczekiwaniu możesz zobaczyć statystyki dotyczące wydobycia. Aby to zrobić, musisz udać się na stronę swojej puli wydobywczej, wjechać na adres swojego portfela i zobaczysz wykres wyświetlający statystyki górnicze: aktualny hashrate, równowagę itd.

Dostosowanie wydobycia Dogecoin na procesorze

Konfigurowanie kryptowaluty górniczejDogecoinjest przeprowadzane w ten sam sposób. Najpierw musisz mieć portfel i znaleźć jego adres. Następnie musisz zarejestrować się w jednej z puli górniczych, dodać nowego pracownika, wprowadzić adres portfela i zaktualizować konto. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiedni program górnika, pobrać go, zainstalować na komputerze osobistym i skonfigurować. Aby to zrobić, musisz utworzyć plik z rozszerzeniem .bat z następującym tekstem:

„minerd —url = warstwa + tcp: //fast-pool.com: 3333 —userpass = Weblogin.Worker: hasło pracownika”.

Zapisz plik, uruchom oprogramowanie i, jeśli zrobisz wszystko poprawnie, rozpocznie się proces wyszukiwania.

Wydobycie CPU Zcash

Kolejną cyfrową walutą, którą możesz wyrzucić na procesorze, jest kryptowalutaZcash . Logika organizacji procesu wydobywczego pozostaje taka sama. Najpierw wybierz portfel i znajdź jego adres. Następnie wybierasz basen górniczy, zarejestruj się, wprowadź adres swojego portfela na koncie osobistym i zaktualizuj konto. Następnie przejdź do wyboruoprogramowanie, pobierz program i zainstaluj go na swoim komputerze. Najlepszą opcją w kontekście wydobywania Zcash jest nheqminer. Możesz pobrać to oprogramowanie na przykład ze strony internetowej Github. Teraz musisz przejść do edycji pliku bat. Twój plik powinien zawierać następujący tekst:

„nheqminer.exe -l-u

. . ”

Zapisz zmiany, uruchom plik bat i, jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, zostanie uruchomiony proces wyszukiwania kryptowaluty.

Wydobycie procesorów i GPU: główne różnice

Jak już kilkakrotnie wspomniano wcześniej, górnictwo w procesorach w większości przypadków jest mało dochodowe i pod wieloma względami gorsze odwydobycia na GPU . Początkujący mogą zapytać: jaka jest różnica między procesorem a GPU, jeśli pierwszy i drugi to procesory?

Teoretycznie zarówno procesor jak i procesor graficzny są procesorami, ale są to dwa różne typy procesorów, które służą do wykonywania różnych zadań.

CPU (lub CPU)to element sprzętu komputerowego lub innego sprzętu, który jest odpowiedzialny za wykonywanie zadań programowych i kontroluje wszystkie inne komponenty komputera lub innego sprzętu. Jest to rodzaj lidera, który podejmuje decyzje i dystrybuuje zespoły.

GPU (lub procesor graficzny)jest częścią sprzętu komputera osobistego lub innego sprzętu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie grafiki i wydawanie obrazu domonitorować komputer osobisty użytkownika lub inny sprzęt. To rodzaj prostego, ciężkiego pracownika, który wykonuje dużo pracy.

W związku z tym, jak zapewne już zauważyliście, te dwa typy procesorów są zaostrzone do wykonywania zadań o różnej złożoności, co powoduje różnicę w wydajności obu typów procesorów. Dlatego rdzeń procesora może przetwarzać cztery 32-bitowe instrukcje na zegar (SSE) lub osiem 32-bitowych instrukcji na zegar (AVX), podczas gdy procesor graficzny przetwarza 3200 32-bitowych instrukcji na zegar (używając 3200 ALU lub shadery). W związku z tym wydajność procesora graficznego jest setki razy wyższa niż wydajność procesora, aw kontekście górnictwa nawet niewielka różnica ma znaczenie, a nie tak duża.

Oprócz wydajności procesor różni się od GPU pod względem dostępu do pamięci (nie będziemy wchodzić w szczegóły techniczne). Ponadto GPU, w przeciwieństwie do centralnego, nie potrzebuje dużej pamięci podręcznej. Istotna różnica (która ma ogromne znaczenie w kontekście górniczym) polega na tym, że GPU wykorzystuje szybszy typ pamięci, co oznacza, że ​​przepustowość takiego procesora będzie o rząd wielkości wyższa, co jest bardzo ważne dla obliczeń równoległych. Centralny procesor jest zatem w stanie wykonać tylko jeden lub dwa strumienie obliczeń na jednym rdzeniu, podczas gdy procesor graficzny jest w stanieTysiące wątków na każdym wieloprocesorze (w chipie jest kilka takich chipów!).

Z technicznego punktu widzenia różnica między tymi dwoma typami procesorów jest po prostu ogromna, co powoduje podobną różnicę w wydajności danego żelaza w kontekście wydobycia kryptowaluty.

Rentowność wydobycia na procesorze

Wówczas powstaje całkowicie logiczne pytanie: czy w ogóle ma miejsce robienie górnictwa na centralnym procesorze? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, musisz obliczyć rentowność górnictwa.

Ogólnie rzecz biorąc, następujące parametry wpływają na rentowność górnictwa na procesorze:

 • wydajność twojego sprzętu (w tym przypadku centralnego procesora);
 • koszt sprzętu górniczego (jeśli zakupisz konkretny sprzęt specjalnie do celów górniczych, z pewnością będziesz musiał wziąć tę kwotę pod uwagę przy obliczaniu okresu zwrotu z działalności górniczej);
 • taryfa za energię elektryczną (wydobycie na centralnym procesorze ma sens tylko wtedy, gdy istnieje tania energia elektryczna);
 • cena kryptowaluty, którą zamierzasz wydobywać;
 • złożoność sieci kryptowaluty, którą zamierzasz wydobyć.

Oczywiście nie będziesz musiał samodzielnie wykonywać obliczeń. Możesz znacznie ułatwić sobie zadanie i skorzystać z kalkulatora rentowności wydobycia. Będziesz musiał podać nazwę kryptowaluty, którą zamierzasz wydać, hashrate swojego urządzenia i taryfę za energię elektryczną.Sam kalkulator oblicza zysk, jaki można uzyskać, wyszukując tę ​​lub inną kryptowalutę na konkretnym procesorze.

Patrz również:Taryfy za energię elektryczną na Ukrainie .

Ogólnie możemy śmiało powiedzieć, że nie należy oczekiwać dużych zysków. Na przykład, wydobycie kryptowaluty Monero na najwyższej klasy wydajnych procesorach może zapewnić około 10 do 40 centów dziennie, pod warunkiem, że koszt energii elektrycznej w twoim kraju (lub w twoim regionie) jest dość niski. Górnicza kryptowalutaLitecoinna ogólnie wydajnych procesorach może przynieść mniej niż jednego dolara miesięcznie. Oczywiście taki zysk jest tak nieznaczny, że sam proces traci swoje znaczenie. Jeśli chcesz wydobyć lightcoin, powinieneś wybrać inny sprzęt - górnika ASIC lub zbudować farmę górniczą.

Odpowiednio, dopiero po przeprowadzeniu dokładnych obliczeń, będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy gra jest warta świeczki, czy nie.

Znaczenie wydobycia procesora w 2019 r.

Nazywanie wydobycia na centralnym procesorze istotnym w 2019 r. W jakiś sposób nie zmienia języka. Tak, na początkowym etapie tworzenia i rozwoju branży kryptowalut, wydobycie na CPU było bardzo istotnym i dochodowym biznesem. Dziś ta opcja straciła lwią część swojej wydajności i rentowności.

Obecnie sensowne jest wydobywanie tylko nowych, niezbyt popularnych kryptowalut, ponieważ złożoność sieci takich kryptowalut jest zwykle dość niska(co oznacza, że ​​procesor łatwo sobie z tym poradzi), a konkurencja wśród górników jest nieznaczna (co jest również ważne, ponieważ cała istota górnictwa polega na znalezieniu rozwiązania w pierwszej kolejności, co oznacza, że ​​możesz mieć czas, aby stać się pierwszym, nawet jeśli używasz centralnego procesora). Dziś są setki początkujących altcoinów i można łatwo znaleźć coś dla siebie wśród tej różnorodności. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że wartość wybranej kryptowaluty powinna rosnąć powoli, w przeciwnym razie wydobycie tej waluty cyfrowej straci znaczenie. Jednak to, jak interesująca jest ta opcja, zależy od ciebie. Jeśli interesują cię najlepsze kryptowaluty, to ten typ wydobycia jest mało prawdopodobny, więc powinieneś rozważyć bardziej udane opcje - wydobycie na karcie graficznej lub wydobycie na kopalni ASIC.

Warto również zauważyć, że obecnieukryte wydobycie na CPUjest istotne. Ukryte wydobycie to wydobywanie walut cyfrowych za pomocą zagranicznej mocy obliczeniowej bez zgody właściciela. Oczywiście mówimy o oszukańczej formie górnictwa, ponieważ w tym wariancie górnik nieuczciwie wydobywa swoją kryptowalutę za pośrednictwem cudzego komputera osobistego, którego właściciel nawet nie podejrzewa.

Ta wersja górnictwa jest realizowana poprzez wprowadzenie specjalnego programu górniczego na komputerze osobistym - górnika-bota, który potajemnie wykorzystuje moc obliczeniową procesora do wydobywania kryptowaluty i wydobywanych monetwysyła na adres portfela oszusta. Ten program antywirusowy może uzyskać dostęp do komputera, na przykład za pomocą pliku pobranego z Internetu, a następnie uruchomionego na komputerze. Z reguły takie szkodliwe programy są tworzone na komputery biurowe, na których zwykle stoi dość słaby procesor graficzny, więc programy te są ukierunkowane w szczególności na działanie centralnego procesora komputera osobistego ofiary.

Wykrywanie takiego złośliwego oprogramowania nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Sieć ma wiele instrukcji do wykrywania i usuwania miner-bota.

Podsumujmy więc powyższe i opiszmy zalety i wady górnictwa na centralnym procesorze.

Zalety wydobycia na centralnym procesorze Wady wydobycia na centralnym procesorze
Możesz zarobić kilka dodatkowych dolarów miesięcznie bez większego wysiłku na bezczynny sprzęt. W każdym razie coś jest lepsze niż nic. Jeśli moc twojego procesora, delikatnie mówiąc, jest słaba, a cena energii elektrycznej gryzie, to ta opcja jest absolutnie nieopłacalna, ale nawet nieopłacalna.
Możesz wybrać kryptowalutę z dużymi perspektywami, zaangażować się w jej wydobycie i, jeśli masz szczęście, popularność tej cyfrowej waluty zacznie szybko rosnąć, a wraz z nią kurs wzrośnie i pozwoli ci uzyskać doskonały zysk w dłuższej perspektywieperspektywa. Nawet przy dostępie do potężnego procesora nie można wydobyć najbardziej obiecujących i najwyższej klasy kryptowalut, takich jak eter, lightcoin, bitcoin itp., Ponieważ procesor nie będzie w stanie wykonać takiego zadania.
Będziesz musiał uważać, aby nie zabić swojego żelaza pod tak szalonym obciążeniem. Lepiej nie oszczędzać pieniędzy i kupować wysokiej jakości i skuteczny smar termiczny, ale takich kosztów w kontekście wydobycia na CPU trudno nazwać uzasadnionym.
Nieefektywny z ekonomicznego punktu widzenia. Dużo bardziej opłaca się prowadzić wydobycie na kartach wideo lub tworzyć własne farmy górnicze.

Wniosek

W związku z powyższym, w świetle powyższego, trudno jest nazwać wydobycie na centralnym procesorze doskonałą opcją. Skuteczność tego typu wydobycia maleje z każdym rokiem, a procesory centralne coraz bardziej pozostają w tyle za swoimi najbliższymi odpowiednikami - procesorami graficznymi. Opcje, jak zarabiać na wydobywaniu kryptowaluty za pomocą procesora, stopniowo coraz mniej. Górnictwo na procesorze stopniowo traci na znaczeniu ze względu na zwiększoną złożoność wydobycia i zwiększoną konkurencję w branży. Naszym zdaniem uznanie tego typu górnictwa za główne źródło dochodów z pewnością nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ zysk, jaki można uzyskać, jest niewiarygodnie niski.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie warto kopać tylko kryptowaluty początkujące lubPotencjalne kryptowaluty, które działają na podstawie algorytmu CryptoNight, na przykład monero. Ale powinieneś być świadomy, że nawet wydobycie takich walut cyfrowych nie będzie w stanie przynieść ci dobrego zysku, więc jeśli celujesz w imponujące kwoty, ta opcja zdecydowanie nie jest dla ciebie.

Należy również zauważyć, że zakup procesora specjalnie dla górnictwa nie ma sensu, więc jeśli nie masz wydajnego procesora, zdecydowanie powinieneś zrezygnować z wydobycia na procesorze.

W związku z tym, przed kontynuowaniem procesu, starannie rozważ zalety i wady i sam zdecyduj, jak przydatne jest poświęcenie czasu i pieniędzy na ten pomysł.