Czy bitcoin jest piramidą czy bańką? Rozumiemy razem

Jak każde popularne zjawisko w naszym społeczeństwie, Bitcoin ma żarliwych wielbicieli i niespokojnych krytyków. Wielu ekspertów na całym świecie uważa, że ​​Bitcoin jest tylko piramidą finansową i nie ma nic wspólnego z walutą. W tym artykule spróbujemy dowiedzieć się, czy tak jest i podać mocne argumenty na korzyść kryptowaluty.

Przeanalizujmy krótko, czym jest Bitcoin

Bitcointo zdecentralizowana waluta cyfrowa. Istota decentralizacji jest prosta: nikt nie obserwuje żadnych działań z Bitcoinem, ponieważ wszystkie procesy z nim przechodzą przez miliony komputerów przy użyciu algorytmów matematycznych.

Kryptowalutaw stosunkowo szybkim tempie była w stanie uzyskać rozgłos na całym świecie, co zaowocowało niewyobrażalnym strumieniem teorii i badań. Niektórzy eksperci uważają, że Bitcoin ma wszelkie szanse, aby stać się walutą światową, ale proces ten jest aktywnie hamowany przez banki centralne i rządy różnych krajów. Niewątpliwie dzieje się tak tylko dlatego, że widzą koniec swojej gospodarczej hegemonii w nowej walucie. Wśród specjalistów istnieje termin „aktywa wysokiego ryzyka”, które odnosi się konkretnie do Bitcoin. Niestabilność waluty dla jej krytyków jest po prostu niewyczerpanym źródłem dowodów, ale w jaki sposób przy tak dużej kapitalizacji i wartości dla jednej jednostki waluty można utrzymać stabilny kurs wymiany?

Bitcoin jako metoda płatności

Biorąc pod uwagę BTC jako środek płatniczy, możesz wybrać wiele pozytywnych rzeczyco jest znacznie więcej niż negatywne:

 • Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest brak organów kontrolnych, czyli decentralizacja
 • Bez ograniczeń - możesz używać Bitcoin w dowolnej ilości. Na przykład, korzystając z pieniądza elektronicznego, nie napotkasz limitu środków, które mogą zostać przeniesione /wypłacone w pewnym okresie.
 • Ochrona i bezpieczeństwo - możesz używać kryptowaluty bez obawy, że w pewnym momencie atakujący ją ukradną. Sposoby ochrony transakcji użytkownika są tak „potężne”, że wyprzedzają swoich „młodszych braci” w postaci zwykłych pieniędzy elektronicznych.

Większość uważa Bitcoin za narzędzie do sponsorowania protestów przeciwko rządowej inwigilacji i korupcji współczesnych bankierów. Inni uważają, że z powodu braku kontroli użytkownik nie otrzymuje żadnych wiarygodnych gwarancji. Opozycyjni eksperci uważają, że kryptowaluta po prostu nie będzie akceptowana w punktach płatności. Istnieje również taka opcja, że ​​możliwość droższych bitcoinów to tylko plotka, która jest powszechna, aby wyciągnąć jeszcze więcej korzyści z początkujących.

W związku z całkowitą anonimowością Bitcoin staje się głównym środkiem płatniczym za zakup nielegalnych towarów. Fakt, że leki i broń są kupowane na kryptowalutę, eksperci uzasadniają pragnienie władz, by doprowadzić je do kontroli.

Dlaczego Bitcoin nie jest piramidą

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz zrozumieć, jakie właściwości iznaki mają piramidę finansową:

 • Potrzeba zainwestowania konkretnej kwoty pieniędzy.W Bitcoin możesz zainwestować tyle, ile możesz, co najmniej 10 $.
 • Zarabianie poprzezprzyciąganie nowych klientówi sprzedawanie im aktywów lub „zobowiązań”. Schemat jest skonstruowany w taki sposób, że wszyscy członkowie piramidy zarabiają przyciągając nowych ludzi. To nie ma nic wspólnego z Bitcoinem.
 • Brak produktulub sprzedaż „opakowań po cukierkach”. Bitcoin i system blockchain - w tym przypadku jest to pełnoprawny produkt, opracowany przez kilkunastu ekspertów.
 • Overpriced , który „organizator” może zmienić według własnego uznania. W sytuacji z kryptowalutami cena jest podyktowana przez rynek i nie zależy od konkretnej osoby lub rządu.
 • Niezrozumiały i skomplikowany plan płatności , stworzony wyłącznie z zamiarem, aby nigdy nie dostać pieniędzy. W systemie Bitcoin sam kontrolujesz swoje fundusze, wszystko czego potrzebujesz to znać hasło portfela.
 • Fantastyczne obietnice.W klasycznej piramidzie proponuje się na przykład zainwestowanie obecnie 10% ceny mieszkania, a za rok uzyskanie mieszkania w całości, bez dodatkowych opłat. W takim przypadku musisz przyciągnąć N-tą liczbę osób w piramidzie, aby podobno dostać swoje mieszkanie. Kupując kryptowalutę, po prostu ją kupujesz. Kurs będzie albo wzrastał, albo nie, ale ilość monet w portfelu nie ulegnie zmianie. Wszystko jest przejrzyste.
 • Pełna anonimowośćzałożyciele.W klasycznej piramidzie najprawdopodobniej nie rozpoznasz nazwisk jej założycieli. Ten trend występuje również w kryptowalucie, niektórzy deweloperzy wolą nie ujawniać swojej tożsamości w celu uniknięcia ścigania przez państwa. Jednak wielu z nich pracuje i rozwija swoje projekty całkiem otwarcie, komunikuje się z ludźmi na forach, rozmawia podczas wydarzeń itp.

Po przeanalizowaniu tych czynników możemy powiedzieć, że Bitcoin nie ma oznak klasycznej piramidy. Ostatni wiek był okresem rozkwitu wszelkiego rodzaju piramid, jednak nie mają one nic wspólnego z nowoczesnymi cyfrowymi pieniędzmi.

A może Bitcoin jest bańką?

Dowiedzieliśmy się, że Bitcoin nie jest piramidą. Jednak według ekspertów ma ona wszystkie oznaki tzw. „Bańki finansowej”, gdy jej wartość rynkowa jest tworzona głównie przez czynniki psychologiczne, a nie fundamentalne. Pamiętaj tylko, ile wiadomości, postów w serwisach społecznościowych i wiadomościach na Twitterze spowodowało upadek i start kryptowaluty.

Ponadto analitycy są najbardziej zaniepokojeni następującymi problemami Bitcoin:

 • Duża zmienność uniemożliwiająca wykorzystanie BTC jako składnika aktywów oszczędnościowych lub waluty do zapłaty za towary i usługi;
 • Bitcoin zużywa zbyt dużo energii do jego wydobycia;
 • Nadal występują problemy z cyberbezpieczeństwem, istnieje możliwość zerwania blockchaina za pomocą komputerów kwantowych;
 • Wprowadzanie gospodarki w cień, pomijanie opodatkowania;
 • Zły projekt systemuzamienia Bitcoin w bańkę;
 • Bitcoin nie jest zabezpieczony. Każdy instrument finansowy jest wspierany przez aktywa fizyczne: nieruchomości, towary, zasoby, grunty itp.
 • Nie ma obiektywnego powodu takiego nadmiernego wzrostu. Cena monety jest określana jedynie przez wiarę ludzi, nie ma żadnej wartości fizycznej.

Pomimo wszystkich powyższych czynników kryptowaluta zyskała zaufanie ludzi na całym świecie. Oznacza to, że w trakcie użytkowania system będzie ewoluował, a pytanie „Kiedy pęknie bańka bitcoinowa?” Zostanie odłożone na czas nieokreślony lub całkowicie zamknięte.

Wnioski

Bitcoin z dużym prawdopodobieństwem można nazwać innowacyjnym środkiem płatniczym przyszłości, ponieważ do tej pory ta kryptowaluta nie miała żadnych oznak prawdziwej piramidy finansowej. Ponadto wszystkie negatywne aspekty Bitcoin są nierozerwalnie związane z tradycyjnymi walutami.

Materiał przygotowany przy wsparciu firmycryptoforce.world .