Co to jest masternod i węzeł w blockchain [+ lista walut]

Pojawienie się walut cyfrowych znacznie zwiększyło możliwości zarobków. Oprócz szeroko rozpowszechnionych metod zwiększania kapitału, takich jak górnictwo czy handel kryptograficzny, można również podkreślić własność węzła.

Co to jest węzeł w kryptowalucie?

Noda(z łacińskiego „węzła”) jest węzłem komunikacyjnym podłączonym do łańcucha blockchain. Ogromna liczba takich węzłów, zsynchronizowanych ze sobą za pomocą protokołu P2P, zapewnia funkcjonowanie łańcucha blockchain zgodnie ze zdecentralizowaną zasadą bez głównego menedżera procesów serwera.

Każdy węzeł jest jednostką systemu, która synchronizuje się z innymi elementami systemu i wspiera działanie całej sieci. Dzięki wymianie informacji między węzłami transakcje są potwierdzane w sieci, a następnie przekazywane informacje o nich.

To węzły rozmieszczone na całym świecie, które zapewniają bezpieczne transakcje i są główną technologią przenoszenia środków przez łańcuch. Jeśli więc jeden węzeł zauważył naruszenie reguł transakcji w systemie, operacja jest odrzucana, nawet jeśli wszystkie inne węzły komunikacyjne potwierdziły jej ważność.

Taka struktura dystrybucji węzłów komunikacyjnych o równych prawach zapewnia decentralizację i bezpieczeństwo kryptowalut. Z kodu źródłowego Bitcoin, który zakłada pełne węzły i potwierdzenie transakcji przez algorytm potwierdzenia operacji przez operacje obliczeniowe, opracowano później alternatywne systemy, których węzły komunikacyjne wykonują różne operacje.

Masternodezostał opracowany przez Evan Duffield, twórcę kryptowaluty Darkcoin, który później został przemianowany naDash . Węzeł główny umożliwia przeprowadzanie transakcji o wyższej anonimowości. W przeciwieństwie do pełnego węzła Bitcoin, gdzie przechowywane są wszystkie informacje o kiedykolwiek zrealizowanych transakcjach, masternod dzieli dane transakcji na części i przechowuje je tylko na swoim serwerze, co uniemożliwia ich śledzenie.

Typy węzłów

Zgodnie z rozkładem praw węzły mogą być kilku typów:

 • pełny węzeł;
 • lekki węzeł;
 • masternod;
 • supernod.

Pełne węzłysą całkowicie niezależne od siebie węzłów komunikacyjnych, które przechowują wszystkie dane łańcucha bloków. Osobliwością takich węzłów jest to, że działają one całkowicie autonomicznie od siebie i nie ufają decyzji innych węzłów komunikacyjnych. Wszystkie kryptowaluty działające na algorytmie PoW są obsługiwane przez działanie pełnych węzłów. Węzeł Bitcoin to kompletny węzeł, który przechowuje wszystkie informacje o transakcjach.

Węzły lekkiesą węzłami komunikacyjnymi o mniejszej autonomii. Przechowują tylko nagłówki bloków transakcji w sieci i są zależne od pełnych węzłów. Węzły lekkie automatycznie obsługują opinię większości węzłów komunikacyjnych.

Masternodajest specjalnie przystosowanym pełnym węzłem, który działa jako zaufany węzeł komunikacyjny i jest portfelem kryptowaluty z depozytem umieszczonym w sieci. Mastrenody przechowuje wszystkie informacje o transakcjach w sieci, podczas gdy pozostałe węzły nie rejestrujątransakcje. Masternode jest typowa dla kryptowalut, które działają lub obsługują algorytm potwierdzenia transakcji PoS. Należą do nich Dash, Harvest Masternode Coin, Numus (NMS), Solaris, ZenCash, PIVX.

Supernod- masternod, który działa bez portfela i służy jako punkt końcowy API kryptowaluty. Supernoda jest reprezentowana tylko w sieci NEM.

Zarobki z opanowania Treads

Potwierdzenie transakcji na dowodzie posiadania udziałów (PoS) odbywa się przez klapę bagażową. Masterdanoi to metoda zarabiania kryptowalut, która jest alternatywą dla górnictwa obliczeniowego za pomocą algorytmu PoW.

Zgodnie z konsensusem PoS prawdopodobieństwo wygenerowania nowej jednostki i otrzymania za nią nagrody jest proporcjonalne do udziału inwestycji uczestnika. Zatem użytkownik, który jest właścicielem 1% tokenów kryptowaluty, ma 1% szansy na utworzenie bloku transakcji i otrzymanie nagrody ustalonej przez sieć.

Wydajność z opanowania własności zależy całkowicie od warunków wybranego projektu i depozytu umieszczonego w systemie. Tak więc opanowanie popularnych kodów kryptowalut (Dash, XEM) wymaga znacznych inwestycji finansowych, ale możesz liczyć na stabilną wypłatę 10% depozytu. Mniej znanealtcoinyzapewniają bardziej korzystne warunki. Początkowa inwestycja może kosztować zaledwie kilkaset dolarów, a procentowy zwrot z inwestycji wynosi 100%. Biorąc pod uwagę rosnące koszty rozwoju kryptowaluty, wydajność może przekroczyć tysiące procent rocznie.

Na popularnedochody z kryptowaluty wahają się od 5–20%, a obiecujące młode projekty mogą pochwalić się jeszcze wyższymi zwrotami.

Jak wybrać mistrza?

Kryptowaluty, które wykorzystują technologię potwierdzania transakcji udziałów inwestycyjnych, pojawiają się codziennie, niektóre nowe projekty stają się liderami, a inne znikają, nie stając się sławne. Dla operatora arcydzieła popularności projektu zwiększają dochód, a płynność żetonów sprawia, że ​​inwestowanie jest mniej ryzykowne, ponieważ żetony depozytów mogą być sprzedawane w dowolnym momencie na żądanie właściciela. Ale projekty, które wchodzą tylko na rynek, zazwyczaj nie mają gwarantowanego wzrostu, a niska płynność może doprowadzić do sytuacji, w której inwestor straci wszystkie inwestycje w smutnym scenariuszu, ponieważ nie będzie nikogo, kto będzie sprzedawał tokeny depozytowe.

Przed zainwestowaniem w konto depozytowe w celu otwarcia noty głównej konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie warunków projektu i jego perspektyw. Ważne jest, aby znaleźć potwierdzenie, że zamierzasz uczestniczyć w obiecującym projekcie z zespołem profesjonalnych programistów, którzy są w stanie osiągnąć sukces, a nie tylko w przygodzie związanej z dochodami tylko dla właścicieli.

Przy wyborze projektu należy wziąć pod uwagę następujące wskaźniki:

 • przewidywana opłacalność posiadania warsztatu;
 • koszt stworzenia masternody;
 • minimalna liczba znaków kryptograficznych, które muszą znajdować się w portfelu, aby połączyć się z systemem potwierdzaniatransakcje.

Wybierając projekt, powinieneś również wziąć pod uwagę już istniejące kody główne i nie powinieneś polegać na zbyt wysokich procentach rentowności projektów początkowych, ponieważ na etapie tworzenia są one jedynie warunkowe i mogą się później zmienić.

Konfigurowanie i uruchamianie masternów

Masternoda jest portfelem kryptowaluty podłączonym do systemu i spełniającym minimalne wymagania projektu dotyczące generowania bloków, opanowania ilości pieniędzy w porównaniu z inwestycjami długoterminowymi.

Każdy projekt ma indywidualne wymagania dla uczestników sieci, ale konfiguracja kodów głównych opiera się na zasadach ogólnych:

 1. Masternod wymaga statycznego, stale połączonego adresu API lub hostingu z masternodami.
 2. Wymagany jest oficjalny portfel wybranej kryptowaluty.
 3. Należy zakupićna giełdzie papierów wartościowychminimalną liczbę monet, aby utworzyć kody główne i przenieść je do oficjalnego portfela projektu. Należy zauważyć, że niektóre projekty mają stały limit, a niektóre nie, ale zarobki zależą bezpośrednio od liczby tokenów na koncie w obu przypadkach.

Kolejnym krokiem jest zsynchronizowanie portfela z łańcuchem blockchain wybranej kryptowaluty i skonfigurowanie go. W niektórych przypadkach synchronizacja jest wykonywana automatycznie, a niektóre projekty wymagają konfiguracji za pomocą konsoli portfela. Szczegółowe informacje na temat synchronizacji z siecią można znaleźć na oficjalnych stronach projektów. Zazwyczaj uruchomienie kodów głównychz następującymi działaniami:

 • konieczne jest przeniesienie żetonów do oficjalnego portfela projektu, którego liczba musi spełniać warunki do tworzenia kodów głównych;
 • skonfiguruj plik zgodnie z instrukcjami projektu (dla Dash, wprowadź początek trybu głównego i klucz prywatny portfela dla Dash);
 • przetestuj działanie masternody.

Uruchomienie programu głównego na stacjonarnym komputerze jest niepraktyczne. W tym celu zazwyczaj korzystają ze specjalnie zaprojektowanych serwerów, które zapewniają zarówno płatny, jak i bezpłatny hosting.

Istnieje również możliwość utworzenia masternody w puli. Aby to zrobić, wybierz pulę wybranej kryptowaluty i połącz się z nią zgodnie z regułami. Warto zauważyć, że wspólny masternod jest w stanie przynieść większy dochód, ponieważ ma większą szansę na wygenerowanie bloku ze względu na większy udział inwestycji wszystkich uczestników.

Advanced Masternody

Sprawdzona kryptowaluta ma wysoki próg wejścia, ale oferuje również stabilny dochód o niskim ryzyku. Początkowe projekty mają niski próg wejścia, ale mogą nie zawsze dawać okazji do zarabiania pieniędzy, ponieważ jeśli system nie jest popularny i nie nabiera tempa, wówczas potrzeba potwierdzenia transakcji w systemie będzie miała tendencję do zera.

Aby sprawdzić rentowność inwestycji, należy zwrócić uwagę na techniczne elementy kryptowaluty i znaczenie projektu. Zaleca się inwestowanie tylko w projekty, które są w stanie przetrwaćwarunki rynkowe ponad rok.

Zgodnie z recenzjami masternody kryptowaluty są uważane za najbardziej stabilne pod względem rentowności w 2018 r .:

 • PIVX - Dash widelec kryptowaluty, opracowany w 2016 r. Zgodnie z konsensusem pracy kryptowaluty, 90% wszystkich potrąceń prowizyjnych idzie na zapłatę za kapitana, a 10% na deweloperów.

 • XEM - kryptowaluta platformy NEM świadczącej usługi zarządzania danymi, opracowana w 2015 r. Algorytm działania polega na interakcji głównego węzła komunikacyjnego z węzłami klienta. Ta metoda przydzielania produkcji i potwierdzania transakcji w systemie nosi nazwę zbioru.

 • Dash to pierwsza kryptowaluta działająca na algorytmie POS. Deweloperzy przeznaczają 45% mistrzowskich prowizji.

 • ZenCash - podstawą projektu kryptowaluty jest tworzenie serwerów proxy opartych na blockchain. Aby stworzyć tryb główny, potrzebujesz tylko 42 żetonów ZEN.

 • Ethereum jest platformą do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji na blockchainie, kapitalizacja wewnętrznej kryptowaluty o tej samej nazwie zajmuje drugie miejsce w rankingu po Bitcoin.

 • Stratis jest platformą do tworzenia aplikacji na blockchain, ma własną kryptowalutę Strat. Tworzenie masternody wymaga 250 tysięcy żetonów.

 • SIBCOIN jest rosyjską kryptowalutą z unikalną metodą haszowania i podobną do Dasha metodą masternod podobną do Dasha.

Dla początkujących inwestorów kryptowaluty są odpowiednie: SYNX,WYŚLIJ, SMART, DIVI, ALQO. Mają perspektywy wzrostu, ale nadal nie wymagają znacznych inwestycji.

Usługi dostarczające informacji o węzłach

Aby zarabiać na posiadaniu mistrza, najważniejsze jest wybranie obiecującego projektu. W sumie istnieje 57 kryptowalut obsługujących tę metodę i planowane jest dodanie nowych. Możesz śledzić rentowność własności mastermoney na specjalnych stronach monitorujących:

Takie usługi dostarczają aktualnych informacji o wartości tokena, obliczają zwrot z inwestycji i zyski z tytułu własności, biorąc pod uwagę statystyki kryptowaluty.

Wnioski

Węzły w łańcuchu bloków są głównym komponentem gwarantującym nieprzerwany zdecentralizowany i bezpieczny system transakcji. Posiadanie klasy Masterclass jest inwestycją długoterminową, ponieważ wiąże się z utworzeniem portfela z lokatą na długi okres. Jest to inwestycja o niskim ryzyku, zapewniająca stabilny średni dochód. Początkowe projekty zapewniają wyższe perspektywy rentowności, ale ryzyko inwestycji znacznie wzrasta, ponieważ projekt może być nieodebrany lub niedostatecznie przygotowany technicznie.