Anonimowość bitcoinów - mit czy rzeczywistość?

Kryptowaluta Bitcoin została uznana za całkowicie anonimową, ale bieżąca realizacja projektu jest raczej pseudoanonimowa. Pseudoanonimowość bitcoinów jest spowodowana otwartym rejestrembloku blockchain , w którym każdy może śledzić transakcje innych użytkowników.

Weterani społeczności kryptograficznej są zaznajomieni z funkcjami Bitcoin i wiedzą, że anonimowość ich używania jest możliwa do pewnego momentu i tylko znając cechy prywatności kryptowalut, użytkownicy mogą zapobiec ujawnieniu tożsamości.

Dlaczego bitcoin jest uważany za anonimowy?

Bitcoin jest uważany za anonimowy, ponieważ ma wiele funkcji, które pozwalają użytkownikom zachować poufność.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów bankowych i elektronicznych systemów płatności, konta kryptowalut nie wymagają podawania danych osobowych i nie są powiązane z konkretną osobą. Każdy może w dowolnym momencie otworzyć adres Bitcoin bez podawania pełnego imienia i nazwiska, danych paszportowych, numeru telefonu lub jakichkolwiek innych informacji, o które zwykle proszą instytucje finansowe.

Transakcje nie są również powiązane z tożsamością użytkowników. Aby wykonać tłumaczenie bitcoinowe, wystarczy znaćadres publicznyodbiorcy. Podczas sprawdzania transakcji górnicy sprawdzają tylko obecność dostępnych monet na adres nadawcy.

Transfery w systemie są sprawdzane przez losowo wybrane węzły komunikacyjne połączone za pomocą adresów IP. W przypadku węzłów komunikacyjnych nie wiadomo, który węzeł komunikacyjny został utworzonytransakcja, która tylko ją przekierowała.

Te różnice w stosunku do zwykłych modeli finansowych pozwalają na nazywanie Bitcoinów anonimowymi, ponieważ chociaż monety działają wyłącznie w sieci, ich użytkownik pozostaje nieznany. Należy pamiętać, że dane dotyczące transakcji są przechowywane w domenie publicznej, dlatego bitcoin nazywany jest pseudoanonimowy. Z jednej strony nie wymaga ani nie ujawnia danych użytkownika, ale z drugiej strony daje pełną informację o ruchu monet.

Właściwości anonimowej kryptowaluty

Po zakwestionowaniu anonimowości Bitcoin twórcy doszli do wniosku, że konieczne jest rozwiązanie problemu pseudo-anonimowości i rozpoczęli tworzenie nowej generacji kryptowaluty o zwiększonej poufności.

Do chwili obecnej opracowano wiele całkowicie anonimowych kryptowalut, które uniemożliwiają śledzenie bloków rejestrów rejestru lub mylą transakcje celowo, co utrudnia ich śledzenie. Najsłynniejsze z nich to:

  • Monero . Anonimowa kryptowaluta, w której informacje są dodawane do łańcucha bloków w zniekształconej formie, co znacznie komplikuje śledzenie użytkowników.

  • Dash . Anonimowość w systemie osiąga się przez mieszanie monet użytkowników. Transakcja anonimowa nie trafia bezpośrednio do użytkownika, na początku jest wysyłana do węzła nadrzędnego, gdzie transakcje są „rozbijane” na małe części i mieszane ze sobą w kilku etapach, po czym są formowane w nowe transakcje i wysyłane do odbiorców.W ten sposób połączenie między nadawcą a odbiorcą jest zerwane.

  • Zcash . Poufność użytkownika w systemie jest uzyskiwana dzięki wykorzystaniu protokołu zerowego ujawnienia. Działa zgodnie z zasadą: aby zweryfikować transakcję wystarczy potwierdzić fakt jej istnienia, ale nie trzeba znać adresu odbiorcy i nadawcy.

Czy można śledzić Bitcoin

Kryptowaluta przyciągnęła szczególną uwagę jako anonimowy środek płatniczy. Ta funkcja została doceniona przez wielu użytkowników, którzy z powodu pewnych okoliczności nie chcą ujawniać danych osobowych podczas transakcji finansowych. Jednocześnie otwarty rejestr blockchain jest w stanie przesłać stronom trzecim znacznie więcej informacji niż zakłada zwykły użytkownik.

Anonimowość Bitcoin oznaczała jedynie brak konieczności podawania danych osobowych do korzystania z systemu. Ale ponieważ monety cyfrowe działają w łańcuchu bloków, który jest otwartą bazą danych, gdzie każdy może wyświetlić listę operacji innych użytkowników, wszystkie akcje w systemie mogą być śledzone.

Aby śledzić operacje w blockchain, nie musisz być zaawansowanym programistą ani mieć wykształcenia finansowego. Każdy wBlockchain Infomoże śledzić łańcuch bloków transakcji od momentu wydania monety do bieżącej transakcji.

W rzeczywistości Bitcoin jest anonimowy dokładnie tak długo, jak użytkownik nie połączył jegodane osobowe z adresem kryptowaluty. Z reguły wiązanie danych osobowych z kryptowalutami odbywa się na etapie dokonywania zakupów i wycofywania środków w trybie offline.

Historia transakcji w systemie Bitcoin powinna pozostać otwarta dla celów bezpieczeństwa, ale znacznie zmniejsza to poziom anonimowości.

Załóżmy, że ktoś dokonał zakupu w sklepie internetowym i rozliczył się w Bitcoin. Na stronie sprzedawcy wymagane było podanie pełnego imienia i nazwiska oraz adresu dostawy. Od tego momentu adres kupującego nie może być nazywany anonimowym, ponieważ nastąpiło powiązanie z danymi osobowymi i teoretycznie na podstawie tych danych można wykazać zaangażowanie właściciela we wszystkich poprzednich i kolejnych transakcjach.

Jak przeprowadzać transakcje anonimowo?

Rynek kryptowalut nie stoi w miejscu, a obecność monet, na których szczególną uwagę poświęcono anonimowości, znacznie upraszcza ukrywanie tożsamości użytkowników. W innych systemach prywatność użytkownika zależy od tego, jak przemyślane są jego działania.

Aby chronić poufne dane i nie stać się ofiarą intruzów lub organów rządowych, użytkownik musi przestrzegać następujących zasad współpracy z nimi:

  • Ukrywanie adresu IP. Istnieje możliwość, że adres IP, z którym powiązana jest transakcja, może być śledzony, więc podczas wykonywania operacji z kryptowalutami zaleca się używanie TOR i innych usług w celu ukrycia adresu.
  • Nowy adres dla każdej transakcji. Używanie różnych adresów dlatransakcje przychodzące i wychodzące znacznie komplikują identyfikację i uniemożliwiają zliczenie dokładnej liczby monet w portfelach użytkownika. W większości portfeli ten nowy adres jest generowany automatycznie dla każdej transakcji.
  • Miksery bitcoinowe . Istnieją specjalne usługi, które pozwalają mieszać monety i komplikować ich śledzenie. Z ich pomocą użytkownik może wysłać pewną liczbę monet, które zostaną zmieszane z monetami innych użytkowników, w wyniku czego na konto zostaną dodane nowe monety niezwiązane z poprzednimi transakcjami.
  • Duże transakcje. Zaleca się unikanie dużych transakcji, ponieważ przyciągają one przede wszystkim uwagę organów regulacyjnych i intruzów. Jeśli musisz dokonać dużej płatności, zaleca się podzielenie kwoty przelewu na kilka oddzielnych, niezbyt znaczących transakcji i transfer z różnych adresów.

Należy pamiętać, że ujawnienie tożsamości następuje w momencie, gdy adres portfela kryptowaluty jest powiązany z danymi osobowymi użytkownika, dlatego w celu poszanowania prywatności należy unikać robienia zakupów na targowiskach, które wymagają danych osobowych, a przed spłatą kryptowaluty należy utworzyć nowy adres i wyczyścić stare monety.

Wnioski

Bitcoin nie jest całkowicie anonimowy. Dzięki niedbałej obsłudze tożsamość posiadacza monety można zidentyfikować, śledząc rejestr blockchain.

Problem pseudo-anonimowościwiększość kryptowalut zaczęła być rozwiązywana przez wielu programistów. Już teraz istnieje wiele anonimowych kryptowalut, które działają na bardziej zaawansowanym algorytmie, przerywając połączenie między nadawcą a odbiorcą. W innych kryptowalutach użytkownicy powinni dbać o swoją prywatność.