Co to jest Ethereum (Ethereum) prostymi słowami - kompletny przewodnik

Ethereum(ethereum, ether) jest zarówno kryptowalutą, jak i funkcjonalnym zdecentralizowanym środowiskiem, które naprawdę zrewolucjonizowało całą branżę IT.

Twórcy eteru, wśród których wyróżnia się Vitalik Buterin, podczas uruchamiania tej platformy byli realizowani przez standardowe cele dla autorów kryptowalut - ulepszenieBitcoin . Trudno jednak nazwać eter Bitcoin 2.0. Są nieco podobne, ale między nimi istnieje wiele różnic pojęciowych.

Niewiele o tym mówi się, ale boom kryptowalutowy w latach 2016-2017 jest związany z uruchomieniem i popularyzacją Ethereum. Nowe środowisko pozwoliło nam zmaksymalizować potencjał blockchain w FINTECH i dało impuls do uruchomienia nowych startupów i projektów, co z kolei przyciągnęło ogromne inwestycje.

ETH mocno uchwycił status drugiej najpopularniejszej kryptowaluty na świecie i najbardziej rewolucyjnej. W tym artykule omówimy cechy Ethereum w języku zrozumiałym dla zwykłego czytelnika, bez zagłębiania się w techniczne subtelności.

Co to jest Ethereum

Jeśli stosuje się terminologię dogmatyczną , platforma Ethereumma na celu tworzenie i obsługę zdecentralizowanych aplikacji opartych nablockchainprzy użyciuinteligentnych umów .

Wewnętrzną walutą platformy jest eter lub eter. Skrót to ETH. Estry są używane nie tylko jako jednostka rozliczeniowa. Gwarantują również realizację inteligentnych umów, odgrywając rolę takiego „paliwa” dla sieci.

Kto stworzył Ethereum

Twórca i główny inspirator ideologicznyEthereum to kanadyjski producent rosyjskiego pochodzenia Vitalik Buterin. Kryptowalutę zainteresował się w 2011 r., Od pewnego czasu publikując magazynMagazyn Bitcoin . Następnie dokładnie studiuje programowanie i myśli o stworzeniu ulepszonej platformy działającej na blockchain.

Tak sobie przypomina Buterin:

„Pomysł stworzenia Ethereum nie przyszedł natychmiast. Początkowo starałem się go promować w projekcie, dla którego pracowałem. Powiedziano mi jednak, że potrzebuję roku na wdrożenie. Potem zrezygnowałem. Pamiętam, jak chodziłem po San Francisco, myśląc, a potem biorąc i pisząc biały papier, wysyłając go do moich przyjaciół, a oni do nich. Więc wszystko się zaczęło. ”

Shel 2013 rok. Już w 2014 r. Rozpoczęto pozyskiwanie funduszy na rozwój platformy poprzez crowdfunding.ICOEthereum zebrało 31 191 BTC (ponad 18 mln USD), a sam projekt przyciągnął również banki i instytucje finansowe. Uruchomienie platformy nastąpiło w lipcu 2015 roku. Jednak w pełni zasłużył się dopiero w marcu 2016 roku wraz z wydaniem protokołu Homestead.

Po co było Ethereum?

Ethereum dostarczył zupełnie nowych możliwości tworzenia zdecentralizowanych projektów i startupów opartych na blockchains i smart contractach. Jednym z tych startupów był The DAO. Jest to platforma do wyszukiwania projektów inwestycyjnych, opartych na inteligentnych umowach. ICO DAO było jednym z najbardziej udanych w historii. Podczas finansowania społecznościowego udało się zebrać 150 milionów dolarów inwestycji. Jednak z powodu błędu w kodzie źródłowym część środków (60 mln) została skradziona.

By odzyskać skradzione fundusze, byłoProponuje się wycofanie sieci przez hardfork. Umożliwiłoby to utworzenie kopii zapasowej bloku blockchain do jego początkowego stanu - nawet przed kradzieżą z DAO. W sieci nie było pełnego konsensusu, dlategoEthereum Classic- wersja „przed wycofaniem” pojawiła się równolegle z Ethereum. Pomimo faktu, że hardfork pozwolił na zwrot skradzionej inwestycji, został skrytykowany, ponieważ naruszono jedną z głównych zasad łańcucha bloków - nieodwracalność operacji.

Uruchomienie Ethereum poważnie ożywiło cały świat kryptowalut, pokazując uniwersalność i elastyczność bloku blockchain. Autorzy platformy wdrożyli środowisko z wygodnymi narzędziami, w których osoba bez poważnego szkolenia technicznego może stworzyć startup lub aplikację o zdecentralizowanym charakterze. Na przykład kod źródłowy kryptowalutyNamecoinzajmuje tylko 5 linii. Dlatego Ethereum można nazwać dostosowaną strukturą, w której wszystkie zmiany opierają się na inteligentnych umowach.

How Ethereum Works

Wcześniej wspomnieliśmy o koncepcjiinteligentnej umowyjako jednej z podstaw Ethereum. Jest to algorytm komputerowy, który zapewnia prowadzenie umów w ramach blockchain. Inteligentne kontrakty są budowane w taki sposób, aby wykonanie określonego działania miało miejsce tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki.

Prace nad inteligentną umową można wyjaśnić prostym przykładem wynajmu mieszkania. Obowiązkowy warunek korzystania z mieszkania - ta płatność. Jeśli najemca płaci, może spokojnie skorzystać z zakwaterowania. Jeśli nie, to teoretycznie inteligentna umowa.można zaprogramować, aby zablokować zamki drzwi. A osoba po prostu nie może dostać się do mieszkania, dopóki nie zapłacisz czynszu. Przykład warunkowego, ale w jasnym formacie wyjaśnia cel i zasadę inteligentnych umów. Gwarantuje decentralizację, ponieważ najemca i właściciel współpracują bezpośrednio. Bez czeków bankowych, kont i tak dalej.

Podsumowując, możemy wyróżnić główne obiekty inteligentnych umów:

 • Strony interoperacyjne lub sygnatariusze;
 • Przedmiot umowy (czynsz, usługa, przelew);
 • Warunek wykonania (opisany matematycznie i programowo).

To inteligentne umowy stanowią podstawę wszystkichICO , gwarantując automatyczny transfer żetonów do inwestorów po przekazaniu powietrza do określonych portfeli.

Praca łańcucha blokowego Ethereum jest wspierana przez górników (przeczytaj nasz materiał na tematgórnictwa ). Platforma korzysta z algorytmu Proof-of-Work - dowodu pracy, który wymaga mocy obliczeniowej uczestników do bezpiecznego działania sieci. Górnicy otrzymują nagrodę za znaleziony podpis bloku - wszystko to przypomina Bitcoin.

Możliwości i zastosowania Ethereum

Ethereum lub, jak to się nazywa, eter - jest to jedna z najbardziej elastycznych i popularnych kryptowalut. Jest w stanie wykonywać wszystkie te same funkcje coBitcoin ,Litecoin ,Dash ,Ripple :

 • Instrument płatniczy;
 • Forma przechowywania aktywów;
 • Aktywa inwestycyjne.

Pod względem wsparcia i rozpowszechnienia ETH uwzględniono w TOPistniejących walut cyfrowych na rynku. Jednocześnie funkcje transmisji wpływają również na wewnętrzne obliczenia i rejestrację transakcji na platformie.

Jednak główna wartość Ethereum nie leży w jego właściwościach „kryptowaluty”. Ta platforma umożliwia tworzeniezdecentralizowanych projektów na blockchain , począwszy od fundacji charytatywnych, a skończywszy na aplikacjach do zakładów sportowych lub poker roomów. Jednocześnie platforma jest otwarta, dzięki czemu każdy może uzyskać do niej dostęp. Aby to zrobić, wystarczy pobrać przeglądarkę Mist lub specjalne rozszerzenie do Google Chrome MetaMask.

Interesujące aplikacje /projekty realizowane na blockchain Ethereum:

 • Platformy dla banków i funduszy inwestycyjnych;
 • BackFeed to platforma społeczno-ekonomiczna, która składa się z różnych rodzajów ocen;
 • FreeMyVunk - program do monetyzacji ratingu w grach wideo;
 • The Rudimental - środowisko, w którym można znaleźć koronę pisarzy, dziennikarzy i innych kreatywnych ludzi;
 • First Bloodto platforma dla graczy i miłośników zakładów na eSport.

Wirtualna maszyna Ethereum

Charakterystyczne jest, że platforma Ethereum akceptuje każdy język programowania, w tym języki programowania wizualnego. To sprawia, że ​​jest tak wszechstronny i elastyczny.

Jak udało ci się stworzyć takie środowisko? Dzięki wirtualnej maszynie Ethereum (EVM). Jest to maszyna Turinga i kompiluje inteligentne kontrakty do kodu bajtowego przed wysłaniem go do łańcucha bloków. Używa również cykli, co gwarantuje, że będzie działać praktyczniewszelkie operacje na inteligentnych umowach. Potencjalnie „nieskończone” cykle są eliminowane przez platformę poprzez mechanizm zwanygazem (gazem) . W takim przypadku nie będziesz płacić za korzystanie z tego potężnego komputera. Wszystkie koszty ponoszone są przez sieć.

Okazuje się, że Ethereum jest taką pandorą blockchain o niemal nieograniczonych możliwościach użytkowania, dzięki swojej elastyczności, mocy i wszechstronności. Tak naprawdę jest. W przeciwnym razie firmy takie jak Microsoft, IBM, JPMorgan nie okazałyby zainteresowania. Fala ICO w latach 2016-2017 jest wynikiem pojawienia się Ethereum z jego inteligentnymi umowami. Większość z tych projektów finansowania społecznościowego wydaje standardowe żetony ERC-20 (klasyczny eter) i używa łańcucha blokowego Ethereum.

Różnica między Bitcoin i Ethereum

Bitcoin i Ethereum są nieco podobne, ponieważ oba są platformami dla blockchaina. Tylko tutaj zakres i funkcjonalność Bitcoin jest znacznie bardziej ograniczona. Ta platforma jest przeznaczona dla transakcji pseudoanonimowych. Chociaż Ethereum jest kompletnym środowiskiem do wdrażania zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) przy użyciu inteligentnych umów.

Cechy krajowej waluty platformy również się różnią. W Bitcoin nazywa się Bitcoin i służy przede wszystkim jako metoda płatności elektronicznej. Oznacza to, że jest to kryptowaluta w pełnym tego słowa znaczeniu. Ethereum używa eteru (eteru), który w swojej koncepcji jest tokenem służącym do prowadzenia inteligentnych kontraktów.

Oto jak opisać Bitcoin:

 • Globalnywaluta cyfrowa, która może być przechowywana i za którą można kupić towary i usługi;
 • Zdecentralizowane otoczenie finansowe bez pośredników z minimalnymi prowizjami;
 • „Cyfrowe złoto” z anonimowymi transakcjami i mechanizmami chroniącymi pieniądze ludzi w niestabilnych gospodarkach.

Oznacza to, że Bitcoin jest przede wszystkim funkcjonalnym instrumentem finansowym z elementami anonimowości i decentralizacji. Ale Ethereum jest platformą do tworzenia zdecentralizowanych programów i aplikacji na blockchain. Inteligentne umowy leżące u podstaw sieci są uniwersalne. W Bitcoin inteligentna umowa gwarantuje jedynie transakcje płatnicze. W Ethereum można je stosować w różnych dziedzinach.

Obie sieci używają tego samego protokołu weryfikacji pracy - „dowodu pracy”. Oznacza to, że dla górnictwa wykorzystywana jest moc obliczeniowa komputerów, gwarantująca ochronę przed podwójnymi wydatkami i atakami hakerów. A jeśli Bitcoin ma ustalony pułap emisji (21 000 000), to Ethereum nie ma żadnego. Z tego powodu zespół Ethereum rozważa możliwość przejścia na algorytm Dowodu Stawka (dowód proporcji) i ewentualne „spalenie” części wydobytych monet. Takie rozmowy pokazują inną różnicę Ethereum od Bitcoin - elastyczność. Platforma jest łatwiejsza do zmiany, aktualizacji i aktualizacji.

Aby lepiej wykazać różnicę między Ethereum i Bitcoin, stworzyliśmy tabelę porównawczą:

Bitcoin Ethereum
Data uruchomienia styczeń 2009 r. lipiec 2015 r.
Twórcy Satoshi Nakamoto Vitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Lubin
Algorytm Dowód pracy, SHA-256 W dowodzie pracy, EThash. Przejście do testu stawki
Maksymalna emisja 21 000 000 BTC Nie ma sufitu jako takiego
Czas generowania bloku 10 minut 15 sekund
Nagroda za znaleziony blok 12,5 BTC 5 ETH
Cel podstawowy Waluta cyfrowa /platforma do obliczania i przechowywania pieniędzy Platforma do tworzenia Dapps na podstawie inteligentnych umów.

Ogólnie Bitcoin lepiej radzi sobie z funkcjami instrumentu płatniczego. Jeśli potrzebujesz kryptowaluty do zakupów lub przechowywania pieniędzy, BTC poradzi sobie z tym lepiej niż Eter. Zajmuje więcej stron, a status cyfrowego złota mówi sam za siebie. Ethereum należy traktować nie jako kryptowalutę, ale jako uniwersalną platformę do tworzenia zdecentralizowanych programów opartych na inteligentnych umowach. Oznacza to, że Ethereum ma szersze „moce”, że tak powiem.

Zalety i wady Ethereum

Jeśli chodzi o zalety i wady Ethereum, ważne jest, aby wyjaśnić, o co chodzi: platformę lub kryptowalutę (eter).

Na początek porozmawiajmy konkretnie o eterze - token (kryptowaluta). Nie ma poważnych wad eteru w porównaniu z Bitcoinem i innymi popularnymi monetami. Ponadto sieć szybko przetwarza transakcje, potencjalnie zwiększając potencjał płatniczy.ETH.

Nie ma problemów z zakupem tej kryptowaluty lub wymianą na inne monety. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia eter ma kilka wad. Po pierwsze, to kurs i mechanizmy na niego wpływają. Jeśli w przypadku Bitcoin możemy mówić o cenach rynkowych, w przypadku Ethereum istnieje bezpośredni związek z sukcesem samej platformy. Ktoś powinien wydać ulepszoną wersję lub znaleźć błąd w Ethereum, ponieważ obniży to koszt żetonów.

Po drugie, nie ma pułapu emisji. To „deprecjonuje” kryptowalutę i zmusza nas do mówienia o możliwym przejściu do Dowodu Stawka lub o opracowaniu mechanizmu spalania żetonów.

Opis zalet i wad platformy Ethereum zostanie przedstawiony w formie tabeli:

Korzyści Wady
Uniwersalność - obsługuje różne języki programowania i algorytmy o różnej złożoności, a inteligentne umowy są stosowane w różnych obszarach;
Elastyczność - platforma jest otwarta na ulepszenia, ulepszenia, ulepszenia;
Reklama - Ethereum ma lidera w osobie Vitalik Buterin, szczegóły aktualizacji i innowacji są ogłaszane z wyprzedzeniem;
Dostępność - Ethereum to otwarta platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Co więcej, prawie każdy może działać jako programista.
Centralizacja - choć Ethereum zajmuje pozycję DAO (zdecentralizowanej autonomicznej organizacji), ale przypadek sieci hard forks w 2016 r. Pokazuje, że istnieją elementy centralizacji w platformie;
Vulnerabilities - The Case of The DAOpokazuje, że platforma może „pomijać” niedoskonałe projekty;
Dokumentacja - programiści narzekają na brak jasnej dokumentacji, co komplikuje interakcję z platformą.

Jak zdobyć Ethereum

Kryptowaluta ETH w 2017 r. Dokonała solidnego przełomu w swojej wartości, jednocześnie zajmując drugie miejsce pod względem kapitalizacji wśród innych kryptomonetów. Samo to wystarczyło, aby transmisja pojawiła się na prawie wszystkich głównych giełdach, a także pojawiła się w różnych internetowych wymiennikach.

Aby uzyskać Ethereum, masz kilka opcji:

 • Kup na giełdzie kryptowalut, na przykładCEXdla Fiata;
 • Kup przez usługę wymiany w Internecie;
 • Wejdź do kryptomatu;
 • Nazwij siebie.

Pierwsze dwie opcje są najprostsze i najbardziej dostępne. Przejdź do sekcji„Rating waluty” , aby wyświetlić aktualną szybkość transmisji, a następnie możesz ją zakupić w sposób dogodny dla Ciebie. Jeśli mówimy o kryptomatyce, nie są one jeszcze powszechne i nie wszystkie obsługują transmisję.

Aby uzyskać tę kryptowalutę, musisz mieć portfel. Polecamy niezawodny portfel sprzętowy do przechowywania powietrza -Ledger Nano S . Hackowanie jest prawie niemożliwe - portfel nie jest podłączony do Internetu, ponieważ środki są przechowywane na osobnym urządzeniu, podobnie jak napęd USB. Możesz kupić kryptowalutę na giełdzie i zamówić portfel, a po otrzymaniu po prostu wysłać go z giełdy na adres portfela Ledger.

Więcej o portfelachmożesz przeczytaćten artykuł .

Opcja wydobycia wymaga inwestycji początkowej, niezależnie od tego, czy jest to niezależne wydobycie ETH, czy korzystanie z usług w chmurze. Eter jest jedną z głównych opcji dla „górników” pracujących z basenami. Górnictwo odbywa się w farmach, skompilowanych z potężnymi kartami graficznymi Radeon i GeForce. Ale jesienią 2017 roku pojawił się pierwszy górniczy ASIC dla Ethereum. Następnie rozpoczęły się aktywne rozmowy na temat przejścia na protokół PoS. Gdy tylko sieć dokona tego przejścia, wydobycie eteru stanie się ekonomicznie nieopłacalne. Dlatego ETH trudno uznać za długoterminową opcję wydobycia.

Przyczyny popularności Ethereum i przyszłych perspektyw

Wiele osób nie docenia momentu, w którym ukazała się pełnoprawna wersja sieci Ethereum (Homestead). Był to punkt wyjścia dla całego rynku kryptowalut i wywołał boom trwający kilka lat. Platforma Ethereum umożliwiła rozwój zdecentralizowanych projektów w rozproszonym rejestrze przy użyciu inteligentnych umów. W rzeczywistości stał się katalizatorem napływu inwestycji (ICO) do kryptografii, aw rezultacie poważnego wzrostu kursu głównych walut.

Ethereum pozwala na użycie bloku blockchain nie tylko do nagrywania i przechowywania danych o transakcjach. Otworzyła ją na nowe obszary, kładąc cegiełkę potencjalnej rewolucji IT. Rewolucja, która decentralizuje wiele procesów i eliminuje mediację w wielu obszarach. Dlatego Ethereum jest tak popularny. A fakt, że sieć stale się rozwija, zwiększa jej prestiż.

Nowa eraEthereum przyjdzie wraz z przejściem do wersji Serenity. Wcześniej planowane jest również wydanie Metropolis. Jednak to właśnie w Serenity wprowadzono przejście z PoW do PoS, które powinno zmniejszyć koszt obsługi sieci i chronić ją przed niesławnym „Atakiem 51% (gdy 51% całej kryptowaluty należy do jednego właściciela). Oprócz tego rozważana jest opcja skalowania sieci przez dzielenie, czyli dzielenie na mniejsze części.

Jeśli nowości zostaną pomyślnie wdrożone, zostaną one pozytywnie wyświetlone na przebiegu eteru. Niektórzy eksperci sugerują, że ETH ma potencjał pokonać Bitcoin. To prawda, że ​​zespół Ethereum nie dąży do statusu głównej kryptowaluty na rynku. Ich głównym celem jest rozwój platformy, tworzenie mechanizmów zwalczania inflacji wewnętrznego tokena. Ten znak, według Buterina, powinien mieć realną wartość i nie podlegać spekulacji. To kolejny kierunek rozwoju eteru.

Ethereum Blockchain z inteligentnymi umowami - taka perspektywa sprawia, że ​​ETH jest atrakcyjny z punktu widzenia inwestycji. Przyszłość pokaże, jak potężna stanie się platforma. Ale teraz wierzą w to tacy giganci jak Microsoft, Santander, JP Morgan, Intel, Sberbank. Wszystkie z nich są zawarte w Enterprise Ethereum Alliance, aktywnie badając wykorzystanie bloku blockchain w ich pracy.

Podsumowując,

Ten przewodnik w prostych słowach opisuje kluczowe cechy platformy Ethereum i kryptowaluty. W artykule kilkakrotnie zauważyliśmy, że środowisko Ethereum nie jest trwałe - jest aktywnie aktualizowane ipoprawia się. To sprawia, że ​​jest rewolucyjny na rynku kryptowalut. Aby śledzić najnowsze transformacje platform, użyj oficjalnej stronyEthereum.org .