Czym jest darknet (Darknet) i jak się do niego dostać

World Wide Web od dawna rozprzestrzenia się na cały świat, ale niewielu wie, że nie jest to jedyna sieć internetowa. Pod powierzchnią zwykłej sieci kryje się specjalny świat, ukryty przed oczami zwykłych ludzi - Darknet.

Co to jest Darknet?

Darknet (z angielskiego. DarkNet - „ciemny Internet”) to ukryta sieć połączeń internetowych, która istnieje równolegle do normalnego Internetu. Darknet jest całkowicie anonimowy, połączenia są ustanawiane wyłącznie między zaufanymi partnerami przy użyciu niestandardowych protokołów, a wszystkie informacje są szyfrowane.

Innymi słowy, ciemny Internet to nielegalny Internet, który istnieje na bazie głównego Internetu, ale wykorzystuje tylko bezpieczne serwery proxy i połączenia internetowe, które uniemożliwiają śledzenie użytkowników i witryn.

Algorytm działania darknet jest podobny do zwykłego. Posiada również własne wyszukiwarki, serwisy informacyjne, zakupy online i sieci społecznościowe. Ale zasadniczo wszystkie strony są zaangażowane w nielegalny obrót towarami lub umieszczają zabronione informacje.

Połączenie z darknetem może służyć do zapewnienia:

 • prywatność;
 • ochrona przed totalitarnymi systemami rządowymi;
 • dystrybucja plików chronionych prawem autorskim;
 • przestępstwa technologiczne i finansowe.

Historia i przyczyny pojawienia się

Pierwszy prototyp darknetu pojawił się równocześnie z publiczną siecią ARPANet, która następnie przekształciła się w nowoczesny Internet. Główna przyczyna tegoKreacja opowiadała się za stworzeniem sieci dostępnej tylko dla wybranych użytkowników i ukrytej przed osobami z zewnątrz.

Sieć została pierwotnie opracowana przez wojsko amerykańskie. Wynika to z potrzeby ukrycia w celu zabezpieczenia lokalizacji i informacji o strukturach wojskowych.

Sam termin został po raz pierwszy użyty w 1970 r. Jako oznaczenie odizolowanych sieci internetowych, które mogły odbierać dane z jego sieci, ale nie odpowiadał na żądania z zewnątrz. Bardziej rozpowszechniony, otrzymał w 2002 r. Dzięki publikacji prac programistów Microsoftu, opisujących zasady darknetu. Według nich, darknet jest główną przeszkodą w tworzeniu wydajnych technologii DRM.

Ogromnego wkładu w rozwój Internetu cieni dokonało US Naval Research Lab, które opracowało specjalne oprogramowanie proxy do anonimowych działań w Internecie, The Onion Router, lepiej znane jakoTOR .

Do czasu pojawienia się TOR w latach 2000. prawie nikt nie wiedział o cieniowym Internecie. Po rozpowszechnieniu informacji o darknetu i TORé liczba użytkowników cieniowego Internetu znacznie wzrosła. Do 2013 r. Liczba użytkowników darknetu przekroczyła 4 miliony i rozwinęła się subkultura poszukiwaczy zakazanych treści -nie popychając .

Drugim ważnym wydarzeniem dla rozwoju sieci było stworzeniekryptowalutydla transakcji intranetowych, co również wspiera anonimowość użytkowników.

ObecnieW chwili, gdy aktywnie rozwija się sieć cieni. Wynika to przede wszystkim z pragnienia społeczeństwa, aby pozostać poza kontrolą państwa.

Jaka jest różnica między Surface Web, Deepweb i Darknet?

Cały Internet jest podzielony na trzy segmenty:

 1. Widoczna sieć (Surface Web);
 2. Deep Web;
 3. Sieć cieni (Darknet).

Web Surface
Deep Web
Darknet
Publicznie dostępna widoczna sieć internetowa, której wszystkie
pliki są publicznie dostępne i można je uzyskać za pomocą konwencjonalnych przeglądarek (Google Chrome, Safari, Yandex itp.).
Zdaniem ekspertów sieć widoczna stanowi jedynie 15-20% całkowitego wolumenu Internetu.
Zasoby nieindeksowalne, które nie zapewniają dostępu za pośrednictwem wyszukiwarek. Witryny te obejmują rządowe bazy danych, biblioteki i inne. Witryn nie można znaleźć, ponieważ ich serwery nie są publikowane i są dostępne tylko dla ograniczonych użytkowników, za pomocą hasła lub po rejestracji.
Celowo ukryte połączenie internetowe dostępne wyłącznie za pośrednictwem serwera proxy, nie wyświetlane w wyszukiwarkach i standardowych przeglądarkach. Wymaga specjalnego oprogramowania.

Kto korzysta z DarkNet?

Większość użytkowników cieniowego Internetu to organizacje wojskowe, rządowe i organy ścigania. Korzystają z Darknetu w celu zachowania poufności lokalizacji i informacji.

Popularny jest także darknetdziennikarze, blogerzy, działacze i osoby publiczne, które obawiają się prześladowań politycznych, ale chcą publikować sensacyjne informacje polityczne. Internet cieni jest szczególnie popularny w krajach o totalitarnym reżimie i surowej cenzurze.

Nierzadko ukrywający się ludzie wykorzystują nielegalny biznes, zajmują się handlem narkotykami, sprzedają broń itp.

Niektórzy użytkownicy nie są prześladowcami poszukującymi specjalnych zabronionych treści.

Darknet jest również dostępny dla czytelników ogólnych, którzy chcą uzyskać informacje, które nie są dostępne w widocznej sieci, ale przed wejściem do darknetu powinieneś wiedzieć, że możesz zostać złapany przez szokujące pliki.

Jak dostać się do DarkNet?

Dostęp do ciemnej sieci jest dostępny dla wszystkich, ale wymaga instalacji specjalistycznego oprogramowania. Zanim przejdziesz do darknetu, powinieneś zainstalować specjalną przeglądarkę, która używa anonimowych połączeń. Najpopularniejszym programem jestTOR . Ta przeglądarka działa anonimowo, ponieważ ukrywa adres IP odwiedzającego, a także pozwala odwiedzać witryny dostępne tylko dla użytkowników TOR.

Wraz z TOR można dostać się do darknetu za pomocą oprogramowania -Freenet , który działa na tych samych zasadach. Zasoby hostowane w systemie mogą być przeglądane tylko przez użytkowników dodanych do listy zaufanych peerów.

Usługa zyskuje na popularnościI2P . Taki system serwerów proxy ma kilka charakterystycznych cech. W szczególności pozwala na tworzeniewysoce bezpieczny e-mail, zawiera hurtownie danych i nieindeksowalne blogi, czaty i sieci społecznościowe.

Warto zauważyć, że wszystkie sieci Darknet istnieją równolegle do siebie, a dostęp do witryn obsługiwanych w tej samej sieci może uzyskać tylko członek tej samej sieci.

Jak wyszukiwać witryny w DarkNet?

Darknet ma własne wyszukiwarki:

 • Gramy;
 • Fess;
 • DuckDuckGo.

Strony i łącza darknetu nie są podobne do zwykłych domen używanych w publicznej sieci. Domena sieci cieni wygląda jak losowe generowanie znaków w domenie .onion.

Niektóre strony darknetu są indeksowane przez wewnętrzne wyszukiwarki, a dostęp do innych można uzyskać tylko poprzez bezpośredni link do strony lub po autoryzacji.

Dane osobowe nie są wykorzystywane do autoryzacji w sieci shadow. Login i hasło powinny być losowym zestawem znaków i nie wskazywać tożsamości użytkownika.

Wyszukiwarka Darknet działa we wszystkich językach. Rosyjski darknet jest obsługiwany przez kanały w Telegramie, można tam znaleźć wiele bezpośrednich linków niedostępnych z wyszukiwarki. Popularność telegramów wśród użytkowników darknetu leży również w anonimowości sieci, która szyfruje dane użytkownika, dzięki czemu są one nieznane nawet programistom.

Co można znaleźć na DarkNet?

Większość użytkowników błędnie wierzy, że na zasobach darknetu można znaleźć tylko strony zawierające złośliwe pliki, rozpowszechnianie narkotyków lub sprzedaż broni. Właściwie to darknetJest to darmowa strefa internetowa, w której można prezentować wiele różnych towarów i informacji.

Większość witryn internetowych typu shadow zawiera informacje chronione prawem autorskim:

 • biblioteki naukowe;
 • kursy renomowanych uniwersytetów, takich jak Oxford;
 • książki;
 • pliki multimedialne, które są dostępne w widocznej sieci dopiero po zakupie;
 • publikacje informacyjne z zamkniętym dostępem;
 • kanał informacyjny od uczciwych dziennikarzy, blogerów i zwykłych użytkowników.

Darknet ma również własne rynki internetowe, które umożliwiają nabywanie kont w sieciach społecznościowych, zamawianie hacków i ataków DDoS, przemycanych towarów, kluczy do gier i oprogramowania komputerowego.

Wraz z tymi towarami rozprowadzane są substancje odurzające, broń, pornografia, fałszywe dokumenty i mapy, które stanowią około 70% całkowitego obrotu.

Kryptowaluta - metoda płatności DarkNet

Nie jest wskazane płacenie kartą bankową w ciemnej sieci. Od czasu pojawienia się kryptowaluty stała się oficjalnym środkiem płatniczym dla sieci cieni, ponieważ zachowuje anonimowość użytkowników, ukrywa ich lokalizację i nie wymaga wprowadzania danych kontaktowych.

Rosnąca popularność sieci shadow i kryptowaluty jest ściśle powiązana. Wraz z pojawieniem siębitcoinówliczba użytkowników darknetu zaczęła gwałtownie wzrastać z powodu faktu, że w sieci pojawiły się nowe funkcje.

Korzyści DarkNet

Ciemna sieć - darmowa strefa internetowa, w której można otwarcie wyrazićtwoje opinie bez obawy o polityczne represje. Wolność słowa jest utrzymywana w sieciach, więc wiele zasobów jest poświęconych prawdziwym przeglądom politycznym. Ponadto w darknet można znaleźć informacje, które z powodów politycznych zostaną usunięte w większości publicznie dostępnych witryn.

W otwartych przestrzeniach sieci umieszczane są materiały, które mogą być przydatne, ale są chronione prawem autorskim i dlatego nie są dostępne dla zwykłego użytkownika.

Użytkownicy ciemnej sieci są niezawodnie chronieni przed ujawnieniem tożsamości, mają zdecentralizowaną i anonimową metodę płatności w kryptowalutach. Darknet zaspokaja wszystkie potrzeby użytkowników, w zależności od ich żądań.

The Dangers of the Dark Network

Z punktu widzenia prawa internauci nie są gwałcicielami prawa i porządku, ale mroczna sieć utrzymuje swoje niebezpieczeństwa, które stały się już mitami i legendami.

Samobójstwa.Tak więc, zgodnie z przekonaniami w darknet, istnieje zasób „Silent House”, na który użytkownik uczy się prawdy i przestaje istnieć w rzeczywistym świecie. Chociaż sami twórcy potwierdzili, że ten mit jest manipulacją psychologiczną, której celem jest zwrócenie uwagi na sieć cieni, jednak popularność historii nie zanika. Według badań nie-stalkerów, sensacyjne gry „Blue Whale”, „Wake me up at 4:20” i inne, które pociągały za sobą samobójstwa nastolatków na całym świecie, również pochodzą z sieci shadow i aktywnie wykorzystują jej symbolikę.

Okrucieństwo.Również w otwartych przestrzeniach darknetu możesz znaleźć plikiktóre mogą zakłócić psychikę, zawierać 25. ramkę, okrucieństwo i przemoc. Chociaż teoria szkody 25-tej klatki nie jest oficjalnie udowodniona, sieć zawiera wiele plików, które próbują wpłynąć na psychikę użytkownika. W większości przypadków są to krótkie filmy zawierające przerażające sceny ze specjalnym algorytmem zmiany obrazu.

Według innego mitu niektóre strony zawierają pliki multimedialne, których oglądanie może doprowadzić osobę do samobójstwa. W tej chwili nie ma ani jednego potwierdzenia tych teorii, dlatego głównym zagrożeniem ciemnej sieci jest dystrybucja narkotyków, sprzedaż broni i umieszczanie materiałów pornograficznych.

Zanim połączysz się z darknetem, upewnij się, że jesteś gotowy, aby zobaczyć wszystko, co przechowuje w sobie. Zaleca się odwiedzanie stron internetowych darknetu dla osób o silnej psychice, po osiągnięciu kategorii wiekowej 21+.

Wnioski

Darknet to specjalna sieć internetowa, która działa całkowicie anonimowo i daje możliwość uzyskania dostępu do magazynów danych niedostępnych w publicznie dostępnej sieci. Korzystanie z darknetu może być spowodowane wieloma okolicznościami, w których musisz ukryć swoją tożsamość.

Dla ludzi o delikatnej psychice odwiedzanie darknetu może być niebezpieczne, ponieważ pliki w nim nie przechodzą umiaru i nie są ukryte przez cenzurę, co oznacza, że ​​mogą zawierać przemoc, morderstwo i okrucieństwo.