Co to jest TXID transakcji i jak go znaleźć

Kryptowaluty nie istnieją fizycznie, więc system wysyłania do nich transakcji różni się od walut obcych. Brak nośników fizycznych redukuje transakcje kryptowaluty do zmiany wpisów w rejestrzeblockchain . Aby rekord transakcji był łatwy do znalezienia i śledzenia przez nadawcę lub odbiorcę, a także do potwierdzenia faktu płatności, przypisywany jest unikalny numer transakcji TXID.

Co to jest transakcja TXID

TXID to kryptograficznie chroniony identyfikator transakcji w rejestrze dystrybucji blockchain, który jest przypisany do każdej transakcji kryptowaluty po jej utworzeniu.

Identyfikator transakcji (TXID) to 64-znakowy kod składający się z określonej sekwencji liter i cyfr. Ten kod jest generowany indywidualnie dla każdej transakcji i zawiera informacje o nim, ale jednocześnie jest publicznie dostępny. Jego przekazanie osobom trzecim jest całkowicie bezpieczne, ponieważ wszystkie dane osobowe są szyfrowane kryptograficznie, bez możliwości przywrócenia oryginalnych danych.

Większość użytkowników zwraca uwagę na identyfikator transakcji, jeśli występują problemy z transferem. Wyjaśnia to fakt, że numer TXID jest znacznikiem w rejestrze blockchain i jest potrzebny do śledzenia statusu transakcji.

Gdzie używany jest TXID

Wysyłanie płatności kryptowalut dla użytkowników jest ograniczone do wpisania kwoty transakcji,adresu odbiorcyi potwierdzenia przez podpisanie kluczem prywatnym.Większość użytkowników nie zwraca uwagi na resztę informacji przypisanych do transakcji, a także nie myśli szczególnie o systemie dalszego przekazywania. Tymczasem monety zostaną zapisane na koncie beneficjenta dopiero po zapisaniu informacji o transakcji w głównym łańcuchu bloków, co jest dość pracochłonnym procesem.

Ponieważ system blockchain jest zaprojektowany w taki sposób, że transakcje są bezpieczne i nie podlegają kontroli centralnego organu, transakcje są szyfrowane kryptograficznie i sprawdzane przez górników przed dodaniem do łańcucha bloków. W niektórych przypadkach na tym etapie transfer może zostać opóźniony. W tym przypadku dla uczestników transakcji jedną z kluczowych ról odgrywa numer transakcji TXID.

Liczba ta jest często wymagana przez odbiorców przelewów kryptowalutowych jako dowód na fakt wysłania płatności w spornych sytuacjach. Ale zasadniczo identyfikator TXID służy jako narzędzie do śledzenia statusu przekazywania transakcji kryptowaluty.

Transakcje w łańcuchu blokowym nie są wykonywane automatycznie, a zanim zostaną dodane do głównego łańcucha bloków, muszą przejść obowiązkowy test górników. Na tym etapie transakcje czasami zamierają. Z reguły ukończenie jednej transakcji zajmuje nie więcej niż 10 minut, ale w niektórych przypadkach może potrwać kilka dni.

Transakcja może zamrozić się w systemie z dwóch głównych powodów:

  • Utworzono niekonkurencyjną komisję. Jak wiesz, pierwszytransakcje z dużymi prowizjami mogą być sprawdzane. Jeśli prowizja jest zbyt mała, przelew może zostać opóźniony, aż nadejdzie jego kolej, a jeśli transakcja zostanie utworzona bez prowizji, może w ogóle nie przejść.
  • Przeciążenie sieci. Jeśli transakcja zostanie zamrożona z powodu przeciążenia, nadawca może wydać podwójne wydatki, aby dać ruch operacji.

Zobacz także:Transakcja niepotwierdzona - co robić?

Znajomość numeru TXID nadawcy może wpłynąć na ruch transakcji. Na przykład, w przypadku wykrycia problemu z przelewem z powodu niskiej prowizji, przelew może zostać anulowany w celu utworzenia nowej transakcji o podwyższonych opłatach i odpowiednio szybszej weryfikacji. Również numer TXID pozwala dowiedzieć się, czy transakcja została odrzucona przez system. W takim przypadku należy również anulować i utworzyć nową transakcję z poprawkami.

Jak nauczyć się TXID

Większość kryptowalut działa na otwartych rejestrach bloków, których informacje są publicznie dostępne dla wszystkich użytkowników. Ale pomimo znaczenia identyfikatora i otwartości bloku blockchain, nie każdy zwykły użytkownik wie, gdzie spojrzeć na TXID i jak śledzić transakcję.

Możesz zobaczyć TXID w dzienniku operacji portfela kryptowaluty, z którego została przeprowadzona transakcja. Opracowano również specjalne usługi, które umożliwiają uzyskanie identyfikatora transakcji znającego jego inne dane. Na przykład sprawdź TXID dla różnych kryptowalutdostępne za pośrednictwem usług:

Niezależnie od wybranej usługi, będą musieli wykonać tę samą sekwencję działań.

Jak śledzić transakcję w Blockchain za pomocą TXID

Aby znaleźć identyfikator TXID dla konkretnej transakcji, konieczne jest poznanie wszelkich innych związanych z nią informacji. Najłatwiejszy dostęp zapewnia publiczny adres odbiorcy. Wyszukiwanie transakcji odbywa się na stronie internetowej kryptowaluty, w której została wysłana płatność. Przejście na stronę powinno wykonać następujące kroki:

  1. W polu „Wyszukaj” wprowadź publiczny adres odbiorcy.
  2. Po zakończeniu wyszukiwania usługa wyświetli wszystkie transakcje, które odpowiadają wprowadzonym danym. Wśród nich użytkownik musi znaleźć odpowiedni.
  3. Ponieważ lista transakcji może być dość obszerna, następnym krokiem jest znalezienie transakcji z odpowiednią kwotą przelewu.
  4. Po znalezieniu niezbędnej transakcji użytkownik może kliknąć na numer, aby dowiedzieć się szczegółowych informacji o przelewie iw razie potrzeby skopiować numer.

Możliwe jest przyspieszenie procesu wyszukiwania portfela o kwotę transakcji, za pomocą dodatkowego wyszukiwania w przeglądarce na stronie internetowej. Na pasku wyszukiwania musisz określić dokładną kwotę transakcji, po czym przeglądarka przejdzie do miejsca, w którym znajdują się wprowadzone informacje, a także podświetlićjego znacznik. Możesz otworzyć pasek wyszukiwania przeglądarki, naciskając Ctrl + F.

Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach pojedynczy numer TXID może obejmować kilka transakcji jednocześnie. Zjawisko to nazywa się transakcją z wielokrotnym wycofaniem. W przypadku takich operacji wyszukiwarka wyświetli tylko pierwszą płatność odpowiadającą identyfikatorowi, co uniemożliwia śledzenie pozostałych.

Co do zasady, wiele transakcji wypłaty pojawia się, gdy pula cyfrowa jest wycofywana przez pulę, a także gdy płatność jest dokonywana za pośrednictwem portfeli kryptowaluty z obsługą protokołu płatnościLightning Network . Aby nie wpaść w takie sytuacje, zaleca się najpierw przelanie środków z puli do osobistego portfela kryptowaluty, a następnie dokonanie płatności.

Wnioski

System tłumaczeń oparty na blockchain działa zgodnie z innymi zasadami. Nie ma tu możliwości otrzymania rachunku ani zadzwonić na infolinię banku, aby sprawdzić status przelewu. Identyfikator transakcji TXID jest jedynym narzędziem, które pozwala śledzić stan transferu monet i potwierdza, że ​​transfer został zakończony. Z pewnością będzie musiał śledzić problematyczne transakcje w systemie.

Najprostszym sposobem na znalezienie TXID jest wyświetlenie dziennika transakcji portfela kryptowaluty, z którego wysłano transakcję. Jeśli nie ma dostępu do portfela, możesz użyć jednej z usług do śledzenia łańcuchów blockchain, ale musisz znać przynajmniej publiczny adres portfelaodbiorca i dokładna liczba wysłanych monet cyfrowych.