Co to jest token w kryptowalucie - kompletny przewodnik

Token jest obowiązkowym aspektem każdegoICO . Jeśli czytasz ten materiał, to prawdopodobnie już znasz ten termin. Na wszelki wypadek przypominamy: ICO jest formą finansowania społecznościowego kryptowaluty. To znaczy przyciąganie inwestycji na rozwój projektu.

Projekty te otrzymują fundusze w formie kryptowaluty sprzedawanej na giełdzie - Ethereum lub Bitcoin. Rzadziej akceptowane są inne waluty dla ICO. Zamiast tego inwestor otrzymuje pewne „tokeny”. Są wewnętrznym zasobem ICO /projektu. To rodzaj akcji spółki.

Ten materiał jest przeznaczony dla tokenów kryptowaluty i ICO: ich celu, formy, powodów ich pojawienia się.

Tokeny cyfrowe - co to jest i dlaczego są tworzone

Formalnie, w słowniczku cyfrowym, token oznacza gadżet lub zestaw znaków używanych do identyfikacji użytkowników.

Do pewnego stopnia ta „transkrypcja” ma również znaczenie dla ICO /kryptowaluty. Obecność pewnych żetonów wskazuje, że dana osoba należy do projektu, jest dowodem jego uczestnictwa w czymś.

Opis funkcjonalny tokenów cyfrowych jest znacznie bardziej interesujący. Mogą być jednocześnie następujące i mieć następujące cechy:

 • Miej siłę nabywczą - dla nich możesz kupić usługi i usługi;
 • Działać jako waluta w zamkniętym ekosystemie;
 • Być wskaźnikiem udziału akcjonariusza w pewnym „przedsiębiorstwie”;
 • Znaczący wskaźnik czegoś (liczba dostępnych gigabajtów do pobrania);
 • Forma wynagrodzenia za niektóre działania.

Oznacza to, że żeton może być jednocześniebyć wykorzystywane jako narzędzie nagrody w grze, a także być jednostką rozliczeniową.

Jest to jedna z głównychróżnic między żetonem a monetą(monety, jednostki kryptowaluty). Kryptowaluta jest przeznaczona do płatności i transakcji. Oznacza to, że jego główną funkcją jest siła nabywcza. Tokeny mają szerszy zakres zastosowań, ale mniejsze skale. Oprócz tego, że są one używane do uzyskiwania usług i zakupu określonych towarów, tokeny mogą również stanowić podstawę programu lojalnościowego lub stanowić udział cyfrowy.

Jednocześnie kryptowaluta, jeśli mogę tak powiedzieć, krąży „w zewnętrznej gospodarce cyfrowej”. Tokeny, przynajmniej początkowo, wspierają pracę zamkniętego ekosystemu. Nie mają publicznego portfela i łańcucha blokowego, jak główna kryptowaluta.

Wyobraź sobie, że waluty kryptowaluty są dolarami amerykańskimi, ogólnie przyjętym i uniwersalnym instrumentem płatniczym. A żetony z kolei to żetony w kasynie, żetony w metrze, skórki w CS: GO, mile lotnicze i tak dalej.

Warto jednak zakończyć ICO, a projekt przejść na giełdę - token będzie tylko jedną konwersją ze statusu „ogólnie przyjętego i powszechnego instrumentu płatniczego”. W tym przypadku możesz łatwo sprzedać je do kryptowaluty. To jak sprzedawanie żetonów metra za pieniądze.

Główny etap ICO, podstawowej oferty monet, nazywany jest również crowdsale lub tokensale (sprzedaż żetonów). Pierwsze takie wydarzenie w świecie kryptowalutywydarzyło się na przełomie 2013-2014, kiedy uruchomiono pierwszy w historii ICO - Mastercoin (obecna nazwa toOmni ). W przyszłości termin żeton „podpiął się” do monet podstawowych i rozpoczął jego powszechne użycie.

Oto kilka ważnych cech i faktów dotyczących żetonów:

 • Tokeny są rozłożone ze względu na rozwój rynku kryptowalut. Jeśli nadal będzie się składać z zaledwie kilku monet, nie będzie potrzeby posiadania dodatkowych zasobów cyfrowych. Impuls do promowania ICO i żetonów jest związany z utworzeniem platformy Ethereum z jej technologicznymiinteligentnymi umowami ;
 • Tokeny są „oparte” na różnych blokach. W początkowych etapach były to w rzeczywistości forty bitcoinowe, takie jakDogeCoin . Podstawą jest łańcuch bloków Ethereum i kod źródłowy platformy ERC20;
 • Istnieją całe platformy do wydania ICO. Najpopularniejszym z nich jestEthereumz wielomilionową widownią. Inne podobne platformy:Waves ,EOS ,NEM ,KickICO ;
 • Kupowanie żetonów podczas ICO zdobywasz klucze prywatne. Zawierają informacje o liczbie posiadanych przez Ciebie aktywów;
 • Żetony są inwestowane i mają tendencję do zwiększania ich wartości. Tutaj znowu ta sama analogia z udziałami firmy lub startupu. Inwestorzy, którzy zakupili tokeny, mogą nie tylko korzystać z nich w wewnętrznym ekosystemie projektu, ale także otrzymywać dywidendy;
 • Tokeny naprawdę za darmo. Niektóre projekty przekazują żetony tylko na rejestrację. Bounty jest masowo używany- Jest to wynagrodzenie uczestników, którzy przyczynili się do rozwoju projektu

Główne typy żetonów

Powyżej zauważyliśmy, że funkcje i możliwości żetonów nie ograniczają się tylko do możliwości zakupu czegoś. W zależności od ich cech i celu, warunkowo można wyróżnić trzy główne typy:

 • Appcoins(tokeny aplikacyjne);
 • Monety akumulacyjne (kredytowe) ;
 • Aktywa Tokens , czyli akcje.

Appcoins

Lwia część wszystkich startupów ICO ma platformę mobilną lub funkcjonalność internetową. Obieg żetonów w takich projektach jest potrzebny przede wszystkim do operacji wewnętrznych. Oznacza to, że w tym przypadku aplikacje są wewnętrznym środkiem płatniczym.

Na przykład w projekcie TrafficX, który jest odpowiednikiem Uber „kryptowaluty”, tokeny są używane do płacenia za podróże. Platforma randkowa MatchPool przypomina Tindera lub inne serwisy randkowe. Dla monet (Gup) tutaj są zakupione statusy premium i dodatkowe funkcje konta.

W serii projektów przechowywania danych dla tokenów zakupiono dodatkowe miejsce /gigabajty. W grach takich jak Augmenter, Coin są potrzebne do zakupu sprzętu i pompowania bohaterów. Na takiej platformie jakkredyty GameCredits , żetony są używane do płacenia za usługi twórców gier i do zakupu przedmiotów w grze.

Monety kredytowe

Nie ma zbyt wielu żetonów tego typu. Nie krążą osobno, ale są tworzone razem z głównym plikiem projektu. Ich istotą jest to, że przynoszą ichwłaściciele dywidendy podlegają długoterminowemu „magazynowaniu” w ramach projektu. Uderzającym przykładem takiego tokena jestSteem Dollars , używany w blogosferze Steemita. Istnieją monety o kilku stawkach: 10% i 100% rocznie. W drugiej opcji inwestorzy nie mogą wypłacać pieniędzy z depozytu przez dwa lata.

Żetony akcji

Każda moneta wewnętrzna staje się akcją w momencie, gdy żetony ICO stają się publiczne. Oznacza to, że jego stawka zależy od popytu na rynku. Większość uczestników startupów ICO traktuje tokeny projektu jako zapasy.

Poszczególne projekty opierają się na zasadzie inwestycji. Weźmy na przykład startupy związane z energią słoneczną: SolarDAO,Suncontract . W istocie są to fundusze z ich udziałami. Masz udział w firmie, która zajmuje się finansowaniem elektrowni słonecznych.

Lub skorzystaj z platformyTargetCointo fundusz inwestycyjny netto, realizujący zarządzanie zaufaniem depozytów w formacie ICO. Twoje dywidendy zależą od sukcesu algorytmu TargetCoin, który wybiera startupy do inwestycji.

W oddzielnych platformach (Digix) udział w cyfrowym kapitale akcyjnym umożliwia uczestnikom głosowanie.

Zarobki na żetonach

Zakup żetonów projektów ICO jest potencjalną okazją do zarabiania na inwestowaniu. W 2017 r. Po raz pierwszy start-upom kryptowalutowym udało się zebrać ponad 200 mln USD dzięki tego typu crowdfundingowi. Średnio 3 ICO są inicjowane tygodniowo. Ta liczba zapowiada się kilkakrotnie w przyszłości.Możliwości inwestowania są coraz większe.

Czy wszystkie są dobre? Nie wszystko Aby określić atrakcyjność projektu, przeanalizuj Białą księgę i mapę drogową. Biała Księga opisuje specyfikacje techniczne ICO, atrakcyjność inwestycyjną, zespół projektowy i ich wizję. Mapa drogowa pokazuje główne etapy i cele startupu w porządku chronologicznym.

Kupując żetony, należy przeprowadzić kompleksową analizę. Znajdź odpowiedzi na następujące pytania:

Co to jest znak - czy jest to akcja, moneta na płatności wewnętrzne czy jednostka wynagrodzenia? Jakie są cechy jego użycia? Co powinno się stać, aby zwiększyć koszt tokena? Czy zależy to tylko od samego projektu lub od niektórych czynników zewnętrznych? Nisza, w której działa projekt. Lepiej skupić się na ICO w dziedzinie innowacji, blockchain i kryptowaluty; Czy projekt może istnieć bez monety? Powiedzmy, że fundusze inwestycyjne mogą łatwo akceptować dolary zamiast żetonów. Pożądane jest, aby użycie łańcucha blokowego i żetonów było racjonalne i konieczne. Potencjał wzrostu. Jak bardzo może wzrosnąć wartość żetonu, jak atrakcyjna jest masa?
Ile kosztuje token i jak rozsądna jest jego cena początkowa? Jeśli zaoferuje się zakup 1 gigabajta przestrzeni w chmurze za 100 żetonów o wartości 1 $ każda, jest to cena nieuzasadniona.

Możesz kupić żetony w kilku etapach. Na PRE-ICO, kiedy główny crowdsale jeszcze się nie rozpoczął. Wtedy ich koszt jest niski. Jednak nadalnie jest jasne, czym jest startup i jakie są jego perspektywy. Aby kupić, wystarczy zarejestrować się w projekcie, a następnie przelać środki do określonego portfela.

Zakup żetonów podczas ICO

Kupowanie podczas samego ICO jest mniej ryzykowne. Oznacza to, że przynajmniej twórcy zdołali zebrać inwestycje w zainicjowanie dostawy monet, a publiczność wykazuje pewne zainteresowanie.

Zakup żetonów na giełdzie

Bezpieczniejszą opcją jest zakup bezpośrednio na giełdzie, gdy żetony zostały dodane do par handlowych. To oznaka uznania rynku dla tego projektu. Taki analog „statusu publicznego” w świecie kryptowaluty. Tylko zamiast akcji oferowane są transakcje.

Istnieją służby specjalne zaangażowane w monitorowanie, statystyki i ocenę ICO. Na przykład na stronieICO Ratingmożna zobaczyć ocenę ryzyka, poziom hyip i ogólną ocenę uruchamiania:

W ramach usługiIcoStatsistnieje baza najbardziej udanych projektów dotyczących ROI, łączna kwota pozyskanych środków itp. Inne przydatne usługi do analizy atrakcyjności ICO: ICO Tracker, Coins Schedule, ICO-List, TokenMarket i inne.

Rozważ główne zalety i wady tego typu inwestycji, jak zakup żetonów ICO

Plusy Minusy
+ Wysoka płynność spowodowana wyjściem z giełdy;
+ ROI najbardziej udanych projektów przekracza 10 000%;
+ Możliwość używania tokenów wewnątrz platformy;
+ Dostępna forma inwestycji;
+ Duży wybór nisz i kierunków.
- Brak regulacji;
-Istnieje ryzyko wpadnięcia w oszustów;
- Koszt monety jest w każdym przypadku podatny na ogólną
sytuację na rynku kryptowalut.

Wniosek

Token jest zarówno akcją cyfrową, opcją płatności, jak i narzędziem darowizny /nagrody. Wszystko zależy od projektu, w którym krąży.

Mamy nadzieję, że ta mała znajomość tokenów przynajmniej częściowo pomogła odpowiedzieć na pytanie: „co to jest?”. Oczywiście dalsze wykorzystywanie tej wiedzy to Twoja własna działalność. Z naszej strony dodajemy, że zakup żetonów jest potencjalnie opłacalną opcją inwestycyjną.