Cryptocell: Jak wybierać i tworzyć

Każdy inwestor lub użytkownik, który zdecyduje się zanurzyć w krypto-logie, powinien natychmiast zapoznać się z główną zasadą - jesteś odpowiedzialny za swoje monety. Jeśli fiducjalne oszczędności można umieścić w banku i nie martwić się o nic, to sam właściciel jest odpowiedzialny za przechowywanie kryptowaluty i nie będzie nikogo, kto mógłby zrekompensować szkody. Jest to rodzaj płatności za wolność rynku, której można uniknąć tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiednią kryptokomórkę.

Co to jest kryptokomórka

Karty kryptograficzne - miejsce do przechowywania oszczędności cyfrowych. Większość z nich jest realizowana w formie programów i usług online, ale są też takie, które mają formę fizyczną i są porównywalne do zwykłego portfela.

Każdy portfel kryptowaluty ma dwa ważne elementy:

 • klucz publiczny (adres)- unikalny zestaw liter i cyfr, który jest porównywalny z komórką bankową i służy jako adres do wysyłania monet;
 • Klucz prywatnyjest kryptograficznie chronionym hashem, który również wygląda jak kombinacja alfanumeryczna, ale jest porównywalny z kluczem, który otwiera dostęp do tej samej komórki banku.

Para tych kluczy jest połączona ze sobą. Klucz publiczny jest widoczny dla wszystkich i może zostać bezpiecznie przeniesiony na osoby trzecie jako wymóg płatności. Klucz prywatny musi być bezpiecznie przechowywany przez użytkownika lub usługę, na którą zostały nałożone takie obowiązki, ponieważ pozwala na dokonywanie transakcji z portfela.

Monety cyfrowe nie są zabezpieczone w posiadaniu konkretnego użytkownika. W rzeczywistości ten, który jest właścicielemklucz prywatny z portfela i jest właścicielem wszystkich monet przechowywanych na jego koncie.

Jak działa kryptograf

Portfele kryptowaluty są używane przez miliony użytkowników na całym świecie, ale nie wszyscy dokładnie rozumieją, jak to działa. W przeciwieństwie do transakcji gotówkowych, gdy w momencie płatności jeden uczestnik transakcji przenosi pewną kwotę pieniędzy na inną, przelewy za pomocą pieniędzy cyfrowych są dokonywane bez fizycznego transferu.

Kryptowaluty nie istnieją w formie fizycznej, dlatego wszystkie operacje z nimi są zredukowane do zmiany wpisu w rejestrze bloków. Gdy transakcja jest dokonywana za pomocą kart kryptograficznych, własność monet od jednego adresu do drugiego jest w rzeczywistości po prostu przepisywana.

Taka transakcja jest możliwa tylko wtedy, gdy jest podpisana kluczem prywatnym odpowiadającym adresowi publicznemu. Jeśli klucze publiczne i prywatne pasują do portfela, transakcja trafia do warcabówdla górników , po czym łańcuch bloków jest dodawany do rejestru, a saldo nadawców i portfeli odbiorców odpowiednio się zmienia.

Możesz uzupełnić kryptokomórkę , wprowadzając transakcję w jeden z następujących sposobów:

 • Poprzez usługi wymiany. System automatycznie przelanie pieniędzy z jednego systemu płatności i uznanie równoważnej ilości monet cyfrowych do określonego numeru portfela;

Sprawdzone wymienniki kryptowalut

Coinmama Cardbit Changelly Indacoin
Prowizje Medium Medium Niski Medium
Min. depozyt Brak Nie Brak Brak
Język rosyjski Jest Nie Jest Jest
Wsparcie walutowe BTC ETH
XRP LTC
(8+ walut)
BTC BTC ETH i
130+ Coin
Monety BTC i 200+
Visa /MasterCard Tak Tak Tak Tak
Waluta wejściowa USD EUR USD USD
RUB BTC
Go Jump Go Go
 • Przenieś monety z giełd kryptowalut, kosztem których musisz wpłacić pieniądze, a następnie wymienić je na interesujące monety.

Sprawdzone giełdy kryptowalut

Binance CEX.io BitMart Livecoin
Prowizje Niski Medium Średnia Medium
min. depozyt 1 BNB 0 Brak Brak
Język rosyjski Jest Jest Jest Jest
Interfejs Średni Prosty Medium Prosty
Visa /MasterCard Nie Tak Nie Nie
Waluta wejściowa Kryptowaluta USD
RUB GBP
Kryptowaluta USD
RUB
Jump Jump Skok Jump

Która cryptocell do wyboru

Decydując, który typ kryptokomórki ma zostać zakupiony, należy natychmiast zapoznać się z główną zasadą: im wygodniejsze jest używanie, tym mniejsze jest bezpieczeństwo oszczędności. Wynika to z faktu, że wygodniejsze karty kryptograficzne zapewniają łatwy dostęp do klucza prywatnego, ale atakujący mogą uzyskać ten sam łatwy dostęp wraz z właścicielem.

Jaki jest najlepszy kryptograf dla każdego właściciela monety? Portfel z szybką rejestracją i łatwym dostępem do salda będzie wygodny dla tych, którzy planują często przeprowadzać transakcje za niewielkie kwoty. Jeśli mówimy o przechowywaniu dużych oszczędności, bardziej racjonalną opcją byłyby kryptografie o zwiększonej niezawodności, ale mniej wygodne w użyciu.

Rodzaje kryptokodów

W zasadzie każdy portfel kryptowaluty to tylko dwa kody numeryczne, ale programiści zadbali o użytkowników i przedstawili kilka rozwiązań dla wygodnego korzystania z kodów.

Każdy portfel ma swój własny poziom bezpieczeństwa, który jest główniezależy od jego rodzaju i dostawcy usług. W sumie wszystkie kryptografie można podzielić na dwie główne grupy:

 • „gorąca” pamięć - zapisuj klucze prywatne z połączeniem z siecią internetową, co zapewnia łatwiejszy dostęp, ale dodaje luki w zabezpieczeniach dla hakerów;
 • „zimny” magazyn - klucze prywatne są przechowywane bez dostępu do sieci. Wykonywanie operacji wymaga wcześniejszego przygotowania, ale możesz być pewien, że hakerzy nie mogą dostać się do klucza prywatnego poza Internetem.

Każda z grup z kolei ma kilka odmian portfeli, które mają swoje zalety i wady.

Cold Crypto Neck

Portfele zimne mają najwyższy stopień bezpieczeństwa. Ta kategoria obejmuje portfele sprzętowe przechowujące klucze prywatne bez dostępu do Internetu.

Portfel sprzętowy jest oddzielnym urządzeniem fizycznym przeznaczonym wyłącznie do bezpiecznego przechowywania kryptowaluty. Klucz prywatny w takim portfelu jest przechowywany w pamięci urządzenia i nigdy go nie opuszcza.

Ponadto portfele sprzętowe są chronione hasłem i tajną frazą SEED. Korzystając z ustawionego kodu PIN, właściciel portfela dokonuje szybkiego połączenia, a fraza SEED będzie wymagana do odnowienia dostępu i dodatkowej ochrony w przypadku utraty portfela.

Aby zakończyć transakcję, portfel sprzętowy jest podłączony do komputera za pomocą kabla USB. W tym momencie praca z kluczem prywatnym jest wykonywana zdalnie w środowisku ochronnym.urządzenie sprzętowe. Nawet jeśli komputer jest zainfekowany wirusem, nie ma to wpływu na bezpieczeństwo pamięci masowej, ponieważ niemożliwe jest usunięcie klucza prywatnego z urządzenia.

Często to portfele tego typu są używane przez giełdy i dużych inwestorów do przechowywania dużych oszczędności. Ich jedyna wada - wniesienie opłaty.

Obecnie najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi są:

Online Cryptographic

Portfele kryptowaluty online są zasadniczo kontem specjalnej usługi, która bierze odpowiedzialność za przechowywanie i używanie prywatnych kluczy użytkowników. Jest to najwygodniejsza metoda przechowywania, zapewniająca szybki dostęp, ale nie zwiększona niezawodność.

Otwieranie kart kryptograficznych w takich usługach, jak rejestracja na stronie, jest równie łatwe. W rzeczywistości nawet rejestracja na dowolnej giełdzie kryptowalut otwiera się dla użytkowników gorących portfeli do przechowywania zasobów.

Aby korzystać z portfela online, wystarczy zapamiętać swoją nazwę użytkownika i hasło. Z ich pomocą możesz zalogować się z dowolnego urządzenia i uzyskać natychmiastowy dostęp do oszczędności i transakcji.

Jest to prosty i wygodny sposób przechowywania, ale nie jest zalecany dla dużych ilości. Po pierwsze, ponieważ usługi internetowe są podatne na ataki hakerów i DDOS. Ponadto użytkownik często nie jest właścicielem.klucz prywatny, a zatem nie można go w pełni nazwać właścicielem zapisanych tam oszczędności.

Sprawdzone portfele online obejmują:

 • Coinbase- bezpieczny, sprawdzony i obsługiwany przez użytkowników internetowy portfel wielowalutowy;
 • Blockchain- karty kryptograficzne z minimalną prowizją, którą użytkownik ustawia niezależnie według własnego uznania;

Mobile Crypto Cell

Wraz ze wzrostem popularności smartfonów, portfele mobilne, specjalne aplikacje, które umożliwiają przechowywanie i wykonywanie transakcji kryptowalut bezpośrednio z urządzeń mobilnych, są bardzo poszukiwane.

Aby otworzyć taki kryptograf na smartfonie, musisz zainstalować specjalną aplikację i zarejestrować się w niej. Korzystanie z mobilnych wersji portfeli ma prawie takie same zalety i wady jak portfele online. To prawda, że ​​niektóre aplikacje zapewniają użytkownikom klucze prywatne. Warto również zauważyć, że w przypadku utraty urządzenia mobilnego właściciel ryzykuje również utratę oszczędności, zwłaszcza jeśli w mobilnym portfelu kryptowaluty nie ustanowiono uwierzytelniania dwuetapowego.

Popularne aplikacje mobilne:

 • Jaxx - mobilna wersja popularnego lokalnego portfela;
 • Coinomi - mobilny portfel kryptograficzny w języku rosyjskim, obsługujący ponad 100 rodzajów walut;
 • Blockchain to jeden z najpopularniejszych portfeli internetowych o dobrej reputacji.

Kryptograficzne offline

Portfele offline mogą być oprogramowaniem, które może działać bez dostępu do Internetu po instalacji na urządzeniu lokalnym. Takie programy nazywane są także portfelami desktopowymi i są praktycznie darmowymi analogami portfeli sprzętowych.

Takie programy można podzielić na dwie grupy:

 • full-weighted - jeden z pierwszych portfeli, które pobierają całą historię blockchain na komputerze użytkownika;
 • cienkie programy komputerowe, które mogą działać bez pobierania blockchainu, rysując na nim informacje z zaufanych witryn.

Podczas tworzenia takiego kryptografu plik konfiguracyjny z kluczem prywatnym zostanie pobrany na komputer, do którego program uzyska dostęp, aby potwierdzić dostęp i transakcje. Główną wadą takiego przechowywania jest prawdopodobieństwo infekcji komputera wirusami zdolnymi do przekazywania informacji z niego do hakerów. Jeśli zdecydujesz się użyć takiego oprogramowania do przechowywania, powinieneś zadbać o aktualizację systemu antywirusowego.

Popularne Crypto Pins na PC:

 • Exodus - wielowalutowy portfel do przechowywania kluczy na komputerze PC, ma jasny i wygodny interfejs, ale znaczne opłaty;
 • Electrum to lokalna krypto-portmonetka, która będzie przydatna dla tych, którzy potrzebują zwiększonego bezpieczeństwa, ponieważ działa bezproblemowo przez sieci TOR i nadaje się również do przechowywania anonimowej waluty;
 • MyEtherWallet to oficjalny portfel, który pozwala na przechowywanie wyłącznieEter;
 • Hideez Wallet - pierwszy ukraiński kryptokrelok, opracowany w wersji desktop i mobile;
 • Bitcoin Core - najstarszy portfel Bitcoin, który jest zbliżony do oficjalnego statusu i obsługuje rosyjski interfejs;
 • NEO GUI - jeden z oficjalnych portfeli kryptowaluty Neo.

Papierowa kryptokomórka

Jak wspomniano wcześniej, portfele kryptowaluty to zestaw połączonych ze sobą kluczy cyfrowych. Wszystko inne jest po prostu wygodną powłoką dla użytkowników. Najprostszym sposobem utworzenia pliku kryptograficznego jest wygenerowanie klucza publicznego i prywatnego, a następnie zapisanie ich na papierze. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić jedną ze specjalnych usług, które wygenerują parę kluczy i przygotują je do drukowania, a następnie usuną dane o nich. Dla wygody usługi oferują również rejestrację adresów w kodach QR.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa komputerowego jest to niezawodny sposób przechowywania oszczędności, ponieważ hakerzy nie będą mogli korzystać z klucza prywatnego. Przy takim przechowywaniu nie należy oczekiwać zagrożeń ze strony wirtualnego świata, ale pojawiają się nowe trudności w przechowywaniu. Papier nie jest trwałym materiałem, który może się rozerwać, zmoczyć lub spalić. Osoba atakująca, przejmując taki arkusz, będzie mogła uzyskać bezproblemowy dostęp do portfela, a właściciel nie będzie w stanie odzyskać danych.

Aby użyć takiego portfela, klucze powinny być zintegrowane z dowolnym wygodnym programem, ale należy rozumieć, że po tym czasie nie są już przechowywane bez dostępu doInternet, co oznacza, że ​​jeśli chcesz przechowywać oszczędności w chłodni, musisz utworzyć nowy portfel. Aby ułatwić integrację, możesz zapisać kopię zapasową kluczy na dysku flash, co pozwoli Ci stworzyć prototyp portfela sprzętowego, ale musisz zrozumieć, że dysk flash nie ma podobnej ochrony przed wirusami i kradzieżą informacji.

Należy również zauważyć, że portfele papierowe nie mogą być wielowalutowe i są generowane oddzielnie dla każdej waluty cyfrowej. Zdobądź kilka kluczy do pewnego rodzaju kryptowaluty, co do zasady, może być na oficjalnej stronie internetowej.

Usługi generowania kluczy:

Ocena kryptokodów


Imię

Typ portfela

Systemy operacyjne

Wielowalutowość

Komisja

Ledger
Nano S

sprzęt

Windows 7+, Linux, Mac.

tak

niski

Jaxx

lokalne i mobilne

Windows 7+, Linux, Mac, Android, IOS

tak

średnie

Electrum

lokalne i mobilne

Windows 7+, Linux, Mac, Android, IOS

brak

niski

Exodus

lokalne i mobilne

Windows 7+,Linux, Mac, Android, IOS

tak

wysoki

Coinomi

telefon komórkowy

Android, IOS

tak

średnie

Trezor

sprzęt

Windows 7+, Linux, Mac, Android, IOS

tak

niski

Portfel BRD (chleb)

telefon komórkowy

Android, IOS

tak

średnia

BitAddress

papierbrak

Niska

Najbardziej niezawodny Cryptowalk

Ledger Nano Sto najlepsza wielowalutowa kryptokomórka, uważana za najbardziej niezawodny sposób przechowywania. Obudowa urządzenia jest zaprojektowana jako napęd flash, wyposażony w mały przenośny wyświetlacz i dwa przyciski do sterowania.

Urządzenie umożliwia przechowywanie ponad 1100 typów kryptowalut w zdalnym dostępie z sieci, co zapewnia zwiększone bezpieczeństwo. Lista kryptowalut dostępnych do przechowywania stale się powiększa.

Główne cechy:

 • Waga: 16,2 g;
 • rozmiar: 98x18x9 mm;
 • materiał: szczotkowana stal nierdzewna i tworzywo sztuczne;
 • Porty USB Micro-B;
 • wyposażenie: urządzenie, instrukcja, kabel USB, przewód przenośny, karta SEED-phrase.

Ważną cechą Ledger Nano S jest toklucz prywatny jest generowany podczas tworzenia kryptografu i pozostaje zapisany na chronionym chipie ST31H320 i nigdy go nie opuszcza. Ten sam typ chipa jest używany do paszportów biometrycznych i kart kredytowych.

Aby wykonać operacje na portfelu, producent opracował specjalną aplikację Ledger Live, która jest podłączona do wszystkich systemów operacyjnych, z wyjątkiem urządzeń mobilnych.

Podczas pierwszego uruchomienia użytkownik ustawia kod PIN i zwrot SEED na 24 słowa, które później pomogą przywrócić dostęp do portfela, nawet jeśli samo urządzenie zostanie utracone.

Nie zaleca się zapisywania zwrotów SEED na proponowanej karcie, ponieważ klucz umożliwiający dostęp do oszczędności musi być zapisany bez znaków identyfikacyjnych, aby nie przyciągnąć uwagi intruzów.

Na oficjalnej stronie internetowej koszt Ledger Nano S wynosi 60 euro z VAT. Z pewnością można go ustawić jako najlepszy. Tylko w ubiegłym roku sprzedano ponad 1,3 miliona sztuk w ponad 100 krajach.

Wnioski

Istnieje wiele opcji przechowywania kryptowalut, a liczba ofert na rynku stale rośnie. Zanim w końcu dokonasz wyboru, powinieneś zastanowić się, jak dokładnie planujesz wykorzystać swoje oszczędności i jak często będą musieli uzyskać do nich dostęp.

Przy niewielkich kwotach i potrzebie prywatnej operacji uzasadnione jest zwrócenie się do specjalnych usług i aplikacji, ale jeśli monety wymagają niezawodnych oszczędności, zaleca się zwrócenie uwagi nametody przechowywania na zimno. Wśród pamięci w trybie offline rozważane są najbardziej wygodne i niezawodne portfele sprzętowe.

Na koniec warto zauważyć, że niezależnie od tego, która z opcji zostanie wybrana, użytkownik musi sam zadbać o klucze. Środki zapobiegania kradzieży i strat obejmują regularną aktualizację systemu antywirusowego, tworzenie kopii zapasowych kluczy i podłączanie dodatkowych poziomów bezpieczeństwa.