Czym jest SCAM? Jak zdefiniować projekty oszustwa

Słowo „SCAM” stało się powszechne w kręgach inwestycyjnych. Zazwyczaj wiąże się to z wieloma obawami dotyczącymi rentowności inwestycji i rentowności projektów.

Co to jest oszustwo i kto jest oszustem?

Tłumaczenie „SCAM” z języka angielskiego oznacza „oszustwo”. Zrusyfikowany termin był mocno zakorzeniony głównie w przypadku internetowych projektów inwestycyjnych, które są niespodziewanie zamykane dla inwestorów lub są początkowo uruchamiane w celu oszukiwania zaufanych inwestorów i nie mają użytecznej misji.

Zatem SCAM jest projektem inwestycyjnym, który z jakiegoś powodu lub celowo przestał spełniać obietnice złożone inwestorom.

Inwestorzy kryptowalut używają słowa „oszustwo” przede wszystkim w przypadku projektówICO , które nie są przydatne, ale są otwarte wyłącznie w celu zebrania pieniędzy na głośne obietnice za pomocą tokensilu.

Można zrozumieć oszusta z ogólnej interpretacji słowa. Oszuści, którzy wdrażają projekty oszustwa lub zamykają te obiecujące na szczycie inwestycji, nazywani są oszustami, a moment, w którym projekt przestaje wypłacać dywidendy lub po prostu znika wraz z wkładami inwestorów, jest oznaczony słowami „poślizg” lub „oszustwo przyszło”.

Rodzaje projektów oszustw. Przyczyny oszustwa

Wszystkie projekty oszustwa można podzielić na dwa typy:

 • projekty, które nie mają żadnego rzeczywistego projektu (HYIP);
 • projekty, które przez pewien czas sumiennie wypełniały swoje obowiązki wobec inwestorów, alepotem z jakiegoś powodu odeszli.

W pierwszym przypadku projekt jest szybko zamykany z inicjatywy administratora, gdy zbierany jest maksymalny zysk. Należy zauważyć, że każdy projekt HYIP, który pierwotnie miał na celu przeprowadzenie oszustwa, z pewnością zakończy się oszustwem. Takie „projekty” są podzielone na trzy kategorie.

Kategorie oszustwa
Znaki
Oszustwo krótkoterminowe
Po przyciągnięciu strumienia inwestorów poprzez aktywną reklamę projekt jest natychmiast zamykany. Często takie projekty obiecują wysokie zyski, a nie więcej niż tydzień.
oszustwo średnioterminowe
Projekt stopniowo nabiera rozpędu i nawet przez pewien czas wypłaca dywidendy kosztem inwestycji innych uczestników, a gdy zmniejszy się przepływ nowych inwestorów, zamyka się. Średnioterminowe projekty oszustw mogą istnieć przez kilka miesięcy i mieć średnią wydajność.
Trwałe projekty oszustw
Początkowo regularne zyski są wypłacane inwestorom, a gdy nowe napływy inwestycji nie są w stanie pokryć kosztów, są one zamykane.

Większość projektów, które od pewnego czasu wypełniają zobowiązania wobec inwestorów, jest zamykana w momencie, gdy administracja zauważyła, że ​​napływ pieniędzy z projektu zmniejsza się lub możliwości rozwoju przestają istnieć. Przyczynami oszustw mogą być:

 • istotne zmiany w gospodarce światowej, kryzysy lub niestabilne etapy, podczas którychnapływ inwestycji jest znacznie ograniczony;
 • ataki hakerów, w których wszystkie zainwestowane środki są przekazywane hakerom;
 • konflikty między założycielami projektu;
 • panika wśród inwestorów, w której łączą nabyte aktywa;
 • brak popytu na projekt ze strony użytkownika końcowego;
 • niemożność utworzenia konkurencji rynkowej;
 • przesycenie projektu i niewystarczająca ilość pozyskanych środków na rozpoczęcie.

Należy zauważyć, że projekty nie zawsze działają ze względu na pragnienia organizatora. Możliwe oszustwa z przyczyn zewnętrznych, na które administracja projektem nie ma wpływu. Taki zwodniczy manewr jest motywowany chęcią uzyskania przynajmniej częściowego zysku. W praktyce było nawet kilka oszustw, w których administracja uczciwie przedstawiła powody zamknięcia projektów i spłaty długów wobec inwestorów.

Główne oznaki oszustwa

Projekty, które pierwotnie były pomyślane jako oszustwo, zazwyczaj mają zestaw podstawowych cech:

 • zaporowe zwroty z inwestycji;
 • denerwujące reklamy;
 • szczególne zalety rentowności dla inwestorów, którzy zainwestowali większe kwoty;
 • strona projektu zazwyczaj nie jest dobrze rozwinięta, może zawierać nieoryginalne materiały i obrazy;
 • brak lub niewystarczające opracowanie pomysłu na projekt;
 • słabe wsparcie techniczne projektu, brak wsparcia technicznego i niewystarczający rozwój zasobów internetowych.

Pierwszy znak oszustwaprojekty to zakończenie płatności w ramach programu projektu. Jednocześnie administracja może ukryć swoje działania różnymi wymówkami, mając nadzieję na zdobycie większej ilości pieniędzy. Na przykład:

 • nowe warunki płatności środków, zwiększenie minimalnej kwoty do wycofania, wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkownika;
 • selektywne płatności;
 • problemy techniczne z wycofaniem środków;
 • przejście projektu do nowej metody pracy;
 • fikcyjny atak hakerów.

Zakończenie płatności i obecność wymówek wskazują, że projekt już się rozpoczął, a inwestorzy powinni podjąć odpowiednie środki.

Oficjalna strona internetowa projektu może również przestać istnieć lub działać wyłącznie na zasadzie deponowania środków.

Najgłośniejsze SCAM w kryptowalucie

Oszustwa w Internecie są głównie reprezentowane w piramidach finansowych, poddając się pod przykrywkę funduszy inwestycyjnych, start-upów i projektów kryptowalut. Rynek walut cyfrowych jest jednym z najbardziej nieuczciwych obszarów. Ze wszystkich projektów, które co roku docierają do ICO, tylko 10% przetrwa do pełnego wdrożenia, reszta jest na różnych etapach. Tak więcżetonprojektu nigdy nie może osiągnąć zadeklarowanych wysokości z powodu braku realizacji projektu lub w ogóle przestać negocjować.

Jednym z najgłośniejszych oszustw na rynku kryptowalut można nazwać zamknięciem projektu Plexcoin 30 listopada 2017 r. Podczas ICO twórca kryptowaluty Dominique Lacroix zdołał przyciągnąć ponad 15 milionów dolarów na rozwójulepszony system transakcji, który powinien być poważnym konkurentem dla Bitcoin, ponieważ miałby średnią prędkość operacji w systemie 30 sekund, zamiast 40 minut typowych dla Bitcoin. Po zamknięciu projektu Dominicowi przyznano dwa miesiące więzienia i grzywnę w wysokości 10 tysięcy dolarów, co oczywiście pokrywało dochody organizatora.

Niezamierzonym oszustwem było zamknięcie DAO. Błąd w kodzie źródłowym kryptowaluty doprowadził do tego, że oszustom z łatwością udało się ukraść z systemu ponad 60 milionów dolarów, po czym projekt został zmuszony do pośpiesznego zamknięcia.

Moneta CoinDash ICO była naznaczona skandalem, kiedy okazało się, że portfel do zbierania funduszy nie należy do twórców projektu. Hakerzy włamali się na platformę projektu i wpisali swój adres portfela, co doprowadziło do tego, że ponad 7 milionów funduszy inwestycyjnych przyciągniętych do ICO znalazło się w rękach oszustów.

Z kolei należy zauważyć, że ławką może być nie tylko kryptowaluta. W ten sposób duża giełda kryptowalut Mt.Gox przestała istnieć, a wraz z nią 850 tys.bitcoinów popadło w zapomnienie . Według danych ogłoszonych przez administrację giełda stała się ofiarą ataku hakerów, po czym została zmuszona do ogłoszenia bankructwa i zamknięcia, ale nie udało się udowodnić, że nie była to sztuczka organizatora.

Innym ważnym przykładem jest zamknięcie giełdy Cryptsy, której twórca zniknął wraz z co najmniej 5 milionami dolarów. Przed, pokiedy użytkownicy zaczęli zauważać opóźnienia w płatnościach, administracja przyznała, że ​​stali się ofiarami hakerów, którym udało się ukraść 130 tysięcy Bitcoinów i 300 tysięcy Lightcoins z kont wymiany. Ale giełda nadal istniała w nadziei na zrekompensowanie strat prowizją, a następnie sam twórca zniknął z pola widzenia, a wraz z nim fundusze klientów giełdy.

Zasady postępowania w przypadku oszustwa

Przy wykrywaniu pierwszych oznak oszustwa, inwestor musi przede wszystkim wycofać swoje aktywa. Jeśli nie można wycofać się z platformy projektu lub wymienić tokeny w tradycyjny sposób, należy wypróbować niestandardowe metody. Scum na giełdzie, możesz próbować obejść się za pomocą zewnętrznych zasobów wymiany. Przy wymianie kryptowalut, zaleca się wypróbowanie możliwości wypłaty środków w każdej kryptowaluty prezentowanej na platformie.

Często płatności nie są natychmiast blokowane wszystkim uczestnikom. Regularnie sprawdzaj możliwość wypłaty, jeśli istnieje możliwość wewnętrznych przelewów na platformie, to nie będzie nie na miejscu, aby utworzyć nowe konto i spróbować wypłacić środki za jego pośrednictwem.

Zdarza się również, że wyświetlane są tylko niewielkie kwoty. Dobrze byłoby spróbować wycofać środki w częściach.

Nie poddawaj się i nie zwiększaj paniki. Możliwe, że nawet po pierwszych oznakach oszustwa projekt przetrwa przez pewien czas, a nawet częściowo wznowi płatności, ale takie zachowanie inwestorów doprowadzi do wcześniejszego połączenia. Jeśli chcesz ostrzec nowych inwestorów o niebezpieczeństwieaby zainwestować w projekt, należy to zrobić w wiadomościach osobistych.

Należy również napisać do pomocy technicznej projektu i zgłosić, że nie można wypłacić środków. Być może powinieneś wskazać, że jesteś popularnym blogerem lub wejść na stronę monitorowania zasobów i będziesz musiał poinformować odbiorców, że sam projekt został zbanowany.

W żaden sposób nie można nic zrobić?

W żadnym wypadku paniki nie należy zawyżać na forach i czatach. Takie działania prowadzą do skrócenia życia każdego projektu, a tym samym niezdolności do odzyskania otrzymanych środków.

Nie należy prowadzić kampanii wspierającej projekt. Niewielki napływ nowych inwestycji nie jest w stanie uratować projektu, który już rozpoczął drogę do zamknięcia, ale doprowadzi do dodatkowych strat wśród nowych inwestorów.

Nie należy zakładać, że wszystko powstaje, a opóźnienie w płatnościach jest tylko tymczasową trudnością. Tak, oczywiście jest to możliwe i w przeciwnym razie będziesz mógł wrócić do projektu ponownie, ale jeśli cud się nie wydarzy, stracisz wszystkie środki.

Często administracja z oszustwem często wykorzystuje dodatkowe sztuczki, aby przyciągnąć ostatni strumień inwestycji. Mogą to być różne fikcyjne działania w celu zdeponowania środków, aplikacja do ponownego uruchomienia projektu i tak dalej. W żadnym wypadku nie należy przeprowadzać prowokacji i inwestować dodatkowych środków, z niepewnością co do przyszłych prac projektu i zamkniętego wycofania środków.

Jak chronić się przed oszustwem?

Przedinwestowaniem w kryptowalutęnależy dokładnie przestudiowaćcała historia projektu:

 • ocenia znaczenie i rzeczywistość pomysłu;
 • zapoznaj się z założycielami projektu, bardzo źle, jeśli ich osobowości nie są znane;
 • zwróć uwagę na biografię i edukację twórców;
 • śledzić wcześniejsze projekty deweloperskie;
 • badanie proponowanych strategii rozwoju;
 • zbyt wysoka przewidywana stopa zwrotu powinna ostrzec;
 • ocenić wiarygodność technicznego komponentu projektu;
 • badanie wiadomości i opinii ekspertów na temat projektu;
 • przeczytaj recenzje poprzednich projektów deweloperskich, jeśli takie istnieją;
 • sprawdzić funkcjonalność infolinii projektu i profesjonalizm odpowiedzi.

Nie powinniśmy zapominać o dywersyfikacji ryzyka. Nie należy inwestować całego kapitału inwestycyjnego w jeden projekt i nigdy nie należy inwestować więcej w projekty inwestycyjne obarczone wysokim ryzykiem, takie jak ICO, niż jesteś skłonny stracić bez znaczących zmian sytuacji finansowej.

Wnioski

Ryzyko oszustwa istnieje we wszystkich opcjach inwestycyjnych, ale sfera kryptowaluty podlega im najbardziej, ponieważ w większości krajów nie jest regulowana na poziomie legislacyjnym. Z reguły nadchodzące oszustwo jest natychmiast zauważalne i wpływa głównie na zamknięcie wypłaty środków z projektu, może być złożone pod różnymi pretekstami, które prowadzą niedoświadczonych inwestorów do oszustwa. Podczas wykrywania oszustwa, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to spróbować wypłacić swoje środki za pomocą wszystkich dostępnych środków,staraj się wymieniać żetony na zasoby osób trzecich, a w każdym razie nie wpadaj w panikę.